Jet lag: Jak se vypořádat s pásmovou nemocí

Jet Leg

Pokud cestujete jen v rámci Evropy a blízkých destinací, s pásmovou nemocí jste pravděpodobně ještě tu čest neměli. Pokud ano, či se chystáte na cestu, při které pár časových pásem přece jen překonáte, jste na správném místě. V dnešním článku vám prozradím, jak se jet-lag projevuje a jak se ho co nejrychleji zbavit.

Co je jet-lag?

Jak napovídá anglický název, v doslovném překladu “tryskáčové zpoždění” (ačkoliv v českém prostředí se běžně používá odborný název pásmová nemoc), jedná se o nepříjemné projevy v důsledku změny časového pásma. Pro jeho vznik musíme překročit několik časových pásem – pokud tedy míříte na jih či sever, pásmové nemoci se zpravidla obávat nemusíte. Zároveň se netýká ani blízkých destinací, kdy překonáme pouze jedno či dvě časová pásma. Zatímco s mírným časovým posunem se naše tělo vyrovná poměrně snadno, nepříjemné potíže přicházejí ve chvíli, kdy překonáme pět a více časových pásem

Pásmovou nemocí jsou tak ohroženi zejména cestovatelé, kteří míří na západ či na východ (tedy například do Ameriky či Asie). Právě cílová destinace může mít poměrně zásadní vliv na projevy jet-lagu. Naše tělo obecně lépe snáší cesty na západ, u kterých se pásmová nemoc projevuje brzkým buzením uprostřed noci. 

Při jet-lagu po cestách na východ nastává opačný problém – v rámci daného časového pásma se musíme ke spánku nutit dříve, než jsme zvyklí. A asi se mnou budete souhlasit, že je snazší vydržet déle vzhůru, než se nutit k plnohodnotnému osmihodinovém spánku dříve, než je naše tělo zvyklé. Problém může být o to výraznější, pokud trpíte nespavostí či jinou spánkovou poruchou.

Jak se jet-lag projevuje

Ať už letíte na západ, či na východ, jet-lag se projevuje více méně podobně. Mezi nejčastější příznaky pásmové nemoci patří zejména:

  • zvýšená únava a ospalost,
  • zhoršená koncentrace a soustředění,
  • bolest hlavy,
  • dezorientace,
  • žaludeční problémy,
  • nechutenství a dehydratace,
  • nespavost a problémy s usínáním,
  • podrážděnost.

Proč se jet-lag projevuje?

Důvod, proč nás trápí pásmová nemoc, je prostý. Naše těla zkrátka fungují na základně cirkadiánního rytmu, který je udáván střídáním dne a noci, a který hraje zásadní roli v mnoha tělesných procesech. Zatímco v minulosti bylo rychlé překračování časových pásem prakticky nemožné, dnes se díky letadlové dopravě můžeme během několika málo hodin dostat na druhou stranu planety. Jelikož však v cílové destinaci, která leží v jiném časovém pásmě než náš domov, den a noc nastávají jinak, než jsme zvyklí, dojde k narušení přirozených biologických rytmů. 

Laicky řečeno, naše tělo má rádo rutinu, kterou dennodenně opakuje, a rychlý časový posun zkrátka neodpovídá našim vnitřním hodinám. Tělo si tak během několika dní zvyká na nový rytmus a ladí své vnitřní procesy se střídáním dne a noci daného časového pásma.

Jak předejít jet-lagu?

Přestože při překročení velkého množství časových pásem je pásmová nemoc prakticky nevyhnutelná, existuje několik způsobů, jak se na ni připravit. 

Jak Na Jet Lag Infografika

Obelstěte svůj cirkadiánní rytmus

Poměrně účinným fíglem je postupné přizpůsobování se časovému posunu už před odletem. V praxi to znamená dřívější či naopak pozdější ulehnutí do postele. Pokud míříte na západ, zkuste chodit spát později než obvykle, pokud naopak na východ, snažte se usínat dříve.

Zároveň neplatí, že by váš nový “preventivní” spánkový režim měl na minutu (dokonce ani hodinu) přesně odpovídat dané destinaci. Postačí posunutí o jedinou hodinu – tělo si díky tomu začne pomalu zvykat na posunutý režim, a jet-lag tak bude o kapku snesitelnější.

Vyspěte se

Pokud poletíte většinu času v noci, zkuste let prospat. Vyhnete se tak touze ihned po přistání padnout do peřin. Pokud máte s usínáním v letadle problémy, zkuste spánek podpořit doplňkem stravy s obsahem melatoninu či CBD (avšak pozor na legislativu státu, do kterého míříte – ne všude panují stejně mírné podmínky pro konopí, jako u nás!). 

Skvělým pomocníkem budou také špunty do uší a maska na oči, díky kterým si užijete ničím nerušený spánek po celý let.

Buďte v pohybu

Letíte-li během dne, spánku v letadle se naopak pokuste vyhnout. Může se snadno stát, že po příletu bude čas tak akorát na ulehnutí do postele, avšak vy budete dokonale vyspaní z letadla. Výsledkem by byla pouze probdělá noc a prospaný následující den. 

Přestože dlouhé hodiny letu mohou ke spánku vyloženě svádět, zkuste se udržovat bdělí častými procházkami po letadle a občasným protažením. Naopak se vyhněte aktivitám, u kterých snadno usínáte, jako je například poslech audioknihy či uklidňující hudby

Pozor na alkohol a kofein

Možná strach z létání zaháníte alkoholem, možná proti únavě z dlouhého čekání na letišti bojujete šálkem kávy. Ani jedno není při dlouhých letech příliš dobrý nápad. Jak alkohol (spánek a alkohol), tak kofein dehydratují organismus, což našemu stavu po příletu do jiného časového pásma nijak neprospívá. Navíc je třeba počítat s poměrně suchým vzduchem v kabině letadla, který dehydrataci organismu dále prohlubuje. Mnohem lepší nápad tak bude především dostatečný pitný režim v průběhu celého letu. 

Jak se efektivně zbavit jet-lagu?

Dorazili jste do cílové země a pásmová nemoc vás srazila plnou parou. Existují způsoby, jak se jet-lagu efektivně zbavit?

Dopřejte si volno a odpočinek

Lék na pásmovou nemoc bohužel neexistuje. To nejlepší, co můžete pro návrat do normálu udělat, je dostatečný odpočinek. Nejen, že jste unavení ze samotného letu, ale vaše tělo má spoustu práce s přizpůsobením se novým denním dobám. Ať už cestujete pracovně či na dovolenou, nechejte si několik prvních dní na řádný relax.

Snažte se dodržovat denní doby

To však rozhodně neznamená, že byste měli po příletu prospat celý den. Právě naopak. Zkuste se co nejdříve přizpůsobit denním dobám destinace, ať už to znamená nutit se zůstat vzhůru či naopak usnout (jak rychle usnout), i když nejste ani za mák unavení. Jak na lepší spánek?

Nejčastější otázky 

Ucítím jet-lag ihned po příletu?

Jet-lag nemusíte ucítit okamžitě – ihned po příletu nás trápí spíše vyčerpání ze samotného letu. Pásmová nemoc přichází na řadu v okamžiku, kdy je třeba se přizpůsobit denním rytmům destinace, které jsou zpravidla úplně opačné, než jsme zvyklí.

Jak dlouho trvá jet-lag?

Délka trvání pásmové nemoci je značně individuální. Zatímco někdo je po dvou dnech v dokonalé kondici, není výjimkou, že člověka nepříjemné projevy jet-lagu trápí celý týden. Délka trvání pásmové nemoci závisí nejen na počtu překonaných časových pásem (uvádí se pravidlo, že na každé překonané pásmo potřebujeme den na přizpůsobení), ale také příprava před letem či náš věk. 

Má na jet-lag vliv věk?

Přestože se rozhodně nejedná o pravidlo, pásmovou nemoc obecně lépe snášejí mladší ročníky. Důvodem je rychlejší metabolismus, díky kterému se mladí lidé snadnější sladí s novým spánkovým rytmem. 

Kolik časových pásem musíme překonat, aby vznikl jet-lag?

Zatímco dvě či tři časová pásma zpravidla nebývají problém, pásmová nemoc se obvykle objeví po překonání pěti a více časových pásem. 

Kdy je jet-lag nejhorší?

Nejhorší projevy pásmové nemoci cestovatelé zažívají především u cest na východ, tedy například do Thajska, Číny, Indonésie či Japonska. Důvodem je nutnost zvyknout si na dřívější usínání, což je pro většinu z nás náročnější, než spánek odkládat. Nemluvě o případech, kdy cestovatel trpí nespavostí i ve “svém” časovém pásmu.

Tipy, jak si odpočinout během letu

Tipy Na Prijemny Let Bez Jet Lag

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *