Jak vybrat matraci

Jak Vybrat Matraci

Kvalitní spánek je naprostým základem nejen naší fyzické kondice, ale také psychické pohody. Jeho tajemství však nespočívá pouze ve správném výběru postele či povlečení, ale především matraci. Zatímco vhodně zvolená matrace nám umožní přes noc načerpat energii na další den, nevhodná matrace může vyústit nejen v nespavost, ale také problémy se zády či krční páteří. Pojďme se proto společně podívat, jak vybrat matraci, která splní každý váš požadavek a zároveň vám bude sloužit dlouhá léta.

1. Výběr tvrdosti matrace

Tím nejdůležitějším kritériem při nákupu matrace by měla být zejména její tvrdost. Rozhodně se při výběru nespoléhejte na tvrdost vaší současné matrace – nejen, že se od doby, kdy jsme ji zakoupili, mohla změnit naše tělesná konstituce, ale mnohdy jsme při jejím nákupu dali pouze na neodborné doporučení známých či rodiny. 

2. Výběr druhů a typů matrací

Při návštěvě jakéhokoliv e-shopu s matracemi se kromě rozdělení na základě tvrdosti setkáme také s kategoriemi podle použitého materiálu, čili typu matrace. Celkem se můžeme setkat s pěti typy, tedy pěnovými, latexovými, pružinovými, kombinovanými (pěna a pružina) a zónovými matrace. Je však třeba dodat, že tyto kategorie se mnohdy mohou navzájem překrývat, a to jak zónováním, tak použitými materiály.

3. Výběr při bolesti zad

Pokud vás bolí záda, existuje poměrně velká šance, že je zdrojem bolesti nevhodně zvolená matrace. Avšak i v případě, že příčina leží někde jinde, se vyplatí investovat do matrace, která vám od bolesti uleví a nebude ji nadále zhoršovat.

Při výběru zad pro osoby trpící bolestmi zad se musíme primárně zaměřit na typ bolesti. Zatímco akutní bolest zad způsobenou nošením těžkých břemen matrace rozhodně nevyléčí, výraznou úlevu poskytne zejména v případě chronické bolesti. Opět je však nutné zvážit, které části zad chceme od bolesti ulevit.

Bolest dolní části zad

Pokud vás trápí bolest ve spodní části zad, tedy v oblasti kříže či bedel (obratle L1 až L5), nejste sami – bolest zad se nejčastěji objevuje právě zde. Naštěstí existují matrace, které dokáží při bolesti beder výrazně ulevit. 

Typ matrace, po kterém bychom měli sáhnout, opět úzce souvisí s naší spánkovou polohou. Pokud rádi spíte na boku, zdrojem bolesti beder může být nedostatečná opora našich ramen a beder. To platí i v případě, že naopak upřednostňujete spánek na břiše – špatně zvolená tvrdost vychýlí páteř z přirozené křivky, což se projeví nepříjemnou bolestí v oblasti kříže.

V obou případech je řešením středně tvrdá matrace, která se jednak dokáže přizpůsobit našemu tělu a jednak poskytne dostatečnou oporu páteři. Při spaní na boku je rovněž vhodné sáhnout po matraci, která má dostatek zónování, čímž pomůže efektivně předcházet vychýlení páteře z osy, a tedy i bolesti zad.

Bolest střední a horní části zad

Méně častější je bolesti horní a střední části zad. Kromě špatného držení těla ji může mít na svědomí příliš tvrdá matrace či špatně zvolený polštář. Řešením je opět matrace s dostatečným počtem zón, které sníží tlak na obratle v této oblasti, případně polštář z paměťové pěny.

4. Rozpočet

Při nákupu kvalitní matrace je nutné počítat s poněkud vyšší investicí, zejména pokud chcete zakoupit zdravotní či ortopedickou matraci, případně matraci s vysokým počtem zón. Na druhou stranu se příliš nevyplatí dávat velké peníze za matraci na chalupu či do pokoje pro hosty, která je zpravidla používána jen minimálně.

Cenu ovlivní nejen zvolený materiál a počet zón, ale také rozměry matrace. To platí dvojnásob v případě matrace pro seniory, která by v ideálním případě měla být vzhledem k obtížemi se vstáváním vysoká alespoň dvacet pět centimetrů. Při nákupu matrace do manželské postele naopak zvažte, zda se vám finančně vyplatí dvě jednolůžkové matrace či spíše jedna velká dvoulůžková matrace.

Časté otázky při výběru matrace

Jak často měnit matraci?

Navzdory poměrně vysoké částce, kterou za matraci zaplatíme, nám bohužel nebude sloužit celý život. Pokud toužíte po opravdu kvalitním spánku, je třeba počítat s nutností výměny matrace po přibližně sedmi až deseti letech, v případě odolných materiálů po patnácti letech. Více v článku Jak často měnit matraci.

A proč je vlastně nutné matraci měnit? Důvodem není pouze hygiena, ale především to, že po několikaletém užívání matrace výrazně poklesnou její funkční vlastnosti. To samozřejmě neplatí o matracích, které nejsou denně používány, tedy například ve zmiňovaném pokoji pro hosty. V každém případě opotřebení matrace poznáte především na základě proležení a deformací, a to zejména v bederní oblasti, kde je matrace nejvíce zatěžována.

Životnost matrace však může výrazně prodloužit vhodná péče, tedy například pořízení ochranného obalu, jeho pravidelné praní a také občasné otočí či vyvětrání matrace. Samozřejmostí by měl být i vhodný rošt určený pro daný typ matrace.

Jakou tvrdost matrace potřebuji?

Jelikož je tvrdost matrace tím nejdůležitějším kritériem při nákupu, přinášíme vám stručný návod, jak vybrat tu správně tvrdou matraci. V prvé řadě je namístě otázka, zda preferujete tvrdou matraci. Pokud zní odpověď ne, výběr se zužuje na měkké a středně tvrdé matrace. Zatímco ultra měkké matrace jsou vhodné pro osoby menšího vzrůstu, vyšší osoby by měly sáhnout po středně tvrdé matraci.

Pokud naopak preferujete tvrdší matrace, primárním ukazatelem je vaše hmotnost. Těžší osoby by měly zvolit tvrdé matrace; pokud jste spíše v lehčí váhové kategorie, nápovědou vám opět bude vaše výška. Zatímco pro menší osoby budou ideální tvrdé až nejtvrdší matrace, lidé vyššího vzrůstu by měli sáhnout po tvrdých matracích.

Co dělat, pokud matrace nemá snímatelný potah?

Ani v případě, že jste zakoupili matraci bez snímacího potahu, její hygienu rozhodně nezanedbávejte. Stačí navlhčeným hadříkem odstranit z povrchu matrace veškeré nečistoty (jak odstranit krev z matrace?). Na pomoc si můžete vzít jemný čistící prostředek, v ideálním případě určený přímo na matrace. Při čištění dejte pozor na to, že jsou houbička či hadřík dostatečně vyždímané, a nedošlo tak k nasáknutí vody do matrace. Následně nechejte matraci proschnout a vyvětrat.

Shrnutí a rady na závěr

Pokud jste pomocí našeho průvodce našli tu pravou matraci právě pro vás, jistě si přejete, aby vám vydržela co nejdéle, tedy kolem patnácti let. Toho docílíte především pečlivou péčí, která začíná pořízením snímatelného obalu na matraci, který jednoduše hodíme do pračky a matrace je jako nová. 

Nezapomínejte na větrání a otáčení

Zatímco se potah na matraci pere, nezapomeňte matraci vyvětrat, aby se předešlo množení bakterií a růstu nejrůznějších plísní, které si v tmavém, teplém a vlhkém prostředí nevětraných matrací přímo libují. Čas od času je vhodné matraci rovněž otočit, aby se předešlo vzniku deformací a proleženin, a to zejména v případě pěnových matrací. Otáčet bychom měli matraci přibližně jednou měsíčně, ideálně večer před spaním. Ráno se otáčení matrace vyhněte, případně nejprve nechejte matraci vychladnou a vyvětrat.

Vyberte vhodný rošt

Aby matrace skutečně sloužila tak, jak má, je třeba zakoupit vhodný rošt. Jeho typ se odvíjí zejména od druhu zvolené matrace. Na pozoru bychom se měli mít zejména u latexových matrací, které není vhodné umisťovat na pevné desky, a pružinových matrací, které nepatří na polohovací rošty.

Na výběr tak mám hlavně mezi lamelovými a laťkovými rošty. Zatímco laťkové rošty se vyznačují vysokou vzdušností, je třeba počítat s nižší pružností, díky čemuž jsou vhodné především pro děti. Lamelové rošty nabídnou jak vysokou nosnost a dobrou prodyšnost, tak vysokou pružnost, na druhou stranu jsou poměrně těžké. Poslední variantou jsou destičkové rošty, které jsou rovněž často také polohovací, bohužel vzhledem k jejich nízké dostupnosti na trhu může být problém je sehnat.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *