Použití esenciálních olejů – návody a tipy

Aromaterapie patří mezi oblíbené metody pro zklidnění mysli, usnadnění usínání i navození příjemné atmosféry. Esenciální oleje navíc nabízí opravdu širokou škálu využití od inhalace před masáž až po voňavé obklady. Dnes vám proto přinášíme nejen tipy, na co si dát při použití esenciálních olejů pozor, ale také praktické návody na jejich použití v rámci aromaterapie i úklidu domácnosti.
Na co si dát pozor?
Než se podíváme na konkrétní možnosti použití esenciálních olejů, je třeba připomenou několik užitečných pravidel jejich používání. Ta se týkají zejména kožní aplikace v případě masáží – vyvarujte se použití nenaředěných aromatických olejů přímo na pleť nebo pokožku. Jelikož je většina esenciálních olejů poměrně silně koncentrovaná s vysokým obsahem rostlinných silic, při přímé kontaktu s kůží může dojít k podráždění či vzniku alergické reakce. Stejně tak dejte pozor na vniknutí koncentrovaného oleje do očí či na jiné sliznice.
Ačkoliv se v dnešním článku vnitřnímu užívání esenciálních olejů věnovat příliš nebudeme, není rovněž na škodu připomenout, že většina esenciálních a aromatických olejů není pro vnitřní konzumaci vhodná, případně je nezbytná konzultace zdravotní nezávadnosti s lékařem.
Až na tyto základní podmínky nás však při aromaterapii nesvazují žádná pravidla. Popusťte tedy při výběru jednotlivých vůní esenciálních olejů uzdu své fantazii, ať už zvolíte jakoukoliv metodu!
Inhalace
Pravděpodobně nejčastější metodou aromaterapie je inhalace. Je už na vás, zda zvolíte praktický aroma difuzér, či sáhnete po levnější alternativě v podobě aromalampy. Pokud nemáte po ruce ani jedno, vystačíte s keramických talířkem, špejlemi či papírovým kapesníčkem, ze kterých se bude vůně esenciálního oleje postupně uvolňovat.

Při jakékoliv z těchto metod nezapomeňte olej naředit vodou pro urychlení odpařování. Pokud chcete pouze provonět místnost, do vody přidejte kolem dvou až osmi kapek. V případě, že chcete esenciální olej použít pro přímou inhalaci, tedy vdechování páry se silicemi, kapek postačí o poznání méně. Zpočátku si vystačíte s jednou kapkou, pro silnější účinek vyzkoušejte kapky dvě.
Obzvláště opatrní buďte u esenciálních olejů, které mohou mírně dráždit sliznice, tedy například u tymiánu, máty peprné, citronové trávy, skořice či hřebíčku. Jejich použití se úplně vyhněte v případě, že patříte mezi astmatiky či vás trápí vážnější dýchací obtíže.
Koupel
Pokud si chcete sílu esenciálních olejů užít opravdu všemi smysly, sázkou na jistotu bude voňavá koupel. Pozor, čistý esenciální olej nekapeme přímo do vody! Pro skutečně příjemnou koupel zkuste nejprve smíchat s mlékem a rostlinným olejem, případně zvolte již předmíchanou směs určenou do koupele. I v tomto případě platí, že méně je někdy více; na celou vanu vám postačí tři až deset kapek esenciálního oleje.
Masáž
Velice příjemným způsobem, jak využít blahodárných účinků esenciálních olejů na tělo i mysl je masáž. Ani tentokrát neaplikujeme olej přímo na kůži – nejprve je vhodné esenciální olej smíchat s nosičem, tedy například rostlinným olejem. Velmi populární je například kokosový olej, chybu však neuděláte ani s meruňkovým, avokádovým či mandlovým olejem.
Co se týká koncentrace masážní směsi, opět s esenciálním olejem spíše šetřete. Obecně je vhodná tříprocentní koncentrace, tedy přibližně 45 kapek na 50 mililitrů nosného oleje. Výjimkou jsou těhotné ženy a malé děti nad šest let, pro které je vhodnější přibližně jednoprocentní ředění, tedy asi 15 kapek na 50 mililitrů nosiče. U opravdu malých dětí (do šesti let) se doporučuje ještě mírnější koncentrace, a to kolem 0,5 %, která odpovídá přibližně sedmi kapkám esenciálního oleje na 50 mililitrů nosného oleje.
Obklady
Pokud to při míchání oleje na masáž trochu přeženete, jednoduše použijte nadbytečnou směs esenciálního a nosného oleje na obklady. Ideální poměr je přibližně pět kapek esenciálního oleje na jednu polévkovou lžíci nosiče. Poté směs přimíchejte do teplé vody, do které následně namočte obklad a ten přiložte na bolavé místo. Pro zesílení účinku vlhký obklad překryjte suchým šátkem či ručníkem pro udržení teploty a umocnění vstřebávání účinných látek.
Provoňte byt i prádlo
Esenciální oleje nalezou využití nejen v oblasti relaxace a zdraví, ale také v každé domácnosti. Příkladem může být použití levandulového oleje v šatní skříni – nejen, že pár kapek levandulového esenciálního oleje na látkovém kapesníku vyžene z šatny, komody či skříně moly, ale navíc oblečení krásně provoní.
Schopnost esenciálních olejů provonět prádlo můžete využít také v případě, že se chcete vyhnout použití chemické aviváže, které svou umělou vůní nesedne úplně každému. Stačí přibližně dvacet kapek esenciálního oleje promíchat s půl litrem převařené či destilované a půl litrem octa. Při praní přidejte pár polévkových lžic této směsi přímo do pračky.
Tuto směs lze následně využít i při úklidu domácnosti – stačí přidat dvě polévkové lžíce jedlé sody a přírodní voňavý čistič je na světě!