Anatomický polštář

Bolí vás ráno za krkem, když vstanete z postele? Dost možná čas na to, pořídit si anatomický polštář, který při spánku krční páteř vhodně podepře a pomůže vaší šíji přes noc zrelaxovat.

Co je anatomický polštář?

Anatomický polštář je speciálně tvarovaný druh polštáře, který pomáhá při spánku udržet hlavu v přirozené poloze a předchází tak bolestem krční páteře.

Anatomické polštáře mají nejčastěji profilovaný tvar s křivkou vlny. Obvykle se vyrábějí z paměťové pěny.

K anatomickému polštáři patří povlak, který lze z polštáře sejmout a vyprat.

Jak správně vybrat

Nad koupí anatomického polštáře začnete přemýšlet v okamžiku, kdy se ráno probudíte se zatuhlou šíjí a vždycky vám chvíli trvá, než krk rozhýbete.

Jen tak mimochodem – s krční páteří mívají největší problémy ti z nás, kteří sedí od ráno do večera u počítače nebo mají jinak sedavé zaměstnání.

Anatomický polštář se od klasického liší zejména tvarem a materiálem, ze kterého je vyrobený.

Ze zdravotního hlediska (a fyziologie krční páteře) se nejlépe osvědčil profilovaný polštář ve tvaru dvou vln. Ten dokáže zajistit, aby páteř zůstala rovná a při převalování ve spánku se zbytečně nepřirozeně nekroutila.

Jestliže máte pocit, že vám polštář s vlnou bude vadit, můžete sáhnout po neprofilovaném anatomickém polštáři, který má tvar malého pravidelného polštářku.

Prodejci nabízejí anatomický polštář v různých velikostech, o různé tuhosti / měkkosti.

Typickým materiálem, ze kterého se anatomicky tvarovaný polštář vyrábí, je tzv. líná pěna. Dalšími možnostmi jsou polyuretanové kuličky, nebo dokonce přírodní čištěné peří.

Při výběru vezměte také v potaz polohu, jakou při spaní zaujímáte. Za vhodné se považuje spaní na zádech a na boku, nejméně vhodné je pak spaní na břiše, kdy je krční páteř nejvíce namáhaná.

Pamatujte, že anatomický polštář je pouze jedním dílkem skládačky, která má vyřešit vaše bolesti s krkem. Pokud vás bolí ramena a týl delší dobu, je vhodné navštívit lékaře nebo fyzioterapeuta a nápravu krční páteře řešit komplexně.

Přechod na anatomický polštář a možné potíže

Jestliže jste byli léta zvyklí spát na klasickém polštáři, patrně pro vás bude v počátku anatomický polštář velkou změnou.

Anatomický polštář má totiž neměnný tvar, nemůžete si ho „namuchlat“ pod hlavu tak, jak potřebujete.

Počítejte s tím, že vaše krční páteř si na nové poměry v posteli bude několik dnů zvykat, možná při tom bude protestovat.

Pokud ale vydržíte, je velká pravděpodobnost, že si anatomický polštář zamilujete a už nikdy nebudete chtít spát na ničem jiném.

Proč je paměťová pěna nejlepší

Standardem pro výrobu anatomického polštáře paměťová pěna. Tato pěna se jinak označuje jako líná, odborným termínem termoreaktivní.

Líná pěna reaguje na teplo a tlak, přizpůsobí se tvaru vaší hlavy, kterou na polštář položíte.

V místě kontaktu s hlavou se polštář jakoby proboří, ale nikoliv tak, aby vám to bylo nepříjemné. Právě naopak, uživatelé anatomického polštáře línou pěnu pro tuto vlastnost oceňují, cítí se, jakoby je polštář obejmul, a tento pocit označují jako příjemný.

Jakmile se z polštáře zvednete, jen bude se pomalu vracet do původního tvaru. A až zas půjdete do postele, bude vás lákat ke spánku vzorně vyrovnaný.

TIP: Mezi další typy anatomických polštářů patří tzv. bederník, který slouží jako opora pro bederní páteř. Dále jsou to různé ortopedické polštáře, často vkládané pod nohy nebo mezi kolena (ulehčují velkým kloubům dolních končetin).

Povlak

Nestandardní tvar anatomického polštáře znamená, že na něj nebudete moct povléknou běžné povlečení na polštář.

Anatomický polštář má svůj vlastní povlak, který by mělo být možné stáhnout a vyprat.

Jednotliví výrobci pak nabízejí potahy náhradní, rozhodně není od věci doma jeden až dva mít, abyste měli nový a čistý potah po ruce, pokud se původní ušpiní.

Povlaky na anatomické polštáře se vyrábějí takové, aby dobře dýchaly i pod zatížením, byly prodyšné a zároveň absorbovaly vlhkost, a polštář nebyl pocitově navlhlý.

Mezi časté úpravy patří antibakteriální a / nebo hypoalergenní ošetření povlaku, polštář tak bez problémů mohou používat také alergici nebo osoby s citlivou pokožkou.

TIP: Moderním materiálem používaným pro výrobu povlaků je Tencel, obchodní značka pro látku, vyrobenou z lyocellových vláken.

Nelekejte se, název zní strašidelně, ale v případě Tencelu se jedná o 100% recyklovanou celulózu, tedy v podstatě čistě přírodní materiál. Tencel je výjimečně jemný, měkký, a především skvěle absorbuje vlhkost – pro výrobu ložního prádla ideál!

Výběr anatomických polštářů:

Kde koupit

Patrně nejlepší volbou je vyzkoušet kamenné prodejny a spánková studia. Zde máte jedinečnou možnost vyzkoušet si, jak se vám na anatomickém polštáři bude ležet.

Problém může nastat v případě, že prodejny ve vašem okolí nemají skladem dostatečnou nabídku anatomických polštářů, ze kterých si vyberete.

Pak je vhodné porozhlédnout se po internetu, nastudovat recenze a načíst zkušenosti zákazníků, kteří se o anatomických polštářích zmiňují v diskuzích.

Podívejte se také, zda e-shop, který anatomické polštáře nabízí, nemá nějakou zajímavou slevu. Občas se podaří natrefit na dobrou koupi, kdy v rámci akce 1+1 získáte druhý polštář zcela zdarma.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *