Nejlepší anatomický polštář

Trápí vás bolest zad, hlavy či krční páteře? Problém možná neleží v kvalitě vaší matrace, ale polštáři, na kterém pravidelně spíte. Většina běžných polštářů totiž neposkytuje kýženou oporu krční páteři, což může ústit v nepříjemnou bolest. Řešení je naštěstí poměrně snadné – stačí si pořídit kvalitní anatomický polštář. S výběrem toho pravého modelu právě pro vás vám pomůže náš přehledný návod. 

3 nejlepší anatomické polštáře

Recenze nejlepších anatomických polštářů

Protiroztočový anatomický zdravotní polštář nanoSPACE

Nedáte-li dopustit na klasický obdélníkový střih polštáře, který pasuje do většiny povlečení, ale toužíte po kvalitnějším spánku, řešením je tento anatomický polštář NanoSpace. Je vyrobený z paměťové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která se dokonale přizpůsobí tvaru šíje a hlavy. Součástí je antialergická nanovlákenná membrána, která vás ochraní před projevy alergií na prach. Potah lze prát v pračce až na 60 stupňů Celsia. 

Výhody proč ANO

  • Paměťová pěna
  • Potah z nanovlákna 
  • Antialergenní
  • Klasický obdélníkový tvar
  • Pratelný potah
  • K dostání sedící povlečení

Nevýhody proč NE

  • Vysoká cena

Anatomický polštář Magniflex Vitale Standard

Univerzální anatomický polštář Magniflex Vitale Standard je vhodnou volbou pro všechny, kteří spí jak na zádech, tak na boku i na břiše – jeho střed je vysoký 12 centimetrů a směrem k okrajům se polštář snižuje. Zatímco výplň je tvořena anatomickou paměťovou pěnou Memofoam, potah je vyroben z polyesteru s obsahem bambusového vlákna a lze ho prát až na 30 stupňů Celsia v pračce. 

Výhody proč ANO

  • Paměťová pěna
  • Potah s obsahem bambusového vlákna
  • Klasický obdélníkový tvar
  • Pratelný potah

Nevýhody proč NE

  • Vyšší cena

DORMEO POLŠTÁŘ AIR+ SMART

Pro všechny spánkové polohy je vhodný také polštář AIR+ SMART značky DORMEO, který v sobě kombinuje klasickou i anatomickou strukturu polštáře. Díky otočnému designu a nastavitelné výšce si lze polštář do velké míry personalizovat na míru vašim požadavkům. Zatímco anatomická strana je vyplněna paměťovou pěnou se strukturou včelí plástve, klasická strana je vyplněná prodyšnými mikrovlákny. Součástí polštáře je snímatelný potah z tencelu, který nabízí maximální prodyšnost a dokonale se přizpůsobí teplotě těla. Potah lze prát v pračce až na 40 stupňů Celsia.

Výhody proč ANO

  • Paměťová vlákna i mikrovlákna
  • Oboustranný
  • Snímatelný potah vhodný do pračky
  • Nastavitelná výška
  • Průměrná cena

Nevýhody proč NE

4Home Polštář z paměťové pěny Bamboo profilovanýaf

Nechcete do nákupu anatomického polštáře příliš investovat? Pak zvolte tento polštář z paměťové pěny. Díky profilovanému tvaru je poskytuje dostatečnou oporu krční páteři a hlavě během spánku. Nechybí ani snímatelný potah vyrobený ze směsi polyesteru a přírodních bambusových vláken, která mají přirozené antibakteriální a hypoalergenní účinky. Ke zvýšené hygieně přispívá i fakt, že lze povlak prát až na 60 stupňů Celsia.

Výhody proč ANO

  • Nízká cena
  • Paměťová pěna
  • Potah lze prát v pračce
  • Hypoalergenní

Nevýhody proč NE

  • Tvrdší materiál

Anatomický polštář Dřevočal Pedro

Alternativou pro všechny, které chtějí brýle proti modrému světlu nosit opravdu po celý den, jsou brýle Ray-Ban New Wayfarer. Modré světlo blokují pouze do dvaceti procent, díky čemuž nemění percepci barev, zároveň však mírní únavu a pálení očí z dlouhé práce před monitorem. Nechybí klasický Ray-Ban design, čirá skla a možnost výběru ze tří různých velikostí. Součástí balení je navíc originální pouzdro na brýle a praktický hadřík. Jedinou nevýhodou tak zůstává především vysoká cena, díky obroučkám z odolného plastu vám však budou sloužit opravdu dlouho.

Výhody proč ANO

  • K dostání v několika úpravách
  • Průměrná cena
  • Studená pěna
  • Snímatelný potah lze prát v pračce

Nevýhody proč NE

  • Cena se liší na základě zvoleného potahu

Anatomický polštář Ahorn Senzi

Skutečně nízkou cenou potěší anatomický polštář Ahorn Senzi v oblíbeném ergonomickém tvaru vlnky, ideálním pro spánek na boku. Je vyroben ze studené HR pěny a je potažen snímatelným Stress Free obalem, který lze bez problémů prát v pračce. 

Výhody proč ANO

  • Studená HR pěna
  • Snímatelný potah lze prát v pračce
  • Nízká cena

Nevýhody proč NE

  • Nižší kvalita výplně

Co je to anatomický polštář

Jak napovídá jeho název, anatomický polštář se dokáže dokonale přizpůsobit lidské anatomii, a poskytnou tak dostatečnou oporu krční páteři a hlavě. Laicky řečeno, anatomický polštář se díky použitým materiálům i střihu umí vytvarovat podle vašeho krku a hlavy, čímž minimalizuje tlakové body, umožňuje volné proudění krve a zároveň udržuje krční obratle v korektní pozici. Výsledkem je eliminace bolesti krční páteře, migrén a souvisejících problémů. Zkrátka a dobře, vyspíte se jako na obláčku!

Jak správně vybrat anatomický polštář

Aby anatomický polštář skutečně sloužil svému účelu, je nezbytné při jeho výběru zvážit několik parametrů a kritérií. Ohled bychom měli brát jak na naši upřednostňovanou spánkovou polohu, tak typ výplně a potahového materiálu či celkový tvar a velikost polštáře.

Podle polohy spánku

Řadu z výše uvedených kritérií ovlivňuje poloha, ve které nejčastěji spíte. Cílem vhodně zvoleného polštáře je totiž co nejpřirozenější pozice páteře, která se však v každé spánkové pozici mírně liší.

Pokud dáváte přednost spánku na zádech, ideální volbou budou spíše nižší polštář s mírným zakřivením. Naopak mírně vyšší (s ohledem na vaše tělesné proporce) polštář bude vhodným rozhodnutím v případě, že spíte primárně na boku. Zároveň se zkuste poohlédnout po modelu se speciálním vykrojením na rameno, které brání vzniku tlakových bodů, a zvyšuje tak pohodlí při spánku. 

V případě, že spíte primárně na břiše (ač je na místě dodat, že tato poloha vaší krční páteři rozhodně neprospívá), sáhněte po skutečně nejnižších modelech anatomických polštářů, které minimalizují nepřirozenou polohu krční páteře. 

Podle tvaru

Se spánkovou polohou souvisí také tvar polštáře. Bezpochyby největší nabídku nalezneme v kategorii běžně tvarovaných obdélníkových polštářů, stále populárnější volbou je však také anatomický tvar vlnky, která představuje efektivní oporu krční páteři. Setkat se však můžeme také s anatomickými polštáři ve tvaru válce či písmene X

Spáči na boku ocení zmiňovaný polštář s vykrojením, který dokonale kopíruje tvar krku a ramen. Pokud během spánku potřebujete udržet hlavu ve zvýšené poloze (například z důvodu nachlazení, chrápání či spánkové apnoe), sáhněte po anatomickém polštáři ve tvaru klínu. 

Podle rozměru a výšky

Nezanedbatelnou roli při výběru anatomického polštáře hrají také jeho rozměry. Pokud nesáhnete po obdélníkovém polštáři, bohužel se jen stěží můžete orientovat na základě velikosti polštáře, který běžně používáte. U anatomických polštářů atypických tvarů se tak zaměřte primárně na výšku polštáře, která by měla odpovídat jak vaším tělesným proporcím, tak spánkové poloze. 

Opět platí jednoduché pravidlo, že pro spánek na boku je ideální polštář spíše vyšší, zatímco pro spánek na zádech jsou lepší ploší polštáře. 

Podle výplně

Typickou výplní anatomických polštářů je paměťová pěna. Narazit na ni můžeme také pod názvem viscoelastická pěna či líná pěna. Důvodem její popularity je zejména fakt, že se jedná o ideální kombinaci vysoké opory a měkkosti, díky čemuž se pěna dokáže dokonale přizpůsobit tvaru krku a hlavy, aniž by došlo k její nadměrné deformaci. Zároveň se může pochlubit skvělými termoizolačními a hypoalergenními vlastnostmi, díky čemuž ji mohou bez obav používat i astmatici a osoby s alergií na prachové roztoče. Asi však není třeba dodávat, že je nutné počítat s mírně vyšší cenou.

Levnější alternativu představuje klasická PUR pěna. Aby skutečně sloužila svému účelu, je třeba sáhnout po dostatečně tuhém anatomickém polštáři, jinak může snadno docházet k její deformaci. 

Pokud dáváte přednost přírodním výplňovým materiálům, zvolit samozřejmě můžete i výplň z peří, vzhledem k náchylnosti k ukládání prachu a rozmnožování roztočů se však rozhodně nejedná o dobrou volbu pro alergiky. Raději tak sáhněte po přírodním latexu, který se může pochlubit hypoalergenními i antibakteriálními vlastnostmi.

Pro koho je anatomický polštář vhodný?

Kvalitní anatomický polštář najde využití prakticky u každého z nás. Vhodnou volbou jsou však především v případě, že vás trápí:

  • bolest krční páteře,
  • bolest zad,
  • časté migrény,
  • chrápání,
  • otlaky,
  • zhoršená kvalita spánku,
  • spánková obstrukční apnoe.

Nejčastější otázky

Vhodný způsob čištění anatomického polštáře se odvíjí od výplňového a potahového materiálu. Pokud výrobce nedoporučuje praní v pračce, vsaďte na ruční praní v teplé vodě s trochou tekutého pracího prostředku. Pozornost věnujte zejména následnému pěnové výplně opláchnutí od zbytků saponátu. Se ždímáním však opatrně, aby nedošlo k natržení či jinému poškození paměťové pěny. 

Pokud je příčinou bolestí krční páteře právě nevhodný polštář, anatomický polštář by mohl být efektivním řešením. V případě, že bolesti po zakoupení polštáře přetrvávají, či se dokonce zhoršují, je možné, že jste zakoupili nevhodnou velikost či tvar. 

Obecně platí, že anatomického polštáře z paměťové pěny není vhodné prát v pračce. Existují však výjimky, a nezapomeňte si tak pečlivě přečíst pokyny výrobce. Většina anatomických polštářů je však k dostání ve snímatelném povlaku, který lze již v pračce bez obav vybrat. Opět však nezapomeňte dodržovat pokynů k údržbě, aby nedošlo ke sražení potahové tkaniny. Pokud má obal zip, perte ho zapnutý, aby nedošlo k potrhání lýtky kovovými zoubky zipu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *