Nejlepší vitamíny na oči – recenze a zkušenosti

Nejlepsi Vitaminy Na Oci

Přestože je zrak jedním z našich nejdůležitějších smyslů, své oči namáháme více než kdy dřív, a to především mnoha hodinami strávenými za obrazovkami počítačů či mobilních telefonů. Jedním ze způsobů, jak předcházet nejrůznějších očním vadám, ať už následkem přetěžování zraku či jednoduše přibývajícím věkem, je konzumace vitamínů a minerálů. Pojďme se tedy společně podívat nejen na živiny, které jsou nezbytné pro zdraví našich očí, ale také třeba na časté oční choroby.

TOP 3 vitamíny na oči

NOW Vitamin A

Now Vitamin A

Směs přírodních karotenoidů z mořské řasy Dunaliella salina. V organismu se směs mění na vitamin A. Přispívá k udržení normálního stavu zraku.

Vitamin A: 15 mg (25000 IU)

Cena: 370 Kč

Swanson Vitamin A

Swanson Vitamin A

Esenciální výživa pro oči, pokožku a funkci imunitního systému. Bez GMO. Jedná se o koncentrovaný vitamin A  z oleje z tresčích jater.

Vitamin A: 10 000 IU

Cena: 250 Kč

Lutein & Zeaxanthin

Now Lutein

Extrakt luteinu a zeaxantinu ve formě komplexu Lutemax 2020. Komplex dvou žlutooranžových xantofylových barviv.

Lutein: 25 mg
Zeaxantin: 5 mg

Cena: 600 Kč

8 nejdůležitějších živin a vitamínů pro podporu očí

Vitamin A

Now Vitamin A

NOW Vitamin A, 25000 IU

Přírodní betakaroten z mořské řasy Dunaliella salina. Zdroj provitaminu A, který se v lidském těle metabolicky mění na aktivní vitamin A.

Swanson Vitamin A

Swanson Vitamin A, 10000 IU

Vitamín A 10.000 IU. Esenciální výživa pro oči, pokožku a funkci imunitního systému. Bez GMO.

Kdo z nás si někdy nevyslechl radu, aby pro zdravé oči začal jíst více mrkve? Tato rada našich babiček a maminek se však zakládá na pravdě – mrkev totiž obsahuje velké množství vitamínu A. Právě jeho nedostatek je ve světě jednou z nejčastějších příčin slepoty. 

A proč je vlastně tolik důležitý? Důvodem je hlavně fakt, že je nezbytný pro správné fungování světločivých buněk, tedy fotoreceptorů. Pokud se dostaneme do vážného deficitu tohoto vitamínu, těšit se můžeme například na poruchy nočního vidění (šeroslepost) či syndrom suchého oka. 

Klíčem pro prevenci deficitu vitamínu A je dostatečný příjem potravin, které ho obsahují. Pokud bychom chtěli přijímat čistý vitamín A, zařadit do jídelníčku musíme živočišné výrobky. Mezi ty patří například vejce (konkrétně žloutek), játra či mléčné výrobky.

V případě, že se živočišným výrobkům vyhýbáte, není třeba panikařit. Tuto důležitou živinu můžeme do těla přijmout i ve formě tzv. provitamínu A, tedy betakarotenu. Ten obsahuje látku s antioxidačními účinky, ze které si je náš organismus schopen čistý vitamín A jednoduše vyrobit. Asi nebude žádným překvapením, že beta karoten najdeme především v ovoci a zelenině. Nejlepším zdrojem je například mrkev či špenát.

Omega-3 mastné kyseliny

Vegetology Omega 3

Vegetology Opti3 Liquid Omega-3 EPA a DHA

Opti3 je 100% rostlinným a skvěle vstřebatelným (triglyceridová forma) zdrojem DHA a EPA, důležitých omega-3 mastných kyselin. Ty přispívají ke správnému stavu zraku a činnosti mozku.

Now Omega 3

NOW Omega-3, molekulárně destilované

Přírodní koncentrát rybího oleje vyráběn podle přísných norem kontroly kvality. Podporuje funkce mozku a kardiovaskulární systém. Neobsahuje potenciálně škodlivé úrovně kontaminujících látek, jako jsou PCB, dioxiny, rtuť a další těžké kovy.

Pro zdravé oči však nepotřebujeme pouze vitamíny. Další nezbytnou živinou jsou tzv. omega-3 mastné kyseliny. Kyselina dokosahexaenová, která se mezi ně řadí, je totiž součástí naší sítnice. Z toho hlediska je její příjem důležitý zejména v těhotenství – v případě jejího nedostatku se mohou u dítěte objevit vážné vývojové poruchy zraku.

U dospělých osob vede nedostatek omega-3 mastných kyselin především k syndromu suchého oka a omezení produkce slz. Kromě toho se v seniorském věku může deficit omega-3 mastných kyselin stát příčinou vzniku tzv. diabetické retinopatie.

Kyselina gama-linolenová

Now Gama Lin

NOW Super Primrose 1300 mg

Super Primrose obsahuje přirozeně se vyskytující kyselinu gama-linolenovou (GLA), omega-6 mastnou kyselinu, která se také nachází v oleji z černého rybízu.

Další nezbytnou kyselinou pro zdravé oči je kyselina gama-lenolenová, tedy GLA. Stejně jako omega-3 dokáže bojovat proti příznakům syndromu suchého oka, a to především svými protizánětlivými účinky. Nalezneme ji například v brutnákovém oleji či papulkovém oleji.

Lutein

Now Lutein

NOW Lutein & Zeaxanthin

Lutein a Zeaxanthin jsou karotenoidové pigmenty zachycující volné radikály, které se často vyskytují společně v zelenině. V těle jsou uloženy v makule, v části oka, která je zodpovědná za centrální vidění. Působí jako primární filtry intenzivního modrého světla.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se vaše oči brání škodlivému modrému světlu, které je všude kolem nás? Jednou z látek v první obranné linii je tzv. lutein. Jedná se o karotenoid žluté barvy s antioxidačními účinky. 

Pokud bychom se podívali na složení našeho oka, lutein bychom našli v části zvané žlutá skvrna. To je střední část sítnice, ve které se ve velké míře nachází buňky umožňující barevní vidění. Dostatečnou konzumací luteinu tak zabráníme onemocnění s názvem věkem podmíněná makulární degenerace, tedy degenerace žluté skvrny.

Zeaxanthin

Lutein však není jedinou látkou obsaženou ve výše zmiňované žluté skvrně. Kromě něj bychom zde našli také tzv. zeaxanthin, další z makulárních pigmentů. Podobně jako lutein chrání naše oči před modrým světlem. Existují studie, podle kterých může dostatečný příjem těchto dvou látek předcházet vzniku šedého zákalu.

Vitamin C

Přestože si céčko spojujeme hlavně s imunitou, je důležité i pro naše oči. Vitamín C se totiž nachází v tzv. komorové vodě, kterou bychom našli v prostoru mezi čočkou a rohovkou. Kromě toho je výborným antioxidantem, jejichž deficit je častý u lidí s šedým zákalem. 

Vitamín C bychom našli například v citrusech, paprikách či brokolici.

Vitamin E

Další z antioxidantů, které nám mohou pomoci v prevenci chorob očí, je i vitamín E. Kromě toho patří mezi látky, které chrání důležité nenasycené mastné kyseliny před oxidací. Podobně jako u vitamínu C některé studie uvádí, že může přispět k prevenci šedého zákalu.

Zinek

Zinek nachází využití zejména u osob s výše zmiňovanou věkem podmíněnou makulární degenerací. Studie ukázala, že u pacientů, kteří při léčbě užívali doplněk stravy se zinkem, došlo ke zpomalení degenerativního procesu. Zinek bychom našli například v dýňových semíncích či mase.

Jaké jsou nejčastější oční choroby?

Kromě výše zmíněných očních chorob, tedy věkem podmíněné makulární degeneraci či syndromu suchého oka, existuje spousta dalších vážných i méně závažných onemocnění očí. A jaké to jsou?

Šedý zákal (katarakta): Toto nebezpečné onemocnění, při kterém dochází k zamlžení zraku, je jednou z nejčastějších příčin slepoty po celém světě. Způsobuje ho převážně proces stárnutí a naštěstí se dá poměrně dobře léčit.

Zelený zákal (glaukom): Přestože glaukom zpočátku téměř nebolí a nedoprovází ho skoro žádné příznaky, jedná se o velice nebezpečné onemocnění očí. Dochází totiž k postupnému odumírání zrakového nervu, což může vyústit až v úplnou slepotu.

Diabetická retinopatie: Toto onemocnění hrozí převážně lidem s cukrovkou. Příliš vysoká hladina cukru v krvi totiž způsobuje poškození krevních cév v sítnici oka.

Další doplňky stravy na oči

Pokud se vám nedaří doplňovat dostatek vitamínů a živin z pestré stravy, sáhnout můžete po vhodných doplňcích stravy. A jaké vám doporučujeme?

Advance Ocu26

Ocu26

ADVANCE Ocu26

ADVANCE Ocu26 je doplněk stravy obsahující unikátní kombinaci luteinu, extraktu z borůvek, zeaxanthinu, koenzymu Q10, zinku, betakarotenu a vitamínů B2, B6, C a E.

Tento doplněk stravy obsahuje celou řadu výše zmiňovaných živin. Mezi ty patří například vitamín E, C, betakaroten, lutein a zeaxantin či zinek. Kromě toho bychom však ve složení našli také koenzym Q10 či extrakt z borůvek, které jsou známé svými antioxidačními účinky. K udržení zdravého zraku pomůže i tzv. riboflavin, tedy vitamín B2.

Lutein Jamieson

Nezbytný lutein můžeme zakoupit i v téměř čisté formě, a to v tomto doplňku stravy značky Jamieson. Třicet kapslí obsahuje kromě luteinu také extrakt z jadérek vinné révy či antioxidant z borůvek.

NatureVia OptiVizin Blue

Pokud chcete svému zraku dopřát extra dávku luteinu, zinku, vitamínů A a E či například mědi, tento doplněk stravy bude tou pravou volbou. Je vhodný pro všechny, kteří namáhají své oči dlouhou jízdou v autě, prací u počítače či častým sledováním televize.

Co jíst pro podporu zdravých očí?

Základem zdravého zraku je především pestrá strava. Do jídelníčku zařaďte hlavně sytě zbarvené ovoce a zeleninu, mléčné výrobky či vnitřnosti bohaté na vitamíny i minerály. Naopak se obloukem vyhněte sladkostem a pečivu, které zvyšují hladinu cukru v krvi.

Jak se na produkty pro podporu očí dívají studie?

Jak jsme již zmiňovali, vlivem vitamínů, kyselin a minerálů na zdraví očí se zabývá celá řada studií. Příkladem může být americká studie AREDS, která se zabývala věkem podmíněnou makulární degenerací. Ze studie vyplynulo, že konzumace doplňků stravy s obsahem betakarotenů, zinku a vitamínů A a C snížila riziko rozvoje této nemoci až o 25 %. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.