Jak se zbavit nočních můr: Průvodce klidnými sny

Jak Se Zbavit Nocnich Mur

Procházíte nočními můrami? Nejste sami. Tyto stresující sny mohou výrazně narušit váš spánek a celkovou pohodu. Podívejme se na to, proč k nim dochází a jak můžeme zlepšit kvalitu našeho nočního odpočinku.

  • Noční můry jsou intenzivní úzkostné sny, které mohou vést k probuzení.
  • Příčiny zahrnují stres, nesprávnou spánkovou hygienu, a konzumaci stimulantů.
  • Pravidelné noční můry mohou způsobit úzkostné stavy a nespavost.
  • Zlepšení spánkové hygieny a řešení stresu jsou základními kroky k prevenci.
  • Vážné problémy vyžadují konzultaci s odborníkem.

Neřešený problém může přerůst v úzkostné stavy a strach ze samotného spánku. To vede k nespavosti či dlouhému usínání, tudíž také k chronické únavě, ba dokonce ke špatnému psychickému a fyzickému zdraví. Není dobré časté návraty těchto zlých snů podceňovat. V následujících řádcích se dočtete, co je způsobuje, proč se vlastně dostavují, a hlavně – jak se jich zbavit.

Jak se zbavit nočních můr?

K prevenci nočních můr je důležité dodržovat spánkovou hygienu, minimalizovat stres a vyhýbat se stimulantům před spaním. Dále se určitě doporučuje, abyste se vyvarovali těmto hlavním příčinám nočních můr.

  • nepijte alkohol
  • nekoukejte na horory
  • vitamín B6 pomůže na klidnější spánek
  • nejezte těžká jídla před spánkem

Co jsou to noční můry

Jedná se o takzvané „úzkostné sny“. Od pouhých špatných snů se liší tím, že v jejich průběhu člověk cítí skutečný strach a hrůzu, která většinou vede k probuzení. Tyto sny jsou velice živé, dotyčný si jejich průběh po probuzení dobře pamatuje a rychle se zorientuje. Noční můru často doprovázejí také prudké pohyby, výkřiky nebo pláč.

Noční můry mohou také doprovázet spánkovou paralýzu. To je velmi nepříjemná zkušenost pro každého, kdo ji prožil. Ve chvílích mezi spánkem a bděním si mozek již uvědomuje realitu, avšak nedokáže ji ještě odlišit od snu. Dotyčný má navíc pocit „ochrnutí“ a není schopen křičet. Noční můra v této chvíli se může podobat až reálným zvukovým, zrakovým i hmatovým halucinacím, a způsobuje velké pocity úzkosti a strachu.

U malých dětí se noční můry nazývají odborně pavor nocturnus neboli „noční děsy“ a probíhají trošku odlišně než u dospělých. Dítě se obvykle probudí s křikem nebo pláčem, posadí se nebo postaví a epizodu si nepamatuje. Není však nutné si dělat starosti, tyto stavy u dětí obvykle přijdou kolem 4 roku a po nějaké době samy odezní.

Proč máme noční můry

Většina všech snů se odehrává v REM fázi spánku. Jestliže spíte dlouho a tvrdě, je REM fáze nejdelší, a tudíž se vám zdá více snů. Zlé sny však nesouvisí jen s délkou spánku. Objevit se mohou i při jeho nedostatku. Snění obecně je spojeno s prožitky během dne, myšlenkami nebo vzpomínkami. Na povrch mohou vyplouvat i ty negativní, vznikají tedy noční můry. Ty jsou časté u lidí, kteří se nacházejí ve špatném období života, jsou často ve stresu a zažívají nepříjemné situace. Velmi časté jsou i u psychiatrických pacientů, kteří užívají antidepresiva. Naopak stabilizátory nálad mohou u těchto lidí nočním můrám předcházet. 

Jak se nemít nočních můry

Základem je samozřejmě dodržování spánkové hygieny – tedy dodržovat pravidelný režim, nekouřit a nepít alkohol, nejíst večer tučná jídla, omezit večerní aktivitu a účinky modrého světla. Spěte také pouze na místě, na kterém se cítíte bezpečně. Jestliže s byť jen podvědomým strachem usínáte, je vysoká pravděpodobnost, že vypluje na povrch i během spánku.

Dalším důležitým krokem je vyrovnat se s úzkostmi, stresem a nepříjemnými situacemi už během dne. Někdy to však není úplně jednoduché, a pokud jsou tyto problémy již neúnosné a sami si s nimi nevíte rady, nebojte se vyhledat pomoc odborníka. 

Pokud se u vás noční můry objevují sporadicky, není nutné je nijak řešit. Jejich pravidelné návraty ale mohou způsobit poruchy spánku, zhoršení psychického stavu či dokonce problémy se srdcem. Snažte se tedy přijít na to, co vás trápí a proč těmito zlými sny trpíte. Vězte, že když si tyto věci ujasníte a vyrovnáte se s nimi, noční můry vás opustí tak rychle, jako přišly.

TIP: Nedokážete kvalitně spát? Přečtěte si náš průvodce jak na lepší spánek

Jaký mají noční můry význam?

Někteří lidé však věří, že každý sen má nějaký význam. Dokonce někteří terapeuti se při svých sezeních na jejich průběh ptají a vyvozují z nich určité závěry. Mezi nejčastější nepříjemný sen, který téměř vždy končí úlekem a probuzením, patří padání. Právě to značí o nespokojenosti, velkém stresu a obav. Pozitivní může být naopak sen, ve kterém se ocitnete uprostřed požáru či jiné katastrofy. Vaše podvědomí se vám snaží dát najevo, že jste již připraveni udělat nějaké těžké rozhodnutí, které vás bude stát úsilí a výstup z komfortní zóny. Znamením depresí a poklesu životní energie mohou být noční můry, ve kterých figurují zuby – ať už zkažené nebo vypadávající, vaše nebo cizí.

I když se jedná o velice nepříjemný zážitek, který může výrazně narušit spánek, není dobré se nočních můr úplně zbavovat. Už Sigmund Freud se ve svých teoriích ztotožňuje s tím, že díky těmto snům se mozek vyrovnává s nepříjemnými prožitky, které se při bdělém stavu snaží vytěsnit. Ty jsou však ukryty v podvědomí a mohou způsobovat nevysvětlitelné úzkosti. Špatný sen je způsobí také, nicméně se jedná o jednorázovou záležitost, díky které se možná zbavíte dlouhodobého problému.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *