Nejlepší probiotika – jaká jsou na trhu

Zatímco vitamíny a minerály pravidelně užívá formou doplňků stravy snad každý, na probiotika se občas trochu zapomíná. Přitom se jedná o důležitou součást péče o naše zdraví – probiotika plní významnou funkci nejen v našem trávicím traktu, ale také například úzce souvisí s obranyschopností našeho těla. V dnešním článku si proto na tento opomíjený doplněk stravy posvítíme a podělíme se s vámi nejen o tajemství jejich účinků, ale také o tipy na ta nejlepší probiotika na trhu.

3 nejlepší probiotika na trhu

Recenze nejlepších probiotik pro rok 2022

1.NOW Probiotic-10

Probiotika značky NOW jsou opravdu silná probiotika s obsahem 50 miliard živých kultur. Obdobně jako probiotika Ecce Vita obsahují 10 probiotických kmenů. Na rozdíl od nich však nejsou v tabletách, ale prášku, který výrobce doporučuje rozmíchat ve vodě či džusu a pít na lačno či mezi jídly. Balení obsahují přibližně 38 dávek je k dostání za 749 Kč.

Obsažené kultury: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lacotbacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum.

Výhody proč ANO

 • Enterosolventní (vysoká účinnost)
 • Obsah prebiotik

Nevýhody proč NE

 • Horší užívání (prášek)

2. Ecce Vita Probiomix

Probiotika značky Ecce Vita se mohou pochlubit obsahem 10 různých kmenů aktivních probiotických bakterií a hned 30 miliardami živých kultur v jedné denní dávce. Kromě probiotik obsahují také prebiotika, která fungují jako potrava pro probiotické bakterie, FOS a inulin. Tablety jsou velice účinné, jelikož enterosolventní, tedy se rozpouští až ve střevech. Užíváme jednu tabletu denně na lačno. Balení o obsahu 30 tablet je k dostání v rozmezí 700 až 800 Kč.

Obsažené kultury: Bifidobacterium  lactis, Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis, Bifidobacterium longum, Bacillus coagulans, Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus, Saccharomyces boulardii

Výhody proč ANO

 • Enterosolventní (vysoká účinnost)
 • Obsah prebiotik
 • Snadné dávkování

Nevýhody proč NE

 • vyšší cena

3. ADVANCE Probio24

V probiotikách značky ADVANCE najdeme hned 11 kmenů probiotických bakterií a 33 miliard živých kultur v jedné denní dávce. Mimo jiné obsahuje také prebiotickou složku inulin, která zvyšuje účinnost probiotik. Užíváme jednu až tři kapsle denně společně s jídlem. Balení o obsahu 60 kapslí dostaneme za 309 Kč.

Obsažené kultury: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lacotbacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium longum, Lactobacillus bulgaricus, Bifidobacterium bifidum

Výhody proč ANO

 • Nízká cena
 • Kvalitní výrobce v USA
 • 11 kmenů probiotických bakterií
 • Obsah prebiotik
 • Možno užívat s jídlem

Nevýhody proč NE

 • méně hodnocení uživatelů

4.NOW BerryDophilus Kids (probiotika pro děti)

Pokud chcete, aby probiotika bez problémů užívaly i vaše děti, vsaďte na probiotika značky NOW určené speciálně pro ně. Na rozdíl od běžných probiotik jsou ve formě žvýkacích pastilek s příchutí. Jsou slazeny Xylitolem, který neškodí dětskému chrupu. Pastilky obsahují celkem 10 probiotických kmenů a 2 miliardy živých kultur, tedy množství ideální pro dětské zažívání. Užíváme dvakrát až třikrát denně mezi jídly. Balení s obsahem 120 pastilek je k dostání za 539 Kč.

Obsažené kultury: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis,  Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum

Výhody proč ANO

 • Vhodné pro děti od dvou let i dospělé
 • Neškodí zubům
 • Příznivá cena

Nevýhody proč NE

 • méně hodnocení uživatelů

5.BioGaia ProTectis – tablety (pro děti od 3 let)

Dobrou volbou budou i žvýkací tablety značky BioGaia, které jsou vhodné pro děti od tří let. Obsahují Lactobacillus reuteri protectis, který byl izolován z mateřského mléka, díky čemuž efektivně doplňuje střevní mikrobiom malých dětí. Je prokazatelně rezistentní vůči většině antibiotik, a může být tedy užíván i během antibiotické léčby. V balení nalezneme 30 žvýkacích tablet.

Obsažené kultury: Lactobacillus reuteri protectis

Výhody proč ANO

 • Vhodný i během užívání antibiotik
 • Jahodová příchuť
 • Příznivá cena

Nevýhody proč NE

 • menší balení

6.BioGaia Protectis (pro kojence)

Pokud ještě vašemu miminku ještě nebyly tři roky, vsaďte na probiotika značky BioGaia ve formě kapek. Ty můžete přidávat do mléka, nápojů či příkrmů, případně podávat na lžičce. V denní doporučené dávce 5 mililitrů se nachází 100 milionů živých bakterií Limosilactobacillus reuteri (Lactobacillus reuteri), které doplní střevní mikroflóru a uleví vašemu miminku od zažívacích obtíží. Balení, které obsahuje 10 ml (40 dávek), je k dostání za 559 Kč.

Obsažené kultury: Limosilactobacillus reuteri (Lactobacillus reuteri)

Výhody proč ANO

 • Vhodné i pro kojence
 • Snadné dávkování
 • Získáno z mateřského mléka

Nevýhody proč NE

 • méně uživatelských recenzí

7. Viridian Saccharomyces Boulardii (cestovní probiotika)

Pokud vyrážíte na cesty do zemí, kde je zvýšení riziko tzv. cestovatelského průjmu a dalších zažívacích obtíží, vsaďte na cestovní probiotika značky Viridian. Díky obsahu aktivních probiotických kultur pomohou nejen pro předcházení zažívacích problémům při cestování, ale také při nerovnováze střevních bakterií, mykózách, stresu či vyčerpání. Balení s obsahem 30 tablet zakoupíte za 549 Kč.

Obsažené kultury:  Lactobacillus acidophilus,  Bifidobacterium breve,  Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum

Výhody proč ANO

 • Obsah prebiotik
 • Snadné užívání
 • Vhodné pro vegany
 • Tableta bez použití vysokého množství pojiv a lepidel

Nevýhody proč NE

 • méně uživatelských recenzí

8. GS Superky probiotika

Pokud vyrážíte na cesty do zemí, kde je zvýšení riziko tzv. cestovatelského průjmu a dalších zažívacích obtíží, vsaďte na cestovní probiotika značky Viridian. Díky obsahu aktivních probiotických kultur pomohou nejen pro předcházení zažívacích problémům při cestování, ale také při nerovnováze střevních bakterií, mykózách, stresu či vyčerpání. Balení s obsahem 30 tablet zakoupíte za 549 Kč.

Obsažené kultury:  Lactobacillus acidophilus,  Bifidobacterium breve,  Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum

Výhody proč ANO

 • Cenově výhodné balení
 • Vhodný i pro děti, těhotné a kojící ženy i diabetiky
 • Obsahuje prebiotika

Nevýhody proč NE

 • bez

Všeříkající odpověď na otázku, co jsou vlastně probiotika, najdeme v řečtině – doslovný překlad zní „pro život“. Jedná se o živé mikroorganismy, které jsou velice důležité pro hladký chod našeho těla, především trávicího systému a imunity. V drtivé většině mezi probiotika řadíme nepatogenní bakterie, můžeme se však setkat i s probiotickými kvasinkami. Zatímco mezi ty nejznámější patří například laktobacily či bifidobakterie, v našich střevech bychom našli celé desítky různých druhů, respektive kmenů. Mají na starosti například výrobu některých vitamínů (vitamín K a některé vitamíny B komplexu) a pomáhají se vstřebávání živin a dalších látek.

Přestože se střevní mikrobiom vyskytuje v našem těle už od narození, vlivem stravování, životního stylu či například užívání některých léků může jejich množství ubývat, čímž dostávají prostor patogenní bakterie. V tu chvíli přichází čas na jejich doplnění, ať už prostřednictvím jogurtů, kefírů či kysaného zelí, nebo formou doplňku stravy. Při jejich nákupu si však dejte pozor na to, že skutečně kupujete PRObiotika – ty jsou totiž často zaměňovány s PREbiotky, které však neobsahují samotné bakterie, nýbrž potravu pro ně. 

Proč se probiotika užívají?

Probiotika Traveni

V lidských střevech bychom našli na pět set druhů bakterií – ne všechny jsou však pro náš organismus prospěšné. Právě v okamžiku, kdy převládnout patogenní bakterie, je třeba zvýšit hladinu těch správných bakterií pomocí probiotik. Dlouhodobě nevyvážený poměr dobrých a špatných bakterií v trávicím traktu je totiž spojován s celou řadou různých onemocnění, například obezitou, cukrovkou druhého typu či metabolickým syndromem. Ukazují se také souvislosti mezi nerovnováhou mikrobiomu a depresí, Alzheimerovou chorobou nebo některými srdečními chorobami. Kromě těchto dlouhodobých problémů však správná hladina probiot pomůže i s akutnějšími zdravotními obtížemi. A jaké to jsou?

Jaké jsou účinky probiotik?

Obecně můžeme říci, že účinky probiotik většinou přímo souvisí s trávicí soustavou, potažmo s našimi střevy. To vyplývá i ze skutečnosti, že nejčastěji jsou probiotika doporučována a předepisována v okamžiku ukončení antibiotické léčby. Antibiotika totiž sice zničí patogenní bakterie v našem organismu, nedělají však rozdíl mezi těmi dobrými a špatnými. Výsledkem je oslabený střevní mikrobiom, který dokáží vrátit do rovnováhy právě probiotika.

Léčba antibiotiky však není jediným případem, kdy můžeme plně využít síly probiotik. Vhod přijdou zejména osobám, které trápí syndrom dráždivého tračníku, některá z poruch trávení či velice časté nadýmání a zácpa. Výzkumy také ukazují jejich velký potenciál v léčbě zánětlivých onemocnění střev.

Kromě střevních obtíží si však probiotika poradí například také s celou řadou zánětů v našem těle, od zánětu močového měchýře až k systémovému zánětu, který je zdrojem mnoha nemocí. A v neposlední řadě mohou působit preventivně před vznikem rakoviny žaludku či vzniku nepříjemných vředů – dokáží totiž bojovat proti bakteriím, které je způsobují.

Pomohou tam, kde byste to nečekali

Zatímco výše uvedené účinky se vzhledem k úzké souvislosti se střevy a trávicí soustavou mohou zdát zjevné, probiotika jsou užitečná i v mnohem méně typických oblastech. Například bylo vědecky prokázáno, že mají příznivý vliv na snižování hladiny nezdravého cholesterolu či dokáží mírně snižovat tlak. Mimo jiné mají také prokazatelný účinek na stav našeho imunitního systému či na stav naší kůže – mnoho osob v nich nachází pomoc při problémech s akné, ekzémech, růžovce a dalších kožních obtíží.

Nejčastější problémy, kde probiotika pomohou?

Přestože probiotika sama o sobě neléčí, je vhodné je užívat jako doplňkovou léčbu při celé řadě problémů. 

Průjem nebo zácpa

Průjem nebo zácpa jsou nejčastějšími důvody, proč po probiotikách vůbec saháme. Pomůžou však také například při nadýmání, plynatosti či jednoduše bolestech břicha souvisejících s trávením. Jelikož jsou probiotika pro náš organismus přirozené, v mnoha případech se jedná o šetrnější alternativu nejrůznějších projímadel a laxativ, která často nesmíme užívat dlouhodobě. 

Zatímco při mírných obtížích s trávením pomohou jogurty či kefíry s obsahem bakterií mléčného kvašení (které brání růstu bakterií způsobujících průjem), u opakovaných problémů s trávením a zažíváním jsou vhodnější koncentrovanější probiotika z lékárny.

Při užívání antibiotik

Probiotika bychom měli už preventivně nasadit především po užívání antibiotik. Ty totiž kromě patogenů ničí i existující mikroflóru v našich střevech, která jsou následně náchylnější k trávicím obtížím a růstu nežádoucích bakterií a kvasinek. 

V případě, že se rozhodnete probiotika preventivně užívat spolu s antibiotiky, vždy dbejte na dostatečný rozestup mezi jejich užíváním. Probiotika bychom měli konzumovat minimálně tři hodiny od užití antibiotik – současné užití jednoduše účinek probiotik eliminuje.

Bolesti bříška, kolikách a špatném trávení u kojenců a dětí

Přestože kojenci přijímají potřebný mikrobiom v mateřském mléce, u kojenců krmených umělým mlékem, či u starších dětí, může z hlediska nedostatku probiotik ve stravě nastat problém s bolením bříška či špatným trávením. Jejich podání je proto vhodné například při kolice, průjmu způsobeném užíváním antibiotik či při průjmu.

Jelikož si však děti typické složení mikrobiomu podobné dospělému člověku vytvoří až kolem tří let, je třeba jim podávat speciální probiotika určená pro děti a kojence. Pozor je třeba dát také u nedonošených a předčasně narozených dětí, případně dětí se slabým imunitním systémem – v tomto případě bychom měli užití probiotik vždy konzultovat s ošetřujícím pediatrem. Opatrní bychom měli být také u dětí s alergií na bílkoviny z kravského mléka či histaminovou intolerancí.

Ochrana před nepřátelskými bakteriemi během cestování

Pokud vyrážíte na dovolenou do zemí, u kterých si nemůže být jistí kvalitou vody a hygienickými podmínkami obecně, dobrou volbou je užívání probiotik ještě před samotným odjezdem, a to minimálně dva týdny. Díky tomu posílíte svůj mikrobiom, který tak bude v případě potřeby schopen se bránit před patogenními bakteriemi, které můžete v dané zemi přijmou stravou či ve vodě. 

V užívání probiotik je vhodné pokračovat i během cest, případně při výskytu zažívacích obtížích, které jsou na cestách typické. Výzkumy totiž ukazují, že probiotika jsou jedním z nejúčinnějších prostředků v boji (a prevenci) s tzv. cestovatelským průjmem. Povolit v jejich užívání byste však neměli alespoň ještě dva týdny po návratu domů.

Jak a kdy probiotika užívat?

S užíváním probiotik můžeme začít nejen ve chvíli, kdy nás trápí některé z výše uvedených problémů, ale také preventivně. Ideální je vybírat taková probiotika, která obsahují co nejširší možné spektrum bakterií. V případě, že řešíte konkrétní zdravotní problém, se poraďte s lékařem či lékárníkem, případně si udělejte podrobnější průzkum působení jednotlivých druhů bakterií. V obou případech bychom měli volit přírodní produkty bez zbytečného množství chemických přísad.

Co se týká dávkování a jeho četnosti, držet bychom se měli především doporučeného dávkování uvedeného na obalu daného produktu. Každá probiotika totiž mohou mít vzhledem k jedinečnému obsahu bakterií a formě užívání jiné doporučené dávkování – zatímco některá probiotika jsou vhodná na lačno, jiná užíváme po jídle. Na zapíjení je ideální čistá voda, případně čaj. 

Jak dlouho užívat probiotika

Abychom skutečně zaznamenali příznivý vliv probiotik na naše trávení, je třeba je užívat dostatečně dlouho – odborníci se shodují, že optimální dobou užívání jsou přibližně dva měsíce. Aby náš organismus dokázal s probiotiky správně naložit, první tři dny bychom měli začínat vyšší iniciační dávkou (20-80 miliard bakterií v jedné dávce) a následně ji snižovat na udržovací dávku kolem 1,5 až 5 miliard bakterií v dávce. Pokud se vám nechce počítat, můžeme vás uklidnit – většina výrobců uvádí vhodné dávkování daného probiotika na obalu.

Nejčastější kmeny probiotik

Abychom vybrali probiotika, která nám pomohou s konkrétním problémem, je třeba se zaměřit především na obsažené kmeny aktivních probiotických kultur. Těch je opravdu nepřeberné množství, my se však alespoň stručně podíváme na ty nejčastější z nich.

Laktobacily (bakterie mléčného kvašení)

Kmeny, které mají v latinském názvu slovo Lactobacillus, patří mezi bakterie mléčného kvašení. Mezi jejich účinky patří například zlepšení trávení, kromě toho také brání růstu bakterií, které způsobují průjem, jako je například Salmonela.

Bifidobakterie

Spolu s laktobacily se vzájemně doplňují tzv. bifidobakterie (Bifidobacterium), které jsou mimochodem základem imunitního systému u dětí. 

Ostatní kmeny

Přestože bifidobakterie a laktobacily ve složení probiotik převládají, můžeme narazit také na produkty s obsahem kvasinek či enterobakterií. Zatímco kvasinky (Saccharomyces boulardii) zvyšují odolnost proti bakteriím a jsou prevencí cestovatelského průjmu, enterobakterie je vhodné užívat společně s antibiotickou léčbou.

Mají probiotika vedlejší účinky?

Jelikož se jedná o přírodní a tělu přirozený produkt, většina osob probiotika snáší dobře a bez nežádoucích vedlejších účinků. Přesto se zejména v první dny užívání může objevit plynatost, nadýmání či mírné zažívací obtíže, které však přetrvávají jen po dobu, než si těla na probiotika zvykne. 

Užívání osob je nezbytné konzultovat zejména u lidí, kteří mají sníženou imunitu, tedy například pacientů s HIV/AIDS či po transplantaci orgánů, případně starších osob – obsažené kultury mohou v některých případech napadnout organismus a způsobit zánět. Dále nemusí být všechna probiotika vhodná pro těhotné a kojící ženy, případně kojence, pro které je třeba vybírat probiotika pro ně určená.

Články a recenze v kategorii Probiotika

Probiotika Viridian Synerbio Daily Recenze

RECENZE: Probiotika Viridian Daily

Vydáno
Základem zdravého životního stylu by měla být především pestrá strava – bohužel ne vždy se nám daří tělu dodávat vše potřebné prostřednictvím čerstvých potravin. Příkladem mohou být i probiotika, zdraví prospěšné bakterie, které napomáhají lepšímu trávení…
Kvalitni Klidny Spanek S Probiotiky

Probiotika mohou pomoci se spánkem

Vydáno
Probiotika patří mezi poměrně oblíbené doplňky stravy, po kterých saháme zejména při léčbě antibiotiky či během cest v zahraničí. Odborníci na střevní mikrobiom však poukazují na obrovský potenciál, který probiotika mají v oblasti zdraví nejen fyzického, ale také psychického…
Probiotika V Kapslich

Co jsou to probiotika a proč je zařadit do jídelníčku?

Vydáno
O prospěšnosti probiotik slyšíme ze všech stran – jsou doporučována lékaři, reklamami i nejrůznějšími weby o zdraví. Pokud jste až doposud odolávali a probiotika do svého jídelníčku nezařadili, po přečtení dnešního článku možná změníte názor. Probiotika…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *