Jak mít bílé zuby aneb jak se zbavit žlutých zubů?

Jak Mit Bile Zuby Jak Se Zbavit Zlutych Zubu

Asi každý někdy zatoužil po oslnivě bílých zubech, „od přírody“ je však má jen málokdo. Pokud se tedy chceme zbavit nepěkného zabarvení zubů, často nám nezbývá nic jiného než se obrátit na nejrůznější metody bělení. V následujících řádcích se zaměříme na méně i více efektivní způsoby, jak dosáhnout bělostného chrupu.

Velkou roli hraje genetika

Než se však podíváme na jednotlivé metody, je třeba připomenout, že do velké míry hraje v zabarvení zubů roli genetika. Barva zubu je totiž dána odstínem dentinu, tedy vnitřní části zubu, a také například tloušťka sklovinu. V praxi to znamená, že ani pečlivá ústní hygiena nám k bělejšímu odstínu zubů nemusí nepomoci a zaměřit se musíme na speciální bělení, které upravuje právě odstín dentinu. 

Cisteni Zubu
Preventivní čištění zubů, je základ krásného úsměvu

Skutečně fungují bělící pasty?

Jelikož bělení zubů nepatří mezi zrovna nejlevnější záležitosti, není divu, že řada lidí sází spíše na bělící zubní pasty. V tomto ohledu vás musíme zklamat – bělící zubní pasty totiž se zabarvením dentinu moc nepomohou. Sice vyčistí zuby od plaku, na vnitřní barvu zubu však nemají valný vliv. Poradí si tedy pouze s povrchovým zabarvením zubu, doporučovány jsou především jako metoda udržení bílých zubů po jejich vybělení, ať už doma, či v ordinaci. 

Další mýtus, který bělení zubů obestírá, je způsob čištění – řada lidí věří, že čistění silou, případně pomocí nejrůznějších abrazivních past, pomůže k bělejšímu odstínu. Opět však čistíme jen svrchní část skloviny, kterou můžeme nešetrným zacházením poškodit a přivodit si zvýšenou citlivost zubů. 

A co babské rady?

Mezi oblíbená instantní řešení žlutých zubů patří také nepřeberné množství babských rad a lidových návodů, jak si s nažloutlou barvou zubů poradit levně a v pohodlí domova. Nejčastěji se jedná o bělení zubů pomocí kyselých potravin, tedy například citrónu, jahod,octu či bělení zubů pomocí kokosového oleje. Ani to však bohužel není řešením – právě naopak. Nejen, že kýženého výsledku se zpravidla nedočkáme, ale zároveň si můžeme nevratně poškodit sklovinu a dásně. 

Domácí bělení zubů

Pokud si chceme zuby přeci jen bělit doma, vhodnější je sáhnout po speciálních bělících přípravcích. Mezi ty patří například bělící gely, tužky či pásky. Všechny tyto produkty obsahují peroxid či obdobnou bělící látku, avšak v poměrně nízké koncentraci, díky čemuž se vyhneme poničení skloviny. Na druhou stranu to však také znamená, že bělení nemusí být příliš efektivní, a navíc ho musíme provádět dlouhodobě. 

Nejšetrnější metodou domácího bělení je za pomoci speciálních gelů, které na noc naneseme do plastových nosičů, které si nasadíme na zuby. Pro viditelný výsledek je nutná především pravidelnost a trpělivost. Počítat také musíme s vyšší cenou kolem tisíce korun a výše. Alternativou jsou bělící pásky, které necháváme působit výrazně kratší dobu, na druhou stranu může při překročení doporučené doby aplikace dojít k poškození skloviny.

Vsaďte na profesionální bělení v ordinaci

Mnohem spolehlivějším způsobem je bělení zubů v zubní ordinaci. Zubař, respektive zubní hygienistka, mají zpravidla přístup k silnějším koncentracím bělících látek, zároveň však díky profesionálnímu ošetření nehrozí poškození skloviny. Počítat však musíme nejen s výrazně vyšší cenou, ale také citlivými zuby ihned po zákroku – důvodem je právě vyšší koncentrace bělících látek. Efekt je však obvykle okamžitý a vydrží při správné ústní hygieně poměrně dlouhou dobu v řádu let.

Pro koho není bělení zubů vhodné?

Bělení zubu, ať už doma, či v ordinaci, však není pro každého. Vyhnout by se mu měli zejména osoby s poruchami skloviny, velkým množstvím zubních výplní nebo zubního kamene, špatnou ústní hygienou či s výrazně citlivými zuby. Vhodné není také pro osoby s alergií na používané bělící látky. 

Pozor na některé potraviny

Zejména v případě, že se rozhodnete podstoupit bělící proceduru, je třeba se po zákroku vyhnout některým potravinám, které výrazně barví zuby. Patří mezi ně například bobulovité ovoce, káva, černý čaj, barevné limonády a nanuky. Zároveň bychom neměli zapomenout na použití již zmiňovaných bělících past a pravidelně navštěvovat zubní hygienistku. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *