Jak si pamatovat sny

Jak Si Pamatovat Sny

Možná se vám v noci odehrávají před očima celé epické filmy, možná máte pocit, že se vám sny vlastně ani nezdají. Pravdou však je, že sny jsou nedílnou součástí spánku každého z nás, jen si je zkrátka mnohdy nepamatujeme. Pokud byste si rádi prodloužili čas strávený ve fantastické říši snů, či sny využili jako inspiraci nejen pro svou uměleckou tvorbu, mám pro vás dobrou zprávu – schopnost pamatovat si po probuzení sny se dá do jisté míry naučit. Jak na to vám prozradím v dnešním článku. 

Proč sníme?

Možná si kladete otázku, proč vlastně sníme? Pokud vám není svět spánku cizí, možná už jste slyšeli o tzv. spánkových cyklech a fázích. Z hlediska spánku je poměrně zásadní zejména REM fáze spánku (REM spánek), kdy dochází nejen k rychlému pohybu očí, ale především se nám v jejím rámci zdá nejvíce snů. 

Odborníci a vědci se shodují na tom, že sny během této fáze slouží především ke zpracování vzpomínek a jejich ukládání do dlouhodobé paměti (1). Tento princip mimo jiné využívá například terapie EMDR(2), která umělým navozením této spánkové fáze pomáhá ke zpracování traumat a nepříjemných zážitků v minulosti.

Využijte plný potenciál snů

Pokud pomineme biologický důvod pro snění, sny hrají v lidském životě nezanedbatelnou roli. Ne nadarmo jsou nedílnou součástí mnoha mytologií, pohádek, příběhů a lidské kultury jako takové. Mnoho umělců vytvořilo svá největší a nejslavnější díla právě na základě snů – příkladem může být světoznámý malíř Salvador Dálí, jehož surrealistické malby byly údajně inspirované jeho zapamatovanými sny. Tak proč nevyužít nekonečný potenciál snů i ve vašem vlastním životě a tvorbě? Ať už se věnujete malbě, psaní či třeba vývoji počítačových her, sny mohou být bezednou studnicí inspirace a neotřelých motivů, které by vás v bdělém stavu nikdy nenapadly.

Jak si zapamatovat sny

Inspirace sny má bohužel jeden háček – často si je vůbec nezapamatujeme a už pár vteřin po otevření očí ze snů zbývá jen neurčitý pocit či dojem. Naštěstí existují techniky, které mohou zapamatování snů usnadnit. 

Pořiďte si snový deník

Prvním krokem k zapamatování snů by mělo být pořízení snového deníku. Bez ohledu na to, jak moc jsme odhodlaní si sen po probuzení zapamatovat, paměť nás v drtivé většině případů zradí. Mozek zkrátka nemá potřebu si sny ukládat do paměti, jelikož nejsou nijak ukotvené v realitě a zásadně neovlivňují náš život.

Zkuste na svou paměť vyzrát a ihned poté, co otevřete oči, sáhnout po bloku a tužce na nočním stolku a zapište si vše, co jste schopni si vybavit. Přestože vám některé detaily možná uniknou, donutíte svou paměť pracovat na uložení vzpomínek na sen. S trochou cviku a trpělivosti si během pár dní budete schopni zapamatovat stále větší část snů.

Naučte se lucidní snění

Pokud se nebráníte trochu té ezoteriky, zkuste se ponořit do problematiky lucidního snění. Lucidní snění, na rozdíl od běžných snů, můžete během lucidního snění neboli bdělého spánku své sny ovládat vůlí. Výsledkem je nejen větší šance, že se vám sen po probuzení uloží do dlouhodobé paměti, ale také naprosto unikátní zážitek. Pokud jste k této metodě stále trochu skeptičtí, možná vás povzbudí fakt, že se lucidnímu snění věnuje také poměrně velká řada vědeckých studií (3).

Vyhněte se alkoholu a kofeinu

Jelikož snění a naše schopnost si sny následně vybavit úzce souvisí s kvalitou spánku, dobrým krokem bude vynechání konzumace látek, které kvalitu spánku narušují. Primárně jde především o kofein, který může vést ke zhoršenému usínání či neklidnému, lehkému spánku. K zapamatování snů příliš nepomáhá ani konzumace alkoholu, jelikož se ráno spíše než s myšlenkami na prožitý sen vzbudíte s bolestí hlavou a kocovinou. 

Večerní meditace

Naopak velice užitečná je v tomto směru večerní meditace. Její zklidňující účinek na mysl oceníte jak z hlediska rychlosti usínání a kvality spánku, tak schopnosti si ráno vybavit sny, které vás provázely nocí. Tento efekt můžete podpořit také autosugescí či vizualizací během meditace. Jednoduše řečeno, zkuste si představit, co se vám bude v noci asi zdát. 

Seřiďte svůj spánkový režim

Jistě to sami znáte – sen je právě v nejlepším, ale z říše snů vás vytrhne nemilosrdné zvonění budíku. Sotva otevřete oči, sen zmizí v nenávratnu vaší mysli… Jedním ze způsobů, jak tomuto předejít, je skutečně pravidelný spánkový režim, který je seřízený jako pomyslné švýcarské hodinky. 

Zkrátka a dobře, pokud se budete pravidelně budit ještě před zazvoněním budíku, je větší šance, že vám sen utkví v paměti. Důvod je prostý – pokud nejsme ze spánku uměle vytrženi, ale probudíme se přirozeně, REM fáze dospěje k přirozenému závěru, díky čemuž roste pravděpodobnost, že se alespoň střípky sny uloží do dlouhodobé paměti.

Vstávejte pomalu

S tím souvisí i další trik na zapamatování snů – vstávejte pomalu. Po probuzení chvíli ležte a přemítejte nad scénami, které vám sen sehrál před očima. O tom, že se jedná o poměrně účinnou techniku, napovídá už samotný fakt, že si velice dobře pamatujeme především noční můry. Důvod spočívá ve skutečnosti, že po probuzení z nepříjemného snu často několik sekund až minut jen ležíme, pohlceni silnými emocemi, které noční můra vyvolala. Tím dáváme šanci mozku vše uložit do dlouhodobé paměti. Tak proč tuto techniku nevyužít i na sny, které jsou naopak příjemné a pamatovat si je chceme?

Zdroje

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3079906/
  2. https://www.emdr.com/what-is-emdr/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2737577/

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *