Manželská postel

Bytelná manželská postel je symbol rodinného štěstí. Vybírejte proto pečlivě a dejte přednost kvalitě a pohodlí, abyste se dobře vyspali a zároveň si mohli užívat blízkost vašeho partnera. 

Co je manželská postel?

Manželská postel je dvoulůžko spojené jedním rámem, určené pro spaní v páru. Nejčastěji má rozměr 180×200 cm, oblíbené materiály jsou masiv, kov, nebo čalouněná postel. K manželské posteli patří rošt, matrace a dvakrát sada lůžkovin s povlečením (přikrývka + polštář). 

Rozměry

Dostatek místa a pohodlí pro každého z partnerů je jedním ze základních kritérií výběru.

Mějte na paměti, že podle rozměrů budete vybírat nejenom postel, ale také rošt a matrace.

Základní velikosti manželské postele jsou:

  • 160×200 cm –  užší manželská postel v případě, že v ložnici nemáte dost místa
  • 180×200 cm – klasická velikost manželské postele, pro dvě matrace 90×200 cm
  • 200×200 cm – velká manželská postel, poskytuje dostatek místa i pro děti, kteří se k rodičům utečou schovat pod peřinu před noční můrou

Manželské postele online:

Možná natrefíte na postel o rozměru 140×200 cm, ale vězte, že pro dva je taková postel opravdu úzká. Tahle velikost však může být vhodnou volbou pro jednoho, kdo má rád širokou postel a nemusí se o ni s nikým dělit. 

TIP: V zahraničí se velikosti manželských postelí označují jako Queen size nebo větší King size. Často se s takovým označením setkáte v katalogu zájezdů při výběru vaší dovolené. 

Materiál dvoulůžka

Z masivu

Co si budeme povídat, manželská postel z masivu je nejlepší, alespoň podle diskuzí a recenzí zákazníků, kteří takovou postel koupili a každou noc v ní spí. 

Postel z masivu znamená, že při výrobě bylo použité dobře vysušené kvalitní dřevo. Každé dřevo má svoji jedinečnou barvu, na povrchu je zřetelná kresba tvořená letokruhy.

Nejčastěji s při výrobě postelí používají tvrdá dřeva jako dub nebo buk, nebo měkká dřeva jako borovice nebo smrk.

Pro zvýšenou ochranu a lepší údržbu bývají celomasivní postele opatřené vrstvou laku, nebo ekologickou směsí tvořenou olejem a voskem.

Pro mnohé manželské páry přestavuje dvoulůžko z přírodního dřeva postel snů. 

Kovová manželská postel

Přemýšlíte, co je kovová manželská postel? Jedná se o dvojpostel s kovovým rámem a čelem tvořeným jednoduchými nebo elegantními zdobnými oblouky.

Kov může být jediným materiálem, ze kterého je postel vyrobená, nebo kombinovaný s dřevěnými prvky (sloupky v bocích postele atp.).

Po kovových postelích touží zejména romantické duše, v ložnici taková postel s ozdobným čelem vypadá opravdu stylově.

Ale pozor! Přiznaná kovová konstrukce u postele může mít i strohé industriální tvary, taková se bude líbit i mužům, kteří si na něžné kudrlinky v ložnici moc nepotrpí. 

Čalouněná postel pro dva

Jak název napovídá, jedná se o postel s textilním čalouněním, obvykle boků dvoulůžka a čela postele.

Čalouněná postel působí útulně a dojmem měkkosti, i hrany, jindy poměrně ostré, jsou čalouněné látkou.

Výhodou čalouněné postele je možnost vybrat si látku tak, aby ladila s celkovým vyzněním ložnice, nevýhodou naopak horší údržba a čištění textilie od prachu a nečistot. 

Manželská postel z dřevotřísky

Manželskou postel, nad kterou bychom měli uvažovat až jako nad poslední volbou, je vyrobená z dřevotřísky.

Dřevotříska (lamino, pilinotřískové a dřevovláknité MFD desky) je sice levný materiál, ale postel z ní vyrobená málokdy vydrží po dlouhou dobu, navíc je cítit po lepidle a je velmi těžká pro případnou manipulaci.

Na druhou stranu při koupi postele z dřevotřísky patří k nejlevnějším, nebudete tak muset sáhnout hluboko do kapsy.

Rošt a matrace

K manželské posteli patří rošty a matrace, obvykle se kupují samostatně, nebývají součástí postele.

Zatímco rám postele s čelem bývá viditelnou částí dvojlůžka a stará se zejména o design, rošt a matrace vidět nejsou, přitom tvoří funkční část postele.

Všeobecně se doporučují koupit dva samostatné rošty a dvě matrace, jednak kvůli snazší manipulaci a pak také proto, že každý z partnerů může mít na tuhost matrace jiné nároky. Při oddělených matracích se také tolik nepřenášejí pohyby, pokud se jeden z páru převaluje, druhého to tolik neruší.

TIP: Výrobci často nabízejí v akci partnerské matrace 1+1 (za cenu jedné matrace dostanete druhou zdarma)

Manželská postel s úložným prostorem

Jak může vypadat úložný prostor u dvojpostele? Nabízí se tyto varianty:

  • vysouvací šuplíky z boku nebo čela postele
  • vyklápěcí rošt, opět boční nebo čelní

Vysouvací šuplíky na kolečkách jsou levnější variantou, předpoklad však je, že máte okolo postele dostatek místa, abyste je mohli vysunou a snadno se tak k úložnému prostoru dostat.

Vyklápěcí rošty jsou elegantnější formou, za kterou si však připlatíte. Rošty bývají už součástí postele (počítá se s jejich výklopnou funkcí), proto jsou takové postele dražší, zase však ušetříte na nákupu samostatných roštů.

Moderní postel pro dva (trendy & inspirace)

Každý chce mít v ložnici kvalitní dvojlůžkovou postel, prostorné letiště s nadčasovým designem, který zakrátko neomrzí.

Pokud si však chcete pořídit manželskou postel v moderních trendech, mám pro vás pár tipů pro inspiraci:

Patrová manželská postel

Přijde vám patrová postel pro manželský pár jako nesmysl, který popírá účel, ke kterému má postel pro dva sloužit?

Zadržte! Jedná se totiž o šikovné řešení dvoulůžka do malých prostor. Patrová manželská postel je umístěná na dřevěné konstrukci pod stropem, zatímco pod postelí se nachází další užitný prostor, místo, kde si třeba zařídíte pracovnu nebo obývací pokoj.

Výhodné řešení pro mladý manželský pár s malým bytem, který bojuje s nedostatkem místa.

Manželská postel na paletách

Paletový nábytek je skutečný trend poslední doby, lidé se snaží najít použitým paletám nové využití, paletová postel je jedním z nich.

Paletová postel slouží jako prodyšný podklad, na který vyložíte matrace pro partnerskou postel. Výhodou je, že matrace neleží přímo na zemi (kde mohou odspodu začít časem plesnivět), postel z palet je opravdu osobitá a stylová, navíc se jedná o ekologickou recyklaci přírodního materiálu.

Často ji volí mladé manželské páry. 

Postel s nebesy

Romantika jako ze zámku! Zejména dámy se rozněžní nad postelí pro dva, okolí níž jsou zavěšená nebesa ze splývavé látky.

Prodejci manželské postele s nebesy nabízejí, mějte však na paměti, že taková postel bývá náročnější na údržbu, látka v sobě totiž zachytává prach a další nečistoty.

Dvoulůžko čalouněné ekokůží

Zajímavá alternativa k čalounění z klasické látky.

Ekokůže na pohled vypadá jako přírodní kůže, ale nenechte se zmást názvem. S přírodní kůží nemá ekokůže nic společného, jedná se o její náhražku.

Ekokůže je krásně prodyšná, pevná a odolná, vhodná pro alergiky, k mání je v mnoha barevných odstínech, nejenom v bílé, černé nebo šedé. Je cenově dostupná a dobře se udržuje, jednoduše z ní jde otřít prach a další nečistoty.

Pro čalounění (nejen) dvojpostele je ekokůže dobrá volba.

Ve venkovském stylu

Obvykle se jedná o postel z masivu v retro stylu, s vyřezávaným čelem a soustruženými sloupky v rozích postele. S nočními stolky nebo policemi po stranách. 

Otázky & Odpovědi

Jaká jsou nejdůležitější kritéria pro výběr manželské postele?

Manželskou postel vybírejte zejména podle rozměru a materiálu, ze které je vyrobená. Důležitá je výška postele pro snadné vstávání. Mnohé páry požadují úložný prostor pod lůžkem. Rozhoduje také cena, někteří výrobci nabízejí slevy a akce v případě, že si koupíte dvojpostel včetně roštů i matrací.Jaká manželská postel je nejlepší?

Nejlepší manželská postel je taková, která se designově hodí do vaší ložnice, má dobře vybrané matrace, je dostatečně prostorná a bytelná a dobře se udržuje. Nejčastěji takovou postelí bývá dvoulůžko z masivu.Co dělat, když manželská postel vrže?

Nejen vzhled, ale také způsob, jak jsou konstrukčně vyřešené spoje rámu postele, hrají při výběru partnerského dvoulůžka roli. Předpokladem jsou kvalitní a robustní spoje, které zajistí svislou i podélnou stabilitu, a je možné je snadno dotáhnout v případě, že spoj povolí.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *