Nejlepší polštář na spaní – jaký vybrat

Pro dobrý spánek bez bolestí po probuzení je správný výběr polštáře velmi důležitý. Jeho funkce spočívá v udržení hlavy a krku v optimální poloze, což pomáhá předcházet bolestem hlavy nebo páteře. Kromě toho hraje polštář podstatnou roli i v délce usínání a kvalitě samotného spánku. Výběr toho pravého však není vzhledem k nepřebernému množství produktů na trhu nic jednoduchého a závisí na mnoha aspektech, jako je poloha při spánku, zdravotní stav či osobní preference. Abych vám výběr usnadnil, připravil jsem si pro vás přehledného průvodce i tipy na ty nejlepší polštáře na trhu. Tak pojďme na to!

  • Ačkoliv mě osobě alergie😷 nijak zvlášť netrápí, dostatečná hypoalergenní úprava je podlé mého názoru naprostý základ kvalitního polštáře. Tuto podmínku více než splňuje tento kuličkový polštář s nanoSPACE. Vhod přijde také dvojitý zip.
  • Sháníte polštář atypických rozměrů? Žádné strachy, tento kvalitní polštář s nanoSPACE tkaninou je k dostání v mnoha rozmanitých velikostech📐 s různou gramáží.
  • Pokud jde o pohodlí, na plné čáře u mě vítězí paměťová pěna🤩. Tu najdete například v anatomickém polštáři Dřevočal Lukáš, který je navíc doplněný potahem pratelným až na 60 stupňů Celsia.

Jen se přiznejte, kdy jste si naposledy koupili nový polštář? Nalijme si čistého vína, polštář je obvykle tím posledním, co při problémech se spánkem nebo bolestí zad řešíme. Co kdybych vám ale řekl, že právě nový polštář je tou nejrychlejší a mnohdy i nejlevnější cestou za lepším spánkem a zdravými zády? Stačí vybrat takový, který podpoří správnou anatomii krční páteře, a zároveň je vyroben z kvalitních hypoalergenních materiálů, které eliminují výskyt nejrůznějších prachových roztočů a bakterií. A jelikož je nabídka opravdu obrovská, v redakci jsme pro vás otestovali pěknou řádku polštářů, abychom vám dali tipy na ty skutečně nejlepší. A jaké to jsou?

3 nejlepší polštáře

Žebříček nejlepších polštářů

PořadíNázevCenaMateriálHodnoceníProhlédnout
1.Polštář pro alergiky – prošitý s dvojitým zipem alaska2 649 KčMikrovlákno, nanovlákenná membrána, kuličkové duté vlákno98 %e-shop
2.Polštář pro alergiky – prošitý se zipem nanoSPACEod 1 059 KčMikrovlákno, nanovlákenná membrána, kuličkové duté vlákno95 %e-shop
3.Polštář pro alergiky prošitý bez zipu nanoSPACE1 989 KčMikrovlákno, nanovlákenná membrána, kuličkové duté vlákno94 %e-shop
4.Anatomický polštář Dřevočal Lukášod 587 KčLíná pěna, duté vlákno, úplet90 %e-shop

Recenze polštářů pro rok 2024

1. Polštář pro alergiky – prošitý s dvojitým zipem Alaska

Polštář české značky nanoSPACE zaujme především použitím speciálního materiálu, který naprosto minimalizuje množení roztočů a dalších bakterií. Z toho důvodu je ideální volbou pro osoby citlivé na prach a prachové roztoče. Kromě toho polštář o rozměrech 70 x 90 cm disponuje praktickým prošíváním a dvojitým zipem pro snadnou údržbu.

Osobní zkušenost

Jak možná napovídá tabulka vítězů a poražených výše, značka nanoSPACE jednoduše převálcovala veškerou konkurenci. Zkrátka a dobře, speciální tkanina, kterou používá u svých polštářů a dalších lůžkovin, jen tak plnohodnotného soupeře nenajde. Konkrétně tento polštář se stal vítězem díky několika detailům, které mi u níže umístěných kousků jednoduše chybí. Jde například o dvojitý zip, díky kterému lze polštář opravdu důsledně vyčistit. Zipem je totiž opatřen nejen povlak vnitřní výplně, ale také vnější povlak výplňového polštáře. To mimo jiné znamená, že výplň můžete podle svého uvážení regulovat. Pokud vás každoročně trápí alergická rýmy a další neduhy, troufám si říct, že tento polštář bude váš nový Svatý grál.

Cena (při publikaci)2 649 Kč
Materiál svrchníMikrovlákno, nanovlákenná membrána
Materiál náplněKuličkové duté vlákno
Váha900 g
Rozměry70 x 90 cm
VlastnostiHypoalergenní, vhodný pro astmatiky

Výhody proč ANO

  • Pro alergiky a astmatiky
  • Dvojitý zip
  • Možnost regulovat množství výplně
  • Český výrobce
  • Snadná údržba

Nevýhody proč NE

  • Vyšší cena

2. Polštář pro alergiky – prošitý se zipem nanoSPACE

Speciální nanoSPACE tkaninu vhodnou pro alergiky a příjemnou výpľň z kuličkovového dutého vlákna najdeme i u tohoto polštáře. Opět nechybí pěkné prošívání (u polštářů dvou největších velikostí dokonce z obou stran). K dostání je hned šest různých rozměrů s různou váhou.

Osobní zkušenost

Pokud pomineme detail v podobě zipu, polštář je prakticky totožný jako vítěz testu. Sice chybí možnost prát samotnou výplň či regulovat její množství, na druhou stranu se můžete těšit na nižší cenu. Mě polštář zaujal hlavně velkým množstvím různých rozměrů a hmotností, z nichž některé jsou i trochu netypické. Pořídit tak můžete nejen klasický rozměr 70 nad 90 centimetrů, ale také čtvercový 50 na 50 centimetrů, nebo třeba praktický polštář do auta nebo letadla o rozměrech 45 cm k 60 centimetrů.

Cena (při publikaci)od 1 059 Kč
Materiál svrchníMikrovlákno, nanovlákenná membrána
Materiál náplněKuličkové duté vlákno
Váha300 g, 350 g, 450 g, 550 g, 700 g, 900 g
Rozměry30 x 40 cm, 45 x 60 cm, 50 x 50 cm, 50 x 60 cm, 50 x 70 cm
VlastnostiHypoalergenní, vhodný pro astmatiky

Výhody proč ANO

  • Pro alergiky a astmatiky
  • Několik rozměrů
  • Český výrobce

Nevýhody proč NE

  • Vyšší cena
  • Pouze jeden zip

3. Polštář pro alergiky prošitý bez zipu nanoSPACE

Polštář je opět vyrobený u nanotkaniny, která brání množení roztočů a bakterií, a je tak vhodnou volbou pro alergiky i astmatiky. Polštář o rozměrech 70 krát 90 centimetrů váží zhruba 900 gramů, což je ideální gramáž pro dostatečnou podporu páteře a komfort. Polštář s výplní z kuličkového dutého vlákna je bez zipu, lze však prát v pračce na 40 stupňů Celsia (v nutných případech až 60 stupňů).

Osobní zkušenost

Asi už je zbytečné komentovat použité materiály, které jsou totožné jako u prvních dvou polštářů v tomto srovnání. V těchto ohledech si polštář zkrátka stále vede velice dobře, a neváhal bych ho doporučit alergikům a asmatikům. Jediná větší nevýhoda, ale na druhou stranu také důvod, proč je o něco levnější, spočívá v absenci zipu. Jelikož mě netrápí alergie a vystačím si tak s pravidelným praním celého polštáře v pračce (jak ostatně doporučuje i výrobce), verze bez zipu mi nepřišla o nic horší. Dokonce bych řekl, že někomu může vyhovovat z hlediska pohodlí při spánku ještě více. Polštář je bohužel dostání v pouze v jediném rozměru.

Cena (při publikaci)1 989 Kč Kč
Materiál svrchníMikrovlákno, nanovlákenná membrána
Materiál náplněKuličkové duté vlákno
Váha900 g
Rozměry140 x 200 cm, 140 x 220 cm, 220 x 200 cm
VlastnostiHypoalergenní, vhodný pro astmatiky

Výhody proč ANO

  • Pro alergiky a astmatiky
  • Český výrobce
  • Snadná údržba

Nevýhody proč NE

  • Vyšší cena
  • Nemá zip
  • Pouze jeden rozměr

4. Anatomický polštář Dřevočal Lukáš

Čtvrté místo konečně přináší změnu – anatomický polštář Lukáš české značky Dřevočal. Jeho jádro je tvořeno pohodlnou paměťovou (línou) pěnou, která se přizpůsobí tvaru hlavy, avšak stále poskytuje dostatečnou oporu krční páteři. Vybírat lze z několika různých typů obalů, například obohaceným o výtažek z Aloe Vera nebo levandule, se stříbrem eliminujícím zápach a množení bakterií nebo s lyocellem s vysokou prodyšností a absorpcí potu. Za zmínku stojí také hypoalergenní potah Medicott.

Osobní zkušenost

Přestože na první tři místa polštář Lukáš nedosáhl, rozhodně to neznamená, že by mě zklamal. Osobně mám velice rád paměťovou pěnu, a to jak v matracích, tak právě polštářích. Výška výplně, respektive celého polštáře, je 13 centimetrů, což je tak akorát. Pochválit musím také obrovský výběr různých potahů, mezi kterými si vybere každý, a které mimochodem nijak zvlášť nezvyšují cenu (ač samozřejmě nejlevnější verzí zůstává základní úplet bez dodatečných úprav). Potah je dále doplněn o dva zipy, které usnadňují údržbu – jednoduše můžete potah hodit do pračky a vyprat až na 60 stupňů.

Cena (při publikaci)od 587 Kč
Materiál svrchníÚplet s úpravami (Medicott, Lyocell, SilverGuard, AloeVera, Levandule)
Materiál náplněLíná pěna, duté vlákno
Gramáž300 g/m obal (celkovou váhu výrobce neuvádí)
Rozměry55 x 40 x 13 cm
VlastnostiDle vybrané úpravy

Výhody proč ANO

  • Několik různých povrchů
  • Český výrobce
  • Vysoký komfort
  • Nízká cena
  • Snímatelný potah, lze prát v pračce

Nevýhody proč NE

  • Pouze jeden rozměr
  • Ne všechny varianty jsou hypoalergenní

Jak by měl ideální polštář vypadat?

Ideální a nejlepší polštář musí udržovat záda, krk i ramena ve správné poloze, a to i během spánku. Měl by se proto svým tvarem snadno přizpůsobit jeho uživateli. Pokud je to možné, zvolte raději polštář s hypoalergenní výplní i potahem. Optimální tvar, výška nebo materiál však nelze určit. Každý člověk má jinou tělesnou stavbu a očekává od polštáře jiné vlastnosti.

Před nákupem byste si však měli zjistit alespoň to, jakou výšku polštáře potřebujete. Přichystejte si metr a stoupněte si zády ke zdi tak, jako byste leželi na posteli. Poté, co opřete svá ramena o stěnu a záda jsou v rovině, změřte mezeru mezi vaší hlavou a zdí. Tento rozměr odpovídá výšce polštáře. To samozřejmě platí pouze tehdy, pokud spíte na zádech. Při spánku na boku je dobré si vždy přibližně 1-2 centimetry připočítat. Případně si pořiďte polštář pro spaní na boku.

Jaké jsou typy a tvary polštářů?

V první řadě lze polštáře rozdělit na dva základní druhy, a to klasické a anatomické.

Klasické polštáře

Klasické polštáře mají nejčastěji rozměr 70×90 centimetrů a jsou vhodné pro všechny polohy spánku. Dříve byly vyráběny z peří, které však z pultů úplně nezmizelo, nicméně jejich zpracování je o poznání kvalitnější než dříve. Pokud trpíte alergiemi, nebo jen upřednostňujete jednodušší údržbu, bude pro vás jasnou volbou umělé mikrovlákno.

Anatomické polštáře

Anatomické polštáře pro spaní na boku jsou nejčastěji vyplněny pěnovými materiály. Jsou pevné, a tak se skvěle hodí pro lidi se zdravotními obtížemi s pohybovým aparátem. Náplň může být z paměťové pěny, materiálu TEMPUR či pěny s gelovými segmenty. Všechny tyto varianty se dokonale přizpůsobí přirozenému zakřivení hlavy i ramen a poskytnou podporu pro krční obratle. Anatomické polštáře mohou mít různé tvary, mezi kterými si uživatel zvolí zejména dle pozice, ve které nejčastěji spí. Klasický tvar se opět hodí pro všechny polohy, polštáře se dvěma laloky ocení ti, kteří spí na zádech, polštáře se speciálně zakřiveným ohybem jsou určené pro spánek na boku, a nakonec polštáře ve tvaru „motýla“ jsou uzpůsobeny spánku na břiše.

Podle čeho vybrat polštář?

Svůj nový polštář rozhodně nevybírejte podle vzhledu v obyčejné prodejně nábytku nebo bytových doplňků, ale raději využijte služeb spánkového studia a specializovaných prodejen. Jak už bylo řečeno výše, nejdůležitější faktory pro výběr jsou dva, a to poloha a zdravotní nebo spánkové problémy. Pokud si vyberete vhodný typ podle těchto faktorů, můžete dále zvolit vámi preferovaný tvar, velikost, materiál i tvrdost. Nezapomeňte, že pohodlnost polštáře je neméně důležitá. Nicméně ověřit ji přímo v prodejně není tak jednoduché, protože krční obratle se dostatečně uvolní nejdříve po 15 minutách od zalehnutí, a tak nezbývá nic jiného než se držet těchto pravidel.

Dle polohy spánku

V první řadě se soustřeďte na vaši spánkovou polohu. Pokud spíte na zádech, můžete vybírat jak z polštářů klasických, tak těch anatomických se dvěma laloky. Polštář by měl být vyšší a středně měkký. Pro spánek na břiše sáhněte po měkkém a nízkém polštáři, nebo po anatomickém polštářku ve tvaru motýla, který zajistí správnou polohu hlavy, krku i ramen také během spánku. Asi nejběžnější je spaní na boku. V tomto případě jsou dobré vyšší a tvrdé polštáře, které se během noci nedeformují.

Pokud o sobě víte, že se celou noc převalujete ze strany na stranu a do rána vystřídáte snad všechny spánkové polohy, najděte co nejvíce pružný měkčí polštář. Vzhledem ke své variabilitě bude skvělou volbou paměťová pěna.

Dle zdravotních problémů a omezení

Poloha však není všechno, na co je nutné se během výběru ohlížet. Dalším aspektem je i váš zdravotní stav. Mezi nejčastější zdravotní potíže, které mohou výběr nového polštáře ovlivnit, patří hlavně alergie nebo bolesti zad a krční páteře.

Pro alergiky jsou zcela nevhodné péřové polštáře a spaní bez povlaku na polštáři, který by se dal pravidelně prát. Hypoalergenní je jednoznačně mikrovlákno, které může být obohaceno i o aktivní stříbro. Nevylučuje se ani paměťová pěna. Takové lůžkoviny prodává například Nanospace.cz.

Lidé trpící bolestmi v oblasti krku a zad by se měli spolehnout na anatomické a ortopedické varianty, které korespondují se spánkovou polohou. Výbornou volbou je v tomto případě polštář z paměťové pěny s gelovými segmenty. Gel je uložen ve speciálních polštářcích, které zajišťují rovnoměrné rozložení tlaku. Díky tomu je oblast hlavy, krku a ramen správně prokrvena po celou noc.

Jaká má být výška polštáře?

Výběr výšky polštáře úzce souvysí s polohou spánku. Podle polohy spánku se totiž určuje to, jaká je potřebná opora. V nabídce obchodů je možné nalézt polštáře nízké, střední a vysoké. Teď vás asi napadá, jaký polštář vybrat, když se v noci nejspíš převaluji ze strany na stranu? V takovém případě je nejlepší vybrat polštář ze zlatého středu nebo takový polštář doplnit menším polštářkem, který si budete při změně spánkových poloh různě upravovat.

Jaké jsou tedy nejčastější spánkové polohy, pro které vybírat polštář?

Spaní na břiše

Spánek na břiše není pro lidské tělo ideální. Dochází k nepřirozenému ohýbání a tak podobně. Pokud v této poloze spíte nejraději, tak si vybírejte co nejnižší polštář, který vám nebude zalamovat krk.

Spaní na boku

Spánek na boku s peřinou mezi koleny. To je údajně nejoblíbenější poloha při spánku. Při této poloze už je potřeba dávat pozor na krční obratle, aby nedošlo k jejich nepřirozenému ohýbání. Se správným polštářem se toto nemůže stát.

  • Polštář s pevnou náplní, která zůstává na svém místě po celou noc
  • Vysoký polštář, který poskytne dostatečnou oporu pro hlavu

Spaní na zádech

Jestliže nejraději spíte na zádech, tak pak sáhněte při výběru po nízkém polštáři.

Jakou vybrat náplň polštáře?

Dnes existují 3 typy náplní do polštářů. Pokud bychom se bavili o jejich plusech a mínusech, tak bychom s největší pravděpodobbností přišly u všech tří typů na to samé. Dnešní výrobci umí polštáře ušít dostatečně kvalitně, takže už se nedá říct, že třeba přírodní náplň jako je peří je nedostatečně hygienická, nebo že nevydrží tak dluho jako syntetické náplně.

Přírodní náplň

Péřové polštáře jsou tím, co vás při výběru zaujme nejvíce. Jejich cena bývá o něco vyšší než u syntetických materiálů. Tyto polštáře mají dobré vlastnosti, jsou dostatečně tvárné, ale je potřeba je nechat pravidelně čistit v čistírně. Takový polštář není dobré prát v obyčejné pračce.

V péřovém polštáři najdeme nejčastěji kachní a husí peří. Nejlepší jsou polštáře z prachového peří, protože neobsahuje tvrdé zbytky brček. Nicméně, v běžných obchodech narazíte na mix prachového a ostatního peří. To však vůbec nevadí.

Umělé (duté) vlákno

Duté vlákno je nejspíš nejoblíbenější náplní polštářů. Má téměř dokonalé vlastnosti, skvěle odvádí vlhkost, kterou neabsorbuje jako třeba peří, je tvárné, je měkké, nepráší. Umělá vlákna jsou vhodná pro alergikym, můžeme je čato prát. Asi těžko se bude u umělých vláken hledat nějaká nevýhoda. Tu asi nemají.

Výrobci umí polštáře z umělých vláken vyrobit takřka dokonale, takže pak dokáží tyto polštáře udržet správný tvar po mnoho let používání. A to i při častém praní v běžných pračkách. Při výběru se však nezaměřujte na nejlevnější polštáře, protože jde téměř s jistotou tvrdit, že nebudou příliš kvalitní.

Paměťová pěna

Polštář z paměťové pěny se dokáže přizpůsobit tvaru hlavy a umí vyplnit prostor, který je potřeba vyplnit. Od takového polštáře by se dalo čekat, že ho nebudete muset několikrát za noc upravovat a tvarovat. Ono to ale zas tak dokonalé není, ale mohu potvrdit, že polštář se přizpůsobuje tvaru těla a tím snižuje tlakové body. Proč je to dobře? Protože pak nemáte potřebu se během noci pohybovat a převalovat ze strany na stranu.

Jak správně pečovat o polštář?

Aby vám zakoupený polštář poskytl tu nejlepší službu, musíte o něj také pečovat. Pravidlem číslo jedna je povlečení. Nikdy nespěte na polštáři bez něj. Během noci se totiž otíráte obličejem o povrch polštáře, na kterém se mohou začít množit bakterie. Tyto nečistoty pak způsobují akné, ekzémy, zarudnutí či svědění. Povlak je dobré vyprat alespoň jednou týdně.

I samotný polštář se musí čas od času oprat. Klasický typ jednoduše vhoďte do pračky a pokud vlastníte sušičku, tak i do ní. Polštáře pak budou krásně načechrané. Po každém probuzení polštář protřepejte, aby neztratil svůj tvar a ničím jej nepřikrývejte, aby se přebytečná vlhkost mohla odpařit.

Polštář by se měl pravidelně vyměňovat, nejlépe po dvou letech. Že je čas na nový poznáme tak, že i po vyprání a vysušení je stále neforemný, a místo původní bílé má již spíše nažloutlý odstín. 

Časté otázky při výběru polštářů

Jak vybrat polštář při spaní na boku?

Vyberte vysoký polštář s dostatečnou náplní.

Jaký polštář pro spaní na zádech?

Vyberte si nízký polštář.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *