Měsíčková mast – recept, jak si ji jednoduše vyrobit doma

Vyroba Mesickova Mast 2

Pokud existuje univerzální mast, která si poradí s téměř každým nepříjemným poraněním či kožními obtížemi, je to bezpochyby mastička z měsíčku lékařského. Přestože je dnes k dostání opravdu nepřeberné množství měsíčkových mastí a krémů různé kvality i ceny, proč si ji po vzoru našich babiček nevyrobit doma? Nejen, že je její příprava neskutečně snadná, ale navíc budete mít jistotu, že je výsledná mast bez přídatných chemických látek, konzervantů a umělých barviv či parfemace.

Co mazat měsíčkovou mastí?

Když jsme zmiňovali, že je měsíčková mast vskutku univerzální, mysleli jsme to téměř doslova. Využít ji můžete nejen k ošetření suché a napjaté kůže, ale také například popálenin, odřenin či pooperačních jizev. 

Své využití najde u osob všech věkových kategorií – zatímco u malých dětí ji můžete využít pro ošetření opruzenin na zadečku, o pár let později po ní můžete sáhnout při léčbě akné. V pokročilejším věku zase jistě využijete schopnost měsíčku napínat pleť a vracet jí pružnost. A v neposlední řadě se jedná o užitečného pomocníka při řešení problémů s ekzémy, lupénkou, hemeroidy či otoky dolních končetin.

Tip

Měsíčkovou mast můžete vyrobit doma, ale je také možné pořídit kvalitní měsíčkové masti a krémy. Článek s názvem nejlepší měsíčková mast vám pomůže s výběrem té nejšetrnější masti.

Co je měsíček lékařský a jak pomáhá?

Měsíček lékařský můžeme každoročně vidět na rozkvetlých zahrádkách. Tato jasně žlutá letnička dorůstající až šedesáti centimetrů patří mezi nenáročné květiny, což z ní dělá oblíbence všech příležitostných zahrádkářů. Krásné žluté květy však nejsou pravým důvodem její dlouholeté popularity – tím jsou její léčivé a hojivé účinky.

Za své zázračné účinky vděčí měsíček lékařský zejména vysokému obsahu nejrůznějších účinných látek. Z hlediska jeho vlivu na kvalitu pleti oceníme například obsažený vitamín C, který funguje jako antioxidant, a pomáhá proto chránit pokožku před volnými radikály. Užitečná je i jeho schopnost zvyšovat přirozenou produkci kolagenu v pleti, čímž jí navrací ztracenou pružnost a pevnost.

Zejména z hlediska ošetření poranění kůže oceníte skutečnost, že má měsíček antibakteriální, antiseptické a protiplísňové účinky. Díky tomu nejen urychluje hojení, ale také si poradí například s mírným zánětech ucha, mykotickými obtížemi či bolestí v krku a horečkou.

Mesickova Mast Vyroba 2 2
Výroba měsíčkové masti

Když nemáte čerstvé květy

Pokud máte vy nebo člen vaší rodiny zahradu s květinovými záhony, s největší pravděpodobností na ní nějaký ten měsíček na výrobu měsíčkové masti najdete. Pokud však zahradu nemáte, nebo se do přípravy mastičky pouštíte v zimě, není třeba věšet hlavu. Stejně dobře vám poslouží sušené květy. Ty můžete jednoduše zakoupit v lékárně či prodejně se zdravou výživou v podobě měsíčkového čaje

Pokud stojíte o opravdu koncentrované účinky, vsadit můžete také na měsíčkový olej. Jedná se sice o něco vyšší investici, ale na druhou stranu vám lahvička měsíčkového oleje vydrží opravdu dlouho a navíc si ušetříte spoustu práce s cezením výsledné masti.

Co se týká nosiče, tedy základu měsíčkové masti, tím je především v tradičních receptech tuk, nejčastěji vepřové sádlo. To se kromě příznivé ceny vyznačuje velice dobrou vstřebatelností, jelikož je složením téměř identické s lidským tukem. Na druhou stranu nemusí sádlo vyhovovat všem, především z důvodu typické vůně. V tomto případě můžete vsadit na bambucké máslo, u kterého je však třeba počítat s poměrně vysokou cenou. Nízkonákladovou alternativou je proto spíše lékařská vazelína, která je navíc hypoalergenní. 

Susene Kvety Mesicek 2
Květ měsíčku lékařského

Suroviny na výrobu masti z měsíčku lékařského

Než se pustíte do výroby měsíčkové masti, je třeba si nachystat potřebné suroviny. Využít můžete jakoukoliv z výše uvedených alternativ, my se v receptu spoléháme na vazelínu a sušené květy měsíčku lékařského ve formě čaje z lékárny:

  1. 20-30 g měsíček lékařský květ nebo měsíčkový olej
  2. 100 g lékařské vazelíny, nejlépe žluté vazelíny
  3. Pár kapek esenciálního oleje pro vůni (volitelné)

Recept výroby měsíčkové masti

Ať už zvolíte jakékoliv suroviny, začneme rozmělněním květů měsíčků, ideálně v hmoždíři. Následně na vodní lázni rozehřejeme vazelínu (případně sádlo či jiný nosič) a přimícháme rozdrcené květy měsíčku. Na mírném ohni pokračujeme v zahřívání. V případě, že používáte sádlo, dejte pozor na to, aby se nezačalo škvařit!

Jakmile je hmota homogenní, stačí ji stáhnout z plotýnky a nechat vychladnout. Následně necháme směs čtyřiadvacet hodin odstát. Druhý den ji opět zahřejeme na mírném plameni, dokud se opět nerozpustí. Po odstavení z plotýnky můžeme přidat vonné oleje (určené k použití na kůži) – pokud bychom je přidali během zahřívání, většina aroma by se ztratila vlivem vysoké teploty.

Následně směs můžeme přecedit, není to však nezbytné – kousky žlutých měsíčkových květů rozhodně nejsou na škodu. Nakonec mast nalijeme do čistých nádob, ideálně s víčkem. 

Hotovou měsíčkovou mastičku skladujeme v lednici, případně chladné spižírně či sklepě, kde nám vydrží až několik měsíců. V případě masti z vazelíny můžeme nádoby uchovávat i při pokojové teplotě. Mastičku můžete využívat jak vy sami, tak jí například obdarovat své blízké.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *