Nejlepší elektrické deky

Nejlepsi Elektricka Deka

Asi každý z nás je rád v teple. Pokud se však po návratu ze zimního nečasu nedokážete zahřát, vhodným pomocníkem by mohla být elektrická deka. Ta dokáže pomoci nejen zimomřivým jedincům, ale také v případě, že vás trápí například bolesti kloubů či svalů. V dnešním článku se podíváme nejen na to, co elektrická deka vlastně je a pro koho je vhodná, ale také vám poradíme, jak vybrat tu nejlepší. Jaká elektrická deka vás nejlépe zahřeje?

3 nejlepší elektrické ohřívací deky

Recenze elektricky vyhřívaných dek

1. Sencor SUB 281BE elektrická vyhřívací deka

Elektrická deka o velikosti na manželskou postel (160 x 140 cm) vás spolehlivě zahřeje. Konektor a kabel jsou odnímatelné, tedy je možné deku kdykoliv vyprat.

Důležité vlastnosti:

  • 2 nezávislé dálkové ovladače
  • 2 stupně nastavení teploty
  • doporučená doba předehřátí 30 min
  • možnost praní (odnímatelné kabely s ovladačemi)
  • materiál: 100% polyester (Polar Fleece)

2. ProfiCare PC-WUB 3060 vyhřívací deka

Teplotu lze elektronicky nastavit ve 3 úrovních. Je vybavena funkcí automatického vypnutí a ochranou proti přehřátí. Součástí je vysoce kvalitní odnímatelný ovladač, na kterém se teplota nastavuje. Deku lze prát v pračce do 40 °C. Její rozměry jsou přibližně 70 x 150 cm. Napájení je 220-240 V, 50 Hz a výkon 60 W.

3. Gallet CCH130

Vyhřívací deka z microfleecu je velice příjemná na dotyk a také vás zahřeje přesně tak, jak to máte rádi. Má dálkové ovládání s displejem. Můžete si zvolit teplotu až do maximálních 32-35°C a také si nastavit časovač hřání od 1 do 9 hodin. Bezpečnostní čidlo zajišťuje bezpečný provoz a zamezuje přehřátí. Deku lze bez problémů vyprat v pračce. Její rozměry jsou 130×160 cm a je tak vhodná na jednolůžko. 

4. Gallet CCH130

Pokud hledáte ohřívací deku se skutečně štědrými rozměry, sáhněte po této elektrické dece o rozměrech 200×180 cm, díky kterým je vhodná i pro dvě osoby. Je vyrobena z měkkého mikroplyše v hnědé barvě. Podobně jako deka Sanitas se z bezpečnostních důvodů sama vypne, a to po třech hodinách. Výkon 120 W a tři teplotní stupně zajistí regulaci teploty dle vašich potřeb. Praktické je také odnímatelný regulátor teploty, díky kterému můžeme deku prát v pračce.

5. ETA Shaggy 4325

Naším předposledním tipem je ohřívací deka značky Sencor o Tato elektrická deka pro jednolůžko značky ETA v sobě kombinuje nejen vysoký výkon 120 W,  devět teplotních stupňů, dálkové ovládání a hřejivý polar fleece. Praktický je také dálkový ovladač s podsvíceným displejem, automatické udržování teploty a možnost nastavení doby hřání až na na devět hodin.

6. Sencor SUB 190

Naším předposledním tipem je ohřívací deka značky Sencor o rozměrech pro jednolůžko, tedy 150×80 cm. Je vyrobena z umělého ovčího rouna a nabízí výkon 60 W, dálkový ovladač a dva teplotní stupně. Kromě toho je součástí také ochrana proti přehřátí a odnímatelný kabel.

7. SANITAS SHK 22

Vyhřívací deka značky Sanitas o rozměrech 47×36 cm se může pochlubit šesti teplotními stupni a příjemným prodyšným svrchním materiálem. K dispozici je praktický ovladač teplot, díky výkonu 100 W dochází k rychlému zahřátí. Kladně hodnotíme především její bezpečnost – nejen, že se po devadesáti minutách sama vypne, ale také má bezpečnostní systém s ochranou proti přehřátí.

8. Sencor SUB 181

V případě, že hledáte elektrickou deku s nižším výkonem, sáhněte po dece značky Sencor o výkonu 60 W. Ta je vzhledem k rozměrům 150×80 cm vhodná na jednolůžko. Deka je vyrobena ze 100% polyesteru, který je hřejivý a příjemný na dotek. Podobně jako naše předchozí tipy je vybavena odnímatelným regulátorem teploty a ochranou proti přehřátí. Součástí je dálkové ovládání.

K čemu je dobrá elektrická (ohřívací) deka?

Jak vyplývá z názvu, elektrická deka je deka je deka vybavena plochým elektrickým ohřívacím tělesem, které je ovládáno termostatem. Jelikož má elektrická deka zpravidla velice dobrou tepelnou izolaci, vystačí si obvykle s nízkým výkonem okolo 100 W. K dostání je opravdu nepřeberné množství ohřívacích dek různých rozměrů i materiálů. A jaké jsou ty nejlepší?

Jak vybrat tu nejlepší elektrickou dečku?

Pokud se rozhodnete pro koupi ohřívací deky, při výběru byste neměli zapomínat na několik kritérií. Ta jsou důležitá nejen pro váš komfort, ale také bezpečné používání zakoupené deky.

Parametry

V prvé řadě bychom se měli zaměřit na parametry daného výrobku, a to především její rozměry a výkon. Rozměry závisí především na způsobu použití – pokud hledáte deku, která vám příjemně vyhřeje postel, hledejte deku o rozměrech odpovídající vašemu lůžku. Naopak v případě, že si chcete zahřát studené ruce či nohy u sledování televize, případně k prohřátí bolavých zad či kloubů, bude praktickou volbou ohřívací dečka o menších rozměrech. Co se týká výkonu, od toho se odvíjí hlavně rychlost, za jakou se deka zahřeje. V praxi to znamená, že u polštářů a menších deček si vystačíte s nižším výkonem kolem 60 W, u větších dek je vhodnější výkon 100 W a výše.

Výbava a funkce

Zatímco výkon a rozměry jsou u všech výrobců poměrně srovnatelné, jednotlivé deky se mohou výrazně lišit množstvím výbavy a funkcí. A jaké to jsou?

Doba ohřevu

Krátkou dobu ohřevu oceníte především v případě, že se potřebujete například rychle zahřát po návratu z venku. Pokud vám však na rychlosti nahřátí příliš nezáleží, jedná se o zbytečnou investici. Průměrná doba ohřevu je kolem třiceti minut, u rychlých modelů je deka schopná se nahřát během několika sekund.

Ochrana proti přehřátí

Zatímco rychlý ohřev je spíše nadstandardem, ochrana proti přehřátí, která deku automaticky vypne, by měla být u elektrických dek samozřejmostí. Pokud by se deka přehřála, mohlo by dojít nejen k popáleninám, ale například také k nebezpečnému požáru.

Automatické vypnutí

Automatické vypnutí se však nemusí spustit jen v okamžiku přehřátí. U některých dek najdeme funkci, která umožňuje automatické vypnutí po určité době. To oceníte zejména z hlediska šetření elektrické energie.

Časovač

S automatickým vypnutím souvisí také časovač. Díky němu si můžeme nastavit, jak dlouho má deka hřát. Tato funkce je praktická především v případě, že s ohřívací dekou spíte. Nejen, že ušetříte za energie, ale především se vyvarujete rizika vzniku popálenin.

Materiál

Je asi samozřejmostí, že by měla být elektrická deka příjemná na dotek. Kromě toho ale musí materiál být dostatečně odolný a schopný dobře rozvádět teplo. Vhodnou volbou jsou také materiály, které můžeme bez problémů prát v pračce.(Jak prát elektrickou deku) A v neposlední řadě myslete také na dostatečnou tloušťku materiálu – pokud bude příliš tenký, ucítíte při spánku každý kabel.

Ovládání

U ovládání elektrické deky máme na výběr zpravidla mezi ovladačem s otáčecími knoflíky, případně s tlačítky pro ovládání teplot. Praktické je také ovládání doplněné podsvíceným displejem, díky kterému na ovládání uvidíte i v noci.

Nastavení teploty

Jednotlivé deky se mohou lišit také množstvím stupňů nastavení teploty. Zatímco levnější modely nabízejí dva až tři stupně, u dražších elektrických dek bychom jich našli až devět. Díky většímu rozsahu nastavení teploty můžete nastavit teplotu vhodnou například pro různá onemocnění, jako je artritida či bolest zad.

Spotřeba

Pokud chcete ušetřit na spotřebě elektrického proudu, sáhněte spíše po ohřívacích dekách s nižším výkonem, a to od 40 W. U dražších dek s výkonem nad 100 W je už potřeba počítat s vyšší spotřebou.

Cena

V neposlední řadě je třeba myslet také na cenu. Pokud hledáte ohřívací deku na příležitostné použití, vhodnou volbou budou spíše levnější modely s nižším výkonem. V případě, že chcete například deku do postele s vyšším výkonem a rychlým nahřátím, je třeba počítat s vyšší cenou. Obecně můžeme říci, že cena elektrických dek se pohybuje mezi 400 a 2000 korunami v závislosti na výkonu, velikosti a množství funkcí.

Na co je ještě je vhodná vyhřívaná elektrická deka?

Jak jsme již zmiňovali, ohřívací deky nejsou vhodné jen k zahřátí, ale také k terapii některých onemocnění. A jaká to jsou?

Bolesti svalů

Bolest svalů rozhodně není nic příjemného, ať už je její příčinou dlouhý den v práci nebo odpoledne v posilovně. Právě suché teplo ohřívací deky je vhodné k uvolnění namožených svalů a urychlení hojení a regenerace.

Chronické bolesti

Suché teplo pomůže i v případě, že zdrojem bolesti není námaha ani zánět. Teplo z ohřívací deky dokáže zajistit uvolnění svalů a úlevu od chronické bolesti.

Zranění 

Podobně může elektrická deka najít své využití u při rehabilitaci zranění. Suché teplo totiž dokáže zvýšit průtok krve, a tedy i okysličení, které je nezbytné pro správné hojení tkání.

Artritida

Artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů, může člověku velice znepříjemnit život. Mnoho lékařů proto doporučuje terapii suchým teplem, které pomáhá ulevit od bolesti. Vždy je však třeba tepelnou terapii konzultovat s lékařem, který zná zdravotní stav konkrétního pacienta.

Stres

V neposlední řadě nám suché teplo může ulevit od napětí a stresu, a to díky své jedinečné schopnosti uvolnit napjaté svaly a navodit relaxaci.

Pro koho není vyhřívaná deka vhodná

Přestože se jedná o praktického pomocníka, elektrická deka není vhodná pro každého. Vyhněte se jí v případě, že trpíte zánětlivými kožními problémy (například lupénkou) či máte kardiostimulátor. Pokud si nejste jistí, zda je pro vás ohřívací deka vhodná, poraďte se svým lékařem, který zná váš zdravotní stav.

Nejčastější otázky okolo elektrických dek

Ano, elektrické deky jsou bezpečné, je však třeba dbát na správné použití, případně zakoupení deky s automatickým vypnutím a čidlem na kontrolu přehřátí.

V závislosti na velikosti deky a typu vyhřívacího mechanismu se spotřeba elektrické energie může lišit. V průměru se počítá s 10-20 W na hodinu. U standardní deky o velikosti 150×200 cm se tedy běžně spotřebuje okolo 0,15 – 0,3 kWh za hodinu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *