Nejlepší bílý šum pro novorozence i dospělé

Bily Sum

Zařízení či aplikace produkující bílý šum se těší stále větší popularitě, a to nejen mezi čerstvými rodiči, ale také nespavci. Pokud se do jedné z této skupin řadíte, možná právě přemýšlíte, či se vyplatí generátor bílého šumu pořídit, případně který model nejlépe splní všechny vaše požadavky. Jelikož je nabídka vskutku bohatá, připravila jsem si pro vás nejen průvodce výběrem generátoru bílého šumu, ale také tipy na ověřené produkty.

3 nejlepší zařízení na bílý šum

Recenze nejlepších přístrojů na bílý šum

LectroFan Alpha přenosný reproduktor na bílý šum

Pokud hledáte univerzální generátor bílého šumu, která uspí vaše děti na cestách, ale zároveň ho můžete využívat i vy pro lepší spánek, jednoznačně vám musím doporučit LectroFan Alpha. Díky opravdu kompaktním rozměrům ho hravě sbalíte na cesty. Bát se nemusíte ani dobíjení, které probíhá prostřednictvím USB kabely třeba ze záložní power banky. Nechybí klip pro připevnění k autosedačce či posteli. Vybírat můžete z celkem sedmi uklidňujících zvuků – kromě bílého šumu přehrává také hnědý a růžový šum, šumění ventilátoru a zvuky vln či tlukotu srdce.

Výhody proč ANO

  • Přenosný
  • Součástí balení klip k upevnění
  • Výdrž až 40 hodin na jedno nabití
  • USB nabíjení
  • Nízká cena

Nevýhody proč NE

  • jenom 7 zvuků

LectroFan Evo přístroj na bílý šum

V případě, že hledáte generátor na bílý šum, který skvěle zapadne do interiéru, ideální volbou je LectroFan Evo. Přestože je třeba počítat s o poznání vyšší cenou, těšit se můžete na stylový design dostupný ve dvou barvách (bílé a černé), snadné ovládání a hned 20 zvuků. Kromě bílého šumu si tak můžete přehrát také hnědý a růžový šum či zvuky oceánu nebo ventilátoru. Ocenit musím také AUX konektor pro připojení silnějších reproduktorů si sluchátek, které vám umožní relaxaci v soukromí. 

Výhody proč ANO

  • 20 zvuků (10 jedinečných bílých šumů)
  • 2 různé barvy
  • Stylový design
  • AUX konektor

Nevýhody proč NE

  • Větší rozměry
  • Vysoká cena

LectroFan Classic přístroj na bílý šum

Váháte mezi LectroFan Alpha a Evo? Pak sáhněte po modelu LectroFan Classic, který nabízí to nejlepší z obou variant. Kompaktní velikost a nabíjení prostřednictvím USB z něj dělají ideálního společníka na cesty, zároveň však nechybí stylový design ve dvou různých barvách a hned 20 různých zvuků a šumů. Vhod přijde také snadné ovládání pomocí tlačítek, široké rozpětí hlasitosti a časovač automatického vypnutí například poté, co usnete.

Výhody proč ANO

  • 20 zvuků (10 jedinečných bílých šumů)
  • Kompaktní rozměry
  • 2 různé barvy
  • Časovač vypnutí 
  • Nabíjení pomocí USB

Nevýhody proč NE

  • Vyšší cena

ZAZU – SUZY přenosný uspávací modul

Hledáte-li generátor (nejen) bílého šumu do 600 Kč, doporučit vám můžu přenosný uspávací modul ZAZU – SUZY. Díky opravdu kompaktním modelům je vhodný i na cesty, namísto klasického nabíjení jsou potřeba tužkové baterie AAA. Nabídne celkem šest zvuků, kromě bílého šumu také zvuky oceánu, tlukot srdce či tišící zvuky pro děti. Přehrávání se automaticky vypne po 20 minutách, aktivovat lze jak manuálním zapnutím, tak pláčem dítěte.

Výhody proč ANO

  • Kompaktní rozměry
  • Automatické vypnutí
  • Zapnutí reagující na zvuk 
  • Univerzální použití (pro děti i dospělé)
  • Nízká cena

Nevýhody proč NE

  • Pouze 6 zvuků (z toho jen 1 bílý šum)
  • Nelze dobíjet (nutná výměna baterií)

Aplikace

Pokud nechcete do své domácnosti pořizovat další elektroniku, o které si nejste jistí, že ji využijete, bílý šum můžete vyzkoušet také v rámci nejrůznějších aplikací. Vyzkoušet můžete jak aplikace zaměřené čistě na bílý šum, tak využít kanálů na YouTube či Spotify. Je však na místě dodat, že tato varianta má mnoho nevýhod. Nejenže z hlediska reklam či vypnutí displeje bývá nezbytná placená verze streamovacích aplikací, ale navíc nedostačuje ani kvalita zvuku. Jedná se tak spíše o variantu “na zkoušku” předtím, než se definitivně rozhodnete pro pořízení plnohodnotného generátoru bílého šumu.

Výhody proč ANO

  • Zpravidla levnější
  • Ideální na vyzkoušení
  • Velký výběr zvuků a šumů

Nevýhody proč NE

  • Mnohdy nutné předplatné premium verze
  • Zařízení se vybíjí 
  • Svítící displej, když se snažíte spát
  • Horší kvalita zvuku

Co je bílý šum?

Pojem bílý šum označuje zvuk, který obsahuje všechny slyšitelné zvukové frekvence ve stejné míře. Jinak řečeno, bílý šum tvoří několik tisíc tónů o stejném výkonu, díky čemuž dokáže efektivně překrýt některé rušivé zvuky, jako například štěkot psa, hluk z ulice či hrající televizi. 

To je mimo jiné také důvodem, proč je poměrně oblíbenou pomůckou, která pomáhá s usínáním nejen novorozencům a malým dětem, ale také dospělým. Ideální je například v případě, že se snažíte usnout v hlučném prostředí či vás třeba trápí vás tinnitus (zvonění nebo šumění v uších). Vzhledem ke své monotónnosti je však vhodný i na celkové zklidnění mysli a usnadnění usínání. Někteří odborníci rovněž poukazují na potenciál bílého šumu v oblasti pracovní efektivity či u osob trpících ADHD a poruchami soustředění (1).

Jaké jsou další šumy?

Bílý šum samozřejmě není jediným zklidňujícím zvukem – setkat se můžeme například s šumem růžovým, modrým, šedým či hnědým. Každý z nich se skládá z trochu jiných frekvencí. Právě frekvence jim daly jména; názvy jednotlivých šumů jsou odvozeny jako přibližná analogie mezi jejich frekvenčním spektrem na modrých diagramech a spektrem barevného světla (2).

Růžový šum

Růžový šum je svým “složením” velice podobný bílému, s tím rozdílem, že z něj jsou odstraněny vyšší frekvence. To je také důvodem, proč mu řada lidí dává před bílým šumem přednost – mnoha z nás zkrátka nejsou vyšší frekvence příliš příjemné. Nápovědou o jeho blahodárném vlivu na spánek nám může být už samotný fakt, že se zvukem velice podobá dešti. A koho by neuspávalo šumění dešťových kapek?

Hnědý šum

Pokud je na vás růžový šum stále příliš vysoký, doporučuji vyzkoušet šum hnědý, respektive Brownův (jeho jméno vzniklo nesprávným zkomolením Brownova pohybu). Hnědý šum obsahuje ještě nižší frekvence než růžový, a svým zvukem tak připomíná spíše hučení oceánu. Není tak divu, že ho většina posluchačů využívá především ke zvýšení koncentrace a soustředění na práci či studium.

Šedý šum

Poměrně zajímavým zvukem je také šedý šum, který v sobě nese oba konce zvukového spektra, tedy nejvyšší a nejnižší frekvence. Tento druh šumu je spíše než k usnadnění usínání používán k maskování tinnitu či při zvýšené citlivosti na zvuky. Zajímavostí je, že neexistuje žádný skutečně objektivní šedý šum – každý z nás ho zkrátka vnímá trochu jinak (3)

Modrý šum

Zatímco růžový a hnědý šum se soustředí primárně na dolní konec zvukového spektra, nejvyšší frekvence najdeme v tzv. modrém šumu. Představit si ho můžete například jako syčení spreje (4). Asi však není třeba dodávat, že se nejedná o právě příjemný a uklidňující poslech.

Jak pomáhá bílý šum s usínáním nejen novorozencům?

Myšlenka bílého šumu a jeho příznivého vlivu na spánek jak u novorozenců, tak dospělých, se poprvé objevila už v sedmnáctém století (5). K podobným závěrům však dochází i moderní studie, které poukazují na to, že bílý šum usnadňuje usínání a zároveň prodlužuje čas, který strávíme v některých spánkových fázích (6).

Přestože není zcela zřejmé, jak přesně bílý šum přispívá ke zlepšení usínání a spánku, většina odborníků se shoduje na tom, že se s největší pravděpodobností jedná o jeho schopnost maskovat okolní zvuky. Právě rušivé zvuky z okolí jsou nejčastějším důvodem, proč se nám nedaří usnout, či proč se v noci znenadání budíme. A je asi zřejmé, že u novorozenců a dětí to platí dvojnásob.

Jak vybrat přístroj na bílý šum?

Přestože je bílý šum ve své podstatě vždy stejný, přístroje, které ho generují, se mohou výrazně lišit. A to jak cenou, tak uživatelskou přívětivostí, výdrží baterie či dodatečnými funkcemi. 

Podle počtu a druhů zvuků

Pokud víte, že se vám nejlépe usíná při bílém šumu, pravděpodobně si vystačíte s modelem s pouze malým počtem zvuků. Jelikož však jsou různé šumy vhodné k jiným účelům (například bílý a růžový šum k usínání, hnědý šum ke studiu a práci), není na škodu zvolit zařízení, které nabídne více druhů zvuků. Velice oblíbené jsou rovněž generátory, které kromě samotných šumů dokáží přehrávat uklidňující zvuky přírody, jako je déšť, bouřka, oceán či šumění stromů ve větru.

Podle ceny

Neméně zásadním parametrem je samozřejmě také cena. V případě, že nemůžete do nákupu přístroje na bílý šum investovat příliš velké částky, pravděpodobně nejlevnější alternativou budou nejrůznější mobilní či desktopové aplikace. Jelikož však s sebou nesou řadu nevýhodu, doporučit může spíše generátory šumu v dolní cenové kategorii (400 až 1000 Kč), které nabídnou omezené množství zvuků, zato ve vysoké kvalitě.

Pokud pro vás cena nehraje při nákupu velkou roli, sáhnout můžete po generátorech nad 1500 Kč, které zpravidla nabídnou krásný design a celou řadu zvuků, z nichž můžete vybírat.

Podle ovládání

Zároveň je třeba dodat, že levné alternativy mohou pokulhávat v oblasti ovládání. A to nejen z hlediska uživatelské přívětivosti a snadného přepínání mezi jednotlivými šumy a zvuky, ale také rozsahu hlasitosti. Aby zařízení na bílý šum skutečně splnilo svůj účel, je vhodné se porozhlédnout mezi modely s co největším rozsahem hlasitosti. Zejména u malých dětí je důležité, aby bylo možné šum přehrávat dostatečně potichu.

Podle výdrže

V případě, že chcete bílý šum poslouchat pravidelně, je poměrně zásadní také výdrž baterie. Většina dražších modelů se může pochlubit skutečně dlouhou výdrží kolem 40 hodin a možností dobíjení přes klasický USB kabel. Naopak levnější modely a hračky s funkcí bílého šumu jsou obvykle dobíjeny tužkovou baterií, kterou je po vybití třeba kompletně vyměnit.

Časovač

Vzhledem k tomu, že bílý šum nejčastěji používáme při usínání, většina zařízení a aplikací disponuje časovačem. Jednotlivé modely se však mohou lišit možnostmi nastavení – zatímco levné modely mívají pevně nastavený časovač, jehož délku nelze měnit, dražší a kvalitnější generátory bílého šumu umožňují nastavit libovolný rozsah časovače. Je tak čistě na vás, zda usoudíte, že nastavitelný časovač využijete, či se jedná o nadbytečnou funkci.

Přístroj, aplikace nebo hračka

Na závěr se samozřejmě nevyhneme dilematu, kterou formu bílého šumu vlastně zvolit – přístroj, hračku či aplikaci? Pokud bílý šum pořizujete čistě pro své miminko či batole, nejlepší volbou bude pravděpodobně hračka, kterou lze zpravidla snadno připevnit na kočárek či postýlku. 

V případě, že bílý šum pořizujete čistě kvůli sobě (usínání, soustředění, relax…), sáhněte po přístroji. Ten nabídne nejvyšší kvalitu zvuku, velký výběr šumů a také krásný design, který zapadne do interiéru.

Aplikaci můžu doporučit všem, kteří nad bílým šumem teprve uvažují. Jedná se o nejlevnější variantu, která vám umožní otestovat, zda vám bílý šum vůbec pomáhá. Jakmile vám přestanou dostačovat omezené funkce a nižší kvalita zvuku, můžete přejít na přístroj.

Jak hlasitě nastavit bílý šum?

Aby bílý šum přinesl kýžený účinek, je nezbytné správně nastavit hlasitost. Ta by za žádných okolností neměla překročit 85 decibelů (6), jelikož za touto hranicí již může docházet k trvalému poškození sluchu. Ideální hlasitost by se tak měla pohybovat kolem 48 decibelů, které jsou přijatelným kompromisem mezi zdravím sluchu a slyšitelností. 

Pokud si nejste jistí, jak hlasitě generátor šum přehrává, stačí si stáhnout aplikaci s funkcí hlukoměru, která měří hlasitost v decibelech.

Časté otázky k bílému šumu

Sám o sobě má bílý šum příznivé účinky. Ohrozit naše zdraví může v případě, že překročíme maximální doporučenou hlasitost 85 decibelů.

Kromě samotného bílého šumu se popularitě těší zejména růžový a hnědý šum, které se skládají z nižších frekvencí. Velice oblíbené jsou však také zvuky přírody, jako je hučení oceánu, šumění deště či bouřka.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *