Energetické nápoje – jak kradou spánek a rozum

Znáte to – špatně jste se vyspali a záchranu před únavou a ospalostí hledáte v energetickém drinku. Více než kdy jindy však v případě energetických nápojů platí rčení “dobrý sluha, ale špatný pán”. Zatímco příležitostné otevření energeťáku vám z dlouhodobého hlediska pravděpodobně nijak neuškodí, jejich pravidelná konzumace s sebou nese řadu rizik. V dnešním článku vás proto zasvětím nejen do principu jejich fungování a vlivu na lidský organismus a spánek, ale především vám poradím, jak s jejich konzumací jednou provždy skoncovat.
Jak fungují energetické nápoje?

Začneme odpovědí na otázku, jakým způsobem vlastně dokáží energetické nápoje zahnat únavu a navodit stav bdělosti. Asi možná tušíte, že hlavním činitelem bude kofein. Přestože kolem energetických nápojů panuje celá řada mýtů, podle kterých člověka nabudí především vysoký obsah kalorií, obsažený cukr je ve své podstatě až druhotnou účinnou látkou. Práci odvedou především stimulanty, jako je kofein, které působením na nervovou soustavu zvyšují pozornost i mentální a fyzickou výkonnost.
Čím nahradit energetické nápoje
Ideálně ničím. Nejlepší je si na všechny stimulanty odvyknout. Nicméně občas tu energii doplnit potřebujeme.
Energetické nápoje mohou být nahrazeny vodou, ovocnými a zeleninovými šťávami, yerba maté, čajem nebo kávou bez přidaného cukru. Méně sladké ovoce, jako jsou jablka nebo hrušky, také mohou poskytnout přirozenou energii. Pokud hledáte přírodní zdroj energie, můžete se také uchýlit k potravinám bohatým na vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky, jako jsou ořechy, semena a luštěniny.
Co je Yerba maté?
Organický Yerba maté čaj značky BrainMax nebude z hlediska kvality rozhodně krokem vedle. Je vyráben jen z těch nejkvalitnějších ručně sbíraných lístků cesmíny paraguayské v oblasti Brazílie a Amazonie. Místní produkce Yerba maté mimo jiné přispívá k ochraně deštného pralesa před kácením a plantážemi, čímž pomáhá chránit biodiverzitu tohoto jedinečného ekosystému. Společnost BrainMax si navíc stojí za principy fair trade, díky čemuž máte jistotu, že zakoupená Yerba byla vypěstovaná za férových podmínek pro místní obyvatele a pracovníky.
Co energetické nápoje obsahují?
Přestože různé značky energetických nápojů přidávají do svých produktů různé složky, v prakticky každém energeťáku najdeme kofein, cukr (případně umělá sladidla) a další podpůrné látky, které zesilují účinek stimulantu.
Kofein
Kofein ve složení energetických nápojů asi nikoho příliš nepřekvapí. Málokdo však tuší, jak vlastně dokáže zahnat ospalost. Funguje vlastně na velice prostém principu – během dne se v našem těle tvoří tzv. adenosin, látka, která po svém navázání na adenosinové receptory navozuje pocit malátnosti, únavy a ospalosti. Kofein se dokáže na tyto receptory navázat, což vede k tomu, že jsou “slepé” k samotnému adenosinu, a tedy nevzniká onen pocit ospalosti.
Přestože v malé míře tento proces nijak neškodí, je třeba si uvědomit, že energetické nápoje svým obsahem kofeinu dalece překonávají kávu či černý čaj. Zatímco “slabší” nergerťáky obsahují mezi 50 a 160 miligramy kofeinu, v některých bychom našli až 500 miligramů. Pro srovnání, šálek espressa obsahuje pouze 63 miligramů kofeinu. Mimochodem, spánek a káva k sobě nepatří, víte proč?
Cukr
Ačkoliv primárním stimulantem energie v energetickým nápojích je právě kofein, nezanedbatelnou roli hraje také cukr. Ten je během procesu trávení rozštěpen na glukózu, která představuje rychlou energii pro náš organismus. Přestože sám o sobě není cukr nutně škodlivý, opět platí, že energetické nápoje výrazně překračují doporučené denní množství – 100 mililitrů energetického nápoje obsahuje kolem 11 gramů cukru. Pokud tedy vypijete půllitrový energeťák, dodáte tělu neuvěřitelných 55 gramů cukru, což je skutečná energetická bomba.
Další látky
Ve složení rovněž najdeme celou řadu podpůrných látek, z nichž některé jsou poměrně zdravé – kupříkladu vitamín B, vitamín C a D, bylinkové extrakty či aminokyseliny (L-karnitin, taurin). Na pováženou je však obsah umělých sladidel, dochucovadel a konzervantů, které sice nejsou v zásadě škodlivé, ale rozhodně je není vhodné konzumovat ve vyšší míře.
Jak energetické nápoje ovlivňují spánek?

Ponechme stranou případné negativní účinky na celkové zdraví a pojďme se podívat, jak kofein ovlivňuje kvalitu spánku. Je asi zřejmé, že po vypití energeťáku nebudete mít na spánek ani pomyšlení; prakticky všechny obsažené látky potlačují projevy přirozené únavy. Zatímco kofein tlumí ospalost, vysoký obsah cukru dodává tělu obrovskou dávku rychlé energie. Posledním hřebíčkem do rakve kvalitního spánku jsou další obsažené stimulanty, jako například taurin, které zvyšují krevní tlak a stimulují mozek k výkonu.
Proč jste unavení po energetickém nápoji?
Pokud pijete energetické nápoje s železnou pravidelností, možná jste si všimli, že na vás přestávají působit a únava a ospalost jsou horší než kdy dřív. Důvodem je nejen postupné zvyšování rezistence na kofein, ale také celkové zhoršení kvality spánku.
Zkrátka a dobře, vaše tělo má během noci plné ruce práce s odbouráváním kofeinu, který jste během dne vypili, a nedostane se tak do fáze hlubokého spánku. Ráno se probouzíte vyčerpaní a nevyspaní a netrvá dlouho, než ve snaze potlačit únavu sáhnete po energetickém nápoji. A nekonečný kolotoč se začíná pomalu roztáčet…
Jak omezit energetické nápoje?
Jediným řešením, jak z tohoto začarovaného kruhu vystoupit, je omezení konzumace energetických nápojů. To však může být mnohem těžší, než se na první pohled zdá. Jak tedy vyzrát na počínající závislost na energeťácích a zároveň snížit únavu během dne?
- V případě únavy nahraďte energetický nápoj běžnou kávou či zeleným čajem,
- Zkuste místo toho zdravější Yerba Maté
- Nepijte energetický nápoj “na chuť”,
- Zařaďte do jídelníčku dostatek bílkovin a polysacharidy, které nezpůsobují výkyvy glukózy v krvi,
- Nekonzumujte kofein po čtvrté hodině odpolední,
- Věnujte pozornost spánkové hygieně.