Menstruační kalhotky – jak vybrat nejlepší | Recenze a zkušenosti

Očekáváte své dny? Nebojte se mluvit o menstruaci a už vůbec se nebojte menstruace samotné. S menstruačními kalhotkami budete tam dole cítit větší pohodlí, protože už tam nemusíte mít klasickou vložku. Znáte menstruační kalhotky? Pojďte si přečíst, jak vybrat nejlepší pro Vás.

Jaké vybrat menstruační kalhotky

1. místo

Snuggs

Kalhotky Snuggs

Vypadají jako klasické kalhotky, jsou i stejně pohodlné a elegantní, ale dokáží mnohem víc. Pratelné kalhotky Snuggs. Ve dnech, kdy máte silnou menstruaci, můžete kalhotky nosit 8-12 hodin

Slabá, střední, silná menstruace

Cena: 800 Kč

Recenze kalhotky Snuggs

2. místo

Sayu

Kalhotky Sayu

České menstruační kalhotky s unikátní technologií. Funkční vložka uvnitř menstruačních kalhotek SaYu má skvělé savé vlastnosti a s pomocí nepropustné membrány vydrží až 12 hodin.

Slabá, střední, silná menstruace

Cena: 1000 Kč

Recenze kalhotky SAYU

3. místo

Flux

Kalhotky Flux

Mají absorpční sílu čtyř tamponů. Kalhotky jsou středně vysoké, v pase mají měkkou krajku. Vhodné na den i noc. Dají se používat i jako kalhotky inkontinenční.

Slabá, střední, silná menstruace

Cena 850 Kč

Recenze kalhotky Flux

Co jsou to menstruační kalhotky?

Pokud se nějaká menstruační pomůcka stala trendem posledních let, jsou to jednoznačně menstruační kalhotky. Důvod jejich rapidně rostoucí popularity je prostý – jednoduše jsou téměř k nerozeznání od běžného spodního prádla. K dostání jsou v opravdu nepřeberném množství střihů a stylů, a to od klasickým pohodlných kalhotek přes brazilky až po kalhotky s vysokým pasem.

typické menstruační kalhotky pro ženy

Přestože však mohou být od klasického spodního prádla k nerozeznání, zásadní rozdíl tkví ve vrstvení. Vhodně zvolené množství vrstev a ta správná kombinace materiálů zajišťuje, že se budete cítit komfortně i během vašich dní. Konkrétní materiály a počet vrstev se samozřejmě liší výrobce od výrobce, základní princip je však stejný. V mnoha případech použité látky obsahují například antibakteriální ochranu s ionty stříbra, které efektivně pohlcují zápach.

Pro koho jsou menstruační kalhotky vhodné?

Po menstruačních kalhotkách sáhněte zejména v případě, že jste až dosud používala klasické vložky. Vězte, že po prvním použití už se k vložkám nebudete chtít vrátit – menstruační kalhotky jsou nejenom tisíckrát praktičtější, pohodlnější a ekologičtější, ale také z dlouhodobého hlediska značně ušetříte. Zároveň se jedná o zdravější alternativu tampónů, které jsou bohužel zpravidla chemicky bělené a u mnoha žen vedou k opakovaným gynekologickým problémům, ve vzácných případech dokonce k životu nebezpečnému syndromu toxického šoku. 

Vyzkoušet je však můžete i v případě, že používáte menstruační kalíšek. A to buď jako ochranu před nechtěným protečením během prvních dnů menstruace, či naopak v závěrečných dnech, kdy už je krvácení slabé.

V neposlední řadě se jedná o ideální menstruační pomůcku zejména pro mladé dívky, pro které představují mnohem snazší a příjemnější alternativu, která je nebude nijak omezovat jak ve škole, tak ve volném čase. Oproti klasickým vložkám jsou totiž skutečně diskrétní, což mladé slečny ocení třeba při převlékání na tělocvik.

Jak vybrat vhodné menstruační kalhotky?

Samotný výběr menstruačních kalhotek závisí hned na několika faktorech. Tím pro mnoho žen nejdůležitějším je pravděpodobně střih. Vybírejte takovou značku, která nabízí střih, na jaký jste zvyklá. Většina z nás ocení kromě klasických kalhotek například také modely s pohodlným vysokým pasem. Na škodu také není zakoupení více menstruačních kalhotek různých střihů na každou příležitost – jiné využijete na spaní a jiné pod přiléhavé kalhoty. A v neposlední řadě je k dostání celá spousta barevných variant, od klasicky černých a béžových kalhotek po provedení ve veselých barvách.

Druhy Menstruacnich Kalhotek
Klasické kalhotkové střihy, ale každý výrobce má své a nechybí mezi nimi takzvané Brazilky.

Síla menstruace je rozhodující

Při výběru vhodných kalhotek bychom neměly zapomínat především na schopnost absorpce. Na dny silnější menstruace se proto vybavte modelem s vyšší absorpcí a celkovou plochou, u které nehrozí protečení. Naopak na závěrečné dny menstruace, kdy nás často doprovází jen mírné špinění, se nemusíte bát zvolit ani menstruační kalhotky brazilského střihu. 

Savost menstruačních kalhotech samozřejmě do velké míry ovlivňuje především zvolený materiál. Přestože přesné údaje o savosti získáte od výrobce, obecně můžeme uvést, že velice savé je například bambusové vlákno či merino vlna. A v neposlední řadě míra absorpce závisí také na množství vrstev.

Jak vybrat správnou velikost kalhotek?

Při výběru správné velikosti bychom se měly řídit hlavně doporučením výrobce. Zároveň je však třeba myslet na to, že kalhotky se pravidelným praním mohou lehce vytahat, což může v případě, že jsme zvolily kalhotky příliš velké, vést k protékání. 

Velikostní tabulka kalhotek

VELIKOSTOBVOD BOKŮ
XXSméně než 74 cm
XS74–80 cm
S80–88 cm
M88–96 cm
L96–108 cm
XL108–112 cm
XXL112–118 cm
3XLvíce než 118 cm
Orientační tabulka velikostí. Každý výrobce má trochu jiné velikosti.

Řada spokojených uživatelek menstruačních kalhotek proto kupuje kalhotky spíše o číslo menší. Pokud si nejste jistá, začněte nákupem pouze jednoho kusu. Jakmile si budete jistá, že vám zvolená velikost sedí, stačí další páry kalhotek dokoupit. Vzhledem k jejich vyšší ceně se tak vyhnete nepříjemné situaci, kdy jako u většiny spodního prádla výrobce z hygienických důvodů nenabízí možnost vrácení zboží.

Nejčastější otázky a odpovědi

Pokud stále váháte, zda jsou pro vás menstruační kalhotky tou pravou volbou, připravili jsme pro vás přehled odpovědí na ty nejčastější otázky, které nákup a výběr menstruačních kalhotech doprovázejí.

Na jakém principu menstruační kalhotky fungují?

Vrstvy Kalhotek
Menstruační kalhotky mají několik speciálních vrstev.

Menstruační kalhotky fungují na podobném principu jako látkové vložky, jen s tím rozdílem, že jsou z hlediska svého střihu mnohonásobně pohodlnější. Zároveň jsou na rozdíl od klasických vložek vyrobeny z prodyšných materiálů, které se vyznačují výbornou savostí, aniž by docházelo k nepříjemnému zapaření. Kalhotky obsahují savou vrstvu, která bez zápachu pohltí menstruační krev, a to až na dvanáct hodin v závislosti na síle menstruace. Kromě toho bychom pod savou vrstvou našli nepropustnou membránu, která zabraňuje protečení či zašpinění oblečení.

Jak často je potřeba měnit menstruační kalhotky?

Základní pravidlo zní, že nejpozději bychom kalhotky měly vyměnit po osmi až dvanácti hodinách, delší nošení už není příliš hygienické a může vést k řadě gynekologických problémů. 

Vymena Kalhotek
Kalhotky můžete mít až 12 hodin, pak je jednoduše vyperete.

Naopak v případě, že máme silnější krvácení, se může stát, že budeme muset kalhotky vyměnit mnohem dříve. Vždy je třeba myslet zejména na to, že se jedná o velice individuální záležitost závisející na mnoha faktorech. Mezi ty patří například savost materiálu, množství vrstev a síla menstruace.

Kolik kusů menstruačních kalhotek je potřeba?

Od délky nošení se odvíjí i množství menstruačních kalhotek, které budeme potřebovat. Pokud víte, že máte silnější menstruaci, je praktickou volbou zakoupení spíše většího množství kusů, a to kolem tří až čtyř. V případě, že je vaše menstruace slabší či kalhotky doplňujete například menstruačním kalíškem, si vystačíte jen se dvěma kousky. Zatímco jedny máte na sobě, druhé mezitím vyperete a usušíte. Pokud však nechcete zapínat pračku každý den kvůli vyprání jediných kalhotek, vyplatí se koupě spíše více kusů.

Mohu menstruační kalhotky prát v pračce?

Ano, menstruační kalhotky lze prát, ale hlavně je to nezbytné pro zachování dostatečné hygieny. Vyprat bychom je měly ještě před prvním použitím a pak co nejdříve po jejich nošení. 

Než však hodíte kalhotky do pračky, je nutné je přeprat v ruce. Nezapomeňte, že menstruační kalhotky pereme vždy nejprve ve studené vodě – horká voda by jen zaprala skvrny od krve, které bychom z látky už posléze dostávaly jen horko těžko. 

Jakmile jsou kalhotky přeprané v ruce, stačí je klasicky vyprat v pračce na 40 stupňů, a to v tekutém pracím prášku a bez aviváže, klidně i s ostatním prádlem. Pokud si chcete být jistá, že se zbavíte všech bakterií, můžete do pračky přidat půl šálku bílého stolního octa. Na závěr stačí kalhotky jen nechat usušit. Odolejte však nutkání je hodit do sušičky, zbytečně byste je poničila. Nemusíte se bát, díky použitým materiálům schnou opravdu rychle!

Jsou menstruační kalhotky hygienické?

Jelikož jsou menstruační kalhotky vyrobeny z funkčních, savých materiálů, hygiena rozhodně není problém. Je však třeba kalhotky dostatečně často měnit, a to zejména v případě, že máme silnější menstruaci. Také je třeba brát v potaz, že kalhotky vsáknou pouze krev, ne již však kousky děložní sliznice či hlenu. I v tomto případě je pro dostatečnou hygienu menstruační kalhotky potřeba měnit častěji.

Recenze nejlepších menstruačních kalhotek

Menstruační kalhotky Snuggs

Kalhotky Snuggs

Když jsem tedy narazila na menstruační kalhotky, bylo mi jasné, že je musím vyzkoušet. Jelikož je však k dostání nepřeberné množství menstruačních kalhotek od různých výrobců, rozhodla jsem se začít těmi u nás asi nejznámějšími, tedy značkou Snuggs. A jak jsem s nimi spokojená? (Nejen) o své dojmy se s vámi podělím v recenzi.

Menstruační kalhotky SAYU

Kalhotky Sayu

Hlavní důvod, proč mě kalhotky Sayu na první pohled zaujaly, je opravdu nádherný design. A to nejen webových stránek či balení, ale především samotných kalhotek. Jsou totiž jedna z mála značek, která nabízí i krajkové kalhotky.

Menstruační kalhotky Flux

Kalhotky Flux

Tyto menstruační kalhotky Bikini jsou určené pro silnou menstruaci. Mají absorpční sílu čtyř tamponů. Kalhotky jsou středně vysoké, v pase mají měkkou krajku.

Vhodné na den i noc; dají se používat i jako kalhotky inkontinenční
velmi savé – vydrží tolik, co čtyři tampony (20-25 ml), navrženy ve Velké Británii, vyrobeny v Číně, použité materiály mají certifikaci ÖEKO Tex.

Články a recenze v kategorii Menstruační kalhotky

Jak Vybrat Menstruacni Kalhotky

Jak vybrat menstruační kalhotky

Vydáno
Zatímco před pár lety o menstruačních kalhotkách slyšela málokterá z nás, dnes se jedná o stálici mezi menstruačními pomůckami mnoha žen. Ruku v ruce se stále se rozšiřující nabídkou však jde také složitější rozhodování, kterou značku a model…
Kalhotky Flux

RECENZE: Menstruační kalhotky Flux

Vydáno
Menstruační kalhotky si pomalu, ale jistě začínají získávat své místo mezi oblíbenými menstruačními pomůckami. Důkazem toho je i fakt, že se objevuje stále více značek a výrobců, kteří se rozhodli praktické kalhotky obohatit o krásné střihy….
Fungovani Menstruacnich Kalhotek

Jak fungují menstruační kalhotky?

Vydáno
Zatímco před pár lety by většina žen nad tímto pojmem nechápavě krčila rameny, dnes se pro mnoho z nás staly menstruační kalhotky nedílnou součástí života. Přesto se najde spousta žen a dívek, které jim příliš nedůvěřují. Pokud…
Menstruacni Kalhotky Sayu Recenze

RECENZE: Menstruační kalhotky Sayu

Vydáno
Menstruační kalhotky, které jsou pohodlnou alternativou klasických vložek, se těší rostoucí popularitě. Přestože existuje opravdu nepřeberné množství značek a výrobců, já sama upřednostňuji především ty, které pochází z České republiky. To je také důvod, proč jsem se…
Snuggs Kalhotky Recenze

RECENZE: Menstruační kalhotky Snuggs a 100% vlastní zkušenosti

Vydáno
Jelikož se již několik let snažím žít co nejvíce ekologicky a „zero waste“, jednou z oblastí, ve kterém jsem se rozhodla něco změnit, je i používání tampónů a vložek. Dlouhou dobu byly jedinou alternativou menstruační kalíšky, které…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *