Nejlepší toppery (vrchní matrace)

Nejlepsi Toppery

Nevyhovuje vám vaše stávající matrace, ale nechcete investovovat do nové? Řešení se ukrývá v tzv. topperu, vrchní matraci s výškou kolem pěti centimetrů, která se stane vaší vstupenkou do říše snů. Díky bohatému sortimentu si můžete vybrat topper přesně odpovídající vašim požadavkům a představám, a to za zlomek ceny kvalitní klasické matrace. Na co se při výběru topperu myslet a důvodech, proč se jedná o ideální řešení problémového spánku a bolavých zad, vám prozradím v následujících řádcích. 

Za sebe můžu doporučit tyto toppery:

 • Jako zastánce kvalitní paměťové pěny u mě na plné čáře zvítězil topper Ahorn Memo, který pomáhá snižovat tlak na klouby. Tento středně tvrdý topper je vhodný také jako přistýlka🛌.
 • Na každý potřebuje zvyšovat výšku matrace – pokud chcete pouze zlepšit komfort při spaní a ochranit matraci před poškozením a znečištěním, trefou do černého🎯bude topper o výšce 3 cm.
 • Naopak na výšku celých 6 cm se můžete těšit u topperu Visco Memo. Ten mě potěšil také příjemným potahem Fresh Active🌊, který můžete prát až na 60 stupňů v pračce.

Na úvod řeknu jediné – topper by neměl chybět v žádné ložnici, ať už máte x let starou matraci, ze které vás bolí záda, nebo naopak zbrusu novou matraci za tisíce korun. Proč? Jedná se o univerzálního pomocníka, který nejen zvýší komfort při spaní, ale navíc chrání matraci před opotřebením. A pokud patříte mezi alergiky, nebo jen máte rádi dokonale čistou postel bez smítka prachu, rozhodně oceníte snadnou údržbu.

Tipy na nejlepší vrchní matrace

Nejlepší toppery podle srovnání

UmístěníNázevNaše hodnoceníTuhostVýškaOrientační cenaVíce informací
1.Ahorn Memo10/10253922zde
2.Vyspimese pamět.9/10231589zde
3.Ahorn Prima8.3/10351568zde
4.Visco Memory8/10163290zde
5.Inspiro Latex8/102-352610zde
6.MPO Hygienic8/10452190zde

Recenze nejlepších topperů

1. Topper Ahorn Memo

Pokud hledáte to skutečně nejlepší, co trh s toppery nabízí, ideální volbou bude Topper Ahorn Memo o výšce pět centimetrů. Je vyroben z líné paměťové pěny, která pomáhá mírnit tlakové body a zvyšovat celkový komfort při spánku. Jedná se středně měkký topper, díky čemuž může být vhodnou volbou například do pokoje pro hosty. Součástí topperu je snímatelný pratelný potah usnadňující údržbu. K dostání je v několika různých velikostech.

Osobní zkušenost

Za mě se jednoznačným vítězem testu stal tento topper z paměťové pěny. Nejen, že paměťová pěna je podle mě u topperů tak trochu sázkou na jistotu, ale zkrátka se jedná o prvotřídně zpracovaný kousek, který bude sloužit dlouho a dobře. Kromě příjemné výšky a střední tvrdosti, která je takovou zlatou střední cestou, musím pochválit také velký výběr velikostí, včetně možnosti nechat vyrobit atypický rozměr na zakázku. Jediným větším mínusem tak zůstává poněkud vyšší cena.

Cena3 992 Kč
MateriálPaměťová pěna
PotahSnímatelný
TuhostStředně měkká
Počet rozměrů8
Zóny7 zón

Výhody proč ANO

 • Paměťová pěna
 • Střední tvrdost
 • Několik velikostí
 • Pratelný potah
 • Lze vyrobit atypický rozměr

Nevýhody proč NE

 • Vysoká cena

2. Topper z paměťové pěny

Pokud chcete zakoupit nižší topper, doporučit vám můžu tento model z paměťové pěny o tloušťce 3 cm. Jedná se o topper s měkkou tvrdostí, a je tak vhodný pro osoby s nižší tělesnou hmotností, případně na tvrdé matrace. Součástí je jak snímatelný a pratelný potah z polyesteru, tak gumové úchyty pro snadné připevnění k matraci. Opět můžete vybírat můžete opět z několika standardních rozměrů jednolůžek i dvoulůžek. 

Osobní zkušenost

Přestože osobně dávám přednost vyšším topperům, tento pouze 3centimetrový topper mě pozitivně překvapil. Díky paměťové pěně zvyšuje komfort, aniž by měl člověk pocit, že se do matrace (respektive topperu) příliš boří. Pochválit musím výrobce také za praktickou stránku – vhod přijde jak snímatelný potah, který lze prát v pračce, tak gumové úchyty pro snadné připevnění k matraci.

Cena1 589 Kč
MateriálPaměťová pěna
PotahSnímatelný
TuhostStředně měkká
Počet rozměrů7
ZónyBez zón

Výhody proč ANO

 • Nízká cena
 • Měkká tvrdost
 • Několik velikostí
 • Pratelný potah
 • Gumové úchytky

Nevýhody proč NE

 • Nelze vyrobit atypický rozměr

3.Topper Ahorn Prima

Chcete-li naopak ušetřit, vhodnou volbou bude Topper Ahorn Prima. I tento model střední tvrdosti je vysoký 5 cm a jeho součástí je snímatelný obal s vůní aloe vera. Vyroben je z kvalitní PUR pěny, která nabízí dostatečnou oporu páteři. K dostání je opět v několika různých velikostech, případně ho lze nechat vyrobit na míru v atypických rozměrech.

Osobní zkušenost

Obecně dávám přednost líné (paměťové pěně), a v případě topperů to platí dvojnásob, a zpočátku jsem tak k tomuto topperu přistupovat trochu skepticky. Navzdory nízké výšce a PUR pěně, ze které je vyroben, se však jedná o skutečně kvalitní kousek. Osobně bych ho vzhledem k vyšší tvrdosti doporučil v případě, že vás bolí záda z příliš měkké matrace. Pokud spíte na naopak tvrdší matraci, vhodnější volbou bude některý z topperů z paměťové pěny výše.

Cena3 992 Kč
MateriálPUR pěna
PotahSnímatelný
TuhostStředně tvrdá
Počet rozměrů8
Zóny7 zón

Výhody proč ANO

 • Nízká cena
 • Střední tvrdost
 • Několik velikostí
 • Potah s aloe vera

Nevýhody proč NE

 • Bez paměťové pěny

4. Topper VISCO MEMORY

Na velice tvrdé matrace bude ideální Visco memory topper, který spadá do kategorie nejnižší tvrdosti. Je vyroben z příjemné paměťové pěny, která se přizpůsobí tvaru těla a zároveň pomáhá podporovat správnou pozici páteře při spánku. Samotná výplň má 4 cm, výška topperu je i s potahem 6 cm – jedná se tak o ideální volbu v případě, že si chcete například usnadnit vstávání z příliš nízké postele.

Osobní zkušenost

Pokud máte stejně jako já rádi paměťovou pěnu, krok vedle neuděláte ani s tímto topperem. Materiál ve výšce čtyř centimetrů poskytuje dostatečné pohodlí i podporu a páteře, a použít ho tak můžete nejen jako topper, ale například jako příležitostnou přistýlku. Nechybí samozřejmě ani snímatelný potah, který můžete bez obav vyprat v pračce až na 60 stupňů. Jedinou větší nevýhodou zůstává vyšší cena.

Cena3 290 Kč
MateriálPaměťová pěna
PotahSnímatelný
TuhostMěkká
Počet rozměrů8
ZónyBez zón

Výhody proč ANO

 • Dobře se přizpůsobuje tělu
 • Tloušťka 6 cm (s potahem)

Nevýhody proč NE

 • Vyšší cena

5. Tropper Moravia Comfort Inspiro Latex

Topper Moravia Comfort Inspiro Latex od VyspimeSe.cz zaujme především velkým výběrem velikostí a rozměrů, ze kterých můžete vybírat. Samotný topper je vyrobený z příjemného latexu, který výborně odvádí teplo i vlhkost. Topper o výšce 5 cm je doplněný snímatelným potahem ze speciální tkaniny MIKROFÁZE, která je méně náchylná k rozmnožování bakterií a snadno se udržuje v čistotě.

Osobní zkušenost

Po vyzkoušení Topperu Moravia Comfort Inspiro Latex od VyspimeSe.cz musím říci, že jeho 7cm tloušťka a latexový materiál skvěle vyváží pohodlí a podporu. Byl jsem ohromen tím, jak se topper přizpůsobil konturám mého těla a zmírnil tlak na mé klouby. Jeho prodyšná struktura, která pomáhá udržovat příjemnou teplotu během noci, je rozhodně plus. Avšak, při přepravě jsem narazil na obtíže, protože je docela těžký. A přestože jde o vysoce kvalitní produkt, jeho cena může být pro některé zákazníky výzvou.

Cena2 690 Kč
MateriálLatex
PotahSnímatelný
TuhostStředně měkká
Počet rozměrů20
ZónyBez zón

Výhody proč ANO

 • Tloušťka 7 cm
 • Přizpůsobí se tělu
 • Prodyšný materiál a udržuje příjemnou teplotu
 • Velký výběr rozměrů

Nevýhody proč NE

 • Vysoká cena

6. MPO Hygienic

Topper/přistýlka značky MPO není vyrobena z klasické líné pěny, ale antibakteriální pěny, která nabídne vyšší hygienu a čistotu topperu. Vybírat můžete z obrovského množství běžných i atypických rozměrů. Potah s Aloe Vera vhodný pro citlivé osoby disponuje praktickým zipem a gumami v rozích pro uchycení na lůžko.

Osobní zkušenost

Po vyzkoušení přístýlky MPO Hygienic od VyspimeSe.cz jsem byl ohromen jejím pohodlím a podporou. Hypoalergenní vlastnosti a odolnost vůči bakteriím a plísním jsou skvělé pro udržení mé postele čisté a bez alergenů, což velmi oceňuji. Přístýlka také dobře padne na matraci, což přidává další vrstvu komfortu. Na druhé straně, její povrch se mi zdál trochu tvrdší, než bych upřednostňoval.

Cena2 190 Kč
MateriálAntibakteriální pěna
PotahSnímatelný
TuhostStředně tvrdá
Počet rozměrů23
Zóny7 zón

Výhody proč ANO

 • Vysoké pohodlí
 • Antibakteriální
 • Vhodné, pokud se více potíte

Nevýhody proč NE

 • Tvrdší povrch (někomu může vyhovovat)

Co je to topper?

Jak již bylo řečeno v úvodu, topper je jistým druhem matrace, od které se však odlišuje svou výškou. Zpravidla je k dostání ve výšce kolem pěti centimetrů, díky čemuž je jeho cena o poznání nižší než u běžných vysokých matrací. A jak napovídá doslovný překlad anglického názvu, topper se umisťuje na vrchní část samotné matrace a tvoří tak určitou bariéru mezi tělem a nepohodlnou matrací. Aby nedocházelo k posunování topperu během spánku, k matraci je připevněn pomocí několika elastických pásků.

Zvýšení komfortu během spaní však samozřejmě není jediným benefitem pořízení topperu. Vhod přijde také z hlediska ochrany matrace před mechanickým poškozením, které je při několikaletém každodenním používání zkrátka nevyhnutelné. 

Jaký je rozdíl mezi topperem a chráničem matrace?

Nabízí se samozřejmě otázka, proč nepořídit pouze chránič matrace, který se pohybuje v nižších cenových kategoriích než topper. Odpověď se ukrývá především ve výšce a tvrdosti topperu – zatímco chránič matrace nemá prakticky žádný vliv na vlastnosti matrace a pohodlí spánku, topper dokáže výrazně zvýšit komfort při spánku. Dá se tak říci, že topper je jakýmsi vyšším levelem chrániče matrace, jelikož ji nejen chrání před poškozením, ale navíc zlepšuje její vlastnosti. 

Druhy topperů

Toppery jsou k dispozici v řadě materiálů, včetně paměťové pěny, latexu a vlny, přičemž každý z nich přináší vlastní výhody a nevýhody.

Paměťová pěna je oblíbený pro svou schopnost přizpůsobit se tvaru těla a poskytnout tak vynikající podporu. Jsou také známé svým tlumícím efektem, což znamená, že pokud se váš partner v noci hodně hýbe, nebudete tím tolik rušeni. Na druhou stranu, memory foam má tendenci hromadit teplo, což může být pro některé lidi nepohodlné.

Latexové toppery jsou obecně považovány za velmi odolné a nabízejí dobrý mix podpory a pohodlí. Jsou také hypoalergenní, což je dobré pro lidi trpící alergiemi. Latexové toppery mohou být ale na vyšším konci cenové škály.

Toppery z vlny jsou oblíbené pro svou schopnost regulovat teplotu, což znamená, že vás udrží v teple v zimě a chladno v létě. Jsou také velmi trvanlivé. Jejich hlavní nevýhodou může být jejich vyšší cena a to, že mohou být pro některé lidi alergenní.

Druhy Topperu A Vyhody

Podle čeho vybrat nejlepší topper?

Stejně jako v případě matrací je k dostání opravdu široká nabídka topperů, a při výběru je tak nutné věnovat pozornost několika základním faktorům. Vedle těch zcela očividných, jako jsou rozměry a materiál, doporučuji nezapomínat také na vhodnou tvrdost či požadavků topperu na údržbu. 

Rozměry

Bezpochyby nejzásadnějším parametrem jsou rozměry, které by měly v prvé řadě odpovídat rozměrům vaší matrace. Výhodou je, že toppery jsou zpravidla k dostání ve standardizovaných rozměrech odpovídajících velikosti běžně prodávaných matrací.

Zapomenout nesmíme ani na třetí dimenzi, tedy výšku topperu. Obecně platí, že pro zvýšení měkkosti jsou vhodné spíše nižší toppery. Vysoké toppery nad pět centimetrů jsou zpravidla určené ke zvýšení podpory těla při spánku. 

Rozměr (cm)NázevTypické použití
80×200Úzké jednolůžkoJednolůžkové postele v malých pokojích, palandové postele
90×200Standardní jednolůžkoJednolůžkové postele, dětské postele
100×200Širší jednolůžkoJednolůžkové postele pro dospělé, menší dvojlůžkové postele
120×200Malé dvojlůžkoMenší dvojlůžkové postele, rozkládací pohovky
140×200Standardní dvojlůžkoBěžné dvojlůžkové postele
160×200Velké dvojlůžkoProstorné dvojlůžkové postele
180×200Extra velké dvojlůžkoVelké dvojlůžkové postele, luxusní postele
200×200King SizeVelké dvojlůžkové postele, luxusní postele

Materiál

Druhým zásadním parametrem při výběru topperu je materiál, ze kterého je vyroben. Setkat se můžeme s běžnými materiály, které znáte například z nákupu matrace. Nejčastěji se jedná o paměťovou pěnu, která kombinuje měkkost a podporu páteře. Chybu však neuděláte ani s latexem, který se dokáže skvěle přizpůsobit tvaru těla. Nejlevnější alternativou bývá PUR pěna. 

Pokud dáváte přednost stoprocentně přírodním materiálům, narazit můžete na toppery plněné peřím. Ač se mohou pochlubit příjemnou měkkostí, nabízí opravdu minimální podporu. Zároveň nejsou příliš vhodné pro alergiky. A asi není třeba dodávat, že peří vyžaduje oproti umělým materiálům o poznání složitější údržbu.

Tvrdost

Tvrdost topperu se odvíjí jak od použitého výplňového materiálu, tak hustoty, respektive gramáže výplně na metr čtvereční. Tvrdost vybírejte podobně jako při nákupu matrace, tedy s ohledem na vaši tělesnou hmotnost (čím vyšší hmotnost, tím vyšší tvrdost matrace) a preferovanou spánkovou polohu (pro spaní na boku jsou vhodnější měkčí toppery než pro spaní na zádech). 

Dodatečné vlastnosti

Pokud patříte mezi alergiky, nezapomeňte při výběru topperu zohlednit také dodatečné vlastnosti, respektive hypoalergenní úpravu. Různí výrobci mohou nabízet různé doplňkové vlastnosti a funkce, zpravidla je však nutné počítat také s vyšší cenou. 

Náročnost na údržbu

Za zvážení stojí rovněž náročnost topperu na údržbu. Zatímco některé modely lze prát v pračce, setkat se můžete i s toppery, které je možné čistit pouze procesem suchého čištění v odborných čistírnách. Příkladem mohou být zmiňované toppery s péřovou výplní. 

Cena

Podobně jako matrace jsou i toppery k dostání v různých cenových kategoriích. Pokud nechcete do topperu příliš investovat, vybírat můžete mezi základními kousky v rozmezí 1500 až 2500 Kč. Skutečně kvalitní modely však najdete spíše v cenové kategorii od 3000 do 5000 Kč, které se mohou obvykle pochlubit hypoalergenní úpravou, dlouhou životností a či komfortní paměťovou pěnou. 

5 důvodů, proč si pořídit topper

Ochrana matrace

Jednou z nesporných výhod topperu je ochrana matrace před mechanickým opotřebením. Přestože stejnou práci odvede i chránič matrace, topper zároveň zvyšuje pohodlí a komfort při spánku. 

Zlepšení vlastností nekvalitní matrace

Právě zlepšení komfortu je nejčastějším důvodem pro pořízení topperu. Nejen, že vám pomůže přizpůsobit tvrdost matrace vaším aktuálním potřebám, ale oceníte ho také během různých ročních období. Příkladem může být situace, kdy vám hřejivost vaší matrace vyhovuje v zimě, avšak v letních měsících jsou její dobré tepelně izolační vlastnosti spíše na škodu. Stačí zakoupit topper z chladnějšího materiálu, který budete používat pouze během horkých letních měsíců. Platí samozřejmě i opačná situace, tedy pořízení hřejivější topperu na chladné zimní noci. 

Eliminace přenosu pohybu

Topper oceníte i v případě, že se váš partner či partnerka během spánku často převaluje a vás budí otřesy matrace. Topper totiž dokáže do jisté míry přenos pohybu eliminovat a přispět tak k ničím nerušenému spánku. 

Řešení pro manželskou postel se dvěma matracemi

Má vaše manželská postel dvě oddělené matrace a vy už ztrácíte trpělivost s nepohodlnou mezerou mezi nimi? Řešením je právě topper, který sjednotí jejich povrch a zabrání tak “sklouzávání” do mezery mezi oběma matracemi. 

Zvýšení výšky matrace

V neposlední řadě přijde topper vhod všem, kterým začíná dělat problémy vstávání z postele. Přidá totiž matraci potřebné centimetry výšky, díky čemuž se vám bude lépe vstávat z postele i s bolavými koleny. 

Péče a udržba topperů

Správná péče a údržba topperu může výrazně prodloužit jeho životnost. Při čištění topperu je důležité dodržovat pokyny výrobce. Některé toppery mohou být prané v pračce, zatímco jiné vyžadují pouze místní čištění.

Je také doporučeno topper pravidelně otáčet a převracet, aby se zabránilo jeho předčasnému opotřebení. Použití chrániče matrace může pomoci chránit topper před skvrnami a dalšími poškozeními.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *