Únava po jídle, jak vyzrát na odpolední ospalost

Unava Po Jidle

Únava po jídle může být způsobena několika faktory. Nejčastěji je spojena s trávením potravy a vylučováním hormonu zvaného inzulin. Když jíme, náš trávicí systém začne pracovat na rozkladu potravy a vstřebávání živin. To vyžaduje energii a způsobuje, že se naše tělo soustředí na trávení, což může vést k pocitu únavy.

Rychlé rady:

  1. Konzumujte vyvážené jídlo s bílkovinami, vlákninou a zdravými tuky.
  2. Omezte příjem sacharidů a cukrů, které mohou způsobovat výkyvy hladiny cukru v krvi.
  3. Po jídle si dejte lehkou fyzickou aktivitu, jako je procházka, aby se podpořilo trávení a snížila únava.

Tipy, jak bojovat proti únavě po jídle

Pokud už s odpolední únavou ztrácíte trpělivost, máme pro vás dobrou zprávu – lze proti ní poměrně efektivně bojovat. Jedná se navíc o poměrně malé a nenáročné změny, které můžete do svého života aplikovat téměř okamžitě.

  • Jezte menší porce – prvním krokem by mělo být především zmenšení porcí. Pokud vám nevyhovuje čekání na vydatnou večeři a máte během dne hlad, spíše než po těžkém obědě zařaďte několik menších svačinek v průběhu dne.
  • Vyhněte se těžkých jídlům – pozornost věnujte také tomu, co jíte. Příliš vhodná nejsou těžká a smažená jídla, která budete dlouho trávit. Pozor dejte také na nadměrné množství sacharidů, který zvyšují hladinu krevního cukru, a zhoršují tak ospalost po jídle. 
  • Zařaďte vydatnou snídani – nesnídáte? Přišel čas to změnit. Pokud si ráno dopřejete pořádnou snídani, tělo i mozek budou mít po celou pracovní dobu dostatek energie, díky čemuž se vyhnete přejídání o polední přestávce.
  • Vyhněte se nadměrné konzumaci kofeinu a alkoholu – příliš dobrou službu vám z hlediska únavy nedělá ani káva. Ač vás možná krátkodobě probudí, při větších dávkách ospalost naopak zhoršují. Stejně tak se vyhněte skleničce něčeho silnějšího – konzumací alkoholu si o malátnost doslova říkáte. Raději naopak zvyšte pitný režim v podobě čisté vody či bylinkových čajů. Jedním z důvodů zvýšené únavy může být právě dehydratace organismu, kterou kofein a alkohol jen zhoršují.
  • Zvyšte fyzickou aktivitu – cítíte-li plížící se ospalost, zkuste vyrazit na krátkou procházku. Pohodová fyzická aktivita nejen podpoří trávení, ale také vás příjemně osvěží.
  • Vyzkoušejte světelnou terapii – poslední mocnou zbraní v boji s odpolední únavou je světlo. Přestože nejlepší je denní světlo, za ošklivého počasí či v zimě si vystačíte s jasnou žárovkou stolní lampy. 

Proč se po jídle cítíme unavení?

Únava a ospalost po jídle mají hned několik příčin. Zatímco u některých osob se jedná o ojedinělý jev, tento nepříjemný neduh se u mnoha z nás nezřídka objevuje prakticky každý den. Pokud je to i váš případ, a ospalost po jídle vám nemile zasahuje do pracovního života, je na čase ji začít řešit. Prvním krokem je především odhalení skutečné příčiny.

Složení jídelníčku 

Nejčastějším důvodem, proč nás po jídle ponouká touha dopřát si krátkého šlofíka, je složení našeho jídelníčku. Některá jídla zkrátka podporují přirozené vylučování látek, které přispívají ke zvýšené únavě a ospalosti. Významnou roli však hraje také čas oběda a velikost porce – přestože je u nás zvykem pojímat oběd jako největší a nejvydatnější jídlo dne, inspirovat se můžeme v západních zemích, konkrétně ve Velké Británii. Pro Brity je typicky hlavním jídlem dne večeře; na oběd si dopřávají pouze menší občerstvení ve formě obloženého sendviče či jiná lehce stravitelná jídla. Hlavním zdrojem energie tak zůstává vydatná snídaně a následně večeře.

Nevyvazena Strava

A proč je tento způsob stravování efektivním pomocníkem proti odpolední únavě? Odpověď se skrývá v našem trávicím cyklu. Žaludek a další orgány lidské trávicí soustavy zkrátka pro svou činnost potřebují zvýšený přívod krve. Ten však vede ke změně srdečního tlaku – a jak možná sami dobře víte, snížený krevní tlak mnohdy doprovází únava a malátnost. 

Zapomínat však nemůžeme ani na hormony, jejichž produkci trávení spouští. Po jídle typicky dochází k vyloučení hormonu štěstí serotoninu, který je rovněž spojován s malátností a ospalostí. Přestože spánkový hormon melatonin není vylučován v přímé reakci na trávicí proces, některá jídla mohou jeho hladinu v krvi významně zvýšit.

Nepravidelný spánkový režim

Kromě samotného oběda může k ospalosti po jídle přispívat také váš spánkový režim, respektivě jeho nedostatek. Pokud se nedokážete držet jasně stanoveného režimu a chodit spát vždy ve stejnou dobu, za denní únavu pravděpodobně může rozhozený cirkadiánní rytmus. Vaše tělo zkrátka neví, kdy je čas spát, a kdy naopak bdít, což se může projevovat únavou a ospalostí v tu nejméně vhodnou dobu.

Jaký typ jídel přispívá k odpolední únavě

Chcete-li se vyhnout odpolední ospalosti, v prvé řadě zkuste vypozorovat, jaká jídla ji vyvolávají. Obvykle se jedná o potraviny bohaté na aminokyselinu L-tryptofan, který se v těle přeměňuje na zmiňovaný serotonin. Zatímco ve večerních hodinách je jeho zklidňující účinek žádoucí, v poledne se L-tryptofanu raději vyhněte. 

To znamená především omezení některých druhů masa (například kuře či krůta), mléčných výrobků, luštěnin, čokolády, vajec či například ořechů a semínek. Přestože tyto potraviny tvoří nedílnou součást vyváženého jídelníčku, mnohem větší službu vám prokážou v odpoledních a večerních hodinách.

Orechy

Mezi další potraviny, které nejsou v poledne tou pravou volbou, můžeme zařadit například také třešně. Látky obsažené v tomto oblíbeném ovoci totiž podporují produkci spánkového hormonu melatoninu, čímž mohou opět přispět k odpolední únavě a ospalosti.

Je únava po jídle normální?

Přestože únava po jídle je poměrně běžný jev, v některých případech může být varovným signálem. Nápovědou, že se jedná o hlubší zdravotní problém, je především četnost výskytu. Pokud se únava objevuje i po úpravě jídelníčku, spánkového režimu a životosprávy, možná přišel čas navštívit vašeho praktického lékaře. 

V neposlední řadě pozorujte, zda se u vás neobjevují dodatečné příznaky, jako například závrať, třes rukou, pocení či svalová slabost, které mohou naznačovat problémy s hladinou inzulínu v krvi. Pokud se objevuje spíše vyrážka a zažívací potíže, jednat by se mohlo o alergie a potravinové intolerance. Opět je na místě návštěva lékaře, který pro správnou diagnózu doporučí další testy.

Sečteno a podtrženo

Zatímco o víkendu či svátcích je únava po jídle vítanou výmluvou k odpolednímu šlofíku, v rámci pracovní doby je spíše na obtíž. Naštěstí ji lze pomocí výše uvedených tipů poměrně efektivně zmírnit, či se jí zcela zbavit. Pokud však navzdory vší snaze nemizí, či se dokonce zhoršuje, rozhodně ji nepodceňujte a proberte se svým lékařem případné zdravotní příčiny.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *