Nejlepší menstruační kalíšky – recenze a zkušenosti

Přestože před pár lety se ženy při výběru menstruační pomůcky rozhodovaly zpravidla mezi vložkami a tampóny, v dnešní době je nabídka o poznání větší. Kromě klasických vložek můžeme vyzkoušet například ty látkové, případně zvolit menstruační kalhotky. Pokud jste však až dosud patřila spíše k zastánkyním tampónu, tou pravou volbou by pro vás mohl být menstruační kalíšek. V článku se podrobně podíváme nejen na jeho hlavní výhody a nevýhody, ale také zodpovíme ty nejčastější otázky, které použití menstruačního kalíšku doprovází. Menstruační kalíšky jsme podrobili důkladnému testování a dotazování zákaznic. Na tomto základě jsme vybrali nejlepší z nich.

Srovnání menstruačních kalíšků

Recenze nejlepších menstruačních kalíšků pro rok 2022

1. LadyCup

LadyCup kalíšky mi byly sympatické na první pohled. Nejen, že kalíšek je sám o sobě ekologickou variantou tampónů, ale LadyCup své kalíšky vyrábí u nás v České republice. Jelikož je vyroben z lékařského silikonu, je zdravotně naprosto nezávadný, a navíc na rozdíl od tampónů vhodný i v případě, že člověka občas potrápí záněty či mykózy. Recenze kalíšku LadyCup.

Výhody proč ANO

 • Cena
 • Velikosti vhodné téměř pro všechny
 • Pro sportovkyně

Nevýhody proč NE

 • asi nejsou žádné proti

2. Ziggy Cup

Menstruační kalíšek Ziggy Cup od značky INTIMINA je naprosto revoluční menstruační pomůckou – nejen že vás spolehlivě ochrání během vašich dní, ale také díky jeho speciálnímu provedení nebude během vaší periody milování žádné tabu! Je totiž vyroben z extra tenkého lékařského silikonu, což zajistí že kalíšek vůbec necítíte – bez ohledu na to, co děláte.

Výhody proč ANO

 • V nabídce plochý kalíšek
 • Velikosti vhodné téměř pro všechny
 • Pestrý výběr tvarů kalíšků

Nevýhody proč NE

 • Vysoká cena

3. Gaia Cup

Další nespornou výhodou menstruačního kalíšku Gaia Cup je také to, že kromě kalíšku nabízí i celou řadu dalších ekologických menstruačních pomůcek. Přestože já osobně jsem testovala pouze samotný kalíšek, k dostání jsou i balení s praktickou látkovou slipovou vložkou a práškem Magic Touch, který slouží k dezinfekci kalíšku. Jelikož však kalíšek sterilizuji pouze vyvářením, rozhodla jsem se jen pro samotný kalíšek, ke kterému v balíčku dostaneme i praktický bavlněný obal. Recenze Gaia Cup.

Výhody proč ANO

 • Vhodný pro dívky i pro ženy nad 25 let
 • Ekologický výrobek

Nevýhody proč NE

 • Pouze jedna velikost

4. Merula Cup

Na úvod je třeba říci, že přestože kalíšek Merula Cup vypadá na první pohled, jako by do „rodiny“ klasických menstruačních kalíšků ani nepatřil, stále má všechny jejich výhody. Mezi ty patří především ekologie, a to zejména v případě, že jím nahrazujeme tampóny či vložky. 

Výhody proč ANO

 • Kulovitý tvar
 • Pro slabou i silnou menstruaci

Nevýhody proč NE

 • Tvrdší materiál

Co je to menstruační kalíšek?

V prvé řadě se nabízí otázka, co to ten menstruační kalíšek vlastně je. Jak napovídá název, jedná se o menstruační pomůcku vyrobenou z měkkého lékařského silikonu ve tvaru kalíšku. Zavádí se podobně jako tampon, avšak na rozdíl od tamponu ho po použití nevyhazujeme – stačí ho opláchnout, respektive vyvařit či dezinfikovat, a je připraven na další použití. A na rozdíl klasických vložek ho můžeme používat například i při plavání a všech dalších sportech bez obav z protečení.

Výhody menstruačního kalíšku

Hlavní výhodou menstruačního kalíšku je především jeho ekologická a ekonomická stránka – za poměrně malou částku zakoupíme menstruační pomůcku, která nám při správné péči vydrží až několik let. Každá si asi umíme spočítat, kolik za rok spotřebujeme jednorázových tampónů či vložek.

Když však odhlédneme od ekologie i naší peněženky, hlavní předností kalíšku je především pohodlí, které během menstruace nabízí. Nejen, že ho můžete nosit až několik hodin v kuse, ale navíc o něm prakticky nevíte. A to nejen při běžných činnostech, ale například také při koupání, které může být s běžným tamponem poněkud nepraktické. 

A v neposlední řadě se jedná o zdraví prospěšnou alternativu, a to hned z několika hledisek. Jelikož lze silikon snadno sterilizovat, jedná se praktickou variantu pro ženy, které trpí častými mykózami a infekcemi, případně hledají menstruační pomůcku, která nevysušuje sliznici. Navíc se vyhneme používání chemicky bělených tamponů, které mohou ve vzácných případech způsobit syndrom toxického šoku. 

Nevýhody menstruačních kalíšků

Jako každá menstruační pomůcka, i kalíšek má své nevýhody. Mezi tou nejčastěji uváděnou patří zejména složitější zavádění a vyjmutí kalíšku, které může být zpočátku trochu obtížnější. Stačí však vytrvat a brzy se naučíte, jak na to. Kromě toho nemusí všem ženám vyhovovat přímá manipulace s menstruační krví při vylévání kalíšku, opět je to však do jisté míry o zvyku. 

Zároveň je třeba si zvyknout na péči o kalíšek, tedy nejen pravidelné omývání, ale především jeho dezinfekci, nejčastěji v podobě vyvařování. Očista kalíšku může být poněkud nepraktická v okamžiku, kdy ho potřebujeme vyměnit mimo náš domov – v této situaci si musíme obvykle vystačit s láhví vody či kapesníkem.

Jak Vybrat Menstruacni Kalisek

Jak vybrat nejlepší menstruační kalíšek?

Dávno jsou pryč doby, kdy byla k dostání jedna či dvě značky menstruačních kalíšků. Dnes můžeme vybírat z opravdu nepřeberného množství výrobců a typů menstruačních kalíšků. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv značku, vždy je třeba brát v potaz dvě kritéria, a to materiál a velikost kalíšku.

Podle materiálu

Jak jsme uváděli na začátku, kalíšky jsou vyráběny z měkkého lékařského silikonu. To však neznamená, že jsou jeden jako druhý. K dostání jsou především kalíšky různé tvrdosti. Po měkčím materiálu sáhněte v případě, že si vám dělá problém zavádění kalíšku. Tvrdší silikon je vhodný zase pro ženy, které mají posílené pánevní dno. 

V případě, že bychom použily příliš měkký kalíšek, mohlo by při stažení svalů pánevního dna dojít ke zmáčknutí kalíšku, který by následně protekl.

Podle velikosti

Dalším kritériem při výběru je velikost. Většina výrobců nabízí dvě, případně tři velikosti, obvykle označované jako malý a velký, případně S, L, M. Navzájem se liší zejména objemem tekutiny, kterou pojmou. A jak tedy vybrat správnou velikost?

KalíšekVelikostVelikost v mmObjemMateriálZemě původu
LadyCupLprůměr 46 mm, délka 53 mm, stopka 13 mmmax. 19 mlLékařský silikonČeská republika
LadyCupSprůměr 40 mm, délka 46 mm, stopka 19 mmmax 12 mlLékařský silikon
GAIA CUPSvnější průměr 38,5 mm, délka 50 mm bez stopky, délka stopky 10 mm20 ml (po boční dírky) / 23 ml (po okraj)Lékařský silikonNavrženo v ČR, vyrobeno v Hong Kong (český majitel)
GAIA CUPLvnější průměr 45 mm, délka 56 mm bez stopky, délka stopky 10 mm 31 ml (po boční dírky) / 33 ml (po okraj)Lékařský silikon
INTIMINA ZIGGY CUPSvnější průměr 38 mm, délka beze stopky 43 a délka stopky 18 mmmax. 8mlFair Trade přírodní latexNěmecko
NTIMINA ZIGGY CUPMvnější průměr 41 mm, délka beze stopky 48,5, délka stopky 18 mmmax. 13mlFair Trade přírodní latex
NTIMINA ZIGGY CUPLvnější průměr 44 mm, délka beze stopky 51,5 mm, délka stopky 18 mmmax. 16mlFair Trade přírodní latex
NTIMINA ZIGGY CUPXLvnější průměr 47 mm, délka beze stopky 54 mm délka stopky 18 mmmax. 20mlFair Trade přírodní latex
Tabulka velikostí menstruačních kalíšků

Jak je to s velikostí kalíšků?

Výběr správné velikosti není radno zanedbat. Pokud zvolíte příliš malý, bude kalíšek často přetékat, pokud naopak velký, můžete mít potíže s jeho zaváděním. Obecně se dá říci, že po menším kalíšku by měly sáhnout ženy, které jsou mladší 28 let, dosud nerodily přirozenou cestou, případně ženy s posíleným pánevním dnem. 

Větší kalíšek naopak ocení ženy které jsou starší, případně už rodily přirozenou cestou nebo mají oslabené pánevní dno. 

Zavádění kalíšků a následné vyjmutí

Právě zavádění a vyjmutí je nejčastějším důvodem, který ženy od používání menstruačního kalíšku zrazuje. Pokud i vy patříte mezi ženy, které si nejsou zaváděním kalíšku úplně jisté, vyzkoušejte si ho nanečisto v období mimo menstruaci. Při menstruaci zprvu kalíšek noste jen doma, kde se dá případné protečení rychle vyřešit, případně v kombinaci s vložkou či menstruačními kalhotkami

Před samotným zavedením nezapomeňte kalíšek vyvařit a následně si pečlivě umýt ruce. Kalíšek následně zavádíme v pohodlné pozici, ideálně v podřepu. Teď se však již pojďme podívat na nejčastěji používané techniky zavádění.

Technika srolování kalíšků do U

Pro první techniku jednoduše přehneme kalíšek napůl tak, aby tvořil pomyslné písmeno U. Následně stačí kalíšek zavést do pochvy a ujistit se, že se správně rozvinul. Pokud máte pocit, že je stále srolovaný, můžete ho zkusit lehce pootočit prstem, případně ho vytáhnout a zavést znovu.

Technika kornoutu

Pokud vám předchozí technika nevyhovuje, můžete zkusit kalíšek zmáčknout v půlce a zasunout část kalíšku dovnitř, čímž se vytvoří tvar kornoutku. Tento způsob může být jednodušší z hlediska snadnějšího následného rozvinutí kalíšku. Vyzkoušejte však oba způsoby a sama zjistěte, který vám vyhovuje více.

Organic Cup Recenze

Jak hluboko zavádět menstruační kalíšek?

Co se týče hloubky zavedení menstruačního kalíšku, rozhodně bychom ho neměly zavádět stejně hluboko jako tampon. Stačí ho zavést za okraj pochvy tak, aby nevyčníval ven. Vyčuhovat může jen stopka, která slouží ke snadnějšímu vyjmutí. Pokud je vám však stopka kalíšku nepohodlná či vás při sezení tlačí, můžete ji ustřihnout. Vždy ale dejte pozor, abyste při zkracování stopky nepoškodila samotný kalíšek.

Časté otázky k menstruačním kalíškům

Zda je lepší kalíšek nebo tampón záleží na vašich osobních preferencích. Kalíšek však oproti tampónům nabízí celou řadu výhod. Mezi ty patří například fakt, že ho můžeme nosit i při koupání. 

Používání kalíšku je praktické téměř kdykoliv během menstruace, zejména se však hodí například na sport, a to především plavání, kdy se brzy stane vaším nepostradatelným pomocníkem v době menstruace. Nosit ho však můžete i na spaní. Co se týče posledních dnů menstruace, kdy je krvácení o něco slabší, použití kalíšku je na vás. Zatímco některé ženy nedají dopustit na nošení kalíšku po celou dobu svých dnů, jiné na závěrečné dny menstruace kalíšek vymění za tenké vložky či intimky. 

Ano, kalíšky jsou ze zdravotního hlediska naprosto bezpečné. Na rozdíl od chemicky bělených tamponů při jejich použití hrozí mnohonásobně nižší riziko vzniku syndromu toxického šoku. Navíc řada žen zaznamenala, že jim používání menstruačního kalíšku namísto tamponů pomohlo v boji proti opakujícím se mykózám a vaginálním infekcím.


Pokud je kalíšek opravdu plný, jednoduše přeteče – této situaci se však pravděpodobně všechny chceme vyhnout. Zejména na začátku používání tedy vyprazdňujte kalíšek častěji a zároveň se snažte udržet si přehled, jak moc byl kalíšek při vyprazdňování plný. Brzy se sama naučíte poznávat, jak brzy se kalíšek v který den menstruace naplní, a tedy ho včas a bez nehod vyměnit. 

Většina výrobců menstruačních kalíšků uvádí, že je vhodné je vyprazdňovat po čtyřech až šesti hodinách. Tato doba je však vysoce individuální. Pokud máte silnější menstruaci, kalíšek budete pravděpodobně muset vyprazdňovat častěji, a to zejména v případě, že používáte kalíšek menší velikosti. Pokud je menstruace naopak slabší, může kalíšek vydržet bez vyprázdnění více hodin, než je uvedeno výrobcem. Nikdy však nenechávejte kalíšek zavedené déle, než dvanáct hodin v kuse. Mohlo by dojít k množení bakterií, což často vede k infekcím či nepříjemným mykózám.

Kalíšky se vyrábí buď z měkkého silikonu, latexu nebo termoplastu (TPE). Z hlediska množení bakterií a alergických reakcí je však tou nejvhodnější variantou právě lékařský silikon, který v současné době používá většina výrobců. Především u silikonových kalíšku dejte pozor na to, zda náhodou nejste alergická na latex. Pokud ke snadnějšímu zavádění používáte lubrikační gel, u latexových kalíšku vždy volte lubrikant na vodní bázi – olejový lubrikant by mohl při dlouhodobém používání kalíšek zničit.

Pokud kalíšek protéká chvíli po zavedení, nejspíše se plně nerozvinul, případně nevznikl potřebný podtlak. V tom případě je třeba kalíšek znovu zavést a ujistit se, že se správně rozvinul. To provedeme buď jeho pootočením nebo lehkým zataháním za stopku. V případě, že kalíšek přetéká po několika hodinách, pravděpodobně se naplnil a je třeba ho vyměnit.

Kalíšek bychom neměly používat v době těhotenství, během šestinedělí a při souloži. Zároveň je třeba konzultovat s gynekologem jeho použití v případě, že máte zavedené nitroděložní tělísko.

Články a recenze v kategorii Menstruační kalíšky

Merula Cup Recenzee Optimized

RECENZE: Menstruační kalíšek Merula Cup

Vydáno
Při testování menstruačních kalíšků jsem se nevyhnula dojmu, že až na drobné detaily se od sebe jednotlivé značky příliš neliší. Pak jsem však narazila na menstruační kalíšek značky Merula – ten se od klasických kalíšků značek…
Gaia Kalisek Recenze

RECENZE: Menstruační kalíšek Gaia Cup

Vydáno
Menstruační kalíšky jsou bezpochyby jednou z nejekologičtějších menstruačních pomůcek. Většina jejich uživatelek se shodne na tom, že ke klasickým tampónům či vložkám by se už nevrátily. Pokud se však menstruační kalíšek teprve chystáte vyzkoušet, možná právě stojíte…
Ladycup Recenzee

RECENZE: Menstruační kalíšek LadyCup

Vydáno
Když jsem před několika lety začala pátrat po alternativně klasických tampónů, menstruační kalíšek byl mou první volbou. Nutno říct, že to nebyl krok vedle – menstruační kalíšek pravidelně už nějakou dobu používám a ke klasickým tampónům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *