Přikrývka 140×200 cm

Kupujete novou přikrývku a sháníte informaci, jaký by měla mít rozměr? Pak vězte, že klasická velikost přikrývky na jednolůžko pro dospělého je 140×200 cm.

Přikrývka 140×200 cm, rozměr pro jednolůžko

Rozměr 140×200 cm je klasická velikost přikrývky pro jednu postel. Od této velikosti se také budou odvíjet rozměry povlečení, které budete na přikrývku navlékat.

V této velikosti najdete nejširší nabídku přikrývek a prošívaných dek. Kromě rozměru by nás na přikrývce měly zajímat další parametry.

  • Někteří výrobci uvádějí jako rozměry klasické přikrývky 135×200 cm, počítají tak s rezervou pro vysrážení materiálu při praní.

Vrchní materiál

U běžných přikrývek 140×200 cm se vrchní povlak nejčastěji šije z mikrovlákna (polyester PES). Mikrovlákno je velmi jemné a hebké, hustě tkané a trvanlivé, odpuzuje prach.

Kdo dává přednost přírodním materiálům, ten sáhne po přikrývce ušité ze 100% bavlny

Bavlna používaná na potah přikrývky se často zušlechťuje, aby měla lepší užitné vlastnosti. Přikrývka ušitá ze zušlechtěné bavlněné látky je hebká, jemná a splývavá. Předností bavlny je skutečnost, že dobře saje pot – v posteli budete mít sucho a teplo.

Dalšími příklady materiálů, ze které se povlaky přikrývek šijí, jsou například bambusové vlákno nebo moderní materiál Tencel.

Typ výplně

To, jak se pod přikrývkou zahřejete, bude hodně záviset na typu výplně. Přikrývky 140×200 cm se obvykle plní dutým vláknem, který má výborné termoregulační schopnosti.

Některá dutá vlákna jsou speciálně ošetřovaná, aby se jimi daly plnit přikrývky pro alergiky. Taková vlákna mají antibakteriální vlastnosti, zabraňují množení roztočů.

Kromě dutého vlákna se k plnění přikrývek používá čištěné peří nebo ovčí rouno.

Množství výplně

Nejenom typ výplně, ale také množství hraje roli v tom, jak moc bude přikrývka výhřevná.

Klasická přikrývka 140×200 cm se prodává jako tzv. celoroční, výplně má tak akorát, abyste se pod ní v zimě zahřáli a v létě se moc nepotili.

Pokud jste na rozdíly v teplotách v létě a zimě citliví, pořiďte si lehčenou chladicí letní přikrývku, a na zimu zase naducanější zimní přikrývku s extra porcí výplně navíc.

Prošití

Aby výplň držela na svém místě, je třeba přikrývku prošít. Prošití zajistí, aby výplň držela na svém místě a byla v ploše rovnoměrně rozvrstvená.

Nejčastěji se setkáte s pojmem prošívaná deka 140×200 cm.

Kde koupit kvalitní přikrývku 140×200 cm?

Vybírejte u osvědčených výrobců, buď v kamenném obchodě nebo v internetových e-shopech.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *