Jak prát elektrickou deku

Jak Prat Elektrickou Deku

Ať už máte elektrickou deku doma, nebo její pořízení teprve zvažujete, možná přemýšlíte nad tím, jak ji vlastně prát. Vzhledem k tomu, že obsahuje elektronické součásti, se její očista může na první pohled jevit poněkud obtížně. S naším přehledným návodem to však bude hračka!

Praní elektrické deky v pračce

Asi nejsnazší způsob, jak opravdu pečlivě vyprat elektrickou deku, je použití pračky. Pravidelné praní v pračce nejen udrží deku v dokonale čistém stavu, ale zároveň zabrání vzniku nepříjemného zápachu. Aby však nedošlo k poškození její funkčnosti, případně také k poničení samotné pračky, je třeba dbát na několik základních pravidel.

Prani Pracka

Zkontrolujte si štítek na dece a pokyny výrobce

Ještě než se pustíte do čtení našeho podrobného návodu, nezapomeňte zkontrolovat štítek na dece, případně pokyny výrobce, které jste spolu s dekou obdrželi. Bohužel ne všechny typy elektrických dek je totiž možné prát v pračce a na případné poškození deky v procesu praní by se pak následně nemusela vztahovat záruka.

1. Odpojte všechny konektory

Úplně prvním krokem by mělo být pečlivé odpojení všech konektorů – ujistěte, že nikde nezůstaly odhalené konektory ani další elektronické součásti, které by mohla voda poškodit. Pokud má deka obal či potah, rovněž ho sundejte; obvykle je vhodné ho prát zvlášť. V této fázi můžete také deku vyprášit a manuálně zbavit větších nečistot a žmolků. Snažte se přitom s dekou zacházet co nejopatrněji, abyste případně nepoškodili vnitřní součásti.

2. Vodní lázeň

Před samotným praním v pračce nezapomeňte deku namočit do vodní lázně – ta pomůže eliminovat teplotní změny, které mohou poškodit izolaci a elektroniku uvnitř deky. Teplota vodní lázně, do které lze přidat vhodný prací prostředek (ideálně jemný prací gel) by neměla přesáhnout 30 stupňů Celsia. Vyhněte se použití bělidla a dalších chemických přípravků, které by mohly deku nenávratně poškodit.

Tento proces lze provést přímo pračce, pokud nabízí možnost naplnění bubnu vlažnou vodou bez odstřeďování (režim předprání). Po přibližně patnácti minutách ve vodní lázni přichází čas na přemístění elektrické deky do pračky, respektive přechod k pracímu cyklu.

3. Praní v pračce

Následně nastavte režim praní jemného prádla o maximální teplotě 30 stupňů Celsia. Zároveň nezapomeňte nastavit co nejnižší otáčky, abyste zabránili mechanickému poškození vnitřních komponentů. Zatímco praní by nemělo přesáhnout deset minut, odstřeďujeme maximálně tři minuty.

Jak správně sušit

Pokud máte sušičku, je zpravidla možné ji bez obav použít – v prvé řadě však opět zkontrolujte štítek deky či uživatelský manuál, zda je možné sušit danou deku v sušičce. Pokud ano, opatrně a bez zbytečného mačkání umístěte elektrickou deku do bubnu sušičky a spusťte nejjemnější sušící program. Zároveň vyberte program s co nejnižší teplotou – příliš velké teploty by mohly zničit izolaci a poškodit dráty a další elektroniku v dečce. 

Pokud se rozhodnete nechat deku uschnout volně, rozhodně ji neumisťujte na přímé sluneční světlo, které by ji mohlo poškodit. Ideální je sušení v interiéru, kde panuje stálá teplota a stín. Jak již bylo řečeno, je nutné se vyhnout prudkým změnám teplot, které příliš nesvědčí izolaci. 

Aby se dráty v dece vrátily do správné polohy, pokuste se deku sušit vodorovně, tedy například přehozenou přes celou plochu věšáku na prádlo. Jen tak se vyhnete přelomení či jinému poškození drátů a elektroniky uvnitř

Nechat deku v klidu

Přestože možná máte pocit, že je deka na omak suchá, s připojením do elektrické sítě raději chvíli počkejte. Rozhodně nebude na škodu, když necháte deku několik dní řádně proschnout tak, aby v ní nezůstala žádná zbytková vlhkost.

Praní v ruce

Pokud si chcete být skutečně jistí, že elektrickou deku při praní nepoškodíte, vsaďte raději na první v ruce. Tato metoda je vhodná také pro starší modely elektrických dek, které zpravidla nelze zcela odpojit od elektronických součástek, případně deky, u kterých samotný výrobce praní v pračce nedoporučuje. I při praní v ruce je však třeba dát pozor na mechanické poškození či namočení konektorů, které může deku nenávratně poškodit.

Prvním krokem je opět odmočení deky ve vlažné vodní lázni s jemným pracím prostředkem. Po přibližně deseti až patnácti minutách můžete deku opravdu lehce promačkat a odstranit případné skvrny. Následně stačí deku opatrně propláchnout studenou vodou tak, abyste vymyli veškerý prací prášek či gel. Vyhněte se nadměrnému mačkání deky, které by mohlo poškodit dráty. 

Proces sušení je shodný jako při praní v pračce, tedy na nejjemnější program v sušičce či na věšáku na prádlo mimo dosah přímých slunečních paprsků.

Nejčastější otázky o praní elektrické deky

Mohu použít chemické přípravky na čištění elektrické deky?

Abyste zabránili poškození elektrické deky, volte pouze jemné, ideální přírodní čistící prostředky. Vyhněte se bělidlům a dalším přípravkům obsahujícím chlór. 

Jak často prát elektrickou deku?

Z hlediska hygieny je vhodné elektricku deku prát přibližně jednou za měsíc či každých pár týdnů. Vyprat ji můžete také v případě, že dojde k jejímu ušpinění. Co se týká potahu či obalu elektrické deky (tedy části bez elektronických komponentů a drátů), ty je vhodné vzhledem k přímému kontaktu s pokožkou prát častěji.

Jak dostanu skvrny z elektrické deky?

V prvé řadě nezapomeňte před odstraňováním skvrny deku odpojit z elektrické sítě. Následně skvrnu očistěte navlhčeným hadříkem a přiměřeným množstvím vhodného čistícího prostředku. Jakmile je skvrna odstraněna, čistým navlhčeným hadříkem odstraňte z deky zbývající pěnu a čistící prostředek. V případě těžce odstranitelných skvrn můžete vyzkoušet použití vody smíchané s octem. Před následným připojením zpět do elektrické sítě se ujistěte, že je deka naprosto suchá.

Mohu sušit elektrickou deku venku?

Vzhledem k tomu, že jsou elektronické komponenty a izolace elektrické deky náchylné ke změnám teplot, sušení venku či na přímém slunci se raději vyhněte. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *