Celoroční přikrývky

Je lehoučká, nadýchaná a teplá právě tak akorát, aby zahřála, a přitom jste se pod ní nepotili. Řeč je o celoroční přikrývce, kterou využijete od jara do zimy.

Co je celoroční přikrývka

Jako celoroční se označuje přikrývka se střední hřejivostí, která se dá používat v průběhu celého roku. Patří mezi nejprodávanější druhy přikrývek.

Celoroční přikrývka je obvykle plněná dutým vláknem, u klasické velikosti pro jednoho (135×200 cm) se hmotnost náplně pohybuje v rozmezí 800-1000 g. Přikrývka bývá prošívaná pro pravidelné rozvrstvení náplně po celé ploše.

Jaké rozměry má celoroční přikrývka?

Nabízené velikosti se nijak neliší od ostatních přikrývek. Nejčastější rozměry celoročních přikrývek jsou:

  • 135×200 cm – standardní rozměr pro jednolůžko
  • 135×220 cm – prodloužená délka pro jednolůžko
  • 200×200 cm – francouzská přikrývka na dvoulůžko
  • 200×220 cm – prodloužená francouzská přikrývka na dvoulůžko

Čtěte také: Co je francouzská přikrývka?

Celoroční dvojitá přikrývka

Občas narazíte na pojem celoroční dvojitá přikrývka.

V tomto případě se termíny překrývají, někdy bývá jako dvojitá přikrývka označená taková, která se skládá ze dvou dek sepnutých k sobě zipem nebo cvočky.

Jedna z dek je lehčí, vhodná do teplého letního počasí, druhá deka obsahuje více náplně, v chladných nocích více zahřeje.

V případě potřeby se jedna z dek odepne a použije samostatně, nebo, je-li v noci opravdu zima, použijí se na přikrytí obě deky spojené k sobě.

Náplň do celoroční přikrývky

Rozhodující pro hřejivost přikrývky je typ výplně a její množství (gramáž). Svoji roli hraje také tkanina, ze které je přikrývka ušitá. Aby byla výplň rovnoměrně rozmístěná, celoroční přikrývky se prošívají.

Nejčastější typ výplně přikrývky je duté vlákno. Ne všechna dutá vlákna jsou však totožná.

Každý z výrobců dek používá jiný typ dutého vlákna, luxusnější celoroční přikrývky jsou plněné speciálně ošetřenými dutými vlákny, jakými jsou například:

  • čtyřdutinkové vlákno pro ještě lepší prodyšnost a měkkost
  • duté vlákno s antialergickou úpravou zabraňující tvoření plísní, roztočů a bakterií
  • termicky pojené duté vlákno, zabraňující slehnutí přikrývky

Aby se výrobci navzájem odlišili, nazývají svoje přikrývky nejrůznějšími obchodními jmény. Například český výrobce Scanquilt nabízí produktové řady celoročních přikrývek pod názvem Basic, Classic, Soft nebo Exclusive Clima.

TIP: Upřednostňujete celoroční klasickou přikrývku plněnou peřím, tedy peřinu? U Scanquilt ji najdete pod označením Comtessa Plus.

Potah celoroční přikrývky

Typ svrchní látky celoroční přikrývky přispívá k pocitu komfortu, který z přikrývky při doteku máme.

Druh potahu se u jednotlivých výrobců liší, základy typy celoročních přikrývek bývají ušité z bavlny, syntetické nebo směsové látky (bavlna + polyester).

Je důležité, aby byla svrchní látka prodyšná a nezadržovala uvnitř vlhkost (například pot). To by mohlo vést ke vzniku plísní a dalších choroboplodných zárodků.

Celoroční přikrývka Aloe Vera je speciálně ošetřená pro kontakt s citlivou pokožkou.

Při výběru celoroční přikrývky si všímejte instrukcí, které se týkají způsobu údržby. Rodiny s alergiky bude zajímat možnost vyvářky přikrývky a její odolnost vůči takto vysokým teplotám při praní.

  • Máte-li v ložnici stále víceméně stejné podmínky ke spaní a jste spíše zimomřiví, bude vás zajímat teplejší, tzv. ZIMNÍ PŘIKRÝVKA. Pokud spíte v teplé místnosti a nechcete se zbytečně potit, sáhněte po lehké LETNÍ PŘIKRÝVCE.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.