Mluvení ze spánku – příčiny a jak s tím přestat

Proc Mluvime Ze Spani

S mluvením ze spánku se někdy setkal snad každý z nás – pokud ze spaní nepovídáte vy sami, možná jste si tohoto zajímavého jevu zvaného somnilogie všimli u svého partnera či třeba dětí. Přestože není mluvení ze spánku považováno za závažný problém či poruchu spánku, může pěkně znepříjemnit noc těm, kteří s mluvkou sdílí ložnici. Pokud chcete tento fenomén pochopit do hloubky, či jen hledáte metody, jak se tohoto neduhu zbavit, jste na správném místě – v dnešním článku si posvítíme na to, co to mluvení ze spaní vlastně je, jaké má příčiny, či zda je bezpečné člověka, který mluví ze spaní, budit. 

Co je to mluvení ze spánku?

Začněme definicí toho, co mluvení ze spánku, odborné nazývené somnilogie, vlastně je. Jedná se o typ parasomnie, tedy abnormálního chování během spánku, kam řadíme například také náměsíčnost nebo skřípání zuby. Nejedná se o nikterak nový fenomén – před 2 500 lety se jím zabýval například už starořecký filozof Herakleitos z Efesu (1)

Od dob tohoto filozofa se toho však příliš nezměnilo. Přestože dnes víme, že mluvení ze spánku souvisí s mozkovou činností v průběhu noci, příčiny nejsou vědcům zcela jasné. Oproti dalším abnormálním spánkovým jevů, které se zpravidla objevují ve specifické fázi spánkového cyklu, se mluvení může dostavit v REM i non-REM fázi. 

Různé podoby mluvení ze spaní

Samotné mluvení ze spánku může mít mnoho podob – zatímco v některých případech se jedná o nesrozumitelné mumlání, někteří lidé mluví stejně zřetelně, jako když jsou vzhůru. I v těchto případech však mluvení málokdy přesáhne délku třiceti vteřin a zpravidla se nejedná o souvislý, smysluplný výklad. Rozhodně se tak nemusíte bát, že byste na sebe partnerovi či spolunocležníkům něco nepříjemného prozradili, jak často vidíme ve filmech. 

Studie (2) totiž ukázaly, že ačkoliv můžeme během mluvení ze spánku zmínit zážitky či pocity, které se odehrály během předchozího dne, obvykle se nejedná o niterná tajemství, která skrýváme před světem. Podle průzkumu zveřejněného v roce 2017 v časopise Sleep se nejčastěji jedná o nesrozumitelné mumlání, smích či křik. Druhé místo překvapivě obsadilo slovo “ne”, které zahrnuje hned 21,4 % promluv během spánku. Legračním závěrem této studie je také fakt, že zejména u dospělých osob tvoří velkou část promluv ze spánku nadávky – zatímco v REM fázi spánku se uchylujeme k proklínání konkrétním osob, v non-REM fázi dominuje obyčejné klení. 

Komix Mluveni Ze Spani

Mluvení ze spánku však nemusí být vždy monolog. Přestože jednostranná rozmluva je nejčastějším projevem somnilogie, nezřídka se během mluvení ze spánku objevují odmlky, které naznačují vyvolávající dojem, že spáč mluví s někým jiným. 

Jak můžeme přestat mluvit ze spaní?

Přestože mluvení ze spaní nepatří mezi spánkové poruchy, které výrazně narušují kvalitu spánku, lidé mluvící ze spánku mohou rušit své partnery či další osoby, se kterými sdílí pokoj. Nabízí se tak otázka, zda se lze mluvení ze spaní nějak zbavit, či ho alespoň minimalizovat. 

Odpověď bohužel není jednoznačná. Proti mluvení ze spaní si bohužel nepomůžeme žádnými doplňky stravy, léky či spánkovými pomůckami. Základem je především kvalitní spánek a vhodná spánková hygiena.

Spánková hygiena

Spánková hygiena je velice široký pojem, který zahrnuje jak zdravý životní styl, tak dodržování pravidelného spánkového cyklu. V praxi to znamená především pestrý jídelníček bohatý na všechny zásadní živiny (pro kvalitní spánek potřebujeme například hořčík či vitamín B12), dostatek pohybu a pevně nastavenou večerku a budíček. 

Další oblastí, které bychom měli věnovat zvýšenou pozornost, jsou také rizikové faktory zvyšující výskyt epizod mluvení ze spaní. Mezi ty patří například:

  • nadměrný stres,
  • konzumace alkoholu a dalších návykových látek (alkohol a spánek)
  • konzumace kofeinu v pozdních hodinách (káva a spánek)
  • nedostatek spánku. 

Zatímco omezení kofeinu či alkoholu je poměrně snadno zvládnutelnou radou, s nadměrným stresem a nedostatkem spánku je to už o poznání horší. Oba tyto problémy však lze zpravidla řešit podobným způsobem – skvělým pomocníkem proti stresu i při podpoře spánku je například meditace či jemná večerní jóga, která vám pomůže zklidnit před spánkem tělo i mysl. Na škodu nebude ani omezení modrého světla z displejů a obrazovek, které působením na mozek blokuje produkci spánkového hormonu melatoninu

Co způsobuje mluvení ze spaní a kdy k němu dochází

Přestože studie (3) ukazují, že v mnoha případech souvisí mluvení ze spaní se sněním a sny, nejedná se o jednoznačnou příčinu. Vědci poukazují na to, že mnohem zásadnější roli hraje při častém mluvení ze spánku především genetika (4) pokud víte, že ze spaní mluví vaše děti, je velká šance, že somnilogií trpíte i vy, jen o tom možná nevíte. Zároveň však platí, že u dětí se mluvení ze spaní vyskytuje v mnohem vyšší míře, a do dospělosti tak může přirozeně vymizet. 

Pokud pomineme případy, kdy za mluvením ze spánku stojí dědičnost, za zmínku stojí také psychologické poruchy a potíže. Za náhlým mluvením ze spánku u osob, kterém jím dříve netrpěly, může stát například posttraumatická stresová porucha (PTSD). Objevit se však může také při nemoci a horečnatých stavech. 

Partner ze spánku mluví, jak můžu lépe spát?

Vzhledem k tomu, že osoba mluvící ze spaní si není svého chování vědoma, musí důsledky v podobě snížené kvality spánku řešit zejména partner či spolunocležníci, kteří s ní sdílí pokoj. Pokud máte lehký spánek a noční promluvy – jakkoliv krátké – vás budí, je nezbytné vsadit na mechanické pomůcky, které vám zajistí klidný a ničím nerušený spánek. Kromě klasických špuntů do uší vám může pomoci například šumítko (generátor bílého šumu), které nenásilně přehluší nežádoucí zvuky.

Pokud nic z výše uvedeného nepomáhá, nezbývá než alespoň dočasně spát v jiné místnosti a neprodleně vyrazit za odborníkem na spánek. Přestože mluvení ze spánku nelze jako takové léčit, existují techniky, jak snížit jeho frekvenci. Odborník zároveň vyloučí podezření na spánkovou apnoe, kterou je možné v některých případech za mluvení ze spánku zaměnit. 

Je nebezpečné vzbudit člověka, který mluví ze spaní?

Pokud vás ze spánku pravidelně vytrhává noční mluvení vašeho partnera či partnerky, možná si pohráváte s myšlenkou, že je zkrátka vzbudíte. Přestože probuzení není nijak nebezpečné, může vést k dezorientaci a především narušení pravidelného spánkového cyklu spáče. Ve výsledku se dobře nevyspí ani jeden z vás – vhodnější je tak spíše sázka na výše uvedené metody. 

Nejčastější otázky

Vzhledem k tomu, že každý z nás se alespoň jednou za život setká s mluvením ze spánku, není nijak překvapivé, že jde o jednu z nejčastějších parasomnií. Epizoda somnilogie alespoň jedenkrát vyskytla až u 66 % populace, což rozhodně není malé číslo. Pravidelné mluvení ze spánku se objevuje u 17 % populace, zejména pak u mužů. Nejčastěji je pozorováno u dětí, důvodem však může být fakt, že existuje větší šance, že si u nich somnilogie někdo všimne. Pokud žijete sami, je možné, že pravidelně mluvíte ze spaní, aniž byste to tušili.

Mluvení ze spánku zpravidla zahrnuje pouze krátké epizody do 30 vteřin. Setkat se však můžeme i s delšími promluvami, případně jejich několikanásobného opakování v průběhu noci. Statistiky jsou však v tomto ohledu velice nespolehlivé, protože řadu epizod somnilogie či jejich frekvenci nemusí partner vůbec zaznamenat, a sama osoba mluvící ze spaní si jich není vědoma. 

Mluvení ze spánku není nijak nebezpečné. Pokud spíše než slova či výkřiky zaznamenáte sténání či dušnost, mohlo by se jednat o spánkovou apnoe, kterou je třeba včas řešit s odborníky na spánek. 

Somnilogie je odborné označení pro mluvení ze spánku. Tento termín je odvozen od latinského slova pro spánek, somnus. 

Přestože neexistuje mobilní aplikace, která by vám pomohla proti mluvení ze spánku, můžete se zkusit nahrát pomocí aplikace “Sleep Talk Recorder”, díky které můžete zjistit, zda mluvíte ze spaní. Užitečným pomocníkem pro partnery a spolunocležníky osob mluvcících ze spaní je také tzv. bílý šum, který dokáže odstínit rušivé zvuky, a zvýšit tak kvalitu spánku. 

Zdroje

  1. Scientific Significance of Sleep Talking
  2. What does the sleeping brain say? Syntax and semantics of sleep talking in healthy subjects and in parasomnia patients.
  3. Dream-enacting behaviors in a normal population
  4. Parasomnia: Co-occurrence and genetics
  5. Prevalence of different parasomnias in the general population

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *