Nejlepší květiny do ložnice pro kvalitní spánek

Nejlepsi Kvetiny Do Loznice

Pokojové rostliny jsou v interiérech velmi oblíbené. Prostor oživí, mají pozitivní účinky na lidskou psychiku, a navíc mohou zajistit čistější vzduch v domácnosti. Květiny se běžně umisťují v obývacích pokojích, kuchyních ba dokonce i v koupelnách. Několik kousků byste však měli mít i ve své ložnici. Proč je vhodné mít květiny v místnostech, kde spíme, jak o ně pečovat a jaké druhy květin do ložnice zvolit? To se dozvíte v následujících řádcích!

Proč mít květiny i v ložnici?

Důvodů, proč umístit květiny do ložnice, je mnoho. Prvním z nich je jejich pozitivní vliv na psychiku. Jejich zelená barva podporuje dobrou náladu a pomáhá uvolnit napětí a zbavit se stresu. Kromě toho dokážou listy velkých květin snížit i míru hluku – další krok ke skvělému spánku!

Rostliny také prokazatelně zlepšují kvalitu vzduchu. Díky fotosyntéze přeměňují oxid uhličitý na kyslík a díky dýchání mohou regulovat i hladinu vlhkosti v místnosti. Je také známo, že kytky pohlcují různé škodlivé látky, nečistoty a alergeny ze vzduchu.

Kam umístit kytky v ložnici?

Umístění je také důležité, a to nejen kvůli potřebám rostlin, ale i těm vašim. Co se týče rostlin, berte v potaz požadavky na světlo konkrétního druhu. Některé kytky budou prospívat i v poměrně tmavých prostorách, jiné zase vyžadují přímé denní světlo. Pokud chcete umístit do ložnice květiny, které mají silnou vůni, dejte je raději dál od postele. U jedovatých rostlin vyberte místo, kam se nedostanou děti ani domácí mazlíčci. Pokud máte ložnici podle Feng-Shui doporučujeme přečíst samostatný článek, kde probírám umístění květin podle Feng-shui.

Nejlepší květiny do ložnice pro lepší spánek

Ne každá rostlina je do místností určených ke spánku vhodná. Obecně by se měly volit druhy s jemnou a uklidňující vůní. Vůně některých rostlin mohou pozitivně ovlivnit centra v mozku, která jsou zodpovědná za odpočinek. Jednou z nich je například kozlík lékařský. Květiny do ložnice by měly být schopny produkovat větší množství kyslíku i během noci, a také snižovat hladinu oxidu uhličitého. Další žádanou vlastností je také schopnost rostliny udržovat optimální hodnoty vlhkosti vzduchu.

Levandule

Levandule je asi nejznámější rostlina spojována se spánkem. Její vůně snižuje hladinu stresu a navozuje klidný spánek, protože snižuje krevní tlak a zpomaluje srdeční rytmus. Díky těmto vlastnostem je hojně využívána i v aromaterapii a její silice je možné si při nespavosti nakapat večer například na polštář. Nové výzkumy také ukazují, že vůně levandule dokáže potlačovat pláč u novorozenců.

Aloe Vera

Jedná se o rostlinu, která má největší schopnost zlepšit vzduch v místnosti. Během noci totiž produkuje velké množství kyslíku, a přitom redukuje oxid uhličitý. Je velmi nenáročná a bude tedy vhodnou volbou pro ty, kteří občas „zapomenou“ kytky zalít. Kromě toho má také nezanedbatelné léčivé účinky. Dřeň z listů můžete využít při hojení ran nebo léčbě akné.

Tchynin jazyk

Další skvělá květina do ložnice je tchýnin jazyk. Jedná se o velice odolnou a nenáročnou rostlinu, která během noci emituje kyslík a reguluje množství CO2 v ovzduší. Navíc je působivým přírodním čističem vzduchu, ze kterého dokáže pohlcovat formaldehydy, benzeny a jiné toxické látky.

Kozlík lékařský

Silné aroma kozlíku lékařského stimuluje mozkové receptory odpovídající za relaxaci jeho pouhým čicháním. Květinu je ale lepší umístit od postele trochu dále, aby vůně nebyla příliš dráždivá. Kořen kozlíku lékařského se používá jako účinný přírodní lék proti nespavosti.

Lopatkovec neboli toulcovka

Tato květina uklidňuje už při pouhém pohledu na ni – má pěkně košatý tvar a něžné bílé květy. Navíc funguje jako skvělý přírodní čistič a zvlhčovač vzduchu. Dokáže z ovzduší odstraňovat toxiny i alergeny, takže její „služby“ přijdou alergikům jistě vhod.

Gerbery

Pečovat o gerbery je složitější, než je tomu u jiných uvedených pokojových rostlin, nicméně vaši oddanou péči vám tato květinka vrátí krásnými barevnými květy, které potěší vaši duši, a navíc obohatí vzduch v ložnici o další drahocenný kyslík i během noci.

Šplhavnice zlatá

Šplhavnice (pothos) je pokojovka, kterou zná snad každý. Její předností je hlavně to, že nevyžaduje skoro žádnou péči. Stačí jí vlhčí půda a polostín. Roste velmi rychle a dá se snadno namnožit pomocí řízků, takže z jedné rostlinky jich po čase může být třeba pět. Umístěte je i do své ložnice, jedná se totiž jednu z nejlepších rostlin pro čištění vzduchu.

Břečťan

Anglický břečťan je sympatická nenáročná rostlinka, která se opět hodí do prostor, kde je čerstvý vzduch žádoucí. Má skvělé detoxikační účinky a zbavuje prostředí alergenů i toxinů. V případě této kytky se ale mějte na pozoru. Je totiž poměrně dost jedovatá a požití dítětem nebo zvířetem může způsobit nepříjemné komplikace

Zelenec chocholatý

Další klasickou květinou, známou snad z každého interiéru, je zelenec. Rozmístit jej můžete po celém bytě, a to včetně ložnice, kde se uplatní jeho schopnost zbavit vzduch až 90 % vyskytujícího se formaldehydu, který je rakovinotvorný, a kromě jiného se může uvolňovat třeba z nábytku.

Jak pečovat o kytky v ložnici?

Péče je stejná jako u každé jiné pokojové rostliny. I ty v ložnici potřebují pravidelnou zálivku, která se může lišit druh od druhu. Některé potřebují vodu denně, jiným stačí i jednou za týden. Dále zajistěte dostatečně velký květináč se substrátem pro pokojovky a čas od času přidejte tekuté hnojivo. Jednou za rok až dva pak rostlinu přesaďte do větší nádoby, pokud je to potřeba. Vždy záleží na konkrétní rostlině, kterou pořídíte.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *