Nejlepší těhotenský a kojící polštář

I přesto, že je těhotenství jedno z nejkrásnějších období v životě ženy, doprovází jej také plno nepříjemných pocitů. Jak bříško roste, je vyvíjen velký tlak na páteř, díky čemuž se budoucí maminky mohou potýkat s bolestmi zad. Mezi další potíže se pak řadí také bolesti kyčlí, otoky nohou a únava. I proto je v těhotenství velmi důležité se dobře vyspat. Tomu však může bránit určité nepohodlí, které je opět spojeno s rostoucím miminkem.

Tyto problémy může pomoct vyřešit těhotenský polštář, který lze po porodu použít i jako oporu při kojení. Jak takový polštář vlastně vypadá, co od něj očekávat a jak vybrat ten nejlepší? Na to se podíváme v následujícím článku.

Co jsou těhotenské a kojící polštáře?

Těhotenský polštář slouží k lepší opoře těla při spánku či odpočinku. Díky jeho typickému tvaru podpírá při lehu bříško, a poskytuje pohodlí i krční páteři a kyčlím, kterým se uleví díky proložení mezi koleny, čímž se klouby uvedou do správné pozice. Většinu těhotenských polštářů lze dále využít při kojení miminka, nicméně zakoupit se dají také speciálně kojící polštáře menších rozměrů. Matka ocení pohodlí a dítě je díky polštáři snadnější správně polohovat. Miminko jej využije i jako měkké „hnízdečko“ do postýlky, či jako zábranu proti pádu při spánku v posteli rodičů.

Jaký je rozdíl oproti normálním polštářům?

Obyčejné polštáře jsou zpravidla obdélníkového či čtvercového tvaru, a jejich primární funkcí je poskytnout během noci vhodnou oporu pro hlavu, krk a ramena. Na druhé straně tyto polštáře pro nastávající a kojící maminky mají nejčastěji tvar velké „podkovy“ a jak už bylo řečeno, jejich úkolem je poskytovat oporu jak hlavě, tak břichu a kolenním i kyčelním kloubům.

TIP: Hledáte kvalitní klasické polštáře? Přečtěte si náš článek, který Vám pomůže vybrat nejlepší polštář

Jak vám těhotenský polštář pomůže?

Zaujmout vhodnou pozici při spánku nebo jen odpočinku u televize je v těhotenství opravdu oříšek. Ležení na zádech se v pozdější fázi nedoporučuje zejména z důvodu přílišného tlaku na tepny, a tak nezbývá nic jiného než hledat pozici na boku. Svůj klasický polštář můžete odložit, protože tento jej na několik měsíců kompletně nahradí. Kvalitní těhotenský polštář uvede ženu do takové pozice, aby odlehčila namáhanou páteř i všechny klouby. Zároveň zajistí udržení této polohy i v průběhu noci.

Jak a proč používat kojící polštář?

Kojící polštář by neměl chybět v základní výbavičce žádné ženy, která plánuje kojit. V prvních týdnech se život děťátka skládá hlavně z jídla a spánku. V období šestinedělí trvá jedno kojení v průměru 30 minut a dítě vyžaduje opakování nejdéle po 3 hodinách, většinou však dříve. Když si pomyslíte, kolik času touto činností oba strávíte, je dobré se na to připravit prostřednictvím pohodlného kojícího polštáře. Ten pomůže matce zaujmout správnou pozici při kojení, což ocení hlavně břišní a zádové svaly, které jsou už tak dost namáhány při péči o dítě. Miminku pak měkký polštář poskytuje pocit bezpečí a pohody. Polštář ale nevyužijete pouze při kojení. S jeho pomocí lze miminko správně polohovat nebo mu vytvořit měkké hnízdečko k pohodlnému odpočinku.

Správné polohy při spánku v těhotenství

Těhotná žena by měla vždy spát v poloze, která jí je nejpříjemnější, nicméně poloha na zádech je nejméně vhodná, zejména pak ve třetím trimestru. Důvodem je jak tlak na tepny a žíly matky, tak nedostatečné okysličování plodu. Přibližně od poloviny těhotenství není vhodné spát ani na břiše, což se ale s rostoucím dítětem stává prakticky nemožné.

Jedinou správnou polohou je tedy ta na boku. Ten zaručuje dostatečnou funkci placenty, správné okysličení organismu i funkci ledvin. Zejména spánek na levém boku je pro těhotnou ženu nejlepší. Doporučuje se i při rizikovém těhotenství. Je totiž prokázáno, že ženy spící na levém boku mají menší riziko předčasného porodu. Díky dobré průchodnosti duté žíly, která se nachází na pravé straně těla, jsou děloha i placenta dostatečně prokrveny.

Jak vybrat kojící a těhotenský polštář?

Kojící i těhotenský polštář můžete vybírat z velkého množství tvarů, rozměrů a typů náplní. Při výběru je dobré zohlednit i jiné parametry, například to, zda polštář disponuje snímatelným pratelným potahem, nebo zda se dá přidat či ubrat část náplně. Nakonec si maminky mohou vybírat i podle svrchního materiálu či vzoru.

Rozměry

Co se týče těhotenských polštářů, jejich délka by měla odpovídat vaší výšce. Obvykle jsou tyto produkty k dostání v rozměrech od 1,5 do 2,2 metrů. Jestliže chcete polštář využívat v těhotenství i jako multifunkční pomůcku při péči o miminko, určitě sáhněte po větších rozměrech.

Kojící polštáře jsou o poznání menší, obvykle také užší. Mají tvar podkovy a délku od 1,2 do 1,5 metru. Díky svému tvaru a rozměru se kojící polštář „obtočí“ kolem těla matky. Většina z nich má na obou koncích také tkaničky, kterými lze svázat oba konce k sobě, a zajistit tak větší bezpečnost i pohodlí pro dítě.

Náplně

Nejčastěji jsou těhotenské i kojící polštáře naplněny třemi typy materiálu: EPS kuličkami, PES kuličkovým dutým vláknem a pohankovými či špaldovými slupkami.

EPS neboli „polystyrenové kuličky“ mají jednoznačnou výhodu v tom, že jsou hypoalergenní a zdravotně nezávadné. Skvěle také udržují teplo a přizpůsobí se tvaru těla. Nevýhodou je, že se kuličky poměrně rychle zdeformují. Řešením může být pořízení polštáře s otvorem pro doplnění náplně.

PES duté vlákno je typické také pro klasické polštáře. Opět se jedná o hypoalergenní materiál, který lze navíc prát v pračce. Duté vlákno navíc na rozdíl od polystyrenových kuliček nepodléhá deformaci.

Pohankové nebo špaldové slupky se řadí mezi čistě přírodní materiály. Polštáře u nich jsou poměrně těžké, navíc mohou slupky po nechtěném zvlhnutí i plesnivět.

Shrnutí

Těhotenský a kojící polštář by měl být součástí výbavy každé nastávající maminky. Během těhotenství totiž značně uleví od bolestí pohybového aparátu a zajistí pohodlí i správnou polohu při spánku. Kojící i těhotenský polštář nevybírejte jen podle vzhledu, ale hlavně podle jeho vlastností. Mezi ty patří hlavně jeho rozměry a materiál náplně. Pro kojící polštáře jsou pak nejvíc praktické materiály, které lze prát, protože miminko jej snadno a poměrně často znečistí. Náplň, potah i například zip by měly mít potřebné atesty. Polštář vždy vybírejte raději u ověřených prodejců a značek, o kterých víte, že zaručují vysokou kvalitu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *