Spánková laboratoř

spánková laboratoř

Problémy se spánkem trápí čím dál více lidí. Ať už je to hektickou dobou, nedostatkem odpočinku přes den a přehnaným psychickým i fyzickým vytížením, poruchy spánku se nevyhýbají až polovině obyvatel vyspělých zemí. Díky pokročilému výzkumu v oblasti spánku, a hlavně díky moderním technologiím, jsme v současnosti schopni zkoumat spánek jedince pomocí přístrojů, kdy lze z údajů vyčíst, jakým typem spánkové poruchy pacient trpí. Tato vyšetření provádějí odborníci na místech, které se nazývají spánkové laboratoře. Nemalé množství se nachází také na území České republiky, podívejme se tedy na to, k čemu spánkové laboratoře slouží nebo jak se provádí „vyšetření spánku“.

Co jsou to spánkové laboratoře?

Spánková laboratoř je nejčastěji součástí lékařského komplexu jako je nemocnice či poliklinika. V tomto středisku se lékaři a odborníci zabývají diagnostikou spánkových poruch a také jejich léčbou. Mnohé laboratoře se zabývají zejména diagnostikou syndromu obstrukční spánkové apnoe, která může člověka ohrozit na životě, jiné však mají mnohem širší záběr a jsou zde schopni řešit také různé druhy nespavosti, narkolepsii, syndrom neklidných nohou nebo třeba chrápání.

K čemu monitoring spánku slouží a pro koho je určen?

Monitoring spánku slouží k přesné diagnostice spánkových poruch. Často se využívá k potvrzení či vyvrácení spánkové apnoe, která je doprovázena hlasitým chrápáním a přerušením dechu během spánku. Mezi další pacienty, kteří pomoc spánkových laboratoří vyhledávají jsou ti s problémy s nespavostí, nadměrnou denní spavostí, mikrospánky a řadou dalších spánkových poruch, které negativně ovlivňují kvalitu běžného života. K vyšetření ve spánkové laboratoři se mohou zájemci obvykle objednat sami na vlastní popud, ale také na základě doporučení ošetřujícího lékaře.

Jak probíhá vyšetření?

Vyšetření začíná vstupní konzultací s lékařem. Ten pokládá řadu otázek, které jsou k diagnostice důležité. I když se mohou některé z nich zdát dost „na tělo“, vždy odpovídejte pravdivě – nikdo vás nesoudí, správná odpověď je důležitá pro objektivní výsledky vyšetření. Jestliže lékař usoudí, že za problémy se spánkem mohou spíše vaše zlozvyky než některá z poruch, navrhne jejich řešení. V opačném případě přistoupí na další vyšetření za pomoci přístrojů.

Vyšetření obvykle probíhá přímo ve spánkové laboratoři. Po objednání obdržíte konkrétní termín, ve kterém se dostavíte na kliniku. Zde bude nutné strávit noc. Soukromé spánkové laboratoře nabízejí vysoký komfort, pokoje hotelového typu s pohodlnou postelí, stravou, vlastním sociálním zařízením a podobně. Vaším úkolem je jediné – dobře se zde vyspat. V době pravidelného usínání je pacientovi připevněn přístroj na monitoring a několik dalších senzorů. Není výjimkou ani kamerový záznam z průběhu noci.

Důležité je neužívat před vyšetřením látky, které by mohly výsledky negativně ovlivnit. Mezi ty řadíme například alkohol, kofein nebo některé druhy léků (nejsou-li součástí stálé medikace). Po probuzení jsou veškerá čidla, senzory a monitory z pacienta odstraněny a čeká se na výsledky vyšetření.

Výsledky a léčba

Výsledky se pacient dozví prakticky hned další ráno. Lékař vysvětlí, jak ke svým závěrům došel, a sdělí přesnou diagnózu (pokud je z měření zřejmá). Pokud je indikována například spánková apnoe, navrhuje lékař další postup ve spolupráci s ORL specialistou, kdy se problém obvykle řeší chirurgicky. Monitoring však může odhalit celou řadu spánkových poruch od syndromu neklidných nohou až po přerušovaný spánek. Jejich řešením lze předcházet vážnějším problémům, například kardiovaskulárním onemocněním.

Seznam spánkových laboratoří

  • Spánková laboratoř Fakultní nemocnice Hradec Králové
  • Spánková laboratoř Nemocnice Na Homolce v Praze
  • Spánková laboratoř Fakultní nemocnice Olomouc
  • Spánková laboratoř Fakultní nemocnice Brno
  • Spánková laboratoř Fakultní nemocnice Plzeň
  • Spánková laboratoř Fakultní nemocnice Ostrava
  • Spánková laboratoř Fakultní nemocnice v Motole
  • Spánková laboratoř Fakultní nemocnice v Ústí nad Labem
  • Spánková laboratoř Nemocnice Břeclav

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *