Ložnice podle feng shui

ideální harmonická ložnice podle feng šuej

Feng shui, psáno též feng-šuej, je tradiční čínské učení. Co přesně obnáší a jak v souladu s ním vyladit svůj domov?

Co je feng shui

Feng shui je čínské učení, které je zaměřeno na vztah člověka a prostoru v čase. Jeho cílem je nastolit kolem nás absolutní harmonii. Což umožní také nerušené proudění energie, která se nazývá čchi.

Tato energie vyživuje prostor okolo nás. Coby zdroj pro energii čchi slouží soustavná dynamická přeměna energií jin a jang. Proč je pro nás čchi podstatné? Začneme-li žít v souladu s prostředím, umožní nám to maximálně rozvinout svůj potenciál.

Feng shui je jedním z osmi pilířů tradiční čínské medicíny. Kořeny má v taoistické filosofii. Feng shui proto vyžaduje hlubší pochopení a rozhodně se nejedná pouze o módní výstřelek, který by nám poradil, že žlutá barva je zrovna trendy, takže si jí nutně musíte ozdobit byt.

Jak vybrat barvy do ložnice podle feng shui?

I náš domov je místem, jímž podle feng shui proudí energie. V každé místnosti je odlišná podle toho, kde se prostor nachází a k jakému účelu má sloužit.

Konkrétní rady, jak daný prostor zařídit a vymalovat, tak závisejí na určení místnosti, ale také na tom, kolik sem například dopadá běžně denního světla či na jakou světovou stranu jsou jednotlivé místnosti orientovány.

Z toho pak vyplývají zásady pro zařízení domova včetně možných barev. V kuchyni je tak ideální například cihlová nebo oranžová, která dokáže povzbudit chuť k jídlu.

Doporučené barvy do ložnice podle feng shui

Obecně se v ložnici vyplatí volit především neutrální barvy, jako je šedá. Doporučené jsou také jemné pastelové odstíny, například fialková, zelená, modrá.

Dále jsou vhodné všechny odstíny hnědé od světlých smetanových tónů až po sytě čokoládovou barvu. S tmavými odstíny je zapotřebí zacházet s citem, v menší míře však v ložnici můžeme použít dokonce i černou.

Naopak vyhnout bychom se spíše měli červené a modré. Pokud už si chceme dopřát červenou, pak výhradně v tmavém odstínu a pouze na doplňcích. Zvolit můžeme i růžovou. Tyto barvy dokáží podpořit sexualitu. Ale kupříkladu oranžová je barva sice velmi veselá a optimistická, ale do ložnice v souladu s feng shui taktéž nevhodná.

Jak zařídit ložnici podle feng shui

Ložnici charakterizuje energie jin, tedy ta pasivní. Síla jin je také spojena s materiálnem, ženskostí, nocí a právě i spánkem. Žádoucí je plynulý tok energie. Nevhodné je příliš slabé i silné proudění.

Samotnou ložnici je vhodné situovat co nejdále od vstupních dveří domu. Kuchyně jakožto srdce domova by naopak neměla nacházet naproti dveřím ložnice. Je-li to alespoň trochu možné, okna ložnice mají být orientována na východ.

Základním pravidlem pro ložnici, která je zařízená v souladu s principy feng shui, je úklid. Zbavte se v první řadě veškerých nepotřebných věcí, nadbytečného oblečení nebo dokonce předmětů rozbitých či takových, se kterými máte spojeny negativní vzpomínky. Harmonická ložnice určitě nepřipomíná skladiště.

Podle feng shui je také nepřípustné skladovat cokoli pod postelí. Toto čínské učení tvrdí, že v takto zablokovaném prostoru pak nemůže během spánku dostatečně proudit vaše vlastní energie. V malých bytech sice může být náročné situaci vyřešit, nicméně pokud se budete při zařizování držet minimalistického přístupu a zároveň v souladu s předcházejícími odstavci omezíte množství věcí, podaří se vám to.

Obrazy do feng shui ložnice

Dekorací a doplňků se především v interiéru nemá nacházet příliš. S tím ostatně souhlasí i klasická „západní“ psychologie.

Pořídit si můžete svíčky. Světlo tvoří důležitý prvek feng shui. Hodí se i obrazy, a to výhradně ty, které jsou veselé, optimistické a pozitivní. Agresivní nebo smutné výjevy vám rozhodně pozitivní energii nepřinesou.

Naopak šetřit bychom měli v ložnici se zrcadly. Pokud je chcete, neměli byste je umísťovat naproti posteli nebo oknu. Podle feng shui totiž zrcadla způsobují odrážení energie.

Máte-li ložnici, kterou sdílíte s partnerem, určitě si do ní nekupujte doplňky v lichém počtu. Znamenalo by to, že do svého vztahu podvědomě přivoláváte někoho dalšího. Stejně tak osamělí lidé mají vsadit na sílu sudého počtu, chtějí-li si přivolat lásku.

Z ložnice feng shui taktéž vyřazuje květiny. Ubírají vám totiž kyslík a také v sobě hromadí energii jang, což je v tomto prostoru nežádoucí. Už vůbec nezdobíme interiér sušenými květinami. Nesou v sobě totiž mrtvou energii.

Dekorace a doplňky bychom si neměli věšet přímo nad postel. Ponechte tady prázdný prostor, nad lože nepatří dokonce ani polička. Právě v tomto místě potřebuje energie volně proudit. Podél lůžka naopak patří noční stolky s lampičkami.

Feng Shui rady pro harmonický spánek

Z místnosti, kde spíte, by jednoznačně měla zmizet veškerá elektronika. I ta vám ubírá energii. Pokud vzhledem k dispozici bytu není možné elektroniku úplně odstranit, minimálně ji každý večer vypojte ze zásuvky.

Za zcela nezbytné pokládá feng shui také čelo postele. To by mělo být nejlépe situováno u zdi. Samotná postel naopak musí zůstat z obou stran volně přístupná. Ideálně by měla být vyrobená ze dřeva. Kov není kvůli své vodivosti vhodný materiál. Přenášejí se do něj veškeré vibrace.

Postel bychom si měli umístit na tzv. severojižní osu. Hlava lůžka je tedy orientovaná na sever. Naše místo na spaní by zároveň nemělo tvořit přímou linii s dveřmi, tedy pokud ležíme, neměli bychom mít nohy naproti dveřím.

Nevhodnými společníky jsou v ložnici oheň a voda. V řeči feng shui to především znamená nepřinášet do ložnice prvky, jako je akvárium a krb. Hodí se spíše do prostoru s energií jang, která symbolizuje aktivitu.

Jednoduchá zásada také velí: Okna otevřít a dveře zavřít. Před spaním je rozhodně přínosné si vyvětrat, abychom do místnosti pustili kyslík a odstranili z něj škodliviny. Naopak dveře radí feng shui zavřít. Zavřené dveře totiž dokáží adekvátně usměrnit tok energie.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.