Nejlepší éterické a esenciální oleje – vůně, které pomáhají usnout

Nejlepsi Etericke Oleje

Přestože má aromaterapie, ve které se éterické oleje primárně využívají, celou řadu pravidel, pro příjemně provoněný byt či snazší usínání si vystačíme se základními znalostmi. Abychom však blahodárných účinků éterických olejů využili na sto procent, je třeba zvolit nejen vhodnou vůni, ale také opravdu kvalitní produkty. V dnešním článku vás proto zasvětíme do tajů aromaterapie pro lepší spánek a podělíme se s vámi o tipy na kvalitní éterické oleje.

Výběr vítězných éterických a esenciálních olejů podle testu a uživatelských zkušeností

TIP REDAKCE

Nobilis Tilia

Nobilis Tilia Spanek

Atributy: Zklidnění a spánek
Balení: 10 ml
Země původu: Vyrobeno v ČR
Složení: Levandule lékařská, linaloové dřevo, květy kanagy vonné, majoránka zahradní, linalool, Benyl Benzoate, Limonenen, Geraniol, Isougenok, Eugenol

Pro děti

You

You & Oil Kids Recenze

Atributy: Zklidnění a spánek
Balení: 10 ml
Země původu: Litva
Složení: Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Cinnammomum Camphora Leaf Oil, Anthemis Nobilis Flower Oil, Lavandula Angustifolia Oil, Origanum Majorana Herb Oil, Tocopherol, Limonene, Linalool, Coumarin, Geraniol *Z přírodních éterických olejů

Co jsou éterické oleje

Éterické oleje, někdy nazývané také esenciální, jsou oleje získávané z květů, listů či stonků a dalších částí rostlin, nejčastěji destilací s vodní párou či lisováním. Díky tomu, že obsahují opravdu koncentrované množství účinných látek, nacházejí využití v mnoha oblastech, primárně však aromaterapii. Zároveň je však třeba dbát (zejména při použití na kůži) na jejich dostatečné zředění jiným olejem, nejčastěji mandlovým, olivovým či jojobovým. V opačném případě může vysoká koncentrace vonných silic a dalších látek způsobit podráždění pokožky.žné. CBD je látka, o které ještě v budoucnu mnohokrát uslyšíme.

Při nákupu éterického oleje rovněž myslete na to, že se jedná o těkavou látku, která má tendenci rychle vyprchat do prostoru. Z toho hlediska je důležité éterický olej kupovat v menším balení, případě ho po částečném spotřebování přelít do lahvičky menší, ve které bude minimum vzduchu.

NOW Esenciální olej pro spokojený spánek

Now Essential Recenze
 • Příjemný ovocno-květinová vůně
 • Pomáhá zklidnit mysl a usnadnit usínání
 • Vhodný pro aromaterapii, pro kožní podání nutno jiným olejem

Opravdová nálož účinných esenciálních olejů nás čeká v tomto produktu značky NOW. Esenciální olej pro spokojený spánek obsahuje například esenci z pomeranče, mandarinky, levandule, heřmánku, ylang ylang a santalového dřeva. Nosnou látkou je hroznový olej, který má rovněž příjemnou vůni a celou řadu terapeutických účinků.

Nobilis Tilia směs éterických olejů Zklidnění

Nobilis Tilia Spanek
 • Čisté složení
 • Vyrobeno v České republice
 • Ekologický obal

Levanduli a majoránku nalezneme také ve směsi éterických olejů značky Nobilis Tilia. Ta si navíc díky obsahu éterických olejů z linaloového dřeva a květů kanangy vonné poradí s psychosomatickými obtížemi nervového původu, díky čemuž vám usnadní usínání. Jelikož se jedná o 100% přírodní esenciální oleje bez zbytečných konzervantů, lze olejíček využívat nejen do aromalamp, ale také do koupelí či k uvolňující masáži.

You & Oil KID Bioaktivní směs pro klidný spánek

You & Oil Kids Recenze
 • Bioaktivní
 • Vhodné i pro vegany
 • Ekologický obal
 • Lokální evropský výrobek 

Pokud mezi vámi a kvalitním spánkem stojí stres, úzkosti a podrážděnost, vyzkoušejte tento voňavý olejíček značky You & Oil. Ten v sobě skrývá zklidňující účinky levandule a heřmánku. Duo relaxačních bylinek doplňuje majoránka, která je známá svým pozitivním vlivem na spánek a usínání. A jelikož olej vytvořili opravdoví odborníci na aromaterapii, díky přesným poměrům mezi jednotlivými složkami se můžete těšit na tzv. synergický efekt, tedy zesílení účinků jednotlivých bylinek.

Nobilis Tilia Cedr

Cedr Etericky Olej
 • Česká značka
 • Vhodné i pro vegany
 • Bio kosmetika lokálního původu
 • Certifikace CPK a CPK BIO

Cedr patří mezi vskutku univerzální esenciální oleje. Pomůže nejen při problémech s usínáním, ale také uvolní dýchací cesty, uleví při akné a celulitidě či si poradí se záněty močového a pohlavního ústrojí. Cedrový esenciální olej české značky Nobilis Tilia se navíc může pochlubit čistým, 100% přírodním složením bez jakýchkoliv přídatných látek, barviv a konzervantů

Taoasis Levandule

Cedr Etericky Olej
 • Řada BIO certifikátů 
 • Lokální evropská značka (Německo)
 • 100% přírodní složení

V rámci aromaterapie levandule představuje účinnou první pomoc při bolestech hlavy, únavě, vyčerpání či stresu a nervozitě. Díky tomu ji lze využívat jako pomocníka při potížích s nespavostí a usínání či chronickým stresem. Tento olej je vzhledem k obsahu pouze 100% přírodních ingrediencí vhodný i pro ošetření drobných oděrek kůže či štípnutí hmyzem.

Které vůně pomáhají na kvalitnější spánek

Éterických olejů je k dostání opravdu nepřeberné množství, a může tak být poněkud obtížné se v široké nabídce zorientovat. Sázkou na jistotu jsou předem namíchané směsi; s naším přehledem vůní pro lepší spánek si však vaši ideální vonnou směs zvládnete namíchat i sami.

Šalvěj: Přestože šalvěj patří mezi spíše opomíjené vůně, mezi esenciálními oleji pro lepší spánek má rozhodně své místo. Její kořeněná, bylinná vůně pomáhá snižovat a potlačovat strach a zároveň uklidňuje tělo i mysl. Za zmínku stojí také antibakteriální účinky. Této vůni by se měly vyhnout těhotné ženy, u kterých může vyvolat předčasný porod.

Ylang ylang: Stálicí mezi uklidňujícími a relaxačními esenciálními oleji je rovněž ylang ylang, který je oblíbený pro svou sladkou květinovou vůni. Oceníte ho zejména v případě, že potřebujete uklidnit rozjitřené nervy či snížit krevní tlak. V aromaterapii je používán u osob trpících úzkostmi či depresemi. I v tomto případě není příliš vhodný v těhotenství, tentokrát však spíše v prvním trimestru.

Citrusy: Citrusové oleje, jako je citron, pomeranč, mandarinka či yuzu, jsou známé svými zklidňujícími účinky a schopností snížit tepovou frekvenci. Oblíbené jsou jak pro provonění pokojů, tak jako součást horké lázně.

Jasmín: Přestože se jedná o poměrně drahý esenciální olej, patří jasmín mezi nejoblíbenější vůně pro lepší spánek. Ocení ho zejména ženy s hormonálními obtížemi, mimo jiné pomáhá při nedostatku libida. Ani tento olej není vhodný v těhotenství.

Vetiver: Tato zemitá vůně je už od pradávna používána ke zklidnění a uzemnění organismu před spánkem. Vzhledem k opravdu silnému aromatu je často užíván spíše jen jako složka vonné směsi spolu s lehčími vůněmi.

Cedr a santalové dřevo: Uklidňujícími účinky se mohou rovněž pochlubit dřevité vůně, které pomáhají navodit meditativní stav a údajně také zvýšit produkci spánkového hormonu melatoninu.

Neroli: Za vyzkoušení stojí také charakteristická vůně esenciálního oleje neroli, která působí proti úzkostem a pomáhá navodit relaxaci těla i mysli. Často proto bývá součástí směsí pro lepší usínání.

Nejlepší způsob, jak použít éterický olej před spaním

Přestože způsobů použití éterického oleje je opravdu mnoho, před spaním jsou ideální zejména aroma difuzéry a aromalampy. Stačí přibližně třicet minut před spaním difuzovat přiměřené množství oleje (přibližně 5 kapek). Vyhněte se difuzování po celou noc, které může spánek naopak narušovat a například vyvolat bolest hlavy. To hrozí rovněž v případě, že to s olejem přeženete a vůně bude příliš silná.

Na přiměřené množství oleje dbejte především u výrazně aromatických esenciálních olejů, mezi které patří například ylang ylang či citrusy. Z toho důvodu jsou tyto oleje často používány ve směsích, které tlumí jejich sílu.

Kromě difuzování můžete před spaním vyzkoušet také aromatickou masáž či obklady. Přestože literatura o aromaterapii občas radí nakapat esenciální vůni na polštář, této metodě se raději vyhněte – nejen, že olejem snadno zničíte pěkné povlečení, ale navíc se vám může během noci olej dostat do očí.

Jaký je rozdíl mezi éterickým a esenciálním olejem?

Při nákupu esenciálního oleje se můžeme setkat také s názvem éterický. V zásadě se jedná o totožný produkt, pouze s jiným názvem. Jde jednoduše o 100% přírodní oleje získávané z rostlin lisováním či destilací.

Něco jiného jsou však vonné oleje. Přestože jsou k dostání o poznání levněji, je třeba si uvědomit, že se nejedná o přírodní produkt, nýbrž umělou (syntetickou) vůni vyrobenou v laboratoři. V praxi to znamená, že nelze očekávat významné terapeutické účinky. Ne vždy jsou navíc vhodné k použití přímo na pokožku, nezapomeňte si proto vždy pečlivě přečíst pokyny výrobce. Sázkou na jistotu, ačkoliv o něco nákladnější, však budou vždy spíše esenciální, respektive éterické oleje.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *