Jak vybrat nejlepší lapač snů | aby dobře sloužil

Lapac Snu

Když přijde na nespavost a problémy se spánkem, většina z nás se zpravidla obrací na vědecky potvrzené metody, tedy nejrůznější doplňky stravy či léky na spaní. Bohužel tak trochu zapomínáme na celou řadu lidových zvyků a tradic, které pomáhaly k lepšímu spánku už celým generacím našich předků. Kromě bylinek či meditací jsou trochu opomíjenou metodou právě lapače snů. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že plní funkci čistě estetickou, pod nánosem esoteriky a mystiky se skrývá vědecký základ. Pojďte se proto spolu se mnou podívat, jak mýtus lapačů snů vlastně vznikl a zda obstojí pod drobnohledem vědy. Na závěr nebudou chybět ani praktické tipy, jak vybrat lapač snů do vašeho domova. Tak pojďme na to!

Lapače snů

Jak se lapače snů používají v moderní době?

Není pochyb o tom, že v současné době se použití lapačů snů výrazně odklonilo od pradávných praktik původních obyvatel Severní Ameriky, odkud tento zvyk pochází. K oživení tradiční výroby lapačů snů došlo převážně v šedesátých a sedmdesátých let minulého století, kdy ve Spojených státech vznikla celá řada pan-indiánských hnutí. Lapače snů se tak postupně dostaly do populární kultury jakožto symbol spirituality a v mnoha případech také jako suvenýry pro turisty.

V současné době bychom na lapače snů mohli narazit prakticky na celém světě. Za své vlastní je přijala například hnutí New Age či jógová studia, vzácností nejsou ani nejrůznější šperky či domácí dekorace s jejich motivem. V drtivé většině případů se však bohužel jedná o pouhou napodobeninu, která toho s tradiční formou nemá příliš společného.

Nejen, že se ztratil původní význam, ale navíc jsou lapače snů mnohdy vyráběny z plastu a dalších umělých materiálů. Typickým znakem moderních lapačů snů jsou rovněž velké rozměry a jasné barvy, na které bychom u tradičních kousků zkrátka nenarazili. Není tak divu, že se mnohé severoamerické kmeny proti přehnané komercializaci tohoto prastarého symbolu hlasitě ozývají. 

Jak má správný lapač snů vypadat?

Nabízí se samozřejmě otázka, jak byl měl takový tradiční lapač snů vlastně vypadat. Hrubé obrysy si pravděpodobně představujete správně – kruh doplněný sítí z přírodních nití či plátna a závěsné ozdoby v podobě peříček a korálků. Zatímco však moderní kousky, na které můžeme narazit v každém obchodě s dekoracemi, září jasnými barvami, tradiční lapače snů proti tomu působí o poznání skromněji. Jsou totiž vyráběny pouze z přírodních materiálů, jako je kůže, lýko, peří a dřevo. Obvykle jsou také o poznání menší než “komerční” verze.

Snu Lapac

Jaký je význam jednotlivých částí lapače snů?

Přestože se na první pohled může zdát, že je lapač snů pouhý dřevěný kruh ověšený ozdobičkami, opak je pravdou. Každá jednotlivá část lapače má totiž v tradici severoamerických indiánů důležitý význam. Pojďme se podívat, co jednotlivé prvky vlastně reprezentují.

Kruh

Jedním ze základních rysů každého lapače snů je kruh. Ten je symbolem nepřetržitého koloběhu života, bez konce a začátku. Dříve byly vyráběny z vrbového dřeva, které je extrémně ohebné, dnes se však díky moderním technologiím můžeme setkat i s jinými materiály. 

Síť

Do kruhu lapače snů je zpravidla vetkána síť z nití nebo vlny, která má svým tvarem připomínat síť pavoučí. V prvé řadě se jedná odkaz na legendu o vzniku prvního lapače snů (o tom však později), v druhé řadě plní symbolickou funkci “odchytávání” všeho zlého, tedy například špatných snů či negativních myšlenek. V samotném středu sítě bývá ponechán volný prostor, tzv. srdce lapače, kterým mohou naopak procházet dobré sny či vize.

Korálky

Do sítě bývají vetkány dřevěné korálky různých tvarů a velikostí, jejich význam se však napříč kulturami a indiánskými kmeny liší. V odkazu na legendu o vzniku lapače anů je často používán pouze jediný korálek symbolizující pavouka, který síť utkal. Větší množství korálků může naopak reprezentovat počet špatných snů, které dokáže lapač snů zachytit. 

Peříčka

Přestože jsou elegantní peříčka jedním z hlavních důvodů, proč se z lapačů snů stal oblíbený designový prvek, i ony plní symbolickou funkci. Podle severoamerické mytologie po nich dobré sny, které lapač snů zachytil, sklouzávají zpátky do mysli spáče. 

Drahokamy

Namísto korálků jsou někdy použity drahé kameny, jako například křišťál či tyrkys. Některé indiánské kmeny jimi nahrazovaly peříčka v dobách, kdy bylo zakázáno lovit ptáky za účelem sběru peří na lapače snů. Dnes plní primárně estetickou funkci; pokud však chcete lapač snů “na míru”, sáhnout můžete po lapači se svým měsíčním kamenem. 

Šipky světových stran

Některé lapače snů mají do sítě vetkaný kříž z šipek, respektive šípů. Tento tvar je symbolem čtyř světových stran a jejich síla údajně spočívá ve schopnosti chránit před zlem a přinášet štěstí ze všech čtyř koutů vesmíru. 

Počet uzlíků

Na síti si mnohdy můžete všimnout různého počtu uzlíků. Jejich množství se odvíjí nejen od použitého vzoru, ale také speciální symboliky čísel:

  • Číslo 5 symbolizuje hvězdu,
  • Číslo 6 symbolizuje orla,
  • Číslo 7 symbolizuje sedm proroctví,
  • Číslo 8 symbolizuje posvátnou pavoučí ženu,
  • Číslo 13 symbolizuje třináct fází měsíce. 

Jaká je historie původu lapačů snů?

Vzhledem k tomu, že se lapač snů objevuje v tradicích mnoha severoamerických kmenů, není divu, že se o jeho vzniku traduje celá řada legend. Za zmínku stojí především mýtus kmene Odžibvejů (anglicky Ojibwes), podle kterého lapač snů vymyslela indiánka Asibaikaashi, známá také pod jménem Pavoučí žena. Ta měla chránit všechny členy kmene, ale jak se kmen rozrůstal a zabíral další a další území, na svůj úkol zkrátka přestala stačit. Místo aby všechny děti chránila před zlem a nástrahami sama, naučila matky a babičky plést lapače snů, které se věšely nad spící děti, aby zachytávaly špatné sny a noční můry. 

Neméně zajímavá je také legenda kmene Siouxů, která připisuje vznik lapače snů pavoučímu duchovi Iktomi. Ten se zjevil ve vizi kmenového šamana, aby mu ukázal, jak vplést pavoučí síť do kruhu z vrbového dřeva tak, aby zachytávala špatné sny a propouštěla ty dobré. A první lapač snů byl na světě!

Jak se na lapače snů dívá věda?

Trochujiný pohled na lapače snů nabízí věda. Ačkoliv se jejich výzkumu (zcela nepřekvapivě) nevěnovalo příliš mnoho odborných studií, z těch několika málo výzkumů vyplývá poměrně významný placebo efekt. Díky tomu, že si spojujeme lapač snů s ochranou a bezpečím, se při jeho použití údajně snižuje výskyt špatných snů a nočních můr.

Je však na místě dodat, že vliv na kvalitu spánku a snů je velice individuální. Vzhledem k tomu, že lapače snů fungují na principu placebo efektu, je zásadním faktorem především víra v to, že opravdu fungují. Zkrátka a dobře, pokud lapač snů pověsíme nad postel naprostému skeptikovi, který se na podobné metody dívá čistě vědecky, příliš velký efekt na kvalitu spánku mít nebude. Naopak v případě, že podobným lidových tradicím věříte, je více než pravděpodobné, že vám lapač snů pomůže zklidnit myšlenky a zmírnit negativní či úzkostné stavy, které by vedly ke špatným snům a nočním můrám. 

Jak správně vybrat lapač snů?

Pokud jste se rozhodli dát lapači snů šanci, zkuste při výběru brát ohled na tradice severoamerických indiánů. Přestože vám samozřejmě nikdo nebrání vyzdobit si domov obrovským lapačem snů s neonovými peříčky, jeho původnímu významu se přiblížíte spíše s rukodělnými kousky z čistě přírodních materiálů. 

A jelikož lapač snů pracuje především skrze naši vlastní víru v jeho funkčnost, zkuste při výběru posoudit, jak na vás daný lapač snů působí. Zkuste zkrátka najít takový, který ve vás už na první pohled vzbuzuje pozitivní pocity klidu a míru. Chybu neuděláte ani v případě, že si pečlivě prostudujete symboliku použitých barev, materiálů či tvarů. 

Jaký je význam lapače snů jako tetování?

Podobné zásady platí i v případě, že byste si lapač snů rádi pořídili ve formě tetování. Ačkoliv je samozřejmě výběr motivu čistě na vás, s ohledem na dlouhou tradici a bohatou mytologii lapačů snů zkuste prozkoumat význam jednotlivým prvků. Přestože už samotný motiv lapače snů plní v tradičním pojetí ochrannou funkci, dodatečný význam mu mohou dodat také zvolené barvy, počet korálků a uzlíků či třeba typ peříček. 

Funguje lapač snů?

Odpověď na otázku, zda lapače snů opravdu fungují, bohužel není jednoznačná – ačkoliv neexistuje žádná vědecká studie, která by podpořila tezi o “kouzelné” moci lapače snů, v indiánské mytologii hrají skutečně významnou roli. Zanedbatelný není ani placebo efekt, jehož prostřednictvím dokáží lapače snů nepřímo ovlivnit kvalitu spánku a naši psychickou pohodu. A na závěr nezbývá než dodat, že i v případě, že vám lapač snů k lepšímu spánku nepomůže, se z něj může stát krásný přírodní doplněk vašeho interiéru. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *