Chrápání – co ho způsobuje, jak ho řešit a na co si dát pozor?

Chrápání je jednou z nejčastějších příčin nekvalitního spánku. Ať už hlasité chrápání trápí vás osobně, či vašeho partnera či potomka, pravděpodobně přemýšlíte, jak ho eliminovat či minimálně snížit jeho hlasitost a intenzitu. V následujících řádcích se proto podíváme nejen na příčiny a léčbu chrápání, ale také na zdravotní rizika, které s sebou mnohdy nese.
Co je to chrápání?
Pokud bychom zalistovali odbornými publikacemi, setkáme se s chrápáním pod odborným názvem ronchopatie. Jedná se o zvuk, který vzniká během spánku v důsledku vibrujících struktur horních dýchacích cest, tedy měkkého patra, stěn hltanu či uvulu. Nejčastějšími příčinami jsou tak zúžené dýchací cesty, ať už z hlediska nevhodné spánkové polohy (jak správně spát?) či například rýmy. Chrápání patří mezi nejčastější problémy se spaním.
Jste si jistí, že nechrápete?
Přestože chrápání nepředstavuje v drtivé většině případů větší zdravotní riziko, jsou s ním spojovány i závažnější spánkové poruchy, jako například spánková apnoe. Pro její léčbu a prevenci dalších zdravotních komplikací s ní spojených je však důležité ji včas odhalit.
Pokud sdílíte ložnici s partnerem, partnerkou či spolubydlícím, pravděpodobně o svém chrápání moc dobře víte. Jak však odhalit chrápání v případě, že bydlíte sami? Jednoduše se zkuste během noci nahrát na váš mobilní telefon či diktafon. Díky tomu nejen zjistíte, zda chrápete, ale navíc můžete na základně typického zvukového vzorce odhalit nebezpečnou spánkovou apnoe, pro kterou je typické chrápání doprovázené lapáním po dechu.

Proč chrápeme?
Pokud pomineme spánkovou apnoe, které se budeme blíže věnovat dále v článku, příčin chrápání existuje opravdu mnoho. V případě přechodného chrápání se jedná nejčastěji o zánět dutin či dýchacích cest, rýmu, alergii či astma. Dlouhodobé chrápání bývá naopak typickým příznakem příliš velkých nosních mandlí, jazyka či měkkého patra. Neméně častou příčinnou chronického chrápání je rovněž vybočená nosní přepážka, v minulosti zlomený nos nebo nosní polypy. Mezi anatomické příčiny chrápání řadíme rovněž nejrůznější ortodontické vady, jako je příliš malá či dozadu posunutá čelist.
Chrápání se může rovněž objevit pouze přechodně v určitých fázích života. Zatímco někoho trápilo hlasité chrápání v dětství, u některých žen se objevuje v závěru těhotenství. Nezanedbatelným faktorem rozvoje je rovněž věk – ve stáří nám jednoduše postupně ochabují svaly hrdla, které jsou následně náchylnější k vibracím způsobující onen typický zvuk chrápání.
Kromě těchto fyziologických aspektů je však nutné vzít v potaz také životní styl a spánkové návyky, a to zejména:
- Konzumaci alkoholu (uvolňuje svaly hrdla)
- Kouření (dráždí dýchací cesty)
- Užívání sedativních léků (uvolňují svaly hrdla)
- Obezitu (tuk ve stěnách hltanu zužuje dýchací cesty)
Tipy proti chrápání aneb co zaručeně pomůže na chrápání
Chrápání v těhotenství
Přestože se chrápání týká převážně mužů (chrápáním trpí až 40 % všech dospělých mužů), výjimkou nejsou ani ženy. Nejčastěji se chrápání objeví zejména v závěrečném trimestru těhotenství. Důvodem je nejen přibývání na váze a nutnost spát na zádech, ale také hormon relaxin, které tělo začíná v přípravě na porod produkovat.
Mezi další časté příčiny chrápání v těhotenství patří také rozšíření cév v oblasti dýchacích cest a častější dýchaní ústy. Přestože není chrápání v těhotenství nijak nebezpečné, je opět nutné zvážit možnost vážnější spánkové poruchy – pokud zvukový vzorec chrápání ukazuje na spánkovou apnoe, je vhodné neprodleně navštívit lékaře.
Chrápání u dětí
Chrápání se bohužel nevyhýbá ani malým dětem. V tomto případě však obvykle jde o krátké epizody způsobené neprůchodností dýchacích cest rýmou, astmatem či alergiemi. Pokud chrápání přetrvává a výrazně narušuje spánkový cyklus, je rovněž na místě návštěva ORL. Příčinou může být například nadváha, ochablé svaly horních dýchacích cest či zvětšené nosní a krčí mandle. Není výjimkou, že lékař doporučí jejich chirurgické odstranění.
Má chrápání zdravotní rizika?

Pokud trpíte tzv. primárním chrápáním, zdravotních rizik se zpravidla obávat nemusíte. Nejen, že proti němu lze poměrně efektivně bojovat za pomoci změn životního stylu či nejrůznějšími přípravky proti chrápání, ale navíc ho nedoprovází ani další nepříjemné vedlejší příznaky. Nejvíce tak primární chrápání obtěžuje zejména osoby, které s vámi sdílí ložnici.
Pozor na spánkovou apnoe
Úplně jiná situace nastává v případě, že trpíte tzv. spánkovou apnoe (co je spánková apnoe), tedy poruchou, při které jsou dýchací cesty po krátkou dobu úplně neprůchodné. Výsledkem tak není pouze hlasité chrápání, ale také nedostatek kyslíku, což může vést k mrtvici, vzniku srdeční arytmie, cukrovky, kardiovaskulárním problémům či depresím.
Jak poznat, že trpím spánkovou apnoe?

Nejčastějším příznakem spánkové apnoe je chrápání, často ji však doprovází také ranní bolesti hlavy a hrdla či suchost v ústech, případně také zvýšená únava a denní spavost. Mnohdy se také pacienti během noci opakovaně budí, bohužel si tato noční probuzení obvykle nepamatují. Zda skutečně trpíte spánkovou apnoe vám pomůže určit specialista, tedy například ORL lékař, stomatolog či kvalifikovaný personál spánkové laboratoře.
Kdy zamířit k lékaři?
Ať už máte podezření na spánkovou apnoe, či jen chrápání zhoršuje kvalitu spánku vás nebo vašeho partnera/partnerky, návštěva lékaře se vyplatí v případě, že chrápání doprovází:
- Vysoký krevní tlak
- Časté noční močení
- Nesoustředěnost
- Únava a ospalost
- Časté bolesti hlavy
- Lapání po dechu, dušení
- Obezita
Jak se léčí chrápání?
Samotná léčba chrápání se liší na základě typu chrápání, které vás trápí. V případě primárného chrápání lékaři doporučují zejména změnu životního stylu, tedy omezení kouření, redukci váhy a omezení kouření, konzumace alkoholu a sedativních léků či návykových látek. Mnohdy pomůže srovnání spánkového cyklu či změna spánkové polohy – chrápání se zhoršuje při spánku na zádech.
Pokud za nadměrným chrápáním stojí anatomické příčiny, tedy například zvětšené mandle, opravdu efektivní léčbu přestavuje operativní zákrok. Jelikož se však k operaci přistupuje až k jako poslednímu řešení, lékař pravděpodobně nejprve doporučí kapky, nosní spreje či nosní pásky proti chrápání.
Léčba spánkové apnoe
Spánková apnoe vyžaduje již o něco specifičtější léčbu. Kromě režimových opatření a změny životního stylu je často doporučeno zakoupení tzv. přetlakové ventilace, která pomáhá předcházet úplnému zneprůchodnění dýchacích cest v průběhu spánku. U těžších případů či osob, které nedokáží spát s připojeným dýchacím přístrojem, se rovněž přistupuje k operaci. Je však třeba říci, že tato alternativa má poněkud nižší účinnost, a navíc ji doprovází celá řada zdravotních rizik.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/snoring/symptoms-causes/syc-20377694
https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-apnea/snoring