Jak odstranit krev z matrace

Jak Odstranit Krev Z Matrace

Krev může být jedním z nejtěžších skvrn, které se dají odstranit, zejména pokud jde o porézní povrchy jako je matrace. Ale nezoufejte, existují osvědčené metody, jak se těchto skvrn zbavit. Následující kroky vám mohou pomoci:

 • Rychlá reakce: Pokud je to možné, začněte skvrnu odstraňovat co nejdříve. Čerstvé skvrny jsou obecně snazší odstranit.
 • Použití studené vody: Nikdy nepoužívejte teplou vodu, ta by mohla skvrnu fixovat. Namísto toho použijte studenou vodu.
 • Použití speciálního čističe: Existují speciální čisticí prostředky určené na odstraňování krevních skvrn. Pokud takový nemáte, můžete použít sůl, peroxid vodíku nebo dokonce sodu bicarbonu.

Co nás čeká dále? V další části se podíváme na podrobný návod, jak tyto metody použít a jak odstranit krevní skvrny z matrace krok za krokem.

Základem je studená voda a mýdlo

Ať už vás během noci nečekaně přepadla menstruace, či za skvrnu od krve může zranění, zásadní je především bleskurychlá reakce. Čím déle necháte skvrnu zaschnout, tím obtížnější bude její odstraňování. Zároveň klesá šance, že se vám skvrnu podaří kompletně odstranit a matrace bude zase jako nová. 

Druhým klíčovým faktorem dokonalého vyčištění skvrny od krve je použití vody o správné teplotě. Zapomeňte na vodu teplou či dokonce horkou – přestože si horká voda poradí s bakteriemi, na krev je krátká. Způsobí totiž její sražení, kvůli čemuž se skvrna zažere hluboko do tkaniny a její odstranění je téměř nemožné. Vystačíte si proto se studenou či vlažnou vodou. Na pomoci si můžete vzít také obyčejný hadřík a tuhé mýdlo, kterými odstraníte ty nejhorší škody. 

Toto pravidlo platí i v případě, že krev skončila na pyžamu či spodním prádle. Než špinavé oblečení hodíte do prádelního koše či pračky, jednoduše properte skvrnu pod proudem studené vody. 

Domácí odstraňovače skvrn

Žlučové mýdlo na skvrny od krve

Asi nejlepší je na krev a mastnotu použít žlučové mýdlo. Žlučové mýdlo může být použito ke čištění skvrn od krve z oděvu nebo textilu. Má antiseptické vlastnosti, které mohou pomoci ničit bakterie a zabránit tak dalšímu rozmnožování, a může také pomoci odstranit barvu krve z povrchu.

Pokud chcete použít žlučové mýdlo k odstranění skvrn od krve, postupujte takto:

 1. Důkladně opláchněte skvrnu studenou vodou, abyste odstranili co nejvíce krve ze skvrny.
 2. Na skvrnu naneste žlučové mýdlo a jemně vmasírujte do skvrny.
 3. Nechte působit žlučové mýdlo na skvrnu po dobu asi 15 minut.
 4. Opláchněte skvrnu teplou vodou a jemně vyprázdněte.
 5. Pokud skvrna stále přetrvává, můžete skvrnu opláchnout čistým roztokem peroxidu vodíku a poté opláchnout vodou.
 6. V případě potřeby opakujte postup až do úplného odstranění skvrny.

Je důležité si uvědomit, že žlučové mýdlo nemusí fungovat na všechny skvrny od krve a může poškodit některé druhy tkanin. Před použitím žlučového mýdla se ujistěte, že je vhodné pro materiál, na který ho chcete použít, a vyzkoušejte ho na malé neviditelné ploše, abyste se ujistili, že nedojde ke změně barvy nebo poškození tkaniny.

Tipy na domácí odstraňovače skvrn

Přestože první pomoc v podobě studené vody je nezanedbatelným krokem, mnohdy i po včasném zásahu zůstane na matraci nevzhledná skvrna. Než však vyrazíte pro chemický odstraňovač skvrn do drogerie, vyzkoušejte moje ověřené tipy na domácí odstraňovače skvrn z ingrediencí, které má každý z nás doma ve spíži.

Odstraňovač čerstvých skvrn

Věřte nebo ne, ale skvělým pomocníkem při odstraňování čerstvých skvrn od krve je obyčejná kuchyňská sůl. Samotný postup zvládne opravdu každý:

 1. Smíchejte kuchyňskou sůl se studenou vodou do hustší pasty.
 2. Vetřete solnou pastu do skvrny na matraci.
 3. Vymyjte sůl dostatečným množstvím vody (avšak dejte pozor, ať matraci nepromáčíte skrz naskrz – při nedostatečném proschnutí by mohla začít plesnivět!).

Pokud se bojíte, že se vám sůl nepodaří kompletně odstranit, praktickou alternativou je jedlá soda. Tu opět smícháme do husté pasty a vetřeme do skrvny. Jediný rozdíl spočívá v tom, že pastu necháme několik hodin působit. Jakmile se odpaří veškerá voda, sodu stačí jednoduše vysát vysavačem.

Odstraňovač zaschlých skvrn

Pokud jste si skvrny všimli pozdě, či stačila během noci zaschnout, výše uvedený postup bohužel příliš nefunguje. Přestože můžete vyzkoušet její odstranění pastou z jedlé sody, k vybělení staré skvrny od krve poslouží spíše citronová šťáva:

 1. Rozkrojte citron.
 2. Vetřete citron do zaschlé skvrny od krve.
 3. Posypte skvrnu solí.
 4. Nechejte působit 10 až 15 minut.
 5. Otřete citron a sůl vlhkým hadříkem. 

Jaké zvolit chemické přípravky?

Pokud přírodní odstraňovače skvrn nezabírají, je třeba vsadit na silnější kalibr v podobě chemickým přípravků. Než však na matraci nalijete první chemický odstraňovač skvrn, na který doma narazíte,  nejprve se ujistěte, že je skutečně určen na matrace (a ne například na koberce). 

Na škodu není také zkontrolování cedulky na samotné matraci. Pokud na ní najdete piktogram přeškrtnutého trojúhelníku, obloukem se vyhněte bělidlům, které by matraci nenávratně poškodily. V případě, že vidíte trojúhelník se dvěma šikmými čarami uvnitř, bělidlo použít můžete, avšak ne s obsahem chloru. Použít však můžete například peroxid vodíku:

 1. Smíchejte čtvrt hrnku peroxidu vodíku, lžíci saponátu a stejné množství sody.
 2. Směs aplikujte na skvrnu.
 3. Nechte zaschnout.
 4. Následně směs seškrábněte a dočištěte peroxidem.

Vsaďte na chránič matrace

Na závěr nezbývá než dodat, že nejlepší ochranou matrace před zničením je především prevence v podobě chrániče matrace. Ten nejen ochrání matraci před znečištěním, ale navíc ho lze vyprat v pračce. Postup je v případě jeho znečištění stejný jako u matrace, jen s tím rozdílem, že po ručním vyčištěním skvrny můžeme chránič bez obav hodit do pračky a vyprat zpravidla až na 60 stupňů Celsia.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *