Nejlepší polštář na spaní na boku

Dáváte přednost spaní na boku? Nejste sami – spánek na boku patří mezi nejčastější spánkové polohy. Zároveň vás jistě potěší zpráva, že se jedná také o jednu z nejzdravějších pozic, která pomáhá předcházet chrápání či bolesti zad a krční páteře. Má to však háček… Aby byl spánek na boku skutečně zdravý a anatomicky správný, je nezbytný vhodně zvolený polštář. Pokud patříte mezi spáče na boku a zároveň jste až dosud svému polštáři nevěnovali větší pozornost, jste na správném místě; v následujících řádcích vás zasvětím do výběru ideálního polštáře pro spánek na boku.
Výběr nejlepších polštářů pro spaní na boku
4Home Modom polštář pro spaní na boku

Pokud hledám anatomický polštář za přijatelnou cenu, ideální volbou pro mě bude tento model značky 4Home. Díky specifickému tvaru je přizpůsoben spánku na boku, kdy odlehčuje ramenu a vytváří dostatečnou podporu pro krční páteř. Ke komfortu při spaní mi přispívá také prohlubeň na ucho a mírně vyšší výška 16,5 cm. Polštář je vyplněn vysokoobjemovými vlákny, která udržují tvar a brání jeho slehnutí i při pravidelném používání. Musím uznat, že polštář na spaní na boku jsem si velmi oblíbil. Polštář Modom od patří k těm nejlepším co jsem měl možnost vyzkoušet.
Výhody proč ANO
- Antialergický
- Anatomicky tvarovaný
- Pratelný potah
- Příznivá cena
Nevýhody proč NE
- Menší rozměry
- Nestandardní rozměry (nesedí do většiny povlečení)
Jak vybrat polštář na spánek na boku
Zatímco k výběru matrace často přistupujeme s nebývalou pečlivostí (vzhledem k závratným cenám však ani není divu), nákup polštáře je často zanedbáván. Pokud jste až dosud věnovali pozornost spíše barvě povlečení než samotnému polštáři, možná vás překvapí množství faktorů, které je při nákupu potřeba zvážit. Kromě ceny a velikosti polštáře totiž hraje nemalou roli také jeho tvar, ergonomie a samozřejmě použitý materiál.
Anatomické provedení
Když zadáte do vyhledávání obrázků pojem “polštář pro spaní na boku”, vyskočí na vás záplava prapodivných tvarů, které spíše než polštáře připomínají moderní umění. Účelem netypického tvaru však není ozvláštnění interiéru, ale správná podpora vaší krční páteře a pozice hlavy.
Anatomické (neboli ergonomické) polštáře pro spaní na boku jsou zpravidla vykrojené tak, aby poskytovaly dostatek prostoru pro rameno, a předcházely tak nepříjemnému “přeležení” paže. Mnohdy se mohou pochlubit také výklenkem na ucho, díky kterému vydržíte spát na jednom boku (ideálně levém, o tom však později) prakticky celou noc.
Klasické provedení
Není anatomický polštář nic pro vás, ať už z hlediska designu či pohodlí? Nezoufejte, pro spánek na boku jsou vhodné i modely v klasickém (obdélníkovém) provedení. V tomto případě je však na místě věnovat zvýšenou pozornost zvolenému materiálu a výšce polštáře, tedy faktorům, které kompenzují jeho nepříliš ergonomický tvar.
Pokud přemýšlíte, zda zvolit klasické či anatomické provedení, držte se jednoduchého pravidla: v případě, že vydržíte spát celou noc pouze na boku, ideální bude anatomický polštář; pokud občas spíte na zádech či na břiše, vhodnější bude klasické provedení, které je zkrátka trochu univerzálnější.
Materiály
Nebude žádným překvapením, že kromě tvaru je stejně jako v případě matrací alfou a omegou kvalitního spánku zvolený materiál. K dostání je opravdu široké množství materiálů, z nichž každý nabídne trochu jiné vlastnosti, výhody a nevýhody.
Paměťová pěna: Polštáře z paměťová pěny patří mezi bezpochyby nejoblíbenější výplňový materiál pro polštáře. Pochlubit se může skvělou podporou hlavy a krku, jelikož v reakci na teplo těla přizpůsobuje svůj tvar. Výsledkem je nejen anatomicky správná poloha při spánku, ale také odlehčení tlakovým bodům.
Latex: Poměrně velké popularitě se těší také latex, přírodní materiál vyráběný z kaučovníku. Podobně jako paměťová pěna se umí přizpůsobit tvarům těla, na rozdíl od ní však je mírně pevnější a poskytuje vyšší oporu.
Peří: Pokud nedáte dopustit na tradiční materiály, možná zvažujete polštář s výplní z peří. Přestože se peří může pochlubit vysokou prodyšností, nevýhodou může být vyšší riziko roztočů a také menší podpora krku a hlavy. Polštáře plněné peřím obvykle při pravidelném používání ztrácí tvar a objem, a je tak nutné peří doplňovat.
Pohanka: Poměrně přehlíženou, ale kvalitní alternativou peří je pohanka. Jedná se o čistě přírodní materiál se schopností uchovávat teplo, hlavní výhoda pohankových výplní však spočívá v dobré podpoře hlavy a páteře. Ideální volbou bude v případě, že hledáte pevnější polštář z přírodních materiálů.
Velikosti
Přestože se dá říct, že na velikosti polštáře zkrátka příliš nezáleží, doporučuji tomuto faktoru přece jen věnovat pozornost. Zatímco anatomické polštáře obvykle nemají standardizovanou velikost (a tedy na ně obvykle nelze používat běžné povlečení), u klasického provedení už je to jiný příběh. Pokud nechcete kompletně obměňovat všechny povlaky na polštáře, které vlastníte, sáhněte po odpovídajících rozměrech polštáře.
Výška polštáře
Mnohem zásadnější roli již hraje výška polštáře. Obecně se dá říci, že pro spaní na boku je vhodnější vyšší polštář než pro spaní na zádech. Nic se však nemá přehánět – příliš vysoký polštář může vést k vykřivení páteře během spánku, a tedy bolestem šíje, hrudní a krční páteře či hlavy. A asi není třeba dodávat, že zvážit byste měli i svůj vzrůst a osobní preference. Zkrátka a dobře, drobná žena bude potřebovat nižší polštář, než vysoký muž.
Ceny polštářů
Podobně jako u matrací platí, že cena polštáře se odvíjí od zvoleného materiálu, velikosti i provedení. V nejnižší cenové kategorii do 600 Kč zakoupíte zpravidla anatomické či klasické polštáře s výplní z umělých i přírodních vláken. S vyšší cenou kolem 2000 Kč a více počítejte u polštářů z paměťové pěny či přírodního latexu.
Jaké jsou benefity spánku na boku?
Přestože odborníci nejčastěji doporučují spánek na zádech, poloha na boku má celou řadu zdravotních benefitů. V případě správně zvoleného polštáře a matrace totiž páteř zůstává v ideální poloze, díky čemuž se můžeme vyhnout problémům s krční páteří a bolesti zad a šíje. Bát se nemusíte ani o své klouby, které jsou při spánku na boku zatěžovány naprosto minimálně.
Proč spát na levém boku?
Zároveň je však na místě dodat, že není spaní na boku jako spaní na boku. Možná jste si sami všimli, že instinktivně dáváte přednost levému boku, kdežto při spaní na boku pravém se probouzíte nevyspaní a celí rozlámaní.
Důvod je prostý – orgány v našem těle nejsou umístěny symetricky, právě naopak. Při poloze na levém boku “visí” žaludek a slinivka směrem dolů, což pomáhá předcházet pálení žáhy a podobným neduhům. Podobně prospěšná je tato pozice i pro trávicí systém a srdci, kdy jejich činnosti pomáhá gravitace. Když strávíte noc na pravém boku, mají tyto orgány zkrátka mnohem více práce.
Proč je spaní na pravém boku špatné?
Poměrně jasno má v otázce spaní na boku i východní medicína. Podle ajurvédy dochází při dýchání levou nosní dírku k ochlazení organismu, které při spánku není žádoucí. Pokud však budete ležet na boku levém, do těla bude pravou nosní dírkou proudit energie, která prohřeje celé tělo.
Pokud nad řečmi o čakrách a proudících energiích protáčíte oči, potešit vás můžu také postojem západní medicíny. Podle té spánek na pravém boku negativně ovlivňuje prouděním lymfy, která je na levé straně těla dominantnější.