Jak odstranit krev z matrace

soda-odstraneni-krve

Skvrny od krve patří k těm mimořádně odolným. Co dělat, pokud vám nedopatřením ulpí na matraci? Rozhodně ji nevyhazujte, vyzkoušet můžete následující tipy na čištění.

Základem je studená voda a mýdlo

V období menstruačního krvácení, nemoci nebo rekonvalescenci po zranění se nám může přihodit drobná nehoda. Krev může zůstat také na lůžkovinách či matraci.

Zásadní je zasáhnout co nejrychleji. Lépe se odstraňuje krev, pokud je ještě čerstvá. V případě lůžkovin je celý zásah znatelně jednodušší. Co nejrychleji musíme skvrnu namočit studenou vodou. Velmi dobře na tento typ nečistot pomáhá obyčejné tuhé mýdlo.

Náš tip

Mohu doporučit přírodní úklidové prostředky, které jsou netoxické a nesmrdí chemií.

Pozor, teplá voda je zásadně nevhodná. Proto není správné například zakrvácené pyžamo či prostěradlo okamžitě dát do pračky. Skvrnu byste zaprali a je pravděpodobné, že už z textilie nikdy nezmizí.

Domácí odstraňovače skvrn

Čerstvé skvrny na matraci

Neocenitelným pomocníkem je v případě matrace, kterou namáčet nemůžete, obyčejná kuchyňská sůl. Tu smícháte s vodou, až se vám vytvoří hustší pasta. Vetřít ji můžete houbičkou, kterou namočíte opět do studené vody.

Nejlépe bychom měli látku následně důkladně propláchnout vodou. U matrace to však možné nebude. Proto se pokuste vymýt solnou pastu alespoň dostatečným množstvím vody.

Podobně lze použít sodu. Je potřeba ji smíchat s vodou tak, aby nám vznikla hustá kaše. Pro adekvátní výsledek je nutné aplikovat ji na postižené místo a nechat působit minimálně několik hodin. Pasta během této doby uschne, proto je možné ji následně vysát.

Zaschlé skvrny na matraci

Se zaschlými skvrnami je to náročnější, ani tady však není čištění úplně beznadějné. Opět si můžeme pomoci sodou, ale skvrnu tentokrát pouze posypeme. Řádově několik hodin je potřeba poté sodu nechat vykonávat svou „práci“.

Použít můžete i citronovou šťávou, starší skvrnu je možné postříkat lakem na vlasy, případně na ni lze nanést zubní pastu. Zubní pastu je však doporučováno vyzkoušet jen na oblečení či lůžkoviny, které můžeme posléze vyprat. Zanechává za sebou totiž typický odér. V případě citronové šťávy nebo laku na vlasy je následně doporučeno postižené místo utřít vlhkým hadříkem.

Domácí čistění matrací má přesný postup, jak vyčistit matraci v 10 krocích?

Chemické přípravky na odstranění krve z matrace

Použít též můžeme speciální odstraňovače skvrn. U jakékoli chemie je však nutné nejprve vyzkoušet, zda nám materiál nepoškodí.

S opatrností proto musíme nakládat i s peroxidem vodíku, který je poměrně mocnou „zbraní“ na zvláště odolnou špínu. Použijeme tříprocentní roztok. Máme-li bílou matraci, lze tuto metodu použít. Peroxid totiž znečištění vybělí. Na barevné pyžamo či oblíbené povlečení však tento postup raději nezkoušejte.

Pozor, při manipulaci s peroxidem je nutné používat vždy bílý hadřík. Jinak nám hrozí nežádoucí zabarvení matrace.

Vhodné může být stejně tak použít peroxid vodíku, k němuž v poměru na čtvrt hrnku přimícháte cca lžíci saponátu a stejné množství soli. Tato směs se aplikuje na skvrnu a nechá zaschnout. Poté ji seškrábněte a skvrnu dočistěte peroxidem.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.