Nejlepší Yerba maté – účinky a čaje

Nejlepsi Yerba Mate (1)

Možná jste už exotický název tohoto stále oblíbenějšího čaje někdy slyšeli, možná se jedná o vaše první setkání. Tak či tak, Yerba maté je nápoj, který si rozhodně zaslouží naši pozornost – ne nadarmo se mu přezdívá čaj bohů. Nejenom, že skvěle chutná, ale navíc má celou řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Pojďme se tedy podívat, co vlastně stojí za neutuchající popularitou tohoto čaje jihoamerických indiánů. S jakými Yerma maté mám nejlepší zkušenosti a jaké na mě nejlépe účinkují?

3 nejlepší Yerba maté podle zkušeností a účinků

Recenze Yerba maté

1. BrainMax Pure Organic Yerba Maté

Organický Yerba maté čaj značky BrainMax nebude z hlediska kvality rozhodně krokem vedle. Je vyráben jen z těch nejkvalitnějších ručně sbíraných lístků cesmíny paraguayské v oblasti Brazílie a Amazonie. Místní produkce Yerba maté mimo jiné přispívá k ochraně deštného pralesa před kácením a plantážemi, čímž pomáhá chránit biodiverzitu tohoto jedinečného ekosystému. Společnost BrainMax si navíc stojí za principy fair trade, díky čemuž máte jistotu, že zakoupená Yerba byla vypěstovaná za férových podmínek pro místní obyvatele a pracovníky.

2. Verde Mate Energia Guarana

V případě, že už máte s Yerba maté nějaké zkušenosti a hledáte produkt s ještě výraznějšími stimulačními účinky, sáhněte po Yerba maté čaji značky Verde Mate s obsahem guarany. Ta podobně jako Yerba obsahuje širokou škálu stimulantů, které mají povzbudivý vliv na naši nervovou soustavu. Kromě toho se může pochlubit například afrodiziakálními účinky a poradí si například i s bolestí hlavy či horečkou. 

3. Verde Mate Green Mas IQ

Pokud je vaším záměrem spíše zvýšení koncentrace a soustředění, vsaďte na další produkt značky Verde Mate, a to Yerba maté čaj s obsahem ginkgo biloby, která zlepšuje paměť a schopnost se soustředit. Kromě toho obsahuje také sibiřský ženšen známý svým vlivem na naši obranyschopnost a zdraví celého těla. 

Tyto byliny však nejsou to jediné, čím se tento čaj odlišuje od ostatních Yerba maté. Obsahuje totiž směs pomerančové kůry, ananasu a květy sléze divokého, které mu společně dodávají harmonickou chuť.

4. BrainMax Pure Organic Yerba Maté – Afrodiziak

Posledním naším tipem je opět organické Yerba maté značky BrainMax, tentokrát však s příměsí Catuaby a Muira puamy, což jsou byliny známé svým silným afrodiziakálním účinkem. Nejen, že zvyšují libido u obou pohlaví, ale také pomáhají při neplodnosti a sexuálních dysfunkcích. Kromě nich však čaj obsahuje například také gingko bilobu, jeřáb oskeruše, který pomáhá zpevňovat cévní stěnu, a v neposlední řadě také rostlinu zvanou La pacho, která má jako přírodní antibiotikum výrazné protizánětlivé účinky. 

Co je to Yerba maté?

Co Je Yerba Mate

Z názvu je asi zřejmé, že se nejedná o žádnou evropskou lokální plodinu. Vlastně ani nejde o čaj v pravém slova smyslu, jelikož bychom ve složení nenašli lístky čajovníku. Ve skutečnosti se jedná o nálev připravovaný z cesmíny paraguajské, který se pro své blahodárné účinky stal tradičním nápojem jihomarických indiánů. Brzy si však našel cestu i do zbytku světa včetně Evropy. Do dnešní doby se však cesmína paraguayská pěstuje primárně v jihoamerických zemích, kde má pro svůj růst ideální podmínky, a to například na jihu Brazílie, v Argentině, Uruguayi a samozřejmě v Paraquayi. 

Jaké látky Yerba maté obsahuje?

Přestože to možná ještě první pěstitelé cesmíny paraguayské netušili, v listech tohoto vzrostlého stromu se ukrývá opravdu štědré množství důležitých vitamínů, minerálů a dalších stimulačních látek. Z dnešního pohledu oceníme zejména obsah vitamínu C, který je nezbytnou součástí vyváženého jídelníčku, či vitamínů B1, B2, B3 či B5. Z minerálů bychom v Yerba maté našli například vápník, draslík, hořčík, křemík, fosfor a železo, tedy většinu prvků důležitých pro správný chod našeho organismu.

Stimulační alkaloidy

Minerály a vitamíny však obsah užitečných látek v Yerba maté nekončí. Hlavní předností Yerba maté jsou především stimulační alkaloidy, tedy látky, které mají na náš organismus podobný vliv jako káva. Mezi ty patří například právě kofein, ale také třeba matein, který bychom (jak vyplývá i z jeho názvu) našli pouze v Yerba maté. Další obsažené stimulační alkaloidy jsou také theobromin a teofylin, které mají energetizující účinky na naši nervovou soustavu, oproti kofeinu však pozvolný a dlouhodobý.

Kromě těchto látek obsahuje Maté například také protirakovinný kvercetin a kaempferol či rutin, který je známý svou schopností zpevňovat cévní stěny. A nesmíme zapomenout na chlorogenovou kyselinu s vlivem na spalování tuků, což ocení všichni, kteří se snaží shodit přebytečná kila. S tím pomůže i skutečnost, že Yerba maté mírně potlačuje nadměrnou chuť k jídlu.

Proč pít Yerba maté?

Výše uvedené látky a živiny jsou hlavním důvodem, proč si Maté nachází cestu do čím dál většího množství domácností. Každý z nás bez rozdílu věku jistě ocení jeho antioxidativní vlastnosti, které chrání naše buňky před oxidativním stresem a stárnutím. Kromě toho příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje fyzickou i psychickou odolnost a například také pomáhá s hubnutím. 

Proc Pit Yerba Mate

To však nejsou jediné důvody, proč zařadit Yerba maté do jídelníčku. Vyzkoušet byste ho měli zejména v případě, že vás trápí problémy se srdcem – obsahuje totiž látky, které jsou spojovány s pozitivním vlivem na kardiovaskulární systém, a díky rutinu zpevňuje cévní stěny. To ocení hlavně osoby s křečovými žilami či tendencí ke snadnému vzniku modřin.

A v neposlední řadě Maté využijete nejen jako pomocníka při nemocech močových cest, ale také jako poměrně účinné afrodiziakum. 

Jaké jsou důvody, proč pít Yerba maté?

  1. Yerba maté je bohaté na antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a chrání buňky před poškozením.
  2. Má vysoký obsah kofeinu, což je skvělé pro posílení energie a účinnosti.
  3. Obsahuje také vitamín C, draslík a hořčík, které pomáhají udržovat zdraví a vitalitu.
  4. Má příznivý vliv na stav kardiovaskulárního systému, protože podporuje lepší cirkulaci krve a snižuje riziko srdečních onemocnění.
  5. Je účinné pro zmírnění úzkosti a stresu, protože stimuluje produkci endorfinů.
  6. Zlepšuje trávení, protože stimuluje produkci žaludečních šťáv.
  7. Yerba maté může pomoci při hubnutí, protože má schopnost udržovat metabolismus.

Jak pomáhá Yerba Maté na energii?

Yerba Maté je bylina, která se používá po staletí jako tradiční energizér a stimulant. Obsahuje vyšší obsah antioxidantů a živin než káva. Obsahuje také kofein, který je pro některé uživatele přijatelnější než kofein z kávy. Kofein z Yerba Maté je doprovázen dalšími látkami, které mohou zpomalit jeho okamžité účinky a poskytnout uživateli dlouhodobou energii a uvolnění. Dále obsahuje aminokyseliny, které mohou poskytnout pocit pohody a uvolnění. Někteří lidé také uvádí, že Yerba Maté pomáhá zvyšovat koncentraci a soustředění.

Jaký je rozdíl mezi účinky Yerba maté a kávou?

Yerba maté a káva obsahují obě kofein, ale mají odlišné účinky. Yerba maté obsahuje kofein, aminokyselinu, vitamíny, minerály a antokyany, které mají energizující, antioxidační, protizánětlivé a detoxikační účinky. Káva obsahuje kofein a chlorogenovou kyselinu, která pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a zpomaluje absorpci sacharidů. Kofein v Yerba maté má také některé psychostimulační účinky, které jsou mnohem slabší než káva. Yerba maté může také pomoci snížit úzkost a stres.

Moje vlastní zkušenosti s pitím Yerba maté

Přestože se konkrétní účinky mohou člověka od člověka lišit, většina jeho příznivců se shoduje na tom, že je Yerba maté tím nejlepším možným nahrazením kávy. Já osobně mohu jen a jen souhlasit. Nejenom, že má Yerba podobně energetizující účinek právě jako káva, ale dokonce nenastal známý burnout efekt, který snad každý z nás někdy zažil, a který je také důvodem, proč se snažím kávě pokud možno vyhýbat. 

Příjemným bonusem byla zvýšená schopnost soustředění a koncentrace. A jelikož často chodím do posilovny, mohu rovnou také dodat, že svým energetizujícím účinkem vyrovná některým pre-workoutům, jen bez nepříjemných vedlejších účinků (mravenčení apod.). Rozhodně se proto jedná o skvělou přírodní alternativu kávy, energy nápojů a dalších stimulačních přípravků pro všechny, kteří se chtějí vyhnout jejich nežádoucím vedlejším účinkům.

Jak chutná Yerba maté?

Yerba maté má velmi jemnou, sladkou chuť s lehkou trávovou příchutí. Chuť je lehce kyselá a je doprovázena mírně hořkou příchutí. Někteří lidé si všimnou mírně kořeněného nádechu. Chuť je velmi jemná a příjemná, ale některé osoby může příliš hořká chuť Yerba maté odrazovat.

Jak si doma připravit Yerba maté?

Než se pustíte do přípravy, ujistěte se, že máte vše potřebné. Kromě kvalitního Yerba maté čaje totiž k tradičnímu způsobu přípravy potřebujeme také takzvanou kalabasu a bombillu. Jedná se o speciální nádobu a brčko, které je v ideálním případě kovové. Přestože můžeme Yerba maté připravovat i v klasické konvičce na čaj, speciální nádoba a brčko se sítkem na umožní Yerbu dlouho louhovat a přitom ji nerušeně popíjet bez nutnosti čaj cedit.

Dalším důležitým krokem je zvolení vhodné dávky. Pokud s Yerbou teprve začínáte, vhodné jsou dvě až tři polévkové lžíce, v případě, že už s ní máte zkušenosti, můžete vyzkoušet i silnější dávku, tedy čtyři až pět polévkových lžic.

A jak na přípravu? Základem je voda o teplotě kolem osmdesáti stupňů Celsia. Vyhněte se zalévání Yerby vroucí vodou – nejen, že zničíte téměř všechny prospěšné látky, ale můžete tak mimoděk vytvořit pár rakovinotvorných. 

Jak dlouho luhovat yerba maté?

Yerba maté se obvykle luhuje po dobu 5–10 minut. Pokud je yerba maté méně kvalitní, můžete ji luhovat déle. Pokud je však yerba maté kvalitní, luhování déle než 10 minut není nutné.

Následně nasypeme do kalabasy odměřené množství Yerby a nádobu nakloníme, aby se čaj sesunul k jedné straně. Na volnou stranu umístíme brčko (bombilla). Když Yerbu zalijeme vodou, nijak brčkem nemícháme, stále ho necháváme na straně. Upíjet můžeme začít po deseti až patnácti minutách.

Jak často pít Yerba maté ?

Yerba maté se obvykle pije 2-3x denně. Každá osoba má však své vlastní preference ohledně frekvence příjmu. Někteří lidé si také dopřávají yerba maté jen občas.

Jak účinkuje Yerba maté na spánek?

Yerba maté je obecně považována za stimulující nápoj, který může ovlivnit spánek. Obsahuje kofein a další látky, které mohou zvyšovat energii a dávat pocit pohody. Nicméně, mírná konzumace Yerba maté může mít prospěšný vliv na spánek, protože pomáhá podporovat přirozené rytmy spánkového cyklu. Kofein v Yerba maté vás může pomoci udržet vzhůru, když potřebujete být bdělí. Nicméně, příliš mnoho kofeinu může vést k nespavosti a dalším problémům spánku. Proto je důležité dodržovat zdravou a přiměřenou spotřebu Yerba maté.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *