Spánková laboratoř

Spankova Laborator

Nespavost a další spánkové poruchy jsou v posledních letech na vzestupu, a není tak divu, že se je stále větší množství nespavců snaží řešit se skutečnými odborníky. Přestože moderní doba plná technických vymožeností kvalitě spánku příliš nepřidává, nese s sebou také řadu výhod – jako například veřejnosti dostupné spánkové laboratoře. Pacient zde podstoupí vyšetření pomocí speciálních měřících přístrojů, které pomohou lépe určit příčiny problémů se spánkem. A skvělou zprávou pro všechny nespavce je skutečnost, že poměrně velké množství spánkových laboratoří funguje i u nás. Pokud zvažujete návštěvu některé z nich, v následujících řádcích vám prozradíme, co můžete čekat a na co se připravit. 

Co je to spánková laboratoř

Začněme odpovědí na otázku, co to ta spánková laboratoř vlastně je. Jak napovídá název, jedná se o specializované pracoviště (nejčastěji v rámci nemocnice či polikliniky) zabývající se měřením a diagnostikou spánkových poruch a jejich následnou léčbou.

Zároveň je třeba říci, že vyšetření ve spánkové laboratoři je určeno především pro pacienty s vážnějšími poruchami spánku, jako je obstrukční spánková apnoe (1), narkolepsie či chronická insomnie. Do spánkové laboratoře však můžete vyrazit i v případě, že vás dlouhodobě trápí například syndrom neklidných nohou či chrápání.

Nabízí se samozřejmě otázka, zda se na vyšetření do spánkové laboratoře můžete objednat sami, či je potřeba doporučení lékaře. V praxi se můžeme setkat s oběma možnostmi; přestože většina pacientů zamíří na vyšetření až na popud svého lékaře, na drtivou většinu těchto odborných pracovišť se můžete objednat sami. Berte však v potaz, že pokud nejste na vyšetření posláni neurologom, pravděpodobně vám nebudou náklady proplaceny pojišťovnu. 

Samotná cena vyšetření se různí dle zvolené laboratoře – zatímco některá pracoviště nabízejí ambulantní vyšetření za několik set korun, na soukromých klinikách můžete za jednodenní hospitalizaci (během které proběhne měření spánku) zaplatit i několik tisíc korun. Zároveň počítejte s tím, že laboratoře mohou být poměrně dlouhou čekací dobu. Přestože množství pracovišť v tuzemsku stále roste, stále nedostačuje poměrně vysoké poptávce.

Jak probíhá vyšetření ve spánkové laboratoři

Po příchodu do spánkové laboratoře vás nejprve čeká vstupní konzultace s lékařem. Ten vám položí řadu otázek týkající se kvality vašeho spánku či spánkových návyků. Vzhledem k tomu, že vaše odpovědi jsou nedílnou součástí stanovení správné diagnózy, se snažte na všechny dotazy odpovídat co nejupřímněji. Rozhodně nezamlčujte nejrůznější zlozvyky či nevhodný spánkový režim; pro lékaře mohou být užitečnou nápovědou, zda bude měření vašeho spánku vůbec potřeba. Pokud však dojde k závěru, že za problémy se spánkem nestojí nedostatečná spánková hygiena (2) či další vnější faktory, přichází na řadu samotné vyšetření pomocí přístrojů.

Pokud jste vhodným kandidátem na další vyšetření, lékař se s vámi na konzultaci domluví na termínu dalšího vyšetření. Vzhledem k tomu, že je potřeba pomocí přístrojů sledovat váš spánek, se připravte na to, že ve spánkové laboratoři strávíte noc. Pokud zvolíte některou z dražších privátních klinik, těšit se můžete na příjemné prostředí připomínající hotel. S jediným rozdílem – během nočního spánku budete připojeni ke speciálním senzorům, které měří vaši mozkovou aktivitu, hladinu kyslíku v krvi, srdeční tep, dech či pohyby očí a končetin (3).

Aby byly výsledky přesné, před vyšetřením je nutné nekonzumovat alkohol, návykové látky ani medikaci, která by mohla negativně ovlivnit výsledek testů. Odpustit byste si měli rovněž kávu a další kofeinové nápoje.

Průběh ve spánkové laboratoři

  1. Příprava: Před spánkovou studií pacient obvykle dostane instrukce, jak se připravit na noc. Tyto mohou zahrnovat omezení kofeinu a alkoholu, dodržování běžného spánkového režimu a přinášení vlastního pyžama či pohodlného oblečení.
  2. Příjezd do laboratoře: Pacient přijde do spánkové laboratoře ve večerních hodinách, kdy bude probíhat studie. Osobní věci, jako jsou zubní pasta, kartáček, pyžamo a léky, mohou být s sebou.
  3. Setkání se spánkovým technologem: Pacient se setká se spánkovým technologem, který vysvětlí průběh studie a zodpoví případné dotazy.
  4. Připojení monitorovacích zařízení: Technolog připevní elektrody a senzory na různých částech těla pacienta, včetně hlavy, hrudi a nohou. Tyto zařízení monitorují spánek, dýchání, srdeční frekvenci, mozkovou aktivitu a další tělesné funkce.
  5. Začátek studie: Pacient usne v pokoji vybaveném kamerou a mikrofonem, které umožňují spánkovému technologovi sledovat pacienta z jiné místnosti. Studie obvykle trvá celou noc.
  6. Monitorování: Během spánku technolog sleduje pacientovu aktivitu a záznamy z monitorovacích zařízení. Pokud je detekována nějaká potíž, technolog může přijít a pomoci.
  7. Ukončení studie: Ráno technolog ukončí monitorování, odpojí zařízení a pacient může odejít domů.
  8. Analýza a výsledky: Získaná data jsou analyzována spánkovým specialistou, který určí, zda pacient trpí nějakou poruchou spánku, jako je například spánková apnoe.

Výsledky a léčba

Jakmile se druhý den ráno probudíte, lékaři pro vás již budou mít nachystané závěry z nočních měření. Pokud vše probíhalo podle plánu, prakticky okamžitě se dozvíte svou diagnózu a možné metody léčby. Bude-li vám kupříkladu odhalena zmiňovaná spánková obstrukční apnoe, získáte doporučení k ORL specialistovi, který může navrhnout například chirurgickou léčbu.

Kdy je vhodné vyšetření ve spánkové laboratoři absolvovat

Vyšetření ve spánkové laboratoři vám můžeme doporučit zejména v případě, že máte podezření na některou z vážnějších spánkových poruch, jako je obstrukční spánková apnoe či třeba narkolepsie. Vyšetření zvažte v případě, že vaše nespavost začíná být chronického rázu a nikterak na ni nezabírají běžné úpravy životního stylu a spánkové hygieny. V neposlední řadě vám vyšetření může prospět i v případě, že vás dlouhodobě trápí hlasité chrápání. Ačkoliv je tento problém považován spíše za otravný zlozvyk, ve skutečnosti se jedná o jeden z příznaků spánkové obstrukční apnoe.

Důležitost preventivního vyšetření spánkové laboratoři

Právě odhalení spánkové obstrukční apnoe je primárním důvodem, proč vyrazit na preventivní vyšetření do spánkové laboratoře. Pokud není tato spánková porucha včas odhalena a nedojde k zahájení léčby, negativně se promítá do zdraví kardiovaskulární soustavy. Vyústit může například ve vysoký krevní tlak, ale také infarkt či mrtvici.

Kde absolvovat monitoring spánku

Spánkové laboratoře se dnes nacházejí v téměř každém krajském městě. Největší množství laboratoří je v provozu zejména v Praze, Brně a Ostravě, nechybí však ani v Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Plzi, Břeclavi, Olomouci či Českých Budějovicích. Typicky se jedná o pracoviště v rámci fakultních nemocnic, zamířit však můžete i na soukromou kliniku. Opět však platí, že ač privátní spánkové laboratoře nabídnou vyšší úroveň služeb či kratší čekání na termín vyšetření, je nutné počítat s vyšší cenou.

Zdroje

  1. Spánková obstrukční apnoe
  2. Use of sleep hygiene in the treatment of insomnia
  3. Polysomnography (sleep study)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *