Tipy, co pomáhá na únavu, jak získat zpět energii

Co Pomaha Proti Unave

Netrápí vás problémy s usínáním, ale nejradši byste zůstali celý den v posteli? Zvýšená únava bohužel není v moderní civilizaci žádnou novinkou. Pokud trápí i vás, možná marně přemýšlíte nad tím, kam zmizela všechna vaše energie. Nezoufejte, k obnovení vitality a zahnání nepříjemného vyčerpání stačí mnohdy málo. Jak na se dozvíte v dnešním článku.

Nejprve vylučte vážné zdravotní nebo psychické problémy

Než však pustíme do praktických tipů, jak na úpravu životního stylu či jídelníčku pro zvýšení energie, je na místě připomenout, že ne vždy může za zvýšenou únavu špatná životospráva. Zejména v případě, že už máte třicítku dávno za sebou, může za nadměrným vyčerpáním stát hlubší zdravotní problém. Pokud zvýšenou únavu doprovází i další příznaky, v prvé řadě zamiřte za svým praktickým lékařem, který provede potřebné krevní testy a vyloučí či potvrdí závažnější diagnózu. Typicky jde o:

  • srdeční onemocnění,
  • cukrovku,
  • chudokrevnost a anémii,
  • poruchu štítné žlázy,
  • spánkovou apnoe.

Problém s únavou se může vyskytnou také v případě, že už se s nějakým onemocněním léčíte a užíváte lékařem předepsanou medikaci. Zvýšené vyčerpání a malátnost je typickým vedlejším účinkem například léků na alergii, vysoký krev tlak či antidepresiv. V souvislosti s antidepresivy je navíc třeba dodat, že únava je mnohdy jedním z projevů psychických onemocnění, jako je právě deprese. Pokud se u vás vyskytují i další varovné příznaky, opět neváhejte s návštěvou kvalifikovaného odborníka.

Doporučené přírodní produkty co pomáhají proti únavě

Stravovací návyky, které pomohou v boji s únavou

Vyloučili jste hlubší zdravotní problém? V tom případě by váš boj proti únavě měl začít u úplného základu – stravovacích návycích. Ač si to mnohdy bohužel neuvědomujeme, je to právě nevyvážená strava a špatné stravovací návyky, které nám berou tolik potřebnou energii. Změny to přitom nemusí být nijak velké:

  • Vyhněte se kofeinu – přestože vás možná únava láká k dalšímu a dalšímu šálku kávy, nejedná se o nejlepší nápad. Zvýšený příjem kofeinu má z dlouhodobého hlediska spíše negativní účinek a únavu naopak zvyšuje. To platí nejen o kávě, ale také energetických drincích, černém čaji či cole.
  • Zvyšte pitný režim – namísto kofeinových nápojů pijte především čistou vodu či bylinkové čaje. A to v dostatečném množství; jedním z nejčastějších příčin denní únavy je dehydratace organismu!
  • Jezte co nejpravidelněji – kromě pravidelného pitného režimu myslete také na pravidelná jídla. Pokud si větší jídlo dopřáváte až ve večerních hodinách, není divu, že během dne nemáte energii!
  • Snídejte – ne nadarmo se říká, že snídaně je základem dne. Nejen, že pomůže nastartovat metabolismus, ale navíc vám dodá dostatek energie na den, který leží před vámi.
  • Pozor na složení jídelníčku – aby tělo správně fungovalo a vy přímo překypovali energií, je nezbytné konzumovat všechny základní živiny. Kromě bílkovin myslete také na příjem zdravých tuků, sacharidů a vlákniny.
  • Dbejte na příjem minerálů – samostatnou kapitolou jsou pak makroživiny v podobě vitamínů a minerálů. To znamená především dostatečný příjem železa, jehož deficit je jednou z nejčastějších příčin nadměrné únavy a vyčerpání.

Úpravy životního stylu, se kterými vyhrajete nad únavou

Druhou zásadní oblastí, ve které jsou potřeba změny, je celkový životní styl. To zahrnuje především tyto zásady:

  • Zvyšte pohyb během dne – přestože při zvýšené únavě během dne nemáte na sportování ani pomyšlení, mnohdy se jedná o nejlepší lék. Fyzická aktivita nejen podporuje kardiovaskulární zdraví, ale navíc při ní dochází produkci endorfinů, které dokáží vyčerpání spolehlivě zahnat. Nemusíte nutně vyrážet do posilovny – stačí vyrazit na krátkou procházku a pořádně si protáhnout nohy po dni stráveném před monitorem počítače.
Beh Proti Unave
  • Snižte stres v práci – zírání do počítače bohužel není jediným negativním aspektem sedavých zaměstnání. Drtivá většina populace je dnes vystavena pracovnímu stresu, který výrazně zhoršuje kvalitu spánku a naopak zvyšuje náchylnost k nadměrné únavě. Zkuste proto zařadit relaxační cvičení, která vám pomohou snížit pracovní stres na snesitelné minimum.
  • Přestaňte s kouřením – kouříte? Pak je pes možná zakopaný právě tady – kouření snižuje množství kyslíku v krvi, což se může projevit právě nadměrnou únavou a vyčerpáním. 
  • Omezte konzumaci alkoholu – podobně negativní vliv má na hladinu energie také alkohol. Zatímco příležitostná sklenka vína či pivo s přáteli vám pravděpodobně příliš neuškodí, mějte na paměti známé pořekadlo “všeho s mírou”.

Návrhy pro zlepšení spánku, se kterými si na únavu ani nevzpomenu

Možná se stejně jako já snažíte vést skutečně příkladnou životosprávu, ale únava stále nemizí. Z vlastní zkušenosti vám můžu prozradit, že za nadměrným vyčerpáním zpravidla stojí nedostatečně kvalitní spánek. Přestože se vám může zdát, že spíte relativně dobře, realita je bohužel jiná. Pokud myslíte, že by to mohl být i váš případ, rozhodně vyzkoušejte následující tipy, které mi pomohly nejvíce:

  • Omezte kofein (spánek a káva)- přestože tento tip už jsme tu dnes jednou měli, opakování je matkou moudrosti a kofein je skutečně jedním z největších příčin únavy. Pokud nezvládáte kofein úplně eliminovat, zkuste se mu vyhnout alespoň v odpoledních a večerních hodinách.
  • Relaxujte – trávíte noci neklidným převalováním a myšlenkami na práci či rodinné problémy? K lepšímu spánku a kratšímu usínání vám bohužel počítání oveček nepomůže. Vsaďte raději na relaxační techniky. Osobně nedám dopustit na jógové techniky vycházející z meditace, jako například dechová cvičení či postupné uvolňování svalů celého těla. (spánek a meditace)
  • Spěte déle – (kolik hodin spát) přestože si možná říkáte, že si vystačíte s pěti až šesti hodinami spánku, pravdou je, že většina zdravé populace v produktivním věku vyžaduje alespoň sedm hodin spánku, v ideálním případě osm. Základem by tak měla být především pevně stanovená večerka, kterou budete bez výjimky dodržovat.
  • Neužívejte prášky na spaní – ač se jedná o rychlé a účinné řešení, z dlouhodobého hlediska vám léky na spaní nepřinesou nic dobrého. Mnohem kvalitnějšího spánku dosáhnete komplexním přístupem a odstraněním příčin nespavosti či zhoršené kvality spánku.

Přírodní způsoby, jak se vypořádat s únavou

Jak už jsem naznačila v odstavci věnovanému stravovacím návykům, vitamíny a minerály jsou naprosto klíčové pro správné fungování energetického metabolismu a vlastně celého našeho těla. Pokud bych vám měla kromě zmiňovaného železa doporučit jeden jediný doplněk stravy, který užívat při boji s únavou, pak rozhodně hořčík. Ten je důležitý pro správný chod nervové i svalové soustavy a zvýšená únava či naopak zhoršená kvalita spánku jsou hlavními příčinami nadměrné únavy. Zatímco před spaním je ideální hořčík bisglycinát, která pomůže zklidnit organismus, ráno si dopřejte příliv energie pomocí hořčíku malátu.

Zapomínat samozřejmě nemůžeme ani na vitamíny. Pro zdravý energetický metabolismus a správně fungující nervovou soustavu je vhodné užívat vitamíny B komplexu, zejména pak vitamín B12, jehož nedostatek se mimo jiné projevuje právě zvýšenou únavou. Z hlediska funkční obranyschopnosti však nezapomínejte ani na vitamín C, který lze tělu dodat jak doplňky stravy, tak pravidelnou konzumací ovoce a zeleniny.

Proč se při boji s únavou vyhýbat nápojům s kofeinem

Na závěr se alespoň krátce vraťme k tolik omílanému kofeinu. Ačkoliv panuje obecné přesvědčení, že se jedná o efektivní nástroj proti zvýšené únavě, opak je pravdou. Přestože bezprostředně po konzumaci skutečně únavu zažene, jedná se pouze o krátkodobý efekt. Nejen, že káva zvyšuje dehydrataci těla, ale většina “kafařů” to se svým oblíbeným nápojem často přehání. Zatímco malé množství kávy může únavu skutečně zahnat, příliš vysoké dávky kofeinu únavu naopak vyvolávají, spolu s podrážděním, či dokonce nepříjemnými bolestmi hlavy.

Vždy záleží jakým životem žijete. Vždy doporučujeme jíst kvalitní a vyváženou stravu, protože správná strava velmi pomáhá v boji proti únavě. Často se setkáváme s tím, že lidi užívají velké množství kávy. Kofein je sice na chvilku nakopne ale pak musí dávky navyšovat, protože na ně již kofein nefunguje. Zkuste tedy na nějakou dobu omezit kofein a zlepšit svůj životní styl.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *