Jak dlouho spát: Optimální délka je 8 hodin spánku. Proč?

Jak Dlouho Spat

Ideální délka spánku u dospělého člověka je v rozmezí 6 až 10 hodin. Alespoň to prokázalo hned několik studií. Někomu stačí k odpočinku méně a někomu více, nicméně odborníci doporučují 8 hodinový spánek. Pokud spíte méně než 6 hodin denně, zaděláváte si na problémy s váhou, pamětí nebo zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Během spánku dochází k obnově a regeneraci našeho mozku a nervové soustavy, což nám umožňuje lépe se učit, pamatovat si informace a lépe se soustředit. Dostatek spánku může zlepšit naši koncentraci, kreativitu a schopnost řešit problémy, což nás činí produktivnějšími a úspěšnějšími. To jsou jen některé z důvodů, proč bychom měli dodržovat správnou délku spánku.

Aby byl spánek kvalitní, musí být kromě jiného i dostatečně dlouhý. Jenže optimální nebo dokonce ideální délka spánku je však velmi relativní pojem. Každý člověk má totiž individuální potřeby a v otázce spánku tomu není jinak. Nicméně faktem je, že se doba spánku během života mění a je určité rozmezí, které bychom měli pro pocit odpočinku a správnou funkci organismu dodržovat.

Jak dlouho by měly spát děti?

Děti potřebují spát o něco déle než dospělí. Délka spánku u dětí je stejně jako u dospělých individuální, a na rozdíl od dospělého člověka by se dítě v ideálním případě nemělo budit. Novorozenci prospí klidně i 20 hodin denně, přičemž spodní hranice činí asi 11 hodin. Batolata prospí 10-18 hodin denně, mladší děti předškolního věku potřebují denně 8 až 14 hodin spánku a školáci včetně dětí v pubertálním věku spí 7-12 hodin denně.

Tabulka doporučené délky spánku

Věková skupinaVěkDoporučená délka spánku denně
Novorozenec(0-3 měsíce)14-17 hodin
Kojenec4–12 měsíců12-16 hodin
Batole1–2 roky11–14 hodin
Předškolák3–5 let10–13 hodin
Školák6–12 let9–12 hodin
Teenager13–18 let8–10 hodin
Dospělý18–60 let7-9 hodin
Senior61 let a více7–9 hodin

Kolik hlubokého spánku potřebujeme

Spánkový cyklus je tvořen 5 fázemi, které se za noc opakují přibližně 5 krát v závislosti na tom, jak dlouho spíme. Kromě toho se spánek rozlišuje také na takzvaný lehký a hluboký.

Nespavost Proc

Hluboký spánek je 3. fáze spánkového cyklu, ve které jsou zpomaleny nejen funkce mozku, ale také dech nebo srdeční tep – jednoduše řečeno, tělo v této fázi nejvíce odpočívá a člověk téměř nevnímá okolní zvuky a dění. Bylo zjištěno, že dospělý člověk potřebuje asi 2 hodiny hlubokého spánku denně, což není v porovnání s celkovou dobou odpočinku mnoho. S délkou spánku také souvisí BMI.

Je dobré spát dlouho?

Ne není. Všeho moc škodí a ani u spánku tomu bohužel není jinak. I příliš dlouhý spánek může zvyšovat riziko mnohých zdravotních problémů jako je infarkt, mrtvice, cukrovka nebo obezita. Někteří odborníci mají dokonce za to, že spánek dospělé osoby dlouhodobě přesahující 8 hodin denně může být potencionálně nebezpečný.

Každý z nás by ale měl především naslouchat vlastním potřebám a pokud víte, že patříte k těm, kterým 7hodinový spánek nestačí, dopřejte si ho bez výčitek více.

Zdroje

  1. How many hours of sleep are enough for good health?
  2. How Much Sleep Do We Really Need?
  3. HOŠŤÁLKOVÁ, Tereza. DÉLKA SPÁNKU A JEJÍ VLIV NA SUBJEKTIVNÍ POCIT ODPOČATOSTI A PRODUKTIVITY [online]. Olomouc, 2018 [cit. 2023-02-06]. Dostupné z: https://theses.cz/id/cg62kn/. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Daniel Dostál, Ph.D.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *