Nejlepší matrace pro bolavá záda

Nejlepsi Matrace Na Bolava Zada

Nepříjemná bolest zad a páteře alespoň jednou za čas potrápí snad každého z nás. Ve většině případů ji svádíme na špatné držení těla, časté sezení či nedostatek pohybu a ochablé zádové svalstvo. A ačkoliv jsou všechny tyto neduhy skutečně častým důvodem, proč nás vlastně bolí záda, zapomínat bychom neměli na jeden z nejvýznamnějších faktorů – matraci, na které spíme. Vzhledem k tomu, že spánkem strávíme až celou třetinu našeho života, není divu, že je vhodně zvolená matrace naprosto klíčová pro zdravá záda bez bolestí.

Při nákupu matrace se bohužel často necháme nalákat přesvědčivými reklamami, případně nízkou cenou a velkými slevami. Pokud však chcete skutečně zakoupit kvalitní matraci, která uleví od bolesti zad, je v prvé řadě třeba přistupovat k jejímu výběru individuálně.

V případě, že si s nákupem vhodné matrace nevíte rady, jste na správném místě – v dnešním článku vám nejen poradíme, na co při výběru matrace pro bolavá záda myslet, ale také vám přinášíme doporučení na skutečně kvalitní produkty.

ModelMatrace Dormeo Air+ Select
Dormeo 8V1 IMEMORY S PLUSMatrace Dormeo Lux
ZnačkaDormeoDormeoDormeo
Orientační cena14 000,-9200,-18 000,-
TvrodostMěkká, Tvrdá4 úrovně tvrdosti Měkká
Počet zón5 35
Výška matrace27 cm20 cm30 cm
MateriálEcocell®, Taštičkové pružinyEcocell®, Octaspring/pěnové pružiny, Paměťová pěna
antibacterial treatment, Ecocell®, Taštičkové pružiny
ZdravotníNeNeuvedenoNeuvedeno
Snímatelný povlakAnoAnoAno
AntibakteriálníAnoAnoAno
Záruka15 let15 let15 let
Prohlédnout
Prohlédnout
Prohlédnout

Recenze matrací pro bolavá záda

Matrace Dormeo Air+ Select

Air Plus Dormeo Recenze

Hledáte matraci, která uleví bolavým bedrům či krční páteři? Vhodnou volbou jsou matrace s vyšším počtem zón, které dokonale podepřou páteř po celé její délce. Matrace Dormeo Air+ Select nabídne zón hned pět – zatímco centrální část poskytuje podporu pánevní oblasti, v oblasti ramen je matrace změkčená, díky čemuž na ní lze pohodlně spát i na boku. Výhodou je i možnost výběru ze dvou stupňů tuhostí jednoduchým otočením matrace. Na výběr máme ze tvrdé a střední strany, díky čemuž je matrace vhodná i pro osoby s vyšší hmotností.

I při výběru tvrdší strany matrace se však není třeba bát sníženého komfortu či bolavých zad. Jádro matrace se skládá z 3D pružin, které se dokáží přizpůsobit vašemu tělu. Bonusem je příjemný pratelný potah s antibakteriální a hypoalergenní úpravou, kterou ocení zejména alergici.

Výhody

 • Snímatelný potah
 • Antibakteriální a hypoalergenní
 • Extra výška (27 cm)
 • Prodyšný materiál
 • Dynamická termoregulace
 • Nastavitelná pevnost jádra (střední a tvrdé)
 • 5 zón
 • Prodloužená záruka na 15 let

Nevýhody

 • Nelze použít na polohovací rošty 
Prohlédnout

Oboustranná matrace Dormeo 8V1 IMEMORY S PLUS

Imemory S Plus Mattress Recenze

O něco menší počet zón (tři) nabídne matrace iMemory S plus, taktéž od značky Dormeo. Navzdory tomu se jedná o matraci vhodnou i osoby s bolestí zad, a to díky snímatelnému potahu s paměťovou pěnou. Jádro matrace tvoří pěnové pružiny, které se dokáží dokonale přizpůsobit vašemu tělu, a poskytnout tak páteři přirozenou podporu.

Díky oboustrannému jádru můžeme vybírat ze dvou úrovní podpory a čtyř úrovní tvrdosti – vždy tak můžete přizpůsobit matraci vašim aktuálním potřebám a tělesné konstituci, aniž byste museli kupovat novou matraci. Vzhledem k účinné izolaci pohybu je matrace vhodná i pro páry. I tomto případě je matrace opatřena antibakteriální a hypoalergenní úpravou.

Výhody

 • 2 stupně podpory a 4 úrovně tuhosti
 • Paměťová pěna
 • Prodyšný materiál
 • Vhodná pro páry (izolace pohybu)
 • Prodloužená záruka na 15 let

Nevýhody

 • Pouze 3 zóny
 • Není vhodná pro polohovací rošty
Prohlédnout

Matrace Dormeo Lux

Lux Mattress Recenze 2

Chcete zakoupit matraci, která nabídne komfort za všech okolností? Ideální volbou je matrace Dormeo Lux, která je díky speciální kombinaci různých materiálů vhodná pro každého bez ohledu na tělesnou konstituci, spánkovou polohu či váhu. Při vstávání oceníte extra výšku 30 centimetrů. Paměťová pěna a AERFOAM pěna zajistí rozložení váhy a odlehčení tlakových bodů, které jsou častou příčinou bolestí zad. Pěny doplňuje vrstva z taštičkových pružin, které se přizpůsobí vašemu tělu, a třešničkou na dortu je celkem pět komfortních zón. Součástí matrace je snímatelný a pratelný potah.

Výhody

 • 5 zón
 • snímatelný potah
 • antibakteriální a hypoalergenní povrchová úprava
 • extra výška 30 cm
 • latexová vrstva pro podporu správné polohy páteře
 • paměťová pěna

Nevýhody

 • Nevhodná na polohovací rošty
Prohlédnout

Jak poznat, že za bolavými zády stojí špatná matrace?

Koupě nové a kvalitní matrace je bez sebemenších pochyb nákladnou investicí. Pokud je vaší hlavní motivací úporná bolest zad, možná přemýšlíte, zda je na vině skutečně nevhodná matrace. Vzhledem k tomu, že bolesti zad mívají zřídkakdy pouze jedinou příčinu, to samozřejmě nelze říci se stoprocentní jistotou, existuje však několik vodítek, která vám napoví. 

Hlavním znakem nevhodně zvolené matrace je především bolest zad, která zmizí do hodiny poté, co jste vstali z postele, případně si protáhli zádové svaly. I v tomto případě je však třeba zvážit další faktory, jako je příliš vysoký polštář či nevhodná spánková poloha.

Z nové a kvalitní matrace však můžete těžit i v případě, že zdroj bolesti zad leží někde jinde – asi se shodneme, že po dlouhém dni plném sezení a hrbení se u počítače našim zádům nekvalitní a nepohodlná matrace příliš neprospěje.

Jak vybrat matraci při bolesti zad?

Jak již bylo řečeno, výběr matrace bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu, tím spíše, pokud nás často bolí záda. Rozhodně se nespoléhejte pouze na internetové recenze či zkušenosti vaší rodiny nebo známých. Matrace, kterou si pochvaluje váš kolega, totiž nemusí být zrovna ta pravá pro vás. Vždy dbejte na to, aby parametry matrace odpovídaly vaší tělesné konstituce, váze, oblíbené spánkové poloze či zdravotnímu stavu. A na jaká kritéria bychom se měli soustředit primárně?

Zvolte vhodnou tuhost matrace

Nejdůležitějším parametrem je bezpochyby tuhost matrace. Špatně zvolená tuhost je nejčastějším důvodem, proč nás z matrace vůbec bolí záda. Pes je obvykle zakopaný v naší tendenci se držet ustálených zvyků, tedy i nákupu jednoho typu matrace. Problém může nastat například v případě, že už léta kupujete matrace se stejnou tuhostí, ale neberete ohled na změnu své tělesné hmotnosti či přibývající zdravotní problémy.

Jak tedy poznat, která tuhost bude nám a našim zádům nejvíce vyhovovat? Obecně lze říci, že vyšší tuhost je vhodná pro těžší osoby, zejména muže. Měkčí matraci naopak ocení ženy, osoby s nižší hmotností či bolestmi kloubů, případně senioři. Kompromisem mezi měkkými a tvrdými matracemi jsou matrace střední tvrdosti, které jsou rovněž ideální volbou do pokojů pro hosty. Nejčastěji se setkáme s označením stupně tvrdosti na škále od jedné do pěti, kdy jedna značí měkkou matraci a pět extra tvrdou matraci. Jak vybrat tvrdost matrace? S výběrem Vám může pomoci náš článek.

Správně zvolenou tuhost matrace poznáte poměrně jednoduše. Pokud se při lehu na zádech do matrace propadáte a je pro vás obtížné se otočit, je matrace příliš měkká. Příliš tvrdou matraci poznáte zase tak, že při lehu na zádech vzniká velká mezera mezi matrací a vašimi bedry a křížovou oblastí.

Vyberte vhodný materiál

Kromě tuhosti musíme vzít v potaz také vhodný materiál. I ten však úzce souvisí se zmiňovanou tuhostí matrace. Zatímco měkké matrace jsou zpravidla vyráběné z latexu, u vyšších tvrdostí se nejčastěji setkáme s nejrůznějšími pěnami či pružinovými matracemi.

Nejčastějším materiálem jsou především studené pěny. Obecně bychom se měli vyhnout matracím vyrobeným čistě z PUR pěny, jelikož nabízí nejhorší ortopedické vlastnosti, zejména v případě bolestí zad. Mnohem vhodnější jsou pěnové matrace, které v sobě kombinují různé zóny tvrdosti či jsou doplněné o paměťovou pěnu.

V případě pružinových matracích doporučujeme zvolit spíše modely s pružinami uloženými v jádře matrace, mezi které patří například taštičkové matrace. Vyznačují se schopností rovnoměrně přenášet tlak a přizpůsobit se tvaru páteře, díky čemuž mohou ulevit od bolesti zad i kloubů.

Skvělou volbou při bolesti zad jsou rovněž latexové matrace, které věrně kopírují tvar těla. Vhodné jsou zejména pro osoby o nižší hmotnosti či všechny, kteří upřednostňují spaní na boku.

I na roštu záleží

Neméně důležitým kritériem je rovněž správně zvolený rošt, na kterém je matrace položena. Ten zajišťuje nejen dostatečné odvětrávání, ale také se podílí na rovnoměrném přenáší tlaku. Význam vhodného roštu roste zejména v případě tenčích matrací pod 20 centimetrů. Stejně jako v případě se kvalita roštu odvíjí od jeho ceny, a pokud to se zdravými zády myslíte vážně, je potřeba počítat s o poznání vyšší cenou.

Aby však rošt sloužil nejen správně, ale také co nejdéle, je třeba vybrat vhodnou kombinaci roštu a matrace. Ideální dvojkou jsou například pevné laťkové rošty a pěnové matrace s vyšším jádrem, případně taštičkové matrace.

Na pozoru bychom se měli mít hlavně v případě, že vlastníme polohovací rošt. Ten bychom v žádném případě neměli kombinovat právě s taštičkovými a pružinovými matracemi – mohlo by dojít k deformaci pružin, a tedy k nevratnému poškození matrace, které bohužel nelze vzhledem k nesprávnému použití reklamovat.

Vsaďte na zdravotní matraci

V případě bolesti zad a páteře jsou sázkou na jistotu zdravotní a ortopedické matrace. I u těch bychom měli dbát na správně zvolenou tuhost. Pokud vás bolí oblast lopatek a krční páteř, sáhněte po tvrdší matraci, a to zejména při spánku na zádech. V případě, že spíte spíše na boku, je vhodnější středně tuhá matrace. Při bolestech v bedrech a křížové oblasti zvolte měkké či středně tvrdé matrace.

Pozor na dostatečné rozměry postele

Než se pustíte do objednávání matrace, která splňuje všechna výše uvedená kritéria, nezapomeňte zvážit také rozměry vaší postele. Ač se to na první pohled může zdát druhořadé, nedostatečná délka postele je častým důvodem, proč nás bolí záda – nedostatek prostoru jednoduše kompenzujeme krkolomnými spánkovými polohami. 

Obecně platí, že postel by měla být minimálně o dvacet centimetrů přesahovat naši výšku. Minimální šířka postele je devadesát centimetrů, v případě manželského lůžka sto osmdesát centimetrů. V případě nadváhy či vyššího vzrůstu jsou vhodnější i výrazně větší rozměry.

V případě, že je vaše postel atypických rozměrů, nejspíše si budete muset připlatit za matraci na míru. Pokud byste použili nesedící matraci, výrazně byste snížili jak její životnost, tak míru komfortu při spánku.

I kvalitní matrace mají omezenou životnost

Navzdory vysoké pořizovací ceně nákup matrace rozhodně není jednorázovou záležitostí. I skutečně kvalitní a drahé matrace mají omezenou životnost, a to kolem osmi až deseti let. Po delší době používání je matrace opotřebovaná a již nesplňuje požadavky na podporu páteře. Prostě a jednoduše je proleželá. V mnoha případech se matrace začne ve svém středu propadat, čímž výrazně narušuje přirozenou křivku páteře. Odtud už není k bolestem zad daleko.

Výjimkou jsou samozřejmě matrace, které nepoužíváme denně, tedy například v pokoji pro hosty či na chatě nebo chalupě. V tomto případě můžeme matraci měnit opravdu výjimečně, a to i v případě levnějších modelů s kratší životností.

Dbejte na správnou spánkovou polohu

Na závěr nezbývá než dodat, že ani ta nejlepší matrace nedokáže napravit špatné spánkové návyky. Mezi ty patří například příliš vysoký polštář, který je častým důvodem bolestí krční páteře a mezilopatkové oblasti. Tento problém může vyřešit ortopedický polštář s paměťovou pěnou, který je často k dostání spolu s matrací. 

Zatímco anatomicky nejvhodnější je spánek na zádech, vyhnout bychom se měli spaní na břiše, které škodí nejen krční páteři, ale také zatěžuje vnitřní orgány. V případě spaní na boku si zase můžete vypomoci speciálními polštářky, které vkládáme mezi kolena, případně do mezery mezi pasem a matrací. V případě správně zvolené matrace však zpravidla nejsou podobné pomůcky vůbec potřeba. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.