Tvrdost (tuhost) matrace: jakou vybrat?

Matrace Tvrdost

Správná matrace je základ kvalitního spánku. Neměla by být příliš měkká, ale zase ne moc tvrdá, abychom ráno mohli vyskočit z postele s pocitem, že jsme se dobře vyspali a nic nás nebolí. Jak tvrdou matraci vybrat a podle čeho se řídit?

Vybíráte novou matraci? Pojďte se podívat do našeho manuálu, jak vybrat matraci. Kvalitní matraci pořizujeme na několik let, takže se nevyplatí zaměřit pouze na její tuhost.

Stupnice tvrdosti matrace

Existuje několik různých stupnic tvrdosti matrací, které se liší v závislosti na konkrétním výrobci a zemích. Obecně lze ale říci, že existují tři hlavní kategorie tvrdosti matrací: měkké, středně tvrdé a tvrdé. V obchodech se nejčastěji setkáte se stupnicí očíslovanou od 1-5 (1=měkká, 5 nejtvrdší). Toto značení někdy doprovází písmeno H, takže v tomto případě má tvrdost matrace označení H1-H5. Znamená to to samé.

Mnoho výrobců přizpůsobuje matrace prodeji přes internet, takže dělají matrace se 2 tvrdostmi. Jedna strana matrace je měkší a druhá tvrdší. Asi nejoblíbenější tvrdostí matrace (podle stupnice) jsou matrace tuhosti 3-4. Pokud se nevymykáte normálu, tak by se dalo směle tvrdit, že pro vás bude ideální koupit oboustrannou matraci s tvrdostí 3-4. Ta není ani moc měkká ani tvrdá. Ale v ideálním případě je lepší si to vyzkoušet. U kvalitního prodejce můžete matraci vyzkoušet přímo v prodejně.

Stupeň tuhostiPopis
1velmi měkká matrace
2měkká matrace
3středně tvrdá matrace
4tvrdá matrace
5velmi tvrdá matrace

Jak tvrdou matraci pořídit?

Obecně lze říci, že měkké matrace jsou vhodné pro osoby s nižší váhou a tvrdé matrace pro těžší jedince. V potaz však musím vzít také naši oblíbenou spánkovou polohu či skutečnost, zda na matraci spíme sami, či s partnerem. 

Tvrdost matrace je výrobci a prodejci často uváděna ve stupních od jedné do pěti, přičemž číslem jedna označujeme nejměkčí matrace a číslem pět, v určitých případech také šest, ty nejtvrdší. Pro usnadnění orientace naštěstí mnoho výrobců matrace doplňuje slovním doporučením, díky čemuž můžeme matraci zakoupit bez obav i po internetu.

Matracee

Měkké matrace

Měkké matrace jsou ideální volbou pro všechny osoby do 100 kilogramů. Pohodlné budou zejména v případě, že upřednostňujete spánek na boku či na břiše, obecně jsou doporučovány ženám a seniorům, kteří mají zpravidla nižší hmotnost. Jejich elastičnost a schopnost přizpůsobit se tělu rovněž ocení osoby trpící bolestí kloubů či dlouhodobě upoutané na lůžko, jelikož snižují riziko vzniku proleženin. Měkké matrace jsou vhodné pro osoby s nízkou hmotností nebo pro ty, kteří upřednostňují měkčí podporu.

Pozor

V našem srovnávacím testu můžete najít nejlepší matraci na jaké kdy budete spát.

Střední matrace

Kompromisem mezi měkkými a tvrdými matracemi jsou středně tvrdé matrace. Ty mohou být vhodnou volbou jak v situaci, kdy se nedokážete rozhodnout mezi měkkou a tvrdou matrací, tak do manželských postelí, kdy každý z partnerů upřednostňuje jinou tvrdost.

Na matraci střední tvrdosti se výborně vyspí osoby o hmotnosti mezi 70 a 100 kilogramy. Jejich nákupem neprohloupíte ani v případě, že obvykle spíte na boku či během spánku často střídáte polohy. Vzhledem k vyšší podpoře páteře, než jakou nabízí extra měkké matrace, po nich sáhněte také při sedavém zaměstnání či nedostatečném pohybu. Středně tvrdé matrace jsou také dobrou volbou pro lidi s bolestí zad. Zde najdete matrace pro bolavá záda, kde vám poradíme s výběrem dobré matrace, na které se konečně vyspíte.

Středně tvrdé matrace jsou obecně nejvhodnější pro většinu lidí a poskytují dobrou rovnováhu mezi podporou a pohodlím. Tvrdé matrace jsou vhodné pro osoby s vyšší hmotností nebo pro ty, kteří upřednostňují pevnější podporu.

Tvrdé matrace

Jak již bylo řečeno, tvrdé matrace zaručí pohodlný spánek především osobám s vyšší tělesnou hmotností, a to přibližně do 120 kilogramů. V případě váhy nad 120 kg jsou k dostání také extra tvrdé matrace, často označované stupněm šest. 

Tvrdé matrace jsou obecně vhodné pro osoby s vyšší hmotností nebo pro ty, kteří upřednostňují pevnější podporu. Můžou být také vhodné pro osoby, které trpí bolestmi zad, neboť poskytují dobrou podporu páteři a mohou pomoci s úlevou od bolesti.

Je ale důležité mít na paměti, že tvrdost matrace je subjektivní a co je pro někoho tvrdé, může pro jiného být měkké. Doporučuje se proto vždy vyzkoušet matraci před koupí a zvážit, zda je pro vás s ohledem na vaše požadavky a preference vhodná. Navíc byste měli vzít v úvahu i vaši hmotnost a požadavky na podporu, abyste zajistili, že zvolíte správnou tvrdost pro vás.

Výběr tvrdosti podle polohy spaní

Ačkoliv je hmotnost primárním ukazatelem vhodné tvrdosti matrace, nesmíme zapomínat ani na polohu, ve které obvykle spíme. Pokud si nejste jistí, zkuste několik nocí za sebou sledovat, v jaké poloze usínáte a v jaké se probouzíte. Spánková poloha má totiž v kombinaci s podporou, kterou matrace poskytuje, naprosto klíčový vliv na postavení (a tedy i zdraví) naší páteře a velkých kloubů, jako jsou kyčle, kolena či ramena.

Spaní na boku

Při spaní na boku je nejčastějším problémem vybočení páteře z osy. To může nastat dvěma způsoby: Pokud je matrace vzhledem k vaší hmotnosti příliš měkká, budou se vám propadat ramena a boky, pokud příliš tvrdá, bude se naopak propadat páteř. V obou případech se můžete připravit na bolesti zad, ramen i kyčlí.

Z toho důvodu volte především mezi měkkou pro osoby o lehčí váze a středně tvrdou pro těžší osoby. Tvrdá matrace je zpravidla pro spaní na boku naprosto nevhodná, s výjimkou lidí s opravdu výraznou nadváhou.

Spaní na zádech

Tvrdou matraci naopak oceníme při spaní na zádech, jelikož pomáhá udržovat přirozenou křivku páteře a lépe rozloží hmotnost celého těla, čímž přechází otlačením na tlakových bodech. Vyvarujte se však spaní na příliš vysokém polštáři, který vám co nevidět přinese nepříjemnou bolest krční páteře – nejlepší alternativou je polštář z paměťové pěny.

Spaní na břiše

K měkkým a středně tvrdým matracím se vrátíme v případě, že rádi spíte na břiše. Tato spánková poloha není obecně příliš zdravá, avšak díky matracím s vhodně rozmístěnými tlakovými zónami v oblasti kolen, beder a ramen poskytujícími dostatečnou oporu se rizika bolesti zad bát nemusíte.

Když střídáte polohy spaní

Rozhodně není pravidlem, že bychom celou noc prospali v jediné poloze. Pokud i vy za noc několikrát změníte polohu, ideální volbou pro vás bude kompromis v podobě středně tvrdé matrace. Ta poskytne dostatečnou oporu, ať už se rozhodnete spát v jakékoliv pozici.

Jak pomůže s výběrem stupnice tvrdosti matrace?

Stupnice Tvrdosti Matrace
Takto vypadá stupnice tuhosti matrace v obchodě ProSpánek

Při výběru matrace podle tuhosti se můžete orientovat svojí hmotností; čím více vážíte, tím tužší a tvrdší by matrace měla být, aby poskytla vašemu pohybovému aparátu co nejlepší podporu ve spánku.

Rozšířená stupnice obsahuje další dva stupně: T6 a T7, jedná se o extrémně tvrdé matrace určené pro spáče s vysokou hmotností.

Místo písmen T (tuhost, tvrdost) se někdy uvádí písmeno H (z anglického hardness), stupnice tedy bude obsahovat hodnoty H1 – H5.

Co je matrace dvojí tvrdosti

Dobrou volbou může být matrace, která je na každé straně jinak tuhá. Z jedné strany je matrace měkčí, pokud ji otočíte, získáte pro spaní tužší podklad.

Jestliže si kupujete novou matraci a nejste si jistí, jak měkká / tvrdá by měla být, měla by se matrace dvojí tvrdosti dostat do vašeho užšího výběru.

Jak zvýšit tvrdost matrace

I přes pečlivý výběr je nová matrace příliš měkká, neposkytuje při spaní dostatečnou oporu pro váš pohybový aparát? Rádi byste zvýšili tvrdost matrace?

Řešením může být přistýlka na matraci, někdy se jí říká vrchní matrace.

Přistýlka je nízká matrace, 4-7 cm vysoká. Jejím úkolem je ztužit, případně změkčit plochu vaší hlavní matrace, na kterou se pokládá.

U přistýlky vybírejte podle účelu, který očekáváte, že by měla splnit. Podobně jako klasické matrace do postele mají i přistýlky různé stupně tuhosti.

Přistýlka také poslouží jako vyrovnávací matrace na gauč nebo jako příležitostná matrace pro hosty.

Jakou tuhost matrace pro děti?

Rodiče často řeší, jak tvrdá by měla být matrace pro jejich ratolesti.

Opět je možné vycházet ze skutečnosti, že děti váží míň než dospělí, sáhneme tedy spíš po měkčí matraci. Optimální tuhost dětské matrace je stupeň č. 2.

Pro novorozence vybíráme matraci měkkou a vzdušnou, aby pod zádíčky miminka mohl cirkulovat vzduch a děťátko se tolik nepotilo. Vhodné matrace jsou vyrobené z PUR pěny, mají výšku kolem 8 cm.

Pokud chcete pro miminko matraci z přírodního materiálu, je častou volbou tužší matrace z kokosového vlákna.

Nejčastější otázky okolo tvrdosti matrace

Jedná se o orientační rozdělení matrace podle tuhosti, stupnice má obvykle 5 úrovní. Hodnota č. 1 udává nejměkčí matraci, hodnota č. 5 značí matraci velmi tvrdou. Více o stupnici tvrdosti.

Věk sám o sobě nemusí mít vliv na tvrdost matrace, ale může se vyvíjet vaše preference a požadavky na podporu a pohodlí s věkem. Například, když stárnete, můžete začít upřednostňovat měkčí matrace, neboť vaše tělo může být citlivější na tvrdší podporu. Naopak, pokud jste měli v minulosti problémy s bolestmi zad, můžete upřednostňovat tvrdší matrace, abyste získali lepší podporu páteře.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *