Tampóny na noc co si o tom myslí odborníci

Tampony Na Noc Co Vedet

Asi se shodneme, že vložky nepatří mezi nejpohodlnější menstruační pomůcky, a to nejen při denním, ale také nočním nošení. Přestože mnoho žen nedá dopustit na menstruační kalíšek či menstruační kalhotky, rozhodně nevyhovují každé ženě. Nabízí se tak otázka, zda je bezpečné sáhnout po poslední variantě – používání tamponů na noc. Skutečně je tak nebezpečné, jak jsme si až dosud mysleli, nebo z něj nemusíme mít obavy? Na odpověď se blíže podíváme v následujících řádcích.

Toxický šok z tamponů na noc

Nejčastějším důvodem, proč se vyhýbáme nočnímu nošení tampónů, je strach z tzv. syndromu toxického šoku, kterým nás maminky, učitelky biologie i naučné publikace strašily už od dob naší první menstruace. 

V prvé řadě je třeba říci, že syndrom toxického šoku, tedy infekční onemocnění vyvolané zlatým stafylokokem, rozhodně není záležitostí pouze tamponů. Bakterie vyvolávající tento syndrom se totiž běžně vyskytují na lidské kůži i sliznicích. Infekce se tak může rozvinout nejen při použití některých menstruačních pomůcek, ale například po štípnutí hmyzem, popálení či jiném poranění kůže, ve kterém se následně rozmnoží zlatý stafylokok.

Důvodem, proč jsou právě tampóny uváděny jako nejčastější příčina syndromu toxického šoku (některé statistiky použití tampónů připisují až polovinu případů STŠ), je jednoduše fakt, že vytváří vlhké a teplé prostředí, ve kterém se mohou bakterie snadno množit. Při nevhodném použití navíc tampóny vysušují sliznici pochvy, čímž ji činí náchylnější k růstu těchto bakterií. Příčinou však není samotný tampon, jako spíše nevhodné zacházení a nedostatečná hygiena.

Jaké jsou příznaky syndromu toxického šoku?

Příznaky syndromu toxického šoku se velice podobají běžné chřipce, se kterou může být dokonce zaměněn. Setkat se můžeme například s:

  • horečkou
  • bolestí svalů
  • nevolností a motáním hlavy
  • průjmy
  • zvracením
  • vyrážkou

Pokud máte podezření na syndrom toxického šoku, neprodleně vyhledejte lékaře. Pokud včas nedojde k léčbě, může dojít k nevratnému poškození některých vnitřních orgánů, zejména pak povrchu ledvinových kanálků.

Můžeme tedy spát s tampónem?

Odpověď na otázku, zda je bezpečné spát s tampónem, tedy není úplně jednoznačná. V prvé řadě je třeba myslet na to, že bychom jeden tampón neměly nechávat zavedený více než osm hodin. Jednoduše řečeno, pokud nepatříte mezi nadprůměrné spáče, kteří v kuse prospí deset hodin a více, noční použití tampónu by mělo být bez výrazného rizika.

Tipy, jak spát s tampónem

Přesto je vhodné dodržovat několik základních pravidel, které pomohou veškerá zdravotní rizika významně snížit. Samozřejmostí by mělo být především jeho pravidelné měnění nejpozději po již zmiňovaných osmi hodinách

Jaké jsou další opatření pro omezení pro rizika vzniku syndromu toxického šoku?

  1. Zaveďte tampón těsně předtím, než půjdete spát
  2. Občas prostřídejte tampóny s jinými menstruačními pomůckami, aby nedošlo k přesušení sliznice pochvy
  3. Používejte tampón odpovídající síle vaší menstruace. Zatímco příliš slabý tampón snadno proteče, příliš silný tampón může vysušovat sliznici.
  4. Pokud spíte více než osm hodin, nastavte si budík pro výměnu tampónu
  5. Sledujte znaky toho, že je čas tampón vyměnit.

Mezi ty patří:

  • tampón začíná protékat
  • cítíte nepohodlí
  • tampón začíná být příliš suchý a je obtížné ho vyjmout

Nejčastěji kladené otázky

Mohu mít 12 hodin tampón?

I v případě, že zvolíte tampón pro silnější menstruaci, odborníci nedoporučují nošení jednoho tampónu déle než osm hodin. Nezapomeňte proto vždy tampón včas vyměnit. Pokud se chcete vyhnout nočnímu měnění tampónů, vyzkoušejte alternativu v podobě menstruačního kalíšku, který lze bezpečně nosit až dvanáct hodin v kuse.

Jak dlouho můžeme spát s tamponem?

Tampón můžete mít zavedený bez obav po celou noc, pokud však spíte déle než osm hodin, tampón v průběhu noci vyměňte za nový. Zároveň se řiďte pokyny na balení tampónů – některé mohou mít tuto lhůtu ještě kratší. Nezapomeňte také brát v potaz sílu menstruace; pokud je velice silná, ani vysoce absorbční tampón zpravidla osm hodin bez protečení nevydrží. 

Zdroje:
https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/00001651.htm

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *