Inspirace: Výběr nejlepší barvy do ložnice, jaká je ideální?

Barvy Do Loznice

Výběr barvy do ložnice může mít velký vliv na vaše pocity a kvalitu spánku. Měli byste zvolit barvu, která vás uklidňuje a pomáhá vám relaxovat. Zde jsou některé barvy, které se často doporučují pro ložnice:

  1. Modrá: Modrá je obecně považována za nejlepší barvu pro ložnici. Je spojována s klidem a mírem a může pomoci snížit krevní tlak a srdeční frekvenci.
  2. Zelená: Zelená je také uklidňující barva. Je spojována s přírodou a může vytvářet prostředí, které je relaxační a osvěžující.
  3. Šedá: Šedá je neutrální barva, která může vytvářet klidné a elegantní prostředí. Je důležité vybrat teplejší tón šedé, aby prostor nepůsobil chladně.
  4. Levandulová: Tato mírná varianta fialové barvy může být velmi uklidňující a relaxační.

Při výběru barvy do ložnice je důležité vzít v úvahu vaše osobní preference. Některé barvy vám mohou připadat uklidňující, zatímco jiné mohou být pro někoho jiného rušivé. Vždy je dobré vyzkoušet několik odstínů než se rozhodnout pro finální barvu.

Konečně, v ložnici by měly být barvy v harmonii. Všechny prvky místnosti, včetně nábytku, záclon, lůžkovin a doplňků, by měly spolu dobře ladit.

A jaké jsou další klíčové aspekty pro vytvoření ideální ložnice pro kvalitní spánek? Jaké světlo byste měli zvolit? Jaký by měl být výběr povlečení a matrace? To vše a ještě více se dozvíte v našem příštím článku. Nezmeškejte to!

Proč je výběr barvy do ložnice důležitý

Asi se shodneme, že barvy hrají v lidském životě poměrně důležitou roli, a to zejména v oblasti naší psychiky a nálad. Barvy v nás zkrátka a dobře probouzejí pozitivní, ale také negativní emoce. Není tak divu, že mohou mít poměrně významný vliv na kvalitu spánku.

Bohužel se stále jedná o poměrně neprozkoumaný terén, kterému se prozatím věnovala jen hrstka odborných studií, a spoléhat tak musíme spíše na osobní zkušenost a anekdotické důkazy. Na druhou stranu několik studií a testů (1) skutečně provedeno bylo, ačkoliv se spíše než na barvy stěn zaměřovaly na použití barevného světla při spánku. Výsledek však byl jednoznačný – některé odstíny pomáhají k hlubšímu spánku a snadnějšímu usínání, zatímco jiné zvyšují bdělost, a zhoršují tak schopnost usnout. Jakou barvu tedy zvolit, aby se vám v ložnici co nejlépe spalo?

Teplá nebo studená barva v ložnici

Ještě než se rozhodnete pro konkrétní odstín, je třeba si uvědomit, jak zásadní vliv má na kvalitu spánku, respektive atmosféru v ložnici teplota barvy. Stačí si pamatovat jednoduché pravidlo – stejně jako je doporučován spánek při spíše nižších teplotách, volit bychom měli také studenější barvy, jako je zelená, modrá či fialová. Chladné barvy typicky vzbuzují pocity relaxace, uvolnění a klidu, což je před spaním obzvláště žádoucí. Teplé odstíny, tedy červená, žlutá, oranžová či třeba růžová, naopak energetizují a probouzejí. Ideální jsou zejména do kuchyně, obývacího pokoje, či třeba pracovny.

Jedním dechem je potřeba dodat, že i jednotlivé barvy mohou mít teplé a studené odstíny. Existuje teplý odstín modré i chladný odstín červené barvy. To platí i v případě černé, bílé a šedé barvy, u kterých na teplotu zkrátka někdy trochu zapomínáme. Pokud vás tato problematika zaujala a rádi byste se do ní ponořili hlouběji, s určováním teploty barvy vám pomůže především teorie barev a tzv. barevné kolo (2). Nebojte, nemusíte být zkušený umělec, abyste barvám přišli na kloub!

Jak vybrat nejlepší barvu do ložnice

Modrá barva v ložnici

První barva, na kterou se dnes podíváme hezky zblízka, je modrá. Jak už bylo řečeno, jedná se o ideální barvu do ložnice, jelikož jako taková patří mezi chladné barvy (ač může mít teplejší a chladnější odstíny). Navíc se jedná o poměrně tlumenou barvu s uklidňujícím vlivem na lidský mozek. 

Jedním z důvodů, proč nás modrá barva natolik uklidňuje, jsou především asociace, které si s ní spojujeme, tedy například modré nebe či vodní hladinu. Navozuje příjemný stav relaxace a zároveň pomáhá se soustředěním, což ocení například studenti, kteří se ve své ložnici učí na zkoušky.

Zelená barva v ložnici

Podobně příznivý vliv na kvalitu spánku a schopnost relaxace má také zelená barva. I tuto barvu si spojujeme s přírodou, díky čemuž vyvolává pocity klidu a uvolnění. V tomto případě je však obzvláště důležité zvolit správný odstín – obloukem se vyhněte neonově či limetkově zelené, které mají spíše opačný účinek. Příliš vhodná nebude ani žlutozelená a další “jedovaté” odstíny, které si podvědomě spojujeme s hnilobou a plísní. 

Vsaďte spíše na tmavší odstíny, na které narazíme v přírodě, jako je třeba mechová zelená. Chybu neuděláte ani s chladnějšími, zeleno-modrými odstíny, jako je mintová zelená, která v sobě spojuje kvality modré i zelené barvy. Opět se však vyhněte příliš jasným odstínům, které by zbytečně stimulovaly mozek k aktivitě.

Oranžová barva v ložnici

Na zvoleném odstínu a intenzitě rovněž záleží v případě, že byste do ložnice rádi zakomponovali oranžovou barvu. Zatímco jasné a ostré odstíny oranžové nejsou vhodné (podobně jako jasně zelená stimulují mozek), jemné a zemité tóny mají naopak zklidňující vliv. Doporučovány jsou zejména tlumené odstíny, jako je terakota, meruňkově oranžová či písková. Přestože ve studiích a výzkumech si nevedly natolik dobře jako modrá a zelená, jemné odstíny oranžové barvy mohou být skvělou alternativou pro všechny, kterým nevyhovují čistě chladné tóny.

Šedá a bílá barva v ložnici

Pokud nepatříte mezi milovníky jasných barev a spíše zastáváte minimalismus, možná zvažujete vymalování ložnice bílou či šedou barvou. Zatímco odstíny bílé jsou vzhledem k relaxačnímu vlivu, pozitivním asociacím a také schopnosti opticky zvětšit prostor ideální volbou, v případě šedé je na místě opatrnost. Jako taková má velice uklidňující vliv na lidskou mysl, kterou pomáhá připravit na spánek; na druhou stranu probouzení do šedě vymalovaného pokoje, který připomíná zatažené nebe, nemusí být právě pozitivním zážitkem. A jelikož výjimka potvrzuje pravidla, v případě šedé barvy budou vhodnější teplejší odstíny. Na škodu nebude také kombinace se zelenými, hnědými či dřevěnými prvky, které pomohou prostor oživit a zahnat splín, který může nadbytek šedi vyvolávat.

Béžová barva do ložnice

Další vhodnou barvou do ložnice, která osloví především milovníky minimalismu, je béžová. Patří mezi neutrální tóny, které běžně nalezneme v přírodě, a má tak velice relaxační vliv na lidský mozek. Mimo jiné se dá bez problémů kombinovat s mnoha dalšími barvami a odstíny, což z ní těla skutečně univerzální výmalbu stěn. Stejně jako v případě šedé barvy platí, že bychom béžově vymalovanou ložnici měli rozjasnit barevnějšími prvky, jako je povlečení, obrazy na stěnách, koberce či nábytek.

Barvy do ložnice podle Feng Shui

Při výběru té pravé barvy do vaší ložnice můžete zvážit také pohled prastarého čínského učení Feng Shui (3), jehož princip spočívá ve směřování a regulaci energií v místnosti. Právě ložnice je dle Feng Shui jedním z klíčových míst v našich domovech, kterému bychom při zařizování měli věnovat zvláštní pozornost.

Přestože Feng Shui jako takové bere v potaz mnohem více faktorů než pouze barvy, mezi doporučované odstíny patří především světlé tóny, tedy béžová, bílá či krémová. Výraznější barvy jsou zpravidla spojovány s vyrovnáním chybějících energií, a je tedy nutné je volit individuálně. Příkladem mohou být zemité odstíny zelené a hnědé, které Feng Shui používá k uzemnění, či naopak odstíny modré, které mají zvýšit chybějící vodní prvek v místnosti. Zvolené barvy jsou rovněž úzce provázány se světovými stranami a dalšími prvky, a jejich výběr tak vyžaduje trochu podrobnější znalost principů Feng Shui.

Kterým barvám se raději vyhnout

Na závěr se podívejme na barvy, které do ložnice rozhodně nepatří, ať už se řídíte západní psychologií, odbornými studiemi či právě Feng Shui. Naprosto nevhodné jsou energetizující barvy stimulující mozkovou aktivitu, tedy především jasné a zářivé odstíny žluté, červené a oranžové. Příliš dobrým nápadem nebudou ani neonové či syté odstíny růžové a fialové. Přestože při správném stylingu mohou v ložnici fungovat i tmavé odstíny, jako je černá či tmavě hnědá, vzhledem k negativnímu vlivu na psychiku a optickému zmenšení místnosti opět doporučujeme sáhnout spíše po světlejších a pozitivnějších tónech.

Z jakých informací jsme vycházeli

  1. Effect of Color Light Stimulation Using LED on Sleep Induction Time
  2. 3 step method to identifying cold vs warm colors
  3. Feng-šuej
  4. Ložnice podle Feng-šuej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *