Jak správně spát

zena-ve-spravne-poloze-pri-spani

Dobře se vyspat může být někdy opravdu umění. Jsou totiž desítky faktorů, které mohou kvalitu odpočinku ovlivňovat. Ať už je to psychická pohoda, zdravotní stav, teplota v místnosti nebo celkový životní styl. Pečlivé dodržování spánkové hygieny by mělo být samozřejmostí, pojďme se tedy podívat, jak na ni, a také jak si odpočinek během noci ještě více zpříjemnit.

Vyberte si správnou matraci

Kvalitní matrace a dobrý spánek k sobě neodmyslitelně patří. Při výběru se neostýchejte si matraci vyzkoušet a klidně si na ni na chvíli lehněte. Při ulehnutí do měkké matrace se vám může zdát, že je to ta pravá, avšak pro vaši páteř a celý pohybový aparát je rozhodně lepší jedna z těch tvrdších. Do příliš měkké podložky člověk „zapadne“ a obratle se mohou během spánku nepřirozeně vychylovat, což vede k bolestem zad a nepohodlí uprostřed noci.

Kupte si dobrý polštář

Malé děti by neměly používat polštář vůbec. U dospělých je již potřebný, nicméně měl by být nižší, tvrdý a nejlépe anatomicky tvarovaný. Velké péřové polštáře, ve kterých se vám ztratí hlava a během noci se deformují, jsou dávno tabu. Nízké a tvrdé polštáře pomáhají udržovat nejen krční obratle ve správné poloze, ale také nosní přepážku, která je důležitá pro dostatečné zásobování organismu kyslíkem během spánku. Nedostatek kyslíku vede mimo jiné i ke špatné funkci orgánů nebo bolestem hlavy.

Neopírejte se o předměty

Jestliže máte ve zvyku si pospat v křesle s opěrkami, na které si „odložíte“ hlavu nebo po cestě vlakem spíte opření hlavou o okno, zaděláváte si na velké problémy s páteří. Pravidelné spaní v těchto nepřirozených polohách deformuje páteř, což může vést až k chronickým bolestem. Pokud si i přesto rádi v dopravním prostředku nebo již zmíněném křesle pospíte, pořiďte si dobrý polštář na krk. Jedná se o polštářek ve tvaru podkovy, který si nasadíte kolem krku a v případě, že usnete, udržuje váš krk a hlavu ve správné poloze.

Ideální poloha při spánku

I výběr polohy, ve které spíme, je k dostatečnému odpočinku důležitý. Nejčastěji spí lidé na břiše, na boku, na zádech, anebo v takzvané poloze plodu. Nicméně většina z nás během noci polohy střídá, a nakonec se vzbudí s bolestí celého těla v krkolomné pozici.

Nejideálnější je spánek na boku. Je velmi zdravý pro páteř, pokud však dodržíte podmínky pro správný výběr polštáře.

Dle některých odborníků je ale právě spaní na zádech tím nejzdravějším. Dýchací cesty jsou zcela průchodné, páteř je v jedné rovině (pokud neležíte na příliš vysokém polštáři) a dokonce se tímto způsobem dá předcházet tvorbě vrásek.

Poloha na břiše je u mnohých lidí velice oblíbená, patří ale mezi ty nejméně vhodné. Pomůže sice s chrápáním, ale výměnou za bolavá záda a krk. Vyhnout by se jí měly i ženy, které si zakládají na svém vzhledu. Dochází totiž k tvorbě vrásek, a ležení na prsou způsobuje jejich povadnutí a ztrátu elasticity.

Lidé, kteří spí v poloze „klubíčka“ nebo také v poloze plodu, mohou opět trpět na bolesti zad a krční páteře. Pro dospělý pohybový aparát již není tato pozice vhodná. Omezuje dýchání a může docházet k odkrvování a následnému brnění končetin.

Zdřímněte si přes den

Poobědová siesta osvěží, a vašemu tělu i mysli dodá novou vzpruhu energie. Denní spánek dospělého člověka by však měl trvat nejdéle hodinu. Jestliže budete spát déle, mohou se dostavit problémy s večerním usínáním nebo si narušíte přirozený biorytmus.

TIP: K lepšímu spánku vám mohou pomoci brýle blokující modré světlo. Nejlepší brýle proti modrému světlu najdete v našem srovnání.

Fyzická aktivita přispívá k lepšímu spánku

Je to paradox, ale nedostatek fyzické aktivity vede k nadměrné únavě během dne, a také k nekvalitnímu spánku. Během dne si rovnoměrně rozložte pohyb, nejideálnější doba pro cvičení je během dopoledne a odpoledne. Večer by se již tělo mělo připravovat na spánek a udržovat v klidu. Nejste-li zvyklí cvičit a v nejbližší době se k tomu ani nechystáte, dopřejte si alespoň pravidelné svižné procházky.

Nejezte před spaním těžké jídlo

Pokud se na večer „nacpete“ velkou porcí nezdravého jídla, bude váš organismus muset ve spánku vynaložit velké množství energie na jeho trávení, což značně naruš spánkový cyklus. Nejpozději 2 hodiny před spaním si tedy dejte něco lehkého, nejlépe s množstvím kvalitní bílkoviny, která pomůže s pocitem sytosti i s kvalitnějším spánkem.

Nepijte alkohol

Dát si „panáčka“ nebo skleničku vína před spaním se může jevit jako dobrý nápad, vždyť alkohol přece díky jeho sedativním účinkům člověka uspává. Alkohol však obsahuje velké množství cukrů a takzvaných prázdných kalorií, navíc na tělo působí prakticky jako jed, takže se ho organismus snaží co nejrychleji zbavit. Z těchto důvodů pracuje metabolismus při jeho odbourávání na plné obrátky a spotřebovává přitom energii. Člověk se tak ráno budí vyčerpaný i po 10 hodinách spánku.

Vyžeňte starosti z hlavy

Jít do postele s hlavou plnou starostí není dobrý nápad. Všechny pracovní úkoly, povinnosti a jiné věci, které vás trápí hoďte před spánkem za hlavu, jinak se budete v posteli převalovat i hodiny bez výsledku. Pokud máte pocit, že jste ve stresu, a nemůžete starosti vytěsnit ze svých myšlenek, zkuste se večer zrelaxovat pomocí horké vany, čtení knihy nebo třeba cvičením jógy. Pokud se jedná o pracovní starosti, zapište si myšlenky na papír a ráno se k nim můžete v klidu vrátit.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *