Nejlepší proti chrápání – sprej nebo maska

Ačkoliv chrápání není ve většině případů ukazatelem závažnějšího onemocnění, a tedy zpravidla nevyžaduje komplexnější léčbu, dokáže pěkně znepříjemnit život – ať už člověku, kterým jím trpí, tak jeho partnerovi či partnerce. V mnoha případech vede nejen k oddělení ložnice, ale dokonce až k rozvodu. A jelikož se však jedná o relativně častou zdravotní obtíž, která trápí 25 % mužů a 15 % žen, koluje celá řada lidových rad, jak se chrápání zbavit. Ty si představíme v následujících řádcích spolu s přípravky, na které vsadit, když babské rady selžou.

1. místo

PSSST! Forte

pssst forte ústní sprej proti chrápání

Sprej proti chrápání

Pssst! FORTE ústní sprej proti chrápání je zdravotnický prostředek proti chápání posílený o bazalku a kadidlovník pilovitý, obsahuje také kombinaci rostlinných extraktů.

2. místo

Questaplast

Questaplast náplast proti chrápání

Náplast proti chrápání

Nosní pásky jemně rozevírají nosní cesty a tím umožňují lepší dýchání, zlepšují průchodnost nosu a omezují chrápání. Vhodné i pro sportovce pro lepší průchodnost nosu a dýchání při fyzické zátěži.

3. místo

Fytofontana Adenol

adenol kapky proti chrápání

Kapky proti chrápání

Fytofontana Adenol kapky je zdravotnický prostředek, který obsahuje rostlinné éterické oleje. Přípravek pomáhá omezovat chrápání.

Co je to vlastně chrápání?

Než se však pustíme do průzkumu přípravků, přístrojů a rad, jak se chrápání zbavit, je třeba si ujasnit, co to chrápání vlastně je. Ve své podstatě se jedná o vibraci vycházející z úst během spánku. Ta vzniká na základě uvolnění měkkého patra a dýchacích svalů, které však může mít řadu různých důvodů. Přestože se tedy ve většině případně jedná o velice nezávažné příčiny, neměli bychom chrápání podceňovat.

Chrápání je nepříjemné především pro spolunocležníky.

Jaké jsou nejčastější příčiny chrápání?

A co je tedy příčinou onoho uvolnění měkkého patra a dýchacích svalů během spánku? Často za ním stojí opravdu nevinné důvody, jako je například lehký otok krku a mandlí při nachlazení, či jednoduše samotný tvar hrdla a nosu. To je bohužel dáno geneticky a kromě operace například zúžené nosní přepážky s tím sami mnoho nezmůžeme. Nicméně velice častou příčinnou chrápání může být například obezita, pravidelné kouření či přemíra alkoholu.

Nesmíme však přehlížet příčiny, které mají závažnější charakter. Jednou z nejvíce nebezpečných příčin chrápání je takzvaná obstrukční spánková apnoa. Dýchací svaly člověka, kterou touto dýchací poruchou trpí, se ve spánku uvolní natolik, že na několik vteřin úplně uzavřou dýchací cesty. V závažných případech může docházet k přerušení dýchání až na dvě minuty, což může vést k dalším vážným zdravotním komplikacím.

Takto dlouhé přerušení dechu může být navíc předznakem závažných srdečních chorob a poruch srdečního tlaku. I v případě, že vás trápí jen obyčejné chrápání, dejte pozor na rozvoj obstrukční spánkové apnoi v budoucnu – dýchací svaly totiž s věkem ochabují.

Další kategorií příčin chrápání je u žen například menopauza či těhotenství, a to v následku zvýšení váhy a celkového množství otoků, které způsobují oteklost dýchacích cest a vedou k chrápání. Naopak malé děti často chrápou především z důvodu zvětšených nosních mandlí. V těchto případech chrápání zmizí po operativním odstranění mandlí.

Co efektivně pomáhá proti chrápání?

Jak se však chrápání zbavit v případě, že se nejedná o problém zvětšených nosních mandlí, obezity či kouření? Vyzkoušet můžete hned několik metod, které u řady lidí vedou ke zlepšení chrápání, a tedy i k celkovému zlepšení kvality spánku.

Sprej nebo kapky proti chrápání

Sprej proti chrápání

pssst forte ústní sprej proti chrápání

Před spánkem aplikujte 2 až 3 dávky do úst na kořen jazyka. Aplikaci je možné dle potřeby opakovat i v průběhu noci. 

Cena 330 Kč

Mezi asi nejjednodušší řešení problémům s chrápáním patří speciální spreje a kapky. Ty ve většině případů fungují na principu lepšího prokrvení sliznic hrdla díky obsahu sójového lecitinu, což vede ke zvýšení napětí v hrdle a ústech, a tedy i zmírnění chrápání. Ne vždy však kapky a spreje chrápání odstraní úplně (zejména, pokud má více příčin), ale v mnoha případech významně sníží jeho hlasitost.

Zatímco sprej se užívá aplikací do nosních dírek, kapky se u většiny produktů užívají vnitřně. Vždy si však pozorně přečtěte příbalovou informaci.

Maska proti chrápání

Maska proti chrápání již patří k o něco nákladnějším investicím, zato má mnohem větší účinnost. Funguje na principu vysílání vibračních vln, které způsobí zpevnění uvolněných svalů dýchacích cest a měkkého patra, díky čemuž účinně odstraňují chrápání hned u zdroje.

Polštář proti chrápání

Další metodou, jak co nejvíce snížit chrápání, je pořízení speciálního polštáře proti chrápání. Tento polštář pomáhá bojovat proti chrápání tím, že svým tvarem podporuje anatomicky korektní pozici krční páteře a hlavy, díky čemuž udržuje dýchací cesty průchozí a ve správně poloze.

Náplast proti chrápání

Náplast proti chrápání

Questaplast náplast proti chrápání

Nosní pásky jemně rozevírají nosní cesty a tím umožňují lepší dýchání, zlepšují průchodnost nosu a omezují chrápání.

Cena 260 Kč

Pokud není vaše chrápání chronického charakteru a jeho příčinou je naopak akutní neprůchodnost dutin v důsledku nachlazení, jednoduchým a efektivním řešením jsou speciální náplasti, které se před spaní nalepí na kořen nosu. Během spánku uvolňuje do pokožky látky, které pomáhají jemně uvolnit sliznice a zlepšit tak průchodnost nosu, čímž zmírňují či úplně odstraňují chrápání.

Tato náplast má tedy podobný účinek jako nosní kapky, jen s tím rozdílem, že je vhodná k dlouhodobějšímu užívání bez rizika vzniku závislosti či resistence. Účinné látky se navíc uvolňují po celou noc a mají tedy i delší dobu působení než klasický nosní sprej.

Alternativou této náplasti mohou být i speciální klipsy do nosu, které na rozdíl od náplastí zprůchodňují dýchací cesty mechanicky. Ty se hodí především v případě, že vás trápí problémy se zúženou nosní přepážkou.

Hodinky proti chrápání

V neposlední řadě je třeba zmínit také výkřik poslední techniky, a to speciální hodinky proti chrápání. Tento přístroj je schopen detekovat vibrace způsobené chrápáním. V reakci na tyto vibrace poté vysílá do těla jemný nervový impuls, který chrápání přeruší. Nemusíte se však bát, že by vás tím hodinky snad probudily – jedná se o impuls téměř neznatelný, celý proces funguje podvědomě. Vhodný je zejména pro osoby trpící chronickým chrápáním, avšak kontraindikací je kardiostimulátor.

Babské rady, jak se zbavit chrápání

Pokud se vám nechce investovat do nákladnějších přípravků či jste zarytým zastáncem přírodní léčby podle našich babiček, inspirujete se lidovými radami, jak zatočit s chrápáním.

Jako princezna na hrášku aneb vyzkoušejte trik s tenisákem

Jednou z nejčastějších rad, jak se zbavit chrápání, je spánek na boku. V této poloze jsou totiž dýchací cesty nejprůchodnější. Jenže co když se ve spánku nevědomky přetáčíme zpátky na záda? Lidová tvořivost přichází s jednoduchým řešením – prostě všijeme na zadní stranu pyžama tenisový míček. Jakmile se ve spánku přetočíme na záda, nepohodlný míček nás donutí otočit se zpátky na bok. Stejně tak může pomoci vyvýšený polštář, díky kterému se nebudou ucpávat dýchací cesty.

Pořádně si zazpívejte

Další možná poněkud kuriózní babskou radou je zpěv. Ano, čtete správně. Nemusíte být zrovna zdatný zpěváci, stačí, že si před spaním zazpíváte. Zpěvem se totiž posilují svaly hrdla, horního patra i jazyka, díky čemuž zabráníme jejich přehnanému uvolnění během spánku, které vede k chrápání. Stejně tak může pomoci přeříkávání některých jazykolamů, které jistě znáte z dětství.

Vsaďte na bylinky či zvlhčení vzduchu

Pokud hledáte poněkud serióznější lidové rady, či vás trápí chrápání spíše z důvodu chronicky ucpaného nosu, zkuste vsadit na bylinky. Na chrápání pomáhá například ostropestřec, máta nebo dobromysl. Využít je můžete jak k přípravě večerního čaje, tak k naplnění polštáře, na kterém budete spát.

Zvlhčovač vzduchu může pomoci při boji s chrápáním.

K zahození není ani zvlhčování vzduchu či aroma difuzér, do kterého přidáte pár kapek silice z máty či mateřídoušky. Pokud nemáte k dispozici zvlhčovač vzduchu a nechcete do něj investovat peníze, zkuste jednoduše položit na rozpálené topení mokré tričko nebo ručník.

Další nejlepší produkty, přípravky a pomocníci proti chrápání

Babské rady nejsou nic pro vás? Vsaďte raději na osvědčené pomocníky proti chrápání. Máme pro vás ty tři nejosvědčenější.

Pssst! FORTE ústní sprej proti chrápání

Sprej proti chrápání

pssst forte ústní sprej proti chrápání

Před spánkem aplikujte 2 až 3 dávky do úst na kořen jazyka. Aplikaci je možné dle potřeby opakovat i v průběhu noci. 

Cena 330 Kč

Pokud hledáte levné, ale přesto účinné řešení, vyzkoušejte ústní sprej proti chrápání Pssst! FORTE. Tento zdravotnický prostředek je volně prodejný v lékárnách, nepotřebujete tedy lékařský předpis. Jedná se o účinný prostředek proti chrápání, v jehož složení najdete například esence z bazalky a kadidlovníku pilovitého, který má mimo jiné i protizánětlivé účinky. FORTE ústní sprej také obsahuje kombinaci rostlinných extraktů světlíku lékařského, ostropestřce mariánského, chmele otáčivého, panthenolu, šalvějové a eukalyptové silice a mentolu, který uvolňuje dýchací cesty.

Bauer SL60 maska proti chrápání

Maska proti chrápání

Beurer Sl 60 Maska Proti Chrápání

Detekuje chrápání v reálném čase a zastaví jej jemnými vibračními impulsy.

Cena 2 700 Kč

V případě, že vás trápí především chronické chrápání či spánková apnoa, vsaďte na masku proti chrápání značky Bauer, která dokáže chrápání spolehlivě detekovat a regulovat jemnými vibračními impulsy, jak již bylo řečeno výše. Díky svému ergonomickému tvaru je maska opravdu pohodlná a vy se tak nemusíte bát, že by se vám v ní snad nepodařilo usnout. Výhodou je i snadná omyvatelnost a dobíjecí baterie. Výrobce dokonce k masce nabízí i praktickou mobilní aplikace Beurer SleepQuiet, díky které můžete sledovat nejrůznější statiky, které evidují nejen chrápání, ale i váš spánkový cyklus.

Hodinky proti chrápání Snore Stopper

Na podobném principu fungují i tyto hodinky proti chrápání. Jak jsme již vysvětlovali výše, senzor v hodinkách jednoduše detekuje vibrace způsobenou chrápáním a vyšle několik opravdu jemných impulsů, které regulují nervovou soustavu, a tedy i chrápání. Hodinky fungují na baterie, není tedy třeba je nabíjet. Praktický je i elastický pásek, díky kterému hodinky netlačí a neruší tak při spánku. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.