Nejlepší špunty do uší

Špunty do uší na spánek

Špunty do uší známe jako ochranu při práci, ale napadlo vás někdy, že je možné je využít i jako doplněk pro kvalitní spánek? V tomto testu jsme vyzkoušeli různé špunty do uší a vybrali z nich ty nejlepší, která se vám budou hodit jak v práci, tak pro dokonalý spánek.

1. místo

Mack’s Original

Oblíbená klasika

Mack’s Original špunty do uší je super měkká ochrana sluchu. Uživatelé preferují mentolovou barvu, která je příjemná na oči, stejně jako špunty na vaše uši. Mack’s je číslo 1 značka doporučována lékaři v USA, která chrání před ztrátou sluchu. 

2. místo

3M™ E-A-R Soft FX

Nejlepší proti chrápání

Špunty do uší 3M E-A-R Soft FX mají momentálně na trhu nejvyšší utlumení SNR 39 dB. Jsou hladké a jejich zkosené zakončení umožňuje lepší zavádění a pohodlnější nošení. Každý pár je balený individuálně v sáčku.

3. místo

Alpine SleepSoft

Špunty do uší na spaní

Špunty do uší na spaní Alpine SleepSoft se super měkkými filtry vám umožňují si užít skvělý spánek i tam, kde je spousta okolního hluku. Dobrý odpočinek je klíčem k lepšímu výkonu i celkové pohodě.

Jak vybrat ty nejlepší špunty do uší?

V dnešní hlučné a stresující době každý toužíme po jedném – tichu. To nám bohužel často není dopřáno v době, kdy bychom ho potřebovali nejvíce, tedy v noci. Často nás ze spánku budí chrápající partner/ka, hluční sousedy či projíždějící auta z ulice. Nejsnadnějším řešením, jak si dopřát ničím nerušený spánek, jsou špunty do uší. Jak však vybrat ty, které budou nejen dostatečně odhlučňující, ale zároveň pohodlné? To si povíme v následujících řádcích. 

Nejlepší špunty do uší proti hluku, na spánek a proti chrápání

Než se pustíme do jednotlivých kritérií, které je třeba brát v potaz, představíme si ve formě krátkých recenzí troje nejlepší špunty do uší, díky kterým se konečně pořádně vyspíte.  

1. Mack’s: nejpohodlnější pěnové špunty na spaní

Proti hluku

 • super měkká ochrana sluchu
 • ideální do práce nebo pro studium
 • různé barvy

Jedničkou mezi špunty do uší jsou jednoznačně špunty značky Mack’s. Drtivá většina uživatelů uvádí jako jejich největší přednost skutečné pohodlí, které poskytují. Jako jedny z mála špuntů do uší na trhu se při jejich použití nemusíte bát otlačených uší. Kromě toho jsou voděodolné i vzduchotěsné. Jsou vyrobeny z měkkého silikonového tmelu a vydrží kolem pěti použití.

2. 3M™ E-A-R Soft FX: hradba proti chrápání

Proti chrápání

 • zkosené zakončení
 • nejvyšší utlumení 39 dB
 • snadnější zavádění

Co se týče tlumení hluku, v této kategorii by byly vítězem právě tyto špunty do uší, které patří mezi ty s největším útlumem hluku na trhu. Vyrobeny jsou z tvarovatelné pěny a mají speciální nálevkovitý tvar, který pomůže zvukovod skutečně utěsnit. Jedinou jejich nevýhodou je fakt, že se příliš nehodí pro drobné uši s úzkým zvukovodem.

3. Alpine SleepSoft: špunty na spaní, které vydrží až 100 použití

Pro spánek

 • znovupoužitelné
 • pohlcují okolní šum a chrápání
 • lze mít celou noc

Pokud hledáte zejména praktičnost, tyto špunty do uší budou ty pravé pro vás. Dají se snadno vyjmout díky speciální úchytce a především oceníte jejich snadnou údržbu, díky které vydrží až 100 použití. Tlumí cca 25 dB, což znamená, že utlumí běžné rušivé zvuky, ale nemusíte se bát, že byste přeslechli například domovní zvonek či budík. 

Jak vybrat špunty do uší?

Představili jsme si tři favority mezi špunty do uší, nyní se však již pojďme podívat na jednotlivá kritéria, která je třeba při výběru špuntů do uší vzít v potaz. Kromě ceny je tím nejdůležitějším kritériem především míra tlumení a pohodlnost, což jsou prvky, které se odvíjí především od materiálu, ze kterého jsou špunty vyrobeny. A z jakých druhů tedy můžeme vybírat?

Jaký materiál špuntů do uší je nejlepší?

Mezi základní materiály špuntů do uší patří polyuretanová pěna, vosk a tvarovatelný silikon, plast a titan či hliník. Pojďme se tedy podívat na jejich plusy i mínusy.

Polyuretanová pěna: pro pořádný útlum

 • Pěna ze všech materiálů nejlépe tlumí
 • Mínusem může být menší míra pohodlí 
 • Jeden pár vydrží přibližně pět nošení, při delším nošení již riskujete ušní infekci

Vosk a tvarovatelný silikon: perfektně sedí

 • O něco horší tlumení
 • Naprosté pohodlí – voskové a silikonové špunty se nedávají přímo do zvukovodu, ale jen “rozplácnou” kolem ušní dírky
 • Životnost podobná jako u pěnových špuntů, tedy pět použití

Plast: dlouhá životnost

 • Tlumí obdobně jako voskové a silikonové špunty
 • Nejsou tak pohodlné jako voskové a silikonové, ale pohodlnější než pěnové
 • Hlavní výhodou je opravdu dlouhá výdrž, jelikož jsou omyvatelné a nedeformují se

Titan a hliník: design a dokonalé ticho

 • Dokonalé tlumení: zvuk nepohlcují, ale blokují
 • Relativně pohodlné, jelikož obsahují pěnové polštářky
 • Prakticky neomezená výdrž (pěnové polštářky lze vyměnit za nové)
 • Řada různých designů
 • Spíše než na spaní slouží jako protihluková ochrana

Ceny špuntů do uší

Dalším kritériem, které často zvažujeme, je cena. Co tedy čekat od různých cenových kategorií?

Špunty do 30 Kč

Do třiceti korun seženeme především špunty pěnové. V balení jich obvykle bývá více, jeden pár tak zpravidla stojí kolem pěti korun. Nízkou cenu však může vyvažovat fakt, že mají opravdu krátkou životnost, a budete tak muset špunty kupovat častěji. Vyplatí se zejména tehdy, chceme-li je používat spíše příležitostně (například při cestování apod.).

Špunty do 100 Kč

V této cenové kategorii nalezne špunty silikonové a voskové. Ty mají opět podobnou životnost jako špunty pěnové, jedná se tedy spíše o investici do pohodlí. Využijete je nejen při cestování, ale díky opravdovému pohodlí i v rámci dlouhodobého používání.

Špunty do 200-400 Kč

V cenové kategorii dvě stě korun a výše nalezneme jednak větší (a tedy cenově výhodnější) balení výše zmiňovaných pěnových špuntů, propracovanější varianty silikonových špuntů a především plastové a kovové špunty. U posledních dvou se vyšší cena rozhodně vyplatí díky jejich prakticky neomezené životnosti

Nejčastější otázky okolo špunt do uší

Existují špunty do uší pro citlivé ušní kanálky?

Ano, seženete i speciální špunty do uší určené pro citlivé či drobné uši. Jsou zpravidla nejen menší, ale také hladší a lépe tvarované. K sehnání jsou například i dámské či dětské špunty do uší, které lépe sedí do malých zvukovodů.

Jaký je rozdíl mezi špunty a klapky?

Klapky sice nabízejí opravdu vysokou míru odhlučnění, ale jelikož se neaplikují přímo do ucha, jedná se o nepohodlné řešení, které se spíše než spaní hodí do hlučného pracovního prostředí apod. V případech opravdu hlučného prostředí můžete zkusit kombinaci klapek se špunty pro dokonalou ochranu sluchu. Nevýhodou klapek na uši může být o něco vyšší pořizovací cena, na rozdíl od některých druhů špuntů však nemají omezené množství použití.

Co znamená ANR?

ANR je zkratkou anglického Active Noise Reduction, což v překladu znamená aktivní redukce hluku. Jedná se o zařízení zabudované v některých špuntech do uší (zpravidla těch kovových), které má vestavěný elektronický systém na snižování hluku.

Kolikrát mohu použít špunty do uší?

Počet použití se odvíjí zejména od druhu materiálu, ze kterého jsou špunty vyrobeny. Zatímco pěnové, silikonové a voskové špunty můžete použít jen několikrát, jinak hrozí infekce ucha, například plastové a kovové můžeme užívat téměř neomezeně. Nesmíme však zapomínat na jejich pravidelné omývání od ušního mazu a dalších nečistot, které na špuntech během používání ulpěly.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *