Jak usnout s rýmou a ucpaným nosem a dobře se vyspat

Jak Spat S Ucpanym Nosem

Zažil to snad každý z nás – nejen, že jste z marodění celí unavení, ale kvůli ucpanému nosu to není žádná sláva ani s vaším spánkem. Rýma se navíc během spánku často zhoršuje, a výsledkem je probdělá noc a minimum energie. Naštěstí existuje několik triků, jak na rýmu vyzrát a konečně se pořádně vyspat nachlazení navzdory.

Jak usnout a spát s ucpaným nosem

Říká se, že neléčené rýma trvá sedm dní a ta léčená týden. To bohužel v drtivé většině případů platí, a musíme zkrátka vydržet, než si naše imunita poradí s virózou sama. To však rozhodně neznamená, že bychom měli rezignovat na kvalitní spánek. Jak tedy usnout i s ucpaným nosem?

1. Dejte si pod hlavu více polštářů

Asi nejúčinnější metodou, jak bez problémů usnout i v případě, že vás sužuje rýma, je podložení hlavy více polštáři. Tato poloha vám pomůže uvolnit dutiny a zlepšit odtékání hlenu. Naopak poloha na zádech s příliš nízkým polštářem vám může při silné rýmě a ucpaných dutinách přivodit bolest hlavy.

2. Rozložte si užití nosních kapek

Poměrně efektivním pomocníkem v boji proti rýmě jsou kapky do nosu. Abyste se však v noci skutečně dobře vyspali, správně si naplánujte jejich použití. Většinu kapek do nosu totiž nemůžeme užívat, kdy se nám zrovna zlíbí – je nutné dodržovat několikahodinové rozestupy mezi jednotlivými aplikacemi. Naplánujte si proto použití nosního spreje těsně před spaním, kdy uvolní dutiny a vy budete moci v klidu usnout. Druhou dávku kapek si můžete případně stříknout do nosu v průběhu noci, když se vám začne hůře dýchat, či chrápáním vzbudíte partnera nebo partnerku.

3. Zkuste jiné ložní prádlo

Není příčinou vaší rýmy nachlazení, ale nepříjemná alergie? Pokud vás trápí alergie na prachové roztoče, řešení se možná skrývá v novém ložním prádle. Ideálně sáhněte po peřinách a polštáři, které jsou opatřeny hypoalergenní úpravou, a snižují tak riziko projevů alergie. Snížit výskyt roztočů v peřinách rovněž pomůže pravidelné větrání, a samozřejmě také praní pokrývky alespoň dvakrát do roka.

4. Pořiďte si do ložnice zvlhčovač vzduchu

Rýma většinu z nás přepadne v zimních měsících, kdy se v bytech i domech topí o sto šest. Právě nadměrné topení bohužel vysušuje vzduch, který následně zhoršuje projevy rýmy a dráždí sliznice. Pokud si chcete od ucpaného nosu alespoň trochu ulevit, pořiďte si do ložnice zvlhčovač vzduchu. Přestože svůj účel splní obyčejná miska s vodou položená na topení, sázkou na jistotu jsou aroma difuzéry. Nejen, že zvýší vlhkost vzduchu, ale navíc do vody můžete přidat pár kapek vonné esence. Proti rýmě je účinná zejména vůně eukalyptu či peprmintu. Proti bolestem hlavy, které ucpané dutiny zpravidla doprovázejí, naopak pomůže vůně citrónu či bergamotu.

5. Zkuste si vypláchnout nos Vincentkou nebo mořskou vodou do nosu

Jednou z hlavních nevýhod klasických nosních sprejů je nejen omezená četnost použití (kterou bychom rozhodně neměli překračovat), ale také časem klesající účinnost. Přírodní alternativou, u které nehrozí riziko vzniku závislosti či snížení účinnosti, je minerální voda Vincentka. Pokud ji právě nemáte po ruce, stačí namíchat domácí “mořskou vodu”, tedy směs vody a mořské soli o přibližně 3% koncentraci.

6. Měňte spánkové polohy

Podobně jako má na ucpaný nos příznivý vliv zvýšená poloha hlavy, pomoci může i správná spánková poloha. Obloukem se vyhněte spánku na zádech, při kterém se hlen hromadí v dutinách. Ulevit vám naopak může spánek na boku, který uvolňuje dutiny a usnadňuje smrkání. Důležité je pouze pravidelně měnit bok, na kterém spíte.

Spanek Na Boku A Ryma

Jaké jsou příčiny ucpaného nosu? 

Ve většině případů za ucpaným nosem stojí rhinitida (1), tedy zánět nosní sliznice, pro který je typická sekrece hlenu, neprůchodnost dutin a časté kýchání. Objevit se však může také bolest hlavy. Samotná rhinitida má dvě základní příčiny, a to alergickou a nealergickou.

Alergie

Zánět nosní sliznice zejména v jarních měsících spouští především alergie na nejrůznější pyly a další alergeny. Vyvolat ji však může také alergie na prachové roztoče či třeba kouř. V tomto případě se řešení ukrývá v odstranění alergenu a případně také užívání léků proti alergii.

Infekce horních dýchacích cest

Pokud nepatříte mezi alergiky, či právě není sezóna alergií, za ucpaným nosem s největší pravděpodobností stojí infekce horních dýchacích cest. Jedná se o nejběžnější akutní onemocnění člověka (2), a není tak divu, že každého z nás alespoň jednou ročně potrápí. Pokud chcete riziko, že dostanete rýmu, snížit na naprosté minimum, vyhněte se především prochladnutí, které je nejčastějším důvodem jejího vzniku.

Gastrofegoazeální reflux

Přestože hlavními příčinami rýmy jsou především infekce či alergie, zmínit musíme také reflux (3). Přestože si toto nepříjemné onemocnění spojí s ucpaným nosem jen málokdo, často se opakující záněty dutin či průdušek mohou být jedním z příznaků. Vracející se žaludeční šťávy totiž dráždí sliznice nosohltanu a hrtanu, čímž zvyšují jejich náchylnost k infekcím.

Trik na uvolnění nosu

Na závěr pro vás mám tip na uvolnění ucpaného nosu, po kterém sáhnu pokaždé, když už ostatní metody nepomáhají. Jedná se o účinnější alternativu zvlhčovačů vzduchu – inhalace neboli napařování. Přestože lze na inhalaci zakoupit speciální přístroje, vystačíte s obyčejnou mísou či hrncem, ručníkem a nějakými těmi bylinkami, vonnými esencemi či třeba rýmovníkem. Kromě obyčejné vody můžete použít také vodu minerální nebo například solné roztoky.

A jak na to? Stačí ve vroucí vodě vylouhovat zvolené bylinky, dokud se nezačnou spolu s párou vypařovat také účinné látky. Následně se nad nádobu nakloňte a překryjte si hlavu dostatečně velkým ručníkem. A pak už zbývá jen vdechovat voňavou páru, která vám krásně uvolní ucpané dutiny a zvlhčí podrážděné sliznice. Na místě je samozřejmě opatrnost – dejte pozor nejen na horkou páru, ale také případné převrhnutí nádoby. 

Zdroje

  1. Rhinitida
  2. Rýma
  3. Refluxní choroba jícnu

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *