Nejlepší lipozomální vitamín C

Lipozomani Vitamin C

Už od dětství je nám vštěpováno, že základem zdravého imunitního systému je dostatek vitamínu C. Málokdo však již ví, že vitamín C může mít hned několik forem, z nichž některé jsou zdraví prospěšnější než jiné. V dnešním článku se proto nejen podíváme na výhody tzv. lipozomálního vitamínu C, ale také se s vámi podělíme o osobní zkušenosti s doplňky stravy s jeho obsahem. 

Co je lipozomální Vitamín C?

Samozřejmě se nabízí otázka, co to ten lipozomální vitamín C vlastně je. Jedná se o formu vitamínu C, která se na rozdíl od jeho běžné formy o poznání déle uvolňuje do organismu. Délka uvolňování do těla je zásadní především z toho důvodu, že vitamín C řadíme mezi vitamíny rozpustné ve vodě – velice snadno se tak ztrácí při vylučování či pocení. Díky postupnému uvolňování dokáže naše tělo lipozomální vitamín C využít opravdu efektivně a bez zbytečných ztrát. 

Recenze a osobní zkušenosti

LIPO C ASKOR FORTE 60 tablet

Lip Vitamin C Recenze
 • jedna dávka 500 mg vitamin C 
 • s obsahem RosaCelip-LD
 • balení 60 tablet

Pokud hledáte lipozomální vitamín C za poměrně příznivou cenu, vhodnou volbou je doplněk stravy Lipo C Askor Forte. Ten kromě 500 miligramů vitamínu C obsahuje také RosaCelip-LD s lipozomálním vstřebáváním, bioflavonoidy z citrusových plodů, extrakt z šípků a rostlinné tuky. Díky svému složení nabídne vysokou biologickou dostupnost a vstřebatelnost. Součástí balení jsou navíc testovací proužky, pomocí kterých lze zjistit hladinu vitamínu C v těle.

BrainMax Liposomal Vitamin C 60 kapslí

Vitamin C Liposomal Brainmax Recenze
 • jedna kapse denně
 • 500 mg v jedné tabletě
 • balení 60 tablet

500 miligramů lipozomálního vitamínu C nalezneme také v doplňku stravy značky BrainMax. Obsahuje rovněž výtažky z plodů šípku a citrusové flavonoidy. Na rozdíl od běžných lipozomálních forem vyniká vysokou stabilitou a trvanlivostí, díky které vydrží déle i po otevření. Příjemným bonusem je čisté složení bez balastních látek, pojiv a umělých dochucovadel.

NaturLabs Lipozomální vitamín C 60 tablet

Naturlabs Vitaminc C Recenze
 • jedna dávka 500 mg vitamin C 
 • jedna dávka 7,-/den
 • balení 60 tablet

Neméně kvalitní volbou je lipozomální vitamín C značky NaturLabs, který potěší nejen obsahem 500 miligramů vitamínu C, ale také příznivou cenou do 500 Kč. Jedná se o produkt zpracovaný metodou tzv. LipoCellTech, díky čemuž se vyznačuje vysokou vstřebatelností a dlouhou trvanlivostí bez ztráty účinných látek.

Quicksilver Scientific Lipozomální vitamín C 120 ml

Quicksilver Vitamin C Recenze
 • tekutá forma
 • 1000mg Vitamínu C/dávka
 • 24 dávek

Tento produkt je vhodný v případě, že dáváte přednost tekuté formě vitamínu C. V jedné dávce nalezneme hned 1000 mligramů vitamínu C v lizomální formě zaručující vysokou vstřebalnost a biologickou dostupnost. Balení obsahuje celkem 24 dávek, jediným mínusem tak může být lehce vyšší cena.


Trime Liposomální vitamín C 60 tablet

Trime Lipomosalni Vitam Recenze
 • jedna kapsle 250mg Vitamínu C
 • denní dávka 1 kapsle
 • 60 ks v balení

Doplněk stravy české značky Trime nabídne nejen vysoce kvalitní produkt vyráběný metodou LipoCellTech, ale také složení vhodné i pro vegany a vegetariány. Přestože jedna kapsle obsahuje o něco menší dávku než konkurence (250 miligramů vitamínu C), balení vydrží na dvouměsíční kůru. 

Výhody lipozomálního Vitamínu C

Jak již bylo řečeno, hlavní výhoda lipozomální formy vitamínu C spočívá v jeho vysoké vstřebatelnosti. Velikost ztráty vitamínu C v běžné formě je pravděpodobně mnohem větší, než jste si dosud mysleli – pro představu, ze standardní denní dávky v tabletě běžného vitamínu C (tedy přibližně 1000 miligramů) se během trávicího procesu ztratí více než polovina. Je tak zřejmé, že běžné doplňky stravy s vitamínem C jsou skutečně neefektivní.

Vysoká biologická dostupnost však není jedinou výhodou lipozomální formy vitamínu C. Za zmínku stojí především fakt, že je vhodná i pro osoby s citlivým zažíváním, kterým mohou vysoké dávky běžného vitamínu C dráždit žaludek. Příjemným bonusem je rovněž lepší distribuce vitamínu v našem organismu, díky čemuž dochází k jeho lepšímu využití.

Druhy Vitamínu C

V oblasti doplňků stravy se nejčastěji setkáme se třemi druhy vitamínu C, a to běžnou, tekutou lipozomální a tzv. LipoCellTech formou. 

Běžná forma vitamínu C: S touto formou se setkáme nejen u levnějších doplňků stravy, ale také v ovoci a zelenině. Zatímco v rámci pestré stravy je vzhledem k nižší koncentraci na porci ovoce či zeleniny ztráta vitamínu C během trávení prakticky zanedbatelná, v případě doplňků stravy už bychom ji měli brát v potaz. Pokud totiž posilujete imunitu prostřednictvím šumivých tablet či levných tabletek z drogerie nebo supermarketu, vstřebatelnost obsaženého vitamínu se pohybuje kolem 10 %. Není tak potřeba složitých výpočtů, aby bylo zřejmé, že z hlediska využitelnosti organismem se ani z finančního hlediska nejedná o příliš výhodnou variantu. 

Lze lipozomální Vitamín C příjmout pestrou stravou?

Jedinou nevýhodou vitamínu C v lipozomální formě je tak skutečnost, že ho nelze tělu dodat v rámci pestré stravy. Musíme tak sáhnout po kvalitním doplňku stravy s jeho obsahem. 

Lipozomální forma vitamínu C: Mnohem efektivnější alternativou je právě lipozomální forma, která dosahuje až 90% vstřebatelnosti. Ta má bohužel i řadu nevýhod – tou nejzásadnější je především nižší trvanlivost. Doplňky stravy bychom s touto formou vitamínu C bychom tak měli nejen konzumovat co nejdříve od zakoupení, ale také je ideálně uchovávat v chladu a mimo dosah slunečních paprsků.

LipoCellTech: Pokud si za kvalitu ochotně připlatíte, nejlepší volbou jsou bezpochyby doplňky stravy vyrobené metodou LipoCellTech. Tato forma vitamínu C má nejen nejvyšší vstřebatelnost (kolem 95 %), ale také o poznání delší trvanlivost. Nejčastěji je k dostání ve formě prášku. 

Vitamin C
lipozomální vitamín C bohužel nelze získat přírodní stravou

K čemu pomáhá Vitamín C v lidském těle

Přestože si vitamín C spojujeme především s ochranou před nemocemi a nachlazením, v těle hraje významnou roli v mnohem více procesech. Jeho pravidelná konzumace je naprostým základem prevence nepříjemných projevů stárnutí – je totiž zásadním prvkem pro přirozenou produkci kolagenu, který pomáhá předcházet vzniku vrásek i problémů s klouby a pohybovým aparátem. 

Tím však jeho funkce v našem těle nekončí. Ovlivňuje například také:

 • fungování nervového systému
 • absorpci železa
 • ochranu buněk před oxidativním stresem a volnými radikály
 • zdraví kardiovaskulárního systému
 • snížení histaminu, potažmo omezení zánětlivých procesů v těle
 • snížení pocitu únavy a vyčerpání

Jak funguje lipozomální Vitamín C

Pro pochopení fungování lipozomální formy vitamínu C se na chvíli přeneseme zpátky do hodin biologie. Hlavním kamenem úrazu při vstřebávání normálního vitamínu C jsou totiž agresivní žaludeční šťávy a kyseliny, které vitamín zničí dříve, než se stačí vstřebat do krevního řečiště. 

Právě ve schopnosti odolat trávení spočívá hlavní princip fungování lipozomální formy. Jak napovídá název, vitamín v této formě obklopuje pouzdro z tzv. liposomů. Tyto skořápky tvořené dvojitou vrstvou mastných kyselin chrání účinnou látku před žaludečními kyselinami, enzymy, oxidací či změnou pH, díky čemuž se neporušeně dostane až do tenkého střeva, kde dojde k jejímu vstřebání střevní stěnou do krve. 

Pro koho je Vitamín C důležitý

Přestože vitamín C by neměl chybět v jídelníčku nikoho z nás, existují skupiny lidí, pro které je jeho dostatečná konzumace důležitá dvojnásob. Mezi ty patří zejména:

 • Kuřáci
 • Osoby s poruchami imunitního systému
 • Osoby s problematickým trávením
 • Anemici
 • Osoby trpící suchou pokožkou či bolestmi šlach a kloubů (nedostatek kolagenu)

Doporučená denní dávka

Pokud bychom nahlédli do české legislativy, zjistíme, že je denní doporučená dávka (DDD) stanovena na 80 miligramů denně. Pokud však vezmeme v potaz nízkou vstřebatelnost běžné formy vitamínu C, toto množství je skutečně nedostatečné. 

Hlavním důvodem, proč nejsou doporučovány vyšší dávky vitamínu C, je jeho negativní vliv na trávení a žaludek. Tento nežádoucí účinek však hrozí pouze z levných doplňků stravy – pokud sáhnete po lipozomální formě, podrážděného žaludku se bát nemusíte. Zároveň je třeba dodat, že vitamín C patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě. Těmi se na rozdíl od vitamínů rozpustných v tucích nelze předávkovat – těla nadbytek jednoduše vyloučí močí.

Vitamín C a spánek

Vitamín C si s kvalitnějším spánkem zpravidla příliš nespojujeme, přesto na něj má naprosto zásadní vliv. Nejen, že pomáhá snižovat míru vyčerpání, ale rovněž přispívá k lepšímu vstřebávání železa, jehož nedostatek vede k tzv. syndromu neklidných nohou. Tato porucha je poměrně častým důvodem nočního buzení a nespavosti. Za zmínku rovněž stojí fakt, že vitamín C je částečně zodpovědný za tvorbu protistresových hormonů, čímž opět přispívá ke kvalitnějšímu spánku a rychlejšímu usínání.

Nejčastější otázky

Mohu užívat vitamín C večer?

Vitamín C lze užívat kdykoliv během dne. Jelikož potlačuje únavu, jeho užívání těsně před spánkem nemusí být vždy vhodné. Protože se však jedná o individuální záležitost, sami vyzkoušejte, zda vám večerní užívání vitamínu C vyhovuje, či ne.

Dokážeme dostat do těla dostatečné množství vitamínu C z jídla?

Přestože primárním zdrojem vitamínů a minerálů by měla být především pestrá strava, vitamín C může v ovoci a zelenině vlivem citlivosti na světlo, teplo či vzduch degradovat. Ke ztrátě vitamínu C rovněž dochází při vaření a jiném tepelném zpracování. Z toho důvodu si v drtivé většině případů s vitamínem C z pestré stravy nevystačíme, a to zejména v zimním období, kdy čerstvou zeleninu a ovoce konzumujeme v minimálním množství. Je tak vhodné vitamín C tělu dodávat prostřednictvím doplňků stravy, ideálně v lipozomální formě.

Zdroje

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *