Jak se zbavit komárů – účinné odpuzovače komárů

Nejlepsi Odpuzovace Komaru

S příchodem horkých letních měsíců bohužel přichází i nepřítel klidného spánku – komáři. Navzdory jejich drobné velikosti je prakticky nemožné v jejich přítomnosti nerušeně spát. Pokud už začínáte být zoufalí, jste na správném místě – přinášíme vám praktické tipy, jak s trápením s tímto otravným hmyzem skoncovat jednou provždy. Jak se zbavit komárů a jaké jsou nejlepší odpuzovače komárů do ložnice.

Nejlepší odpuzovače komárů pro lepší spánek

Jak se v noci zbavit komárů

Pokud jste v drogerii někdy zamířili do oddělení přípravků proti hmyzu, pravděpodobně jste si všimli nepřeberného množství nejrůznějších hubicích a odpuzovačích sprejů a dalších produktů. Jaké metody jsou však proti komárům nejúčinnější?

Světlo

Než se pustíte do nákupu sprejů, moskytiér či speciálních zářičů, zkuste se zaměřit na světla ve vaší ložnici. Ta totiž mohou významně ovlivnit, zda se o váš domov budou komáři vůbec zajímat. Podobně jako u much totiž platí, že komáry přitahují některé typy světel. Jejich pozornosti se vám podaří uniknout, pokud klasické žárovky vyměníte za sodíkové výbojky či oblíbené LED diody. 

I v případě těchto typů osvětlení je však vhodné jejich použití ve večerních hodinách omezit na minimum. Zároveň se můžete pokusit využít světlo ke “zmatení nepřítele” – pokud už se komár do vaší ložnice dostal a nepříjemně vám bzučí u ucha, zkuste rozsvít v chodbě či ve vedlejší místnosti. Komár s největší pravděpodobností poletí za světlem a vás nechá v klidu spát.

Odpuzovače komárů

Mezi nejčastěji kupované přípravky proti komárům patří chemické odpuzovače. Ty obsahují speciální chemické látky, které komáry nejen odpuzují, ale mnohdy také likvidují. Odpuzovač zpravidla stačí zapojit do zásuvku a látky se budou během noci průběžně odpařovat. Nevýhodou těchto přípravků však může být fakt, že chemické výpary vdechují nejen komáři, ale také my, ačkoliv v minimálním množství. 

Biolit Odpuzovac Komaru Optimized
 • Proti komárům a mouchám
 • Možnost vyměnit náplně
 • Svěží vůně citronely
Raid Family Recenze
 • Vhodný pro děti od 6 měsíců
 • Bez přidané parfemace

Přírodní cesta

Pokud se chcete chemii obloukem vyhnout, alternativou mohou být odpuzovače komárů na přírodní bázi. Vyzkoušet můžete například truhlík s bylinkami, které obsahují silice přirozeně odpuzující hmyz, jako například máta, šalvěj, meduňka či levandule. Příjemným bonusem je fakt, že skutečně krásně provoní interiér a mnohdy také pomohou ke kvalitnějšímu a hlubšímu spánku. 

Tip na článek: Nejlepší květiny do ložnice pro relaxaci i čistý vzduch

Kromě živých bylinek lze vyzkoušet také jejich sušenou formu či esenciální oleje, které nakapeme do aromalampy či difuzéru.

Ultrazvukové odpuzovače

Stále častěji se můžeme setkat také s tzv. bzučáky na komáry. Tyto odpuzovače fungují na principu ultrazvuku, který vysílá vysokofrekvenční vlny. Ačkoliv lidské ucho je není schopné zachytit, komáři a další hmyz se mu obloukem vyhýbají. Tato metoda však bohužel ne vždy funguje, a je tak na vás, zda raději nevyzkoušíte účinnější způsoby boje proti komárům.

UV zářiče

Mezi ty řadíme například tzv. UV zářiče. Ty fungují na jednoduchém, avšak poměrně efektivním principu. Vyzařují ultrafialové světlo, které láká komáry a další hmyz. Jakmile se však komár přiblíží do blízkosti UV lampy či zářiče, zasáhne ho elektrický výboj. Funguje tak podobně jako chemické odpuzovače, avšak bez výparu chemických látek a dalšího znečištění ovzduší či nepříjemné vůně. 

Ultrazvukovy Odpuzovac Komaru Recenze
 • Vyjímatelná sběrná přihrádka
 • Ekologický a netoxický: pracuje s vysokým napětím.
Ardes Lapac Hmyzu
 • Dosah odpuzovače hmyzu až 40 m2
 • Tichý chod a nízká spotřeba
 • lehká údržba

Moskytiéra a sítě do oken

Pro omezení výskytu komárů je vhodné odpuzovače kombinovat s moskytiérami a sítěmi v oknech. Ačkoliv s komárem, který je již v pokoji, si příliš neporadí, jedná se o vhodnou prevenci. A to zejména v případě, že bydlíte u vody či máte za okny zahradu. Zakoupit se dají jak sítě do oken, tak do dveří, případně můžete sáhnout po závěsné moskytiéře nad postel.

Síť do oken
100×120 cm

Sit Do Oken
 • Dosah odpuzovače hmyzu až 40 m2
 • Tichý chod a nízká spotřeba
 • lehká údržba

Síť proti hmyzu rozměr 1 x 30 m

Sit Proti Hmyzu
 • Role 1×30 metrů
 • galvanizovaný drát

Esenciální oleje

Jak jsme již zmiňovali, poměrně efektivní přírodní cestou v boji proti komárům jsou bylinky, respektive esenciální oleje z nich. Velice účinné jsou zejména aroma difuzéry, které olej spolu s vodou rozptylují do ovzduší a zároveň zvlhčují vzduch, což o horkých letních nocích rozhodně oceníte.

Aby mělo difuzování kýžený účinek, je nutné zvolit vhodné esence. Komáry účinně odpuzuje například bazalka, levandule či citronela. 

Levandule Esencialni Proti Komarum
 • 100 % BIO produkt
 • Země původu Francie

Květiny, které spolehlivě odpuzují komáry

U rostlin, které vám pomohou v boji proti komárům, ještě zůstaneme. A je už jen na vás, zda zvolíte tyto rostliny živé, sušené či ve formě esenciálního oleje nebo aromasvíčky.

Máta peprná

Mata

Sázkou na jistotu je rozhodně máta. Nejen, že ji komáři nemohou vystát, ale navíc dodá vaší ložnici krásně svěží letní vůni. Příjemným bonusem je fakt, že ji lze použít také v kuchyni či při přípravě koktejlů. Mimo jiné se jedná o poměrně nenáročnou bylinku, která vám při správné péči vydrží až pět let. Dařit se jí bude jak na záhoncích vaší zahrádky, tak v květináči na balkoně či na okenním parapetu.

Karafiát

Karafiát neboli hvozdík vás nepotěší pouze krásnými barevnými květy, ale také svou jedinečnou schopností odpuzovat komáry. Pokud nepatříte mezi velké zahradníky, jednoduše umístěte kytici karafiátů do vázy s vodou. Velice účinný je rovněž “čaj” z karafiátů – stačí květy zalít vroucí vodou a nechat dostatečně dlouho louhovat. Druhý den stačí květinový roztok doplnit alkoholem a v případě potřeby směs rozprašovačem aplikovat na kůži.

Karafiat

Nejčastěji kladené otázky, jak se zbavit komárů

Zatímco přes den se komáři skrývají na chladnějších místech, v noci se vyrojí ve snaze vypátrat večeři v podobě lidské krve. Pokud máte pocit, že oproti svému partnerovi či dětem komáry vyloženě přitahujete, pravděpodobně se vám to pouze nezdá – některé osoby totiž komárům jednoduše více voní
Důvodem však není sladká krev, jak se traduje v rámci městských legend a vesnických pověr, nýbrž složení mikroorganismů na vaší pokožce. Ačkoliv ho do velké míry lze ovlivnit složením stravy, nejlepší obranou proti útokům komárů jsou spíše nejrůznější odpuzovače, na které se podíváme dále v článku.

Podobně jako u klíšťat je proti komárům poměrně efektivní vitamín B, zkuste proto do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vitamíny B komplexu. Mnoho babských rad rovněž doporučuje konzumaci rajčat, česneku či pálivých chilli papriček

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *