Nejlepší matrace pro seniory

Nejlepsi Matrace Pro Seniory

S přibývajícím věkem nejsou nejrůznější zdravotní obtíže žádným překvapením. Pokud vás však trápí nekvalitní spánek a neustále bolavá záda, vězte, že obě tyto oblasti může do určité míry ovlivnit vhodný výběr matrace. Nejen, že bychom měli matraci každých pár let měnit, ale také je třeba při nákupu dbát na konkrétní potřeby svého těla. Na co tedy při výběru matrace pro seniory nezapomínat? Na to se podíváme v dnešním článku.

Model8v1 iMemory S PlusMatrace Air+ ComfortMatrace Ergo Comfort
Dormeo Aloe Vera
Tropico Super Fox
ZnačkaDormeoDormeoDormeoDormeoTropico
Orientační cena9200,-21 800,-7000,- 4800,-7800,-
Tvrdost4 úrovně tvrdostiod tvrdé až po středně tvrdéMéně tvrdá
středně tvrdástředně tvrdá
Počet zón33317
MateriálEcocell®, Octaspring/pěnové pružiny, Paměťová pěna
antibacterial treatment, Ecocell®, Octaspring/pěnové pružiny, Taštičkové pružiny
Ecocell (dva druhy -měkčí a tvrdší) + vrstva Ergo
Ecocell®, Přírodní materiály
studená pěna
ZdravotníNeuvedenoNeuvedenoAnoNeuvedenoAno
OrtopedickáNeuvedenoNeuvedenoAnoAnoAno
Výška matrace20 cm27 cm20 cm16 cm20 cm
Snímatelný povlakAnoAnoAnoAnoAno
Záruka15 let15 let15 let10 let6 let
Porovnat cenyPorovnat cenyPorovnat cenyPorovnat cenyPorovnat ceny

Recenze a zkušenosti s matrací pro seniory

Oboustranná matrace 8v1 iMemory S Plus 

Imemory S Plus Mattress Recenze

Seniorům, kteří si nejsou jistí vhodnou tvrdostí matrace, doporučujeme oboustrannou matraci iMemory S Plus, u které můžete podle potřeb střídat měkkou a tvrdou stranu. Díky možnosti otáčet jádro nabízí matrace celkem čtyři stupně tvrdosti a dva úrovně opory, kdy jednoduchým otočením získáme extra měkkost v oblasti hlavy a krku či nohou.

Třízónová matrace nabízí díky speciálnímu větracímu systému maximální prodyšnost, které z ní v kombinaci s antibakteriálními a hypoalergenními vlastnostmi dělají skvělou volbu i pro citlivější osoby a alergiky. Oceníte také snímatelný potah, který lze prát v pračce. Vhodná je rovněž v případě, že máte lehký spánek a budí vás přetáčení či vstávání partnera – díky účinné izolaci prakticky nepřenáší pohyb.

Výhody

 • Snímatelný potah
 • 4 stupně tvrdosti a 2 úrovně opory
 • Antibakteriální a hypoalergenní
 • Nepřenáší pohyb
 • 15 let záruka a 60 dní na vyzkoušení

Nevýhody

 • Pouze tři zóny
Porovnat ceny

Matrace Air+ Comfort

Air Plus Comfort Mattress Recenze

Trápí vás bolavé klouby a obtížně se vám vstává z postele? Vhodnou volbou bude matrace Air+ Comfort, která se může pochlubit extra výškou 27 centimetrů. Díky tomu se vám bude nejen snadněji vstávat z postele, ale také si užijete ničím nerušený spánek. Matrace nabídne dvě tvrdosti, a to střední a tvrdou, tedy tvrdosti vhodné i pro těžší osoby.

Navzdory tvrdosti se nemusíte bát, že by vás matrace tlačila – její jádro obsahuje 3D pěnové pružiny, které se dokonale přizpůsobí vašemu tělu a zajistí vhodnou polohu pro vaši páteř. Matraci doplňují tři zóny, které zajistí vhodnou teplotu, prodyšnost i pohodlí při spánku. Bonusem je antibakteriální a hypoalergenní úprava a snímatelný potah, který lze prát v pračce.

Výhody

 • Snímatelný potah
 • Nepřenáší pohyb
 • Antibakteriální a hypoalergenní
 • 15 let záruka a 100 dní na vyzkoušení
 • Přizpůsobivé pěnové pružiny
 • Extra výška
 • Dvě tvrdosti

Nevýhody

 • Pouze tři zóny
Porovnat ceny

Matrace Ergo Comfort

Recenze Ergo Comfort Mattress

Bolí vás záda? Pak zvolte tuto ergonomickou matraci Ergo Comfort, která poskytne vašim zádům maximální oporu a zároveň odlehčí tlakovým bodům. Mimo jiné je doplněna o vrstvu připomínající tvar lidské páteře, která vychází z konceptu Kosmodisku a dokáže se dokonale přizpůsobit vašemu tělu. 

Matrace se třemi zónami se díky vzduchovým kanálkům vyznačuje skvělou prodyšností. Hygienu zajistí rovněž pratelný potah opatřený antibakteriální, antiprachovou a hypoalergenní úpravou. Je tak vhodná i pro alergiky. Matrace nabízí dvě různé tvrdosti.

Výhody

 • Snímatelný potah
 • Ergonomická vrstva
 • Skvělá prodyšnost
 • Antibakteriální, antiprachová a hypoalergenní úprava
 • Dvě tvrdosti

Nevýhody

 • Pouze tři zóny
Porovnat ceny

Matrace Dormeo Aloe Vera

Aloe Vera Mattress V2 Recenze

Matrace Dormeo Aloe Vera je díky výtažkům z tohoto léčivého sukulentu vhodná i pro osoby s citlivou pokožkou. Mimo jiné se může pochlubit také antibakteriální ochranou, a je tedy dobrou volbou i pro astmatiky a alergiky. Jádro matrace poskytuje dostatečnou oporu páteři. Při stěhování či přetáčení matrace oceníte zejména čtyři úchyty po stranách, které umožňují snadnou manipulaci. Matraci doplňuje snímatelný potah, který lze prát v pračce. Vzhledem k vysoké tvrdosti je matrace vhodná především pro osoby s vyšší hmotností.

Výhody

 • Snímatelný potah
 • Výtažky z aloe vera
 • Hypoalergenní 
 • Čtyři úchytky po stranách pro lehčí manipulaci
 • 15 let záruka

Nevýhody

 • Pouze jedna tvrdost
 • Pouze jedna zóna
Porovnat ceny

Matrace Tropico Super Fox Blue Classic

Matrace Tropico Super Fox Blue Classic

Pokud ve vaší ložnici panují větší výkyvy teplot, sázkou na jistotu je matrace Tropico Super Fox Blue Classic. Tato matrace vyrobená v České republice v sobě spojuje vlastnosti paměťové pěny, studené pěny a latexu. Jedná se o středně tvrdou matraci s oboustrannou konstrukcí, která se vyznačuje vysokou odolností a dobrou termoregulací. 

Hlavní výhoda této matrace spočívá především v množství zón – celkem nabídne hned sedm zón, které zajišťují dokonalý komfort. Je vhodná i pro osoby, které většinu času tráví na lůžku, a to díky speciální konstrukci, které pomáhají předcházet proleženinám. Vzhledem k ramenním kolébkám a zesílenou oblastí pánve je ideální i pro osoby, které spí na boku.

Výhody

 • Snímatelný potah
 • 7 zón
 • Vhodná pro spaní na boku
 • Výborná termoregulace a prodyšnost
 • Záruka 6 let
 • Potah s antibakteriálními a protiroztočovými vlastnostmi
 • Klimatizační vrstva z dutého vlákna

Nevýhody

 • Pouze jedna tvrdost
Porovnat ceny

 

Kdy je čas pořídit novou matraci?

Novou matraci bychom měli pořizovat každých osm až deset let. Znamením, že je čas matraci vyměnit, však nemusí být jen její věk, či to, jak vypadá. Napoví nám především naše záda – pokud se ráno probouzíte s bolavými bedry, nebo v noci jednoduše nedokážete najít pohodlnou polohu, je pravděpodobně čas zakoupit novou, kvalitnější matraci. Tou však nemusí být nutně model, na jaký jste byli až dosud zvyklí. S přibývajícím věkem se výrazně mění jak požadavky na tvrdost matrace, tak například na použitý materiál či její výšku.

Jak vybrat matraci pro seniora?

Jak již bylo řečeno, rozhodně se nedá říci, jaký model matrace je jednoznačně nejlepší. Každému z nás vyhovuje trochu jiná tvrdost, materiál i výška. Při výběru navíc musíme přihlédnout nejen k aktuálnímu našemu zdravotnímu stavu a tělesné konstituci, ale také například tomu, zda je daný typ matrace vhodný k roštu naší postele. Přečíst si můžete i nás článek jak vybrat matraci, kde pro Vá budou velmi zajímavé informace při výběru matrace.

Velikost matrace

V prvé řadě je potřeba zvážit rozměry matrace. Ty se odvíjí od rozměrů rámu postele. Zejména v případě atypické velikosti postele dbejte na to, že kupujete matraci odpovídající velikosti. Pokud byste zakoupili matraci příliš velkou, výrazně zkrátíte její životnost. Pokud je zvolená matrace naopak příliš malá, může zejména u osob se zhoršenou pohyblivostí nastat problém se vstáváním.

S bezproblémovým vstáváním souvisí i výška matrace. Abychom co nejvíce usnadnili vstávání a zároveň snížili zatížení kolen a kyčlí, je vhodné se poohlédnout po matraci s výškou 20 centimetrů a výše. 

Obecně však při nákupu matrace pro seniory platí jednoduché pravidlo: Když osoba stojí zády k rámu postele, horní strana matrace by měla sahat přibližně k hýždím. Konkrétní výška matrace se však samozřejmě odvíjí od mnoha dalších faktorů, jako je například výška postele či výška dané osoby.

Tuhost matrace

Obecně se dá říci, že tvrdé matrace jsou vhodné pro osoby s vyšší tělesnou hmotností a měkké matrace naopak pro osoby lehčí. V obou případech je důsledkem špatně zvolené tuhosti matrace nepřirozeně zakřivená páteř, a to především při spánku na boku. Zejména v pokročilém věku už pak není daleko k nepříjemné bolesti zad, beder či krční páteře. 

Co však dělat v situaci, kdy sice máte vyšší hmotnost, ale upřednostňujete měkčí matrace? Kompromisem je v tomto případě matrace střední tuhosti. Pozor na ni dejte u lehčích osob, kdy může naopak působit velice tvrdě a nepohodlně. Dobrým orientačním bodem může být při určování potřebné tuhosti maximální nosnost matrace – čím je toto číslo vyšší, tím vyšší se zpravidla dočkáme i tvrdosti.

Matrace Pro Seniory

V důchodovém věku bývají nejvhodnější matrace středně tvrdé a měkké. Ty totiž oproti tvrdým matracím vyvíjí o poznání menší tlak na naše klouby, a to zejména při spaní na boku. Pokud však patříte mezi spáče na zádech, chybu neuděláte se střední tvrdostí.

Kompromisem mezi dvěma tuhostmi může být matrace 2v1, která z každé strany nabízí jinou tvrdost. Díky tomu můžete vyzkoušet, která strana vám více vyhovuje. Matrace s více tuhostmi jsou praktické i v případě, že si například rádi dopřáváte odpoledního šlofíka – zatímco během dlouhého nočního spánku máme tendenci často měnit polohy spánku, a je tedy vhodná středně tvrdá či měkká matrace, odpolední dvacetiminutový spánek často trávíme v poloze na zádech. V tu chvíli naši páteř potěší spíše pevnější podklad v podobě tvrdé matrace.

Materiál matrace

Dalším nezanedbatelným kritériem při výběru matrace pro seniory je materiál, ze které je vyrobena. Dnes je k dostání opravdu nepřeberné množství nejrůznějších materiálů i technologií, v případě skutečně kvalitních matrací se však setkáme především s kombinací více typů materiálů (tzv. sendvičové matrace). 

Asi nejznámějším materiálem je paměťová pěna. Ta se zpravidla neužívá na jádro matrace, ale pouze na vnější vrstvu, která se dokáže výborně přizpůsobit tvaru našeho těla. Pro seniory je vhodná zejména z toho důvodu, že rozloží váhu těla, čímž předchází proleženinám či zvýšenému tlaku na velké klouby, jako jsou kyčle či ramena.

Neméně častou volbou jsou matrace latexové, které se vyznačují především vysokou měkkostí, díky kterým jsou rovněž vhodné pro seniory osoby či s otékajícími klouby. Díky výborné termoregulaci je oceníte také v případě, že vás v noci trápí přehřívání.

Zatímco dříve patřily k nejrozšířenějším typům matrace pružinové, dnes bychom se s nimi téměř nesetkali. Důvodem je kromě jejich vysoké hmotnosti také fakt, že se nehodí na postele s rošty. Moderní alternativou jsou matrace s pružinkami schovanými v textilních pouzdrech.

Speciální matrace

Kromě pěnových, pružinových či sendvičových matrací můžeme narazit také na řadu speciálních matrací. Příkladem mohou být zdravotní matrace, které jsou obvykle nejen zvýšené pro snadné vstávání, ale je často doplňují zpevněné bočnice. Mnohdy se také vyznačují vyšším množstvím jednotlivých zón, díky čemuž poskytují vysoký komfort i při dlouhodobém pobytu na lůžku.

Pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžku jsou však nejlepší volbou zejména antidekubitní matrace, které jsou navrženy tak, aby zabraňovaly vzniku nebezpečných proleženin a otlaků. Navíc tělu poskytují dokonalou oporu, čímž pomáhají předcházet bolestem zad, páteře a kloubů. 

Pokud vás trápí revmatické obtíže či artritida, skvělou alternativou mohou být naopak matrace s kvalitní termoregulací, které odvádějí přebytečné teplo a zajišťují vyrovnanou tělesnou teplotu.

Na co dát při výběru pozor?

Jak již bylo řečeno, hlavními kritérii by při výběru matrace pro seniory měla být především tuhost matrace, vhodný materiál a případně také dostatečný počet zón. Zapomínat bychom však neměli ani na doplňky matrace, tedy zejména na kvalitní potah, který lze prát v pračce. Výrazně tak prodloužíte životnost matrace i hygienu – obzvláště to platí u alergiků a osob s kožními problémy či citlivou pokožkou. U nepohyblivých osob upoutaných na lůžko neuděláte chybu s chráničem matrace, který se hodí v případě úniku moči a dalším znečištění.

Při výběru také nezapomeňte zvážit, na jakou postel hodláte matraci umístit. To je nezbytné zejména v případě, že vlastníte postel s elektrickým roštem. V případě špatně zvolené matrace rošt nejen nebude správně fungovat, ale navíc může dojít k nevratnému poškození matrace. Obecně se dá říci, že na elektrické a pohyblivé rošty rozhodně nepatří většina pružinových matrací.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv matraci, vybírejte vždy ověřené značky. Ty často nabízí nejen prodlouženou záruku až na několik let, ale také možnost vyzkoušení matrace v

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *