11 rad, jak rychle dobít energii přírodně

Jak Ziskat Energii

Během podzimu a zimy, kdy do práce i z práce chodíme za tmy, není výjimkou vyčerpání a únava. Pokud však s vyčerpáním bojujete především pomocí kofeinu, vězte, že má na váš organismus spíše opačný účinek. V dnešním článku vám proto přinášíme několik užitečných tipů, jak rychle, efektivně a především přírodní cestou získat tolik potřebnou energii.

Než se však podíváme na konkrétní tipy, pojďme si připomenout, že nedostatek únavy může mít mnoho důvodů. Příkladem budiž nedostatek spánku, deficit některých minerálů a vitamínů, či třeba nadměrný až chronický stres. Je tak asi zřejmé, že u každého z nás bude na únavu a vyčerpání fungovat něco jiného. Přesto určitě neprohloupíte, když se pokusíte do svého každodenního režimu zařadit především úpravy životního stylu, které jsme si pro vás nachystali v druhé polovině dnešního článku. Ačkoliv se jedná o poměrně nenáročné úpravy životosprávy, mají na úroveň vaší energie opravdu nezanedbatelný vliv. 

Tipy pro rychlé získání energie

  1. Pusťte si svoji oblíbenou, pozitivní a rychlou skladbu
  2. Napijte se vody
  3. Dejte si ořechy
  4. Pořádně se rozhýbejte
  5. Něco snězte
  6. Snídejte
  7. Bojujte se svým stresem
  8. Více se hýbejte
  9. Skončete s kouření (pokud kouříte)
  10. Omezte alkohol na minimum nebo úplně
  11. Uberte ze své stravy cukr

Teď už se však pojďme podívat na rychlé a efektivní způsoby, jak se okamžitě dobít energií, aniž bychom sahali po šálku kávy či energetického nápoje.

1. Pusťte si svoji oblíbenou, pozitivní a rychlou skladbu

Asi vás nemusíme přesvědčovat o tom, jakou moc má nad lidským organismem hudba. Jistě to sami znáte – v rádiu začne hrát smutná písnička a člověk se nevědomky propadá do melancholické nálady. Zkuste sílu hudby využít ve svůj prospěch a dobijte baterky skutečně energetickou skladbou, která přímo nutí k tanci. Vyplavené endorfiny vám nejen dodají tolik potřebnou energii, ale také zlepší celý den!

Tipy Jak Dobit Energii

2. Napijte se vody

Asi každý z nás zná poučku o tom, že bychom měli denně vypít až dva litry tekutin. Málokdo však tuší, do jaké míry má nedostatečný pitný režim vliv na únavu a vyčerpání. I malá dehydratace se projeví ospalostí, únavou a  pálením očí. 

Přestože možná toužíte po vzpruze v podobě černočerné kávy, raději únavou zažeňte sklenicí čisté vody či bylinkového čaje. Zatímco kofein řeší únavu pouze krátkodobě, dostatečný pitný režim je v boji proti vyčerpání jednou z nejúčinnějších zbraní.

3. Dejte si ořechy

O tom, že k nadměrné únavě může vést nedostatek některých vitamínů a minerálů, jste už možná slyšeli. Co však dělat v případě, že po ruce zrovna nemáte žádný doplněk stravy? Jednoduše si na svačinu dopřejte své oblíbené ořechy. Nejen, že obsahují zdravé tuky nezbytné pro správné fungování hormonální soustavy, ale navíc jsou nezanedbatelným zdrojem hořčíku. Tento minerál hraje klíčovou roli z hlediska přenosu nervových vzruchů a zároveň přispívá k normálnímu energetickému metabolismu. 

4. Pořádně se rozhýbejte

O tom, že cvičení dokáže pěkně rozproudit krev, asi není pochyb. Pokud toužíte po své denní dávce endorfinů, která spolehlivě zažene únavu i splín, rozhodně nemusíte vyrážet pouze do posilovny či nazouvat běžecké boty. Zkrátka a dobře, každý pohyb se počítá, ať už zařadíte krátký strečink před monitorem počítače, nebo vyrazíte na svižnou procházku či třeba lekci tance.

5. Něco snězte

V neposlední řadě myslete na to, že za příčinou náhlého poklesu energie může stát snížená hladina krevního cukru. Vždy proto mějte po ruce malou svačinku, která vám dodá dostatek energie až do dalšího většího jídla. Spíše než rychlé cukry v podobě sladkých sušenek a čokolády volte komplexní sacharidy s nízkým glykemickým indexem, jako je banán či ovesná kaše bez cukru.

Úpravy životního stylu, které vedou ke zvýšení energie

Zatímco výše jmenované rady jsou spíše rychlým řešením v případě, že potřebujete bez prodlení dodat tělu energii, zapomínat nesmíme ani na dlouhodobé řešení v podobě úpravy životního stylu. Čím tedy můžete přispět k přirozenému zvýšení energie?

6. Snídejte 

Slana Snidane Toust A Vejce

Pokud hned po probuzení vyrážíte do práce, aniž byste si dali snídani, nemůžete se divit, že vám brzy dochází energie. Základem je zdravá snídaně. Nejlepší jsou již zmiňované potraviny s nízkým glykemickým indexem, které vám poskytnout energii na celý den. Vhodné jsou například ovesné vločky. V případě, že do sebe ráno nedokážete nic kromě šálku čaje či kávy dostat, vsaďte na malou svačinku ihned po příchodu do práce. Rozhodně však nebuďte o hladu až do oběda!

7. Bojujte se svým stresem

“Hoď kamenem, kdo jsi bez stresu.” Tak by dnes jistě mohlo znít známé biblické úsloví. Stresu se v rámci moderního životního stylu, který je plný shonu a starostí, zkrátka jen tak nevyhneme. To však neznamená, že bychom měli občasný stres bez námitek přijímat, či ho dokonce nechat přejít ve stres chronický, který může mít dalekosáhlé zdravotní následky. Jedním z nich je právě trvalý pokles energie a zvýšené vyčerpání. Jak stres ovlivňuje spánek?

Vzhledem k tomu, že nejčastějšími zdroji stresu jsou práce, škola či rodina, není bohužel odstranění příčiny možné. O to více se musíme zaměřit na aktivity, které pomáhají minimalizovat alespoň dopady stresu na náš organismus. Jde především o nejrůznější relaxační techniky, které nám pomáhají zklidnit nervy a na chvíli zapomenout na starosti všedního dne. Jak se uklidnit před spaním? Je už jen na vás, zda vyzkoušíte meditaci a jógu, začtete si do své oblíbené knížky, či vyrazíte na procházku do přírody. 8 způsobů, jak odpočívat vám poradí.

8. Více se hýbejte

O pohybu jsme mluvili už v první části dnešního článku. Cvičení je však užitečné nejen jako rychlý a efektivní bojovník proti únavě, ale také jako pravidelná součást každodenního režimu. Odborníci se shodují, že pravidelné cvičení pomáhá jak předcházet kardiovaskulárním chorobám či cukrovce, tak zvyšuje kvalitu spánku a naopak snižuje míru vyčerpání. Nemluvě o příznivém vlivu na pracovní výkon, kognitivní schopnosti či hladinu stresu.

9. Skončete s kouření (pokud kouříte)

Patříte mezi silné kuřáky? Pak bohužel není divu, že vás trápí nedostatek energie. Přestože zdravotních rizik spojených s kouřením si je většina kuřáků zpravidla vědoma, mnohdy zapomínáme na další důsledek kouření – snížení kapacity plic, a tedy i sníženou hladinu kyslíku v krvi. Výsledkem je zvýšené vyčerpání a únava. Naopak kuřáci, kteří se rozhodli se svým zlozvykem jednou provždy skoncovat, uvádějí zvýšenou hladinu energie.

10. Omezte alkohol na minimum nebo úplně

Podobně negativní vliv na hladinu energie má také konzumace alkoholu. Přestože příležitostnou skleničku si samozřejmě odpouštět nemusíte, pravidelné pití alkoholických nápojů je spojováno se sníženou kvalitou spánku, a tedy i snížením energie během dne. Nicméně pozor na to, protože alkohol negativně ovlivňuje hlubokou fázi spánku.

Pokud si nedokážete představit úplné omezení konzumace alkoholu, zkuste ji alespoň minimalizovat na jednu až dvě skleničky.

11. Uberte ze své stravy cukr

Poslední zásadní úpravou životního stylu, která vám vrátí ztracenou energii, je snížení konzumace cukru. Přestože cukrovinky mnozí z nás považují za skvělého pomocníka proti únavě, podobně jako kofein je cukr pouze záplatou na větší problém. Jednoduché cukry totiž tělu poskytují pouze rychlou energii, kterou během chvíle využije a jsme zpátky na začátku. Vlastně ještě kus před startovní čárou – jednoduché cukry zvyšují hladinu inzulínu, a v důsledku se po jejich konzumaci dostaví ještě vyšší pocit únavy než předtím. Například energetické nápoje vám vůbec nepomohou, ba právě naopak.

5 věcí, jaké nám kradou energii

Když už jsme u té zdravé životosprávy, zapomínat nesmíme ani na vnější faktory, které nás o energii doslova okrádají. Jejich odstraněním přispějete ke zvýšení energetické hladiny a naopak omezíte pocity únavy a vyčerpání.

1. Snaha změnit nezměnitelné

Jedním z největších zlodějů energie je především snaha změnit věci, nad kterými zkrátka nemáme žádnou moc, ať už jde o rozhodnutí nadřízeného, počasí, či třeba partnerova neochota komunikovat. Zkuste si proto připomínat, že věcem, které jsou mimo naši kontrolu, nemá cenu zbytečně věnovat úsilí – svou energii raději vložte tam, kde to má skutečný smysl.

2. Neochota změnit názor či strategii

S tím souvisí také další černá díra na energii – neochota přijmou skutečnost, že něco zkrátka nešlo přesně podle vašich plánů. Pokud se vám něco nedaří tak, jak jste naplánovali, zkuste se k celému problému postavit flexibilně a hledejte nová řešení. Jak se říká, člověk míní a život mění, a čím dříve to pochopíte, tím více energie vám zbyde na hledání funkčního řešení daného problému.

3. Snaha vše zvládnout sám

Neradi si říkáte o pomoc? Možná, že právě přehnaná snaha o samostatnost je pravým důvodem, proč poslední dobou lapáte po dechu. Přestože může být obtížné obrátit se na kolegy či přátele s žádostí o pomoc, někdy se jedná o to nejlepší, co můžete udělat. Nebojte, jistě dostanete příležitost jim laskavost oplatit!

4. Berete se příliš vážně

Častým důvodem, proč si mnohdy nechceme říct o pomoc, je přesvědčení, že sami to zvládneme nejlépe. Pokud je to i váš případ, zkuste se zamyslet nad tím, zda je takovýto přístup skutečně efektivní, a zda nebude lepší týmová spolupráce výhodnější pro všechny. Nejen, že možná společně přijdete s unikátním řešením, ale navíc nebudete zbytečně mrhat svou energií!

5. Příliš nad vším přemýšlíte

Posledním velkým žroutem energie je náš vlastní mozek. Zažil to snad každý z nás – ležíte v posteli, snažíte se usnout, ale namísto sladkých snů vám váš mozek nabízí jen katastrofické scénáře. Pokud se podobným černým myšlenkám poddáte, nejen, že se pravděpodobně příliš nevyspíte, ale navíc ztratíte motivaci. Zkuste se proto na všechny problémy dívat z té lepší stránky a zbytečně se nepoddávejte paranoie! 

Zdroj:pixabay.com

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *