Odpočinek – 8 způsobů, jak odpočívat

Odpocinek

Jistě to dobře znáte – přijdete z práce a jediné, po čem toužíte, je padnout na gauč či do postele a dopřát si zasloužený odpočinek. Odpolední šlofík však rozhodně není jediným způsobem, jak po dlouhém a náročném dni dobít baterky. Ať už na odpolední pospávání nemáte čas, či vám nepříjemně zasahuje do spánkového režimu, řešení se možná skrývá v netradičních způsobech odpočinku, o které se s vámi podělím v dnešním článku.

Proč je odpočinek důležitý?

Milovníci odpočinku a lenošení budou jistě souhlasit s konstatováním, že odpočinek je nedílnou součástí zdravé životosprávy. Bohužel moderní způsob života mu příliš nenahrává – odpočinek mnohdy vnímáme jako neproduktivní nicnedělání, kterým jen zbytečně ztrácíme cenný čas. 

Tato mentalita však může mít nebezpečné dopady na naše fyzické i psychické zdraví. Přestože jsou lidské tělo a mysl schopné fungovat “na doraz”, nadměrná tělesná a především mentální zátěž si z dlouhodobého hlediska vybírají svou daň. Tak jako svaly potřebují po sportovním výkonu dostatečně regenerovat, odpočívat musí i náš mozek. V opačném případě ztrácíme schopnost se koncentrovat na danou činnost, začínáme dělat chyby a snižujeme svou celkovou efektivitu a produktivitu. Nemluvě o dalekosáhlejších důsledcích, jako je obávaný, avšak podceňovaný syndrom vyhoření [1].

Proč nám nestačí pouze spát?

Možná si říkáte, že odpočívat během dne vlastně ani nepotřebujete – v noci naspíte svých “povinných” osm hodin, v čem je tedy problém? Přestože je kvalitní noční spánek samozřejmě nezanedbatelným faktorem, rozhodně se nejedná o plnohodnotnou náhradu pravidelného odpočinku. 

8 způsobů odpočinku

Jak jsem naznačila v úvodu, odpočinek rozhodně neznamená pouhé usednutí na gauč a sledování televize. Existuje dokonce hned osm způsobů odpočinku, z nichž všechny jsou naprosto zásadní pro zdravé tělo i mysl. A jaké to jsou?

1.Fyzický odpočinek

První typ odpočinku, tedy ten fyzický, nikoho asi dvakrát nepřekvapí. Je velice snadné poznat, že si naše tělo potřebuje odpočinout – potřeba fyzického spánku se projevuje například bolestí svalů, zhoršenou kvalitou spánku či zhoršenou regenerací po sportu. Přestože fyzický odpočinek může zahrnovat pouze zmiňované pasivní polehávání na gauči u nekonečného maratonu seriálů, ideální alternativou je například masáž či akupunktura.

2. Aktivní odpočinek

S fyzickým odpočinkem rovněž úzce souvisí odpočinek aktivní. Jednat by se mělo o fyzickou aktivitu v nízké intenzitě, tedy například plavání v bazénu, jemnou jógu a strečink, klidnou procházku či třeba jízdu na kole. Nezapomínejte však na to, že při aktivním odpočinku nejde o výkon, jako spíše o nenásilné rozhýbání svalů a kloubů ztuhlých po náročném fyzickém výkonu či dlouhých hodinách před obrazovkou počítače.

Odpocinek

3. Mentální odpočinek

Pokud máte pocit, že to jde s vaší schopností soustředit se na daný úkol z kopce, nejspíš přišel čas na odpočinek mentální neboli psychický. Ten je zásadní především v případě, že vaše zaměstnání vyžaduje stoprocentní mentální koncentraci. Krátké přestávky, během kterých dostane váš mozek příležitost si odpočinout od nepřetržité práce a soustředění, je vhodné zařazovat několikrát během pracovního dne. Strávit ho můžete například dechovými cvičeními, sepsáním myšlenek a nápadů do poznámkového bloku, či třeba posezením na lavičce v parku.

4. Kreativní odpočinek

Dochází vám nápady nebo zažíváte tvůrčí blok? Pak je čas na kreativní odpočinek, který vám pomůže nakopnout múzy a inspiraci. Nové nápady vám dodá například procházka přírodou, výlet do hor, oživení dávno zapomenutého koníčku či třeba čtení knihy. Inspiraci můžete rovněž načerpat návštěvou muzea, umělecké galerie či divadelního představení. 

5. Emoční odpočinek

Moderní život je vyplněn stresem, a to nejen pracovním, ale také v rámci vztahů s rodinou, přáteli či námi samými. Zkuste proto občas “restartovat” své emoce pomocí introspektivních úvah nad tématy a pocity, které vám poslední dobou trápí, sepsáním zážitků, strastí a starostí do zápisníku, či třeba rozhovorem s blízkými přáteli. Skvělým způsobem, jak mít kontrolu nad emocemi, je rovněž praktikování mindfulness, tedy koncentračních technik a meditace.

6. Sociální odpočinek

Pokud patříte mezi introverty, o sociálním odpočinku vám pravděpodobně vykládat nemusím. Zároveň je však třeba připomenout, že i ten největší extrovert potřebuje čas od času odpočinek od sociálních vztahů a situací. Zkrátka a dobře se nebojte občas odmítnou pozvání na společenskou akci, přestože máte zrovna volný večer, a dobijte sociální baterky časem stráveným o samotě či s několika málo blízkými přáteli.

7. Senzorický odpočinek

Svět moderních technologií je plný senzorických vjemů, které na nás nepřetržitě doráží od rána do večera. Nemusíte se však vydávat na poustevnickou cestu do hor, kde není mobilní signál – stačí, když si ve večerních hodinách vypnete či ztlumíte upozornění v mobilu, nebo si o víkendu dopřejete pořádný digitální detox bez elektroniky. Ulevíte vlastně i svým očím, jelikož omezíte modré světlo.

8. Spirituální odpočinek

Pokud zažíváte v poslední době menší existenciální krizi, možná přišel čas na trochu spirituality. Jste-li věřící, vyrazit můžete po dlouhé době na mši do kostela; pokud náboženství není vaším šálkem čaje, vyzkoušet můžete například zmiňované mindfulness techniky. 

Jak si naplánovat odpočívání během dne

Vzhledem k tomu, kolik podob může být efektivní odpočinek, je vhodné ho nenechat náhodě. Úspěch se ukrývá především v plánování – pouhé předsevzetí, že si dnes více odpočinete, obvykle příliš nefunguje, tím spíše v případě aspirujících workoholiků.

Pomocníkem k organizaci odpočinku vám budou především moderní technologie, tedy nejrůznější plánovací aplikace a kalendáře. Podobnou funkci plní také mindfulness aplikace, které vám v naplánovaný čas připomenou, že je čas na trochu toho mentálního odpočinku a relaxace, například v podobě dechového cvičení nebo meditace.

Pokud máte naopak problém dodržovat konec pracovní doby, zkuste si na odpoledne naplánovat odpočinek, který v sobě zahrnuje určitý závazek, tedy například rezervaci sauny či domluvení schůzky s přáteli. Bude tak pro vás mnohem těžší čas na odpočinek jednoduše ignorovat a pokračovat v práci.

Závěrem

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ odpočinku, vždy myslete především na jeho pravidelnost. Zatímco celodenní odpočinek jednou týdně nemá na vaši produktivitu a zdraví příliš velký vliv, několik krátkých přestávek během dne dokáže skutečné divy.

Zdroje

  1. https://www.zzmv.cz/syndrom-vyhoreni

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *