Probiotika mohou pomoci se spánkem

Probiotika

Probiotika patří mezi poměrně oblíbené doplňky stravy, po kterých saháme zejména při léčbě antibiotiky či během cest v zahraničí. Odborníci na střevní mikrobiom však poukazují na obrovský potenciál, který probiotika mají v oblasti zdraví nejen fyzického, ale také psychického – jak naznačuje jedna z proběhlých klinických studií, pravidelné užívání probiotik může pomoci k lepšímu spánku i mírnění úzkostí a deprese.

Co jsou to probiotika?

Jak napovídá název, odvozený od latinského výrazu pro „život“, probiotika jsou nedílnou součástí funkčního lidského organismu. Přestože bychom je našli primárně ve střevech, obývají prakticky celé naše tělo a podílejí se na celé řadě životně důležitých procesů. Jedním z jejich hlavních úkolů je bránit přemnožení patogenních bakterií a kvasinek, čímž nás chrání před nejrůznějšími zdravotními obtížemi.

Zazivani

Jak naše zažívání ovlivňuje kvalitu spánku?

Jak však naznačuje studie, kterou se budeme podrobněji zabývat dále v článku, probiotika, respektive lepší zažívání, může sehrát významnou roli v kvalitě našeho spánku. Přestože se jedná o relativně novou studii, souvislost mezi spánkem a zažíváním není pro lékaře a odborníky na spánek žádnou novinkou. 

Až dosud se k vztahu mezi těmito dvěma procesy přistupovalo spíše opačně – nedostatek spánku byl spojován například s vyšším pocitem hladu či přibýváním na váze. Studie z roku 2016 však naznačuje, že tento vztah funguje i v opačném směru, tedy že zdravé trávení může zvýšit kvalitu spánku a pomoci v boji s nespavostí.

Zdravá střeva podporují normální psychický stav

Se zdravým mikrobiomem rovněž souvisí náš celkový psychický stav. Opět se ukázalo, že osa mozek-střeva není pouze jednosměrná. Zatímco dříve byla kauzalita vnímána pouze z jednoho hlediska (deprese a úzkosti vedoucí k zažívacím obtížím či žaludečním vředům), vědci ve zmiňované studii prokázali i opačný účinek. Laicky řečeno, probiotika, respektive vyvážený střevní mikrobiom a zdravý trávicí trakt, mohou mít významné terapeutické účinky náš psychický stav.

Studie ukázala spojitost mezi spánkem a probiotiky

Cílem randomizované studie, která proběhla na univerzitní nemocnici v jihokorejském Soulu, bylo potvrzení preklinických studií na myších, které poukazovaly na souvislost mezi mírněním depresí a úzkostí a složením střevní mikroflóry. Studie se účastnilo celkem 22 zdravých dospělých se symptomy stresu, deprese, úzkostí či nespavostí. Účastníci následně po dobu osmi týdnů užívali probiotika s obsahem laktobacilů a bifidobakterií.

Výsledky naznačují, že zvolená probiotika měla příznivý účinek na depresi i spánek u zdravých dospělých. Zároveň odhalila, že užívání těchto probiotik vedlo k výraznému snížení hladiny protizánětlivých cytokinů. Díky tomu pomáhají nastolit v těle cytokinovou rovnováhu, což může být užitečné jako forma prevence některých onemocnění.

Nejlepší probiotika?

Na trhu existuje mnoho produktů s probiotiky, jak ale vybrat ten správný? Napoví vám naše srovnání, kde najdete nejlepší probiotika, jaká jsou k dostání na našem trhu.

Další benefity pravidelného užívání probiotik

Užívání probiotik se však vyplatí i z dalších hledisek. Měly by být nedílnou součástí jídelníčku osob trpících častými záněty, infekcemi či mykózami. Užitečné jsou také pro udržení zdravého imunitního systému či z hlediska produkce vitamínu K. Lékaři je rovněž doporučují užívat:

  • Při alergiích a intoleranci laktózy
  • Při zánětlivých onemocněních střev
  • Při špatné funkci slinivky, jater a žlučníku
  • Při cukrovce
  • Při ekzémech
  • Při plísňových onemocněních
  • Při průjmu či zácpě
  • Při užívání antibiotik

Jak dodat tělu probiotika?

Nejpřirozenějším způsobem, jak tělu dodat potřebné probiotické bakterie, je pestrá strava bohatá na fermentované a kvašené potraviny. Do jídelníčku je tak vhodné zařadit kysané mléčné výrobky či kvašenou zeleninu. Zdraví probiomu rovněž podpoříme dostatečným příjmem vlákniny z ovoce a zeleniny, která je pro probiotické bakterie potravou.

Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu nedaří konzumovat dostatek potravin přirozeně bohatých na probiotické bakterie, vhodnou alternativou jsou probiotika ve formě doplňku stravy. V ideálním případě by měl obsahovat i prebiotika, tedy „potravu“ pro tyto probiotické bakterie. Zároveň je vhodné omezit konzumaci alkoholu, který probiotické bakterie ničí.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *