Správná matrace je základ kvalitního spánku. Neměla by být příliš měkká, ale zase ne moc tvrdá, abychom ráno mohli vyskočit z postele s pocitem, že jsme se dobře vyspali a nic nás nebolí.

Aby nám výrobci výběr matrace podle tuhosti ulehčili, zavedli stupnici tvrdosti matrací.

Co je stupnice tvrdosti matrace?

Jedná se o orientační rozdělení matrace podle tuhosti, stupnice má obvykle 5 úrovní. Hodnota č. 1 udává nejměkčí matraci, hodnota č. 5 značí matraci velmi tvrdou.

Při výběru matrace podle tuhosti se můžete orientovat svojí hmotností; čím více vážíte, tím tužší a tvrdší by matrace měla být, aby poskytla vašemu pohybovému aparátu co nejlepší podporu ve spánku.

Stupnice tvrdosti matrace

T1velmi měkká matrace
T2měkká matrace
T3středně tvrdá matrace
T4tvrdá matrace
T5velmi tvrdá matrace

Rozšířená stupnice obsahuje další dva stupně: T6 a T7, jedná se o extrémně tvrdé matrace určené pro spáče s vysokou hmotností.

Místo písmen T (tuhost, tvrdost) se někdy uvádí písmeno H (z anglického hardness), stupnice tedy bude obsahovat hodnoty H1 – H5.

Odpovídá stupnice tvrdosti opravdu tomu, jak tuhá matrace pocitově je?

Stupnici tvrdosti matrací byste měli brát jako orientační, přibližnou. Jedná se často o subjektivní dojem, zda je právě pro vás například matrace označená na stupnici číslem T4 dostatečně tuhá, nebo se do ní na váš vkus zaboříte až příliš.

Ideální je, pokud si na matraci můžete poležet a vyzkoušet, jak se na ní cítíte, jak je vám pohodlná. Dejte si čas, matraci si kupujete na pár let, vybírejte tedy pečlivě.

Zajímavostí je, že spáči zvyklí spát na břiše by se měli dívat spíše po měkčí matraci, pokud spíte na boku, je dobrá středně tuhá matrace, pro spaní na zádech se zase hodí matrace tvrdší.

Matrace dvojí tvrdosti

Dobrou volbou může být matrace, která je na každé straně jinak tuhá. Z jedné strany je matrace měkčí, pokud ji otočíte, získáte pro spaní tužší podklad.

Jestliže si kupujete novou matraci a nejste si jistí, jak měkká / tvrdá by měla být, měla by se matrace dvojí tvrdosti dostat do vašeho užšího výběru.

Jak zvýšit tvrdost matrace

I přes pečlivý výběr je nová matrace příliš měkká, neposkytuje při spaní dostatečnou oporu pro váš pohybový aparát? Rádi byste zvýšili tvrdost matrace?

Řešením může být přistýlka na matraci, někdy se jí říká vrchní matrace.

Přistýlka je nízká matrace, 4-7 cm vysoká. Jejím úkolem je ztužit, případně změkčit plochu vaší hlavní matrace, na kterou se pokládá.

U přistýlky vybírejte podle účelu, který očekáváte, že by měla splnit. Podobně jako klasické matrace do postele mají i přistýlky různé stupně tuhosti.

Přistýlka také poslouží jako vyrovnávací matrace na gauč nebo jako příležitostná matrace pro hosty.

Jakou tuhost matrace pro děti?

Rodiče často řeší, jak tvrdá by měla být matrace pro jejich ratolesti.

Opět je možné vycházet ze skutečnosti, že děti váží míň než dospělí, sáhneme tedy spíš po měkčí matraci. Optimální tuhost dětské matrace je stupeň č. 2.

Pro novorozence vybíráme matraci měkkou a vzdušnou, aby pod zádíčky miminka mohl cirkulovat vzduch a děťátko se tolik nepotilo. Vhodné matrace jsou vyrobené z PUR pěny, mají výšku kolem 8 cm.

Pokud chcete pro miminko matraci z přírodního materiálu, je častou volbou tužší matrace z kokosového vlákna.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.