Jak předejít vráskám a jak je zmírnit?

zena s kremem proti vraskam

Jedním z typických znaků stárnutí jsou vrásky. Není proto divu, že se s nimi snažíme všemi možnými způsoby bojovat – krásně vyhlazenou pleť však nemusíte získat pouze botoxem či jinými bolestivými kosmetickými procedurami. Základem je především prevence a vhodná péče o pleť. Pojďme se proto podívat, jak vrásky vlastně vznikají a jak se jich co nejefektivněji zbavit.

Druhy vrásek

Než se pustíme do boje s nevzhlednými vráskami, je třeba připomenout, že jich existuje celá řada druhů. Právě určení typu vrásek ve vaší tváři je klíčové k nalezení vhodné protivráskové péče, případně také ukazatelem pro změnu životního stylu.

Mimické vrásky

Mimicke Vrasky

Mimické vrásky, které se mohou objevit bez ohledu na věk, jsou způsobené častými pohyby mimických svalů při mračení, smíchu či jiných výrazech obličeje. Než se však vypravíte pro dávku botoxu ve snaze omezit pohyb svalů obličeje, je třeba dodat, že je do velké míry ovlivňuje také obsah kolagenu v pleti či hydratace. Výskyt mimických vrásek může zmírnit například kyselina hyaluronová, která pleť napíná a hydratuje.

Elastické vrásky

Elastické vrásky a záhyby vznikají především nad horním rtem a v okolí krku. Jedná se o poměrně jemné, mělké vrásky, díky čemuž je lze do jisté míry řešit peelingem či laserovým ošetřením. Elastické vrásky se objevují při nadměrnému vystavení UV paprskům či kouření.

Kompresní vrásky

Každý z nás se asi někdy ráno probudil s obličejem otlačeným od polštáře. Z dlouhodobého hlediska to však může vést ke vzniku tzv. kompresních vrásek, tedy vrásek způsobených nevhodnou polohou při spánku. Pokud se chcete kompresním vráskám vyhnout, spěte na zádech.

Gravitační vrásky

Gravitacni Vrasky

Gravitační vrásky se objevují po čtyřicátém roku života. Našli bychom je primárně ve spodní části tváře, tedy na krku, bradě či v okolí úst a nosu. Příčinou jejich vzniku je ztráta tonusu kůže, úbytek tukového podkoží obličeje či atrofické změny tvaru kostí a obličejových svalů.

Atrofické vrásky

Se změna ve vrstvách kůže souvisí také atrofické vrásky, které jsou vyvolány primárně úbytkem a atrofií kolagenních vláken v pleti. Prevencí je jak ochrana pleti před UV zářením, tak dostatečná péče, případně také užívání kolagenu jako doplňku stravy.

Vrásky z dehydratace

Pokud se vrásky objevují už v mladém věku, důvodem jejich vzniku může být dehydratace organismu. Vrásky z dehydratace se objevují primárně na čele. Než se pustíme do jejich odstraňování pomocí drahých sér a krémů, je třeba nejprve upravit pitný režim.

Co ovlivňuje vznik vrásek

Jak vyplývá z rozmanitých druhů vrásek, existuje celá řada faktorů, které vznik vrásek přímo či nepřímo ovlivňují. Zejména v mladém věku je to již zmiňovaný nedostatečný pitný režim, který vede k ochabnutí a nedostatečné regenerace pleti. 

Zivotni Styl A Vrasky
Životní styl má ohromný vliv na vznik vrásek.

Dalším zásadním faktorem ovlivňujícím vznik vrásek je životní styl. Vrásky se předčasně objevují zejména u silných kuřáků, případně u osob, které nadměrně konzumují nezdravé tuky či alkohol. Vliv na vznik vrásek však může mít překvapivě i kofein. Ten nejen dehydratuje organismus, ale také v našem těle vyvolává stresovou odezvu, která může z dlouhodobého hlediska vést ke zhoršení stavu pleti, ať už ve formě vrásek či vzniku akné.

Nejlepší krém na vrásky – TOP na trhu

Vznik vrásek ovlivňuje také péče, kterou pleti věnujeme – je proto třeba ji pečlivě odličovat a dodávat jí hydrataci vhodnými krémy. Naopak časté peelingy či agresivní aktivní složky některých druhů pleťové kosmetiky mohou výskyt vrásek zhoršit.

Posledním a v jistém ohledu nejdůležitějším rizikovým faktorem při vzniku vrásek je slunce. Pokud nechcete riskovat vznik hlubokých i jemných vrásek či dokonce pigmentových skvrn, nezapomeňte před odchodem z domu na aplikaci vhodného opalovacího krému, ideálně s ochranným faktorem 50 a více

Jak se zbavit vrásek

Vrasky A Botox
Botox je jedním z mezních řešení, které vyhladí vrásky.

Pokud už vrásky vznikly, neznamená to, že musíme složit zbraně a boj je u konce. V prvé řadě je nutné srovnat životní styl, tedy skončit s kouřením a upravit jídelníček či pitný režim. Zároveň musíme zvolit vhodnou péči pro vrásčitou pleť – ta zpravidla obsahuje aktivní látky, které pokožku nejen hydratují, ale také pomáhají obnovovat kolagen a elastin. 

Péče o pleť proti vráskám

Masaz A Pece O Plet
Pečujte o svoji pleť každý den.

Naprostým základem péče o pleť by mělo být pravidelné a pečlivé odličování. V případě pleti náchylné k vráskám a dehydrataci se vyhýbejte odličovačům s obsahem alkoholu, který vysušuje a pleť dráždí. Zároveň zařaďte do své kosmetické rutiny přípravky, které napomáhají odstranění vrásek.

Kvalitní hydratační krém

Kvalitní noční a denní krém, který poskytne pleti potřebnou hydrataci, by neměl chybět v žádné kosmetické taštičce. Obsahovat by měl aktivní složky, které pleť hydratují, jako například kyselina hyaluronová, a zároveň ji pomáhají obnovovat. 

Pokud máte spíše mastnou pleť, ideální volbou jsou pleťové gely a krémy na vodním základě, sušší pleti prospějí i hutnější a mastější krémy. Před jejich aplikací nezapomeňte tvář lehce navlhčit například minerální či růžovou vodou ve spreji. Krém vlhkost následně pomůže tzv. zamknout do pleti.

Cílená péče

Kromě denního a nočního krému je vhodné kosmetickou rutinu doplnit také cílenou péčí, primárně očním krémem. Ten si poradí nejen s vráskami kolem očí, ale také pomůže oživit unavený pohled a zmírní váčky a kruhy pod očima. Kvalitní oční krém navíc jemnou pokožku v očním okolí nepodráždí ani nezatíží, jak tomu může být u krémů, které nejsou pro tuto citlivou oblast určené.

Protivrásková séra

Nasaďte proti svým vráskám opravdu silný kalibr – koncentrovaná protivrásková séra. Velice účinný je zejména kolagen, kyselina hyaluronová, koenzym Q10, retinol či niacinamid. Chybu neuděláte ani s peptidy či kyselinou glykolovou. 

Regenerace a peeling

K vymizení již vzniklých vrásek pomůže především peeling, který odstraní odumřelé buňky a urychlí regeneraci pleti. Spíše než mechanický peeling pomocí nejrůznějších gelů s drobnými částečkami zvolte peeling chemický. Na ten se můžete vydat ke kosmetičce či k dermatologovi, případně vyzkoušet domácí chemický peeling v podobě AHA a BHA kyselin

SFP

A jak již bylo řečeno, nedílnou součástí vaší kosmetické taštičky by měl být opalovací krém. Ten zabrání vzniku nových vrásek působením UV záření a zároveň poskytne ochranu před rakovinou kůže.

Co musí obsahovat krém proti vráskám?

Aby byl krém proti vráskám skutečně účinný, kromě nosné a hydratační složky by měl obsahovat také alespoň jednu z výše zmiňovaných aktivních látek. Nezapomeňte však, že některé z nich se nesmí navzájem kombinovat či nejsou vhodné například při vystavení slunci. Pokud tedy zakoupíte noční krém proti vráskám, pravděpodobně nebude příliš vhodné ho nosit během dne jako denní krém. To platí dvojnásob u aktivních látek vyvolávajících fotosenzitivitu, jako je například retinol.

Nejčastější otázky 

Pomůže mi na vrásky masáž obličeje?

Velice oblíbenou technikou jsou masáže obličeje. Je však třeba říci, že fungují primárně jako prevence vzniku a prohlubování již vzniklých mimických vrásek. Pomáhají totiž uvolnit stažené svaly tváře, které stojí za vznikem nepěkných linek, a to především na čele a v nasolabiální oblasti. Kromě toho pomohou rozproudit krev i lymfu, díky čemuž podpoří regeneraci a výživu pleti.

Jak ovlivňuje menopauza pleť?

Období menopauzy je dobou, kdy dochází k prudkým hormonálním změnám, které mohou vést také k výskytu vrásek. Pleť může být sušší, citlivější a náchylnější ke vzniku jemných linek a celkové ztrátě hutnosti pleti. Řešením je speciální péče o pleť určená pro ženy v této věkové skupině. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *